Przebudzenie Mocy

Timothy Zahn o kolejnych Epizodach Star Wars

Entertainment Weekly

Serwis Entertainment Weekly miał okazję porozmawiać na temat zeszłotygodniowej wielkiej zapowiedzi Trzeciej Trylogii Star Wars z pisarzem Timothym Zahnem, znany fanom dzięki rozszerzeniu uniwersum Gwiezdnych Wojen, przez serię powieści zwanej potocznie „Trylogią Thrawna”, przedstawiającej życie Luke`a, Lei i Hana, pięć lat po wydarzeniach z Epizodu VI Powrotu Jedi.

Po tym, jak pojawiła się informacja, że Disney wykupuje Lucasfilm i planuje stworzenie Epizodów VII, VIII oraz IX, wielu fanów przypuszczało, czy też mieli nadzieję, że sequele podążą ścieżką, jaką przybrały powieści Zahna. Od tego czasu, większość pogłosek o Trylogii sequeli, podkreślały, że opowieści będą całkowicie nowe, oryginalne i nie będą korzystały z pomysłów zawartych w „Trylogii Thrawna” Zahna ani też powiązanych z tym tematem komiksów Dark Horse. Oznacza to, że powieści Zahna nie będą bezpośrednio adaptowane ale autor twierdzi, że było to wiadome dla niego od zawsze: „książki pozostaną jedynie książkami”. Jednak wiele lat temu, został poinformowany o planach Lucasa co do sequeli, a także o tym jak książki z Trylogii Thrawna będą do nich pasować: „Jeśli dobrze zrozumiałem, będzie to oryginalny pomysł - ale Lucas zmienia ciągle zdanie, więc może nie być to adekwatne do tego o czym teraz myśli – mimo wszystko miały to być trzy pokolenia. Chodzi o to, że mamy klasyczną trylogię, potem historia opowiadająca o ojcu Luke`a i o tym co mu się przytrafiło (w prequelach), no i jeśli powstały by epizody 7, 8 i 9 to opowiadały by o dzieciach Luke`a. Natomiast Trylogia Thrawna byłaby dopasowana do historii z nowej trylogii.
Mogłaby być to zupełnie nowa linia czasowa ale jeśli wybierze kilka elementów z rozszerzonego wszechświata, wszyscy bylibyśmy ogromnie zadowoleni.”


Wszyscy fani znają bardzo lekkie podejście Lucasa do Expanded Universe, szczególnie zauważalne w historiach prezentowanych w serialu The Clone Wars. Jednak warto nadmienić, że w przypadku tworzenia Trylogii Prequeli, tzw. planeta Imperatora była pierwotnie nazwana Coruscant właśnie przez Timothy`ego Zahna w Trylogii Thrawna, natomiast Lucas przy tworzeniu klasycznych filmów Sagi chciał ją nazwać Had Abbadon. Właśnie ze względu na książki Zahna wprowadził tę nazwę do prequeli. Co ciekawe, w czasie prac nad Epizodem 2, Lucasowi tak bardzo spodobała się postać Aayli Secury, że umieścił ją w czasie bitwy o Geonosis w Ataku Klonów. Dodatkowo, w Epizodzie 3 pojawia się postać Wookiego o imieniu Salporin z Dziedzica Imperium Zahna (więcej). Choć ten ostatni przypadek to może być efekt pracy ludzi od EU, którzy zretconowali jednego z Wookieech.
Jak widać, Lucas ma pewien sentyment do EU, szczególnie jeśli chodzi o twórczość Zahna.Tagi: Epizod VII: Przebudzenie Mocy (865) Timothy Zahn (221)

Komentarze (14)

Zahn mógł by być scenarzystą.

"Mogłaby być to zupełnie nowa linia czasowa ale jeśli wybierze kilka elementów z rozszerzonego wszechświata, wszyscy bylibyśmy ogromnie zadowoleni." - No właśnie. Kilka elementów a nie od razu wylatywać z robieniem TT której pomysł wydaje się bezcelowy gdyż wiadomo ze obecnie najlepsze są klasyczne metody - ujrzymy "Wielką Trojce" z powrotem i będzie to odltimeowy mindfreak lecz jednak ze szczypta nowatorskości :P

A wszystkim szczeny opadną jak nowe epizody będą wprowadzeniem do wydarzeń sprzed wojen klonów :D tj. przed Mrocznym Widmem

Darth GROM -> Jako niezależny obserwator dyskusji pod tym newsem, przykro mi to stwierdzić, ale rzeczywiście nie umiesz czytać ze zrozumieniem ;)

Swoją drogą dziwi mnie, jak ktoś może sądzić, że "Trylogię Thrawna" da się przerobić na Epizody VII-IX. Aktorzy z Klasycznej Trylogii są już w wieku emerytalnym, a samą fabułę trzeba by było tak pozmieniać i przekręcić, aby całość dopasować do wymogów kina, że całe przedsięwzięcie minęłoby się z celem... A zabawne jest to, że z tego powodu najmocniej narzekaliby ci właśnie fani, którzy najbardziej chcieliby zobaczyć TT na ekranie ;)

Wydaje mi się, że Zahn jest nie zagrożony... uważam, że EP7 zlokalizowany będzie gdzieś ze 20 lat po ROTJ, a kolejne sequele jeszcze dalej... powiedzmy 30-50 lat po ROTJ, więc najbardziej zagrożona będzie NEJ... i jeśli chodzi o mnie, to akurat mi to nie przeszkadza... jakoś, jak dla mnie, Yuuzhanie nie za bardzo pasują do universum SW

nie, zdecydowanie nie wytrzeźwiał

Piett, ze zrozumieniem, to ty masz poważny problem, zwłaszcza opowiadając w nieskończoność bzdety na forum, że TCW jest niekanoniczne, czy też alternatywną historią, tjjja, a walizki skaczą po peronie, ogarnij się człowieku i wróć na ziemię, bo poświęcając czas na Ossus, mocno ucierpiałeś na postrzeganiu realnego świata.

"książki pozostaną jedynie książkami"

Ze zrozumieniem tego zdania też masz poważny kłopot, bo wymyśliłeś kolejny raz alternatywne znaczenie, by wyprzeć z głowy oczywisty fakt, jakkolwiek jedno jest pewne Zahn powiedział w dobitny sposób, że książki nie są kanoniczną kontynuacją filmów i miał, to powiedziane od samego początku, gdy podjął się pisania. Doskonale zdawał sobie sprawę, że nowa trylogia może kolidować z jego historią tym samym czyniąc ją niekanoniczną. Dla niego jest oczywiste, że nie jest właścicielem praw autorskich, a co za tym idzie nie może mieć pretensji do GL o jakiekolwiek zmiany.


Paradoksalne jest to, że dla Zahna jest to oczywiste, widać nie dla hejterów i ortodoksyjnych fanów EU, czego zajadłe obelgi pod adresem Dżordża przez całe lata są najlepszym przykładem.

Tak, więc kapitanie zejdź na ziemię, bo charytatywne pisanie na Ossusie przesłania ci zdrowy rozsądek.

Szedzio, w odwrotności do wielu zwłaszcza hejterów GL, jestem otwarty na "nowe", zwłaszcza, jeżeli, to "nowe" oznacza kolejną trylogię, oraz nieograniczony kapitał na inne produkcje z logo SW, bez względu na to czy wiąże z tym jakieś obawy, czy nadzieję. Natomiast w obliczu zaistniałych faktów należy się szacun Lucasowi za całokształt, oraz za to, że prawie cały majątek przeznaczył na szczytne cele, zamykając usta zawistnym ludziom z całego świata, że SW nie robił dla kasy, tylko z miłości do tego, co stworzył, czego fakt przejęcia przez Disneya jest najlepszym przykładem.

Bardzo smutne jest, to że tego szacunku do ojca naszej pasji ze strony fanów niestety zabrakło.

Dżordżu czapki z głów jesteś wielki, dziękuję ci za wszystko, będziesz w mym sercu do końca moich dni.

GROM widzę od paru dni szaleje pod każdym newsem o Luca$sie i Di$neyu, odnoszę wrażenie że od pamiętnego wykupu, jeszcze nie wytrzeźwiał.

Darth GROM -> Nie wiem czy ty jesteś dopiero w 4 klasie podstawówki czy jeszcze wcześniej ale musicie nauczyć się tam czytać ze zrozumieniem.

W zdaniu chodzi o to że dla niego jest oczywiste że książka nie byłaby ekranizowana na duży ekran, a nie że z góry paredziesiąt lat materiałów po bitwie o Yavin zostanie wykasowane z powodu nieznanego filmu.

Mniej mentalnie szczeniackiego hejtu, a więcej czytania ze zrozumieniem wyjdzie u was na zdrowie i będzie przydatne w gimnazjum:).

"Oznacza to, że powieści Zahna nie będą bezpośrednio adaptowane ale autor twierdzi, że było to wiadome dla niego od zawsze: "książki pozostaną jedynie książkami""


Całymi latami hejterzy GL wciskali wszystkim kity jakoby Maker niszczył dorobek autorów książek i komiksów EU nie uwzględniając czasem faktów w tych produkcjach "bezczeszcząc" ich dzieła. Ile hejtu zostało przelane w obronie tych autorów dziś już nikt nie zliczy.


Jakkolwiek teraz mamy biało na czarnym, jak się sprawy mają. O to ojciec pierwszych książek z EU bez cienia wątpliwości przyznaje, że od samego początku był poinformowany, że jego prace nie są równoznaczne z kanonem filmowym, czyli Lucasowskim, czyli, że w przyszłości, jeśli będą kolidować z filmami staną się alternatywne lub jak kto woli niekanoniczne.


Ortodoksi EU wstydźcie się za lata siania ciemnoty, oraz budowania ciemnogrodu.

No dobrze, a co na ten temat sądzą Tom Veitch i Cam Kennedy? Oni stworzyli Dark Empire, które jest dużo lepsze do rzekomej ekranizacji ;)

MaraJadeSkywalker1 - dziekuje skarbie ;)

Ja chcę Zahna na scenarzystę!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Przebudzenie Mocy"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.