TWÓJ KOKPIT
0

Sprośne okruchy

"Darth Vader" na sesji Rady Warszawy

2007-02-22 23:39:00 tvn24

Przewodniczący klubu radnych PO Paweł Czekalski, podczas obrad Rady Warszawy, złożył wniosek o wprowadzenie do porządku projektu uchwały o niewygaszaniu mandatu prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Chcemy wprowadzić taki projekt po wyjaśnieniach pani prezydent, które złożyła podczas ostatniej sesji Rady i tłumaczyła, że nie musiała składać oświadczenia w sprawie działalności gospodarczej swojego męża - powiedział Czekalski podczas obrad.

Obradom radnych towarzyszyła akcja przeciwników wprowadzenia do stolicy komisarza. Na sali obrad rozwiesili liczne transparenty, a jeden z pikietujących był przebrany za "Dartha Vadera" - czarny charakter "Gwiezdnych wojen". Postać miała symbolizować komisarza Warszawy.

Sesja rady miasta jest odpowiedzią na pismo byłego wojewody mazowieckiego Wojciecha Dąbrowskiego, wzywające radę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Gronkiewicz-Waltz.

Chodzi o złożenie przez nią z opóźnieniem oświadczenia o działalności gospodarczej męża. Gronkiewicz-Waltz twierdzi, że nie musiała go składać, bo jej mąż nie wykonuje działalności gospodarczej na terenie stolicy, gdzie ona jest prezydentem.

Wojewoda mazowiecki, 29 stycznia, wysłał wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu prezydent do przewodniczącego Rady Warszawy, Lecha Jaworskiego (PO). Zgodnie z przepisami, rada ma 30 dni na zajęcie się sprawą. Według rzecznika obecnego wojewody mazowieckiego Maksyma Gołosia, termin ten mija 1 marca.

Kilka dni temu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Jarosław Zieliński zapowiedział, że jeśli Rada Warszawy nie stwierdzi wygaśnięcia mandatu prezydent stolicy, na pewno zrobi to wojewoda, wydając decyzję zastępczą.

Od decyzji wojewody o wygaśnięciu mandatu przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w I instancji i do NSA - w drugiej. Prezydent Warszawy już wcześniej zapowiedziała, że jeśli będzie taka potrzeba, odwoła się do sądu. Podczas sobotniej Rady Krajowej Platformy, Gronkiewicz-Wallz zapowiedziała, że jeśli dojdzie do powtórzenia wyborów w Warszawie, to wystartuje w nich.

Utrata mandatu przez prezydenta miasta (burmistrza i wójta) powoduje konieczność przeprowadzenia powtórnych wyborów. Oznacza to, że do czasu wyboru następcy Warszawą zarządzałby, powołany przez premiera, komisarz.


Nie jest to pierwszy polski polityczny skandal z udziałem Vadera. Po poprzedni z Tomaszem Nałeczem zapraszam tutaj.
TAGI: Darth Vader (184) Plotki (1204) Polityka (73)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..