Różne

Tatooine – pierwsze zdjęcie

Darth Invidious za New Scientist

O układach podwójnych pisaliśmy już kilkukrotnie. Takie układy istnieją w naszej galaktyce i mają się całkiem dobrze, dotychczas jednak mogliśmy podziwiać jedynie ich konceptualne wizualizacje, najczęściej udostępnione przez NASA (jak tutaj). Tym razem nową planetę znaleźli francuscy uczeni, bazując na tym, co udało się zarejestrować w Europejskim Południowym Obserwatorium zlokalizowanym w Chile. Zespołem naukowców kieruje Philippe Delorme z Uniwersytetu Josepha Fouriera w Grenoble.

Prawdziwa Tatooine tym razem nazywa się 2MASS0103(AB)b. Naukowcy zbadali jej ruch orbitalny jednego z układów podwójnych i znaleźli tam coś, co mogło być planetą, bądź brązowym karłem. Prawdę mówiąc, do dziś nie mają pewnośc, czy odkryty obiekt na pewno jest planetą, ale spokojnie, w tamtym układzie Tatooine na pewno istnieje, bo wszystko wskazuje, że wiemy o czterech planetach (ew. trzech i brązowym karle) tam krążących. Sam system gwiezdny wygląda tak:Podwójne słońca łatwo zauważyć, domniemaną planetę również. Zdjęć pozostałych trzech, niestety nie ma.Tagi: ciekawostki (127) Nauka (67) Tatooine (12)

Komentarze (8)

Nie będziesz mnie prosił tym tonem o kredyty smarkaczu! Lepiej choć, mam zaproszenie na Kessel.

Twój Stary

Daj kieszonkowe w końcu, to się odezwę.

Twój Syn

Luke, jesteś tam? Odezwij się, bo się martwię.

Twój Stary

może trochę jestem trochę zdegenerowany, ale czy to nie jest ku*as?

@Artem, to jest nazwa tylko i wyłącznie do dokumentacji. Np parę lat temu był konkurs, w którym trzeba było wymyślić nazwę, dla odkrytej planetoidy. Cały problem polega na tym, że takich gwiazd itp są odkrywane tysiące, więc trzeba by powołać specjalny zespół do wymyślania normalnych nazw, a i tak nikt by ich nie spamiętał.
(Koniec odpowiedzi, komentarz właściwy)
Miło, że takie badania są prowadzone i miło, że redakcja o nich pisze. Jeśli kiedyś trzeba by wybrać nazwę dla tej planety/karła, to możemy urządzić inicjatywę fanowską, napisać petycję, podpisać ją, a petycja by traktowała o nazwaniu tej planety/karła Tatooine.

Potem dzieci w szkole muszą się tego uczyć :S

2MASS0103(AB)b?! Kto normalny wymyśla takie nazwy? :|

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Różne"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.