TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

Kim jest Bryan Burk?

2013-04-11 16:54:31

Jednym z warunków rekrutacyjnych J.J. Abramsa było to, by jego firma Bad Robot zajęła się produkcją nowej trylogii. Ale Bad Robot to nie tylko J.J. Abrams, ale też jego biznesowy partner Bryan Burk. Tuż po podpisaniu kontraktu na reżyserię, J.J. Abrams i Bryan Burk dostali też posadę producentów Epizodu VII. Dziś zajmiemy się Burkiem.

Bryan Burk urodził się 30 grudnia 1968. Studiował produkcję filmową i telewizyjną na UCS. Swoją pracę w przemyśle rozpoczął od pracy u producentów: Brada Westona (Columbia Pictures), Neda Tanena (Sony Pictures) i Johna Davisa (Fox). Oczywiście zaczynał jako asystent. W 1995 dołączył do Gerber Pictures, gdzie pracował nad nagrodzonym Emmy filmem „James Dean”.

W końcu Bryan zaczął działać na własną rękę. W 1998 założył z J.J. Abramsem firmę Bad Robot Productions (początkowo zwaną tylko Bad Robot), by samemu zająć się produkowaniem filmów i seriali. Początkowo mieli podpisany kontrakt z Touchstone Pictures, który obowiązywał ich do 2006, w tym czasie nie mogli robić właściwie nic dla konkurencji. Po 2006 współpracowali z Paramountem i Warner Bros., teraz zaś z Disneyem (i Lucasfilmem). Burk od początku jest wiceprezesem firmy.

Jako ciekawostkę watro wspomnieć, że charakterystyczne LOGO Bad Robot pojawiło się dopiero w 2001, natomiast głosy zza kamery, które powtarzają frazę „zły robot”, to dzieciaki Abramsa (Henry i Gracie). Od samego początku firma działała jako rodzinne przedsięwzięcie Burka oraz Abramsa. Dziś trudno ich filmografię rozdzielać.

Burk pracował między innymi nad „Star Trekiem”, „Super 8”, „Projektem Monster”, „Mission Impossible: Ghost Protocol”, „Dzień dobry TV”, „Zagubionymi” czy serialem „Fringe: Na granicy światów”. Głównie jako producent, ale probóbował także swoich sił jako scenarzysta (choćby finał serialu „Fringe”).

Oficjalnie nikt nie chciał Burka ściągać do Disneya, by produkował dla nich nową trylogię. Ale to wieloletni partner J.J. Abramsa, więc reżyser zagwarantował sobie nie tylko stanowisko producenta, ale także i sprawdzonego współpracownika.

Natomiast o samym życiu prywatnym Burka niewiele wiadomo. Sprawił, by to Abrams stał się rozpoznawalną twarzą Bad Robot, sam zaś poza planem filmowym, trzyma się raczej w cieniu.
TAGI: Bad Robot (49) Bryan Burk (36)

KOMENTARZE (3)

  • Lord Bart2013-04-11 18:49:06

    BR to fajoska kwestia, ale zawsze wolałem I made this od Ten Thirteen Productions :D

  • RedValdez2013-04-11 17:36:50

    Ostatnie zdanie od razu skojarzyło mi się z Darthem Plagueisem :D

  • Jenari2013-04-11 17:01:44

    Sprawił, by to Abrams stał się rozpoznawalną twarzą Bad Robot, sam zaś poza planem filmowym, trzyma się raczej w cieniu. ---> Wyczuwam spisek, on chce przejąć projekt Disney Trilogy :P

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..