TWÓJ KOKPIT
0

Karcianki

Drugi Tydzień Powrotu Jedi: Epizod VI i SW CCG

2013-05-27 20:35:31Star Wars CCG to klasyka gier karcianych wydawana przez wiele lat, w czasie którym na półki sklepowe trafiło kilkanaście dodatków. Liczba kart sięga kilku tysięcy, a gra choć od ponad 10 lat wydaje się martwa, dla wielu osób wciąż jest to jedna, jak nie najlepsza, gra karciana na świecie. Jako bazę dla kart posłużyły głównie trzy filmy z Oryginalnej Trylogii: Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje i Powrót Jedi (także w wydaniu Edycji Specjalnej), Mroczne widmo oraz najważniejsze (czy po prostu najpopularniejsze) elementy ówczesnego Expanded Universe. Ze względu na chronologię, karty z Epizodu VI ukazały się jako jedne z ostatnich.

Pierwsza karta luźno nawiązująca do Powrotu Jedi pojawiła się już w dodatku Premiere i nosiła jakże odkrywczą nazwę, czyli...Return Of The Jedi i pozwalała odzyskać Obi-Wana, który poległ w wyniku bitwy.

Jeśli chodzi o dodatki stricte nawiązujące do ROTJ to nakładem wydawnictwa Decipher ukazały się Jabba's Palace, Endor i Death Star II. Pałac Jabby jak sama nazwa wskazuję nawiązuje do pierwszego aktu szóstej części, gdzie główni bohaterowie próbują odbić Hana Solo z rąk Jabby. Każdy kto pamięta te sceny, dobrze wie, że cały pałac przepełniony był olbrzymią ilością przedstawicieli obcych ras, co za tym idzie dodatek ten jest jednym z bogatszych jeśli chodzi o różnorodność kart obcych. Bib Fortuna, Max Rebo, Oola, Malakili czy Jabba – to tylko nieliczni bohaterowie, których możemy znaleźć wśród kart. Oczywiście oprócz tych pierwszoplanowych znajdziemy też postacie drugo- czy trzecioplanowe a nawet bohaterów tła, którzy prawdopodobnie umknęli nam nie jeden raz podczas seansu. Nie mogło też zabraknąć lokacji związanych z Jabbą takich jak komnata audiencyjna, jama Rancora czy gniazdo Sarlacca, które, mimo że dodatek pochodził z 1998 roku, posiadał „stare” zdjęcie, jeszcze bez charakterystycznego dzioba dodanego przy okazji Edycji Specjalnej.Kolejne karty nawiązujace do EVI pojawiły się w zestawie Second Anthology jako tak zwane karty preview w wersji białoobwódkowej, które później pojawiły się w wersji standardowej (czarnoobwudkowej) w kolejnych dodatkach. Wśród tych sześciu kart pojawiły się takie jak Mon Calamari Star Cruiser, Mon Mothma czy „dziobaty” Sarlaac.


W dodatku Special Edition również możemy znaleźć kolejne karty, gdyż był to dodatek, w którym pojawiły się karty nawiązujące do wszystkich trzech filmów Oryginalnej Trylogii. W zestawie Enhanced Premiere oprócz kilku boosterów Premiere można było znaleźć jedną z sześciu kart z głównymi bohaterami wraz z „wbudowaną” bronią. Jedną z tych kart jest Luke With Lightsaber, czyli wersja Luke'a z mieczem.


Dodatek Endor to siódmy kolejny dodatek do SW CCG, a drugi oparty na VI części, który trafił do sprzedaży w czerwcu 1999 roku. Wśród kart znajdziemy masę Ewoków uzbrojonych w prymitywną broń a szczególności Wicketa, Paploo czy szamana Lograya. Oprócz „miśków” w dodatku tym znajdziemy także mnóstwo kart bezpośrednio związanych z Bitwą o Endor zarówno dla Jasnej jak i Ciemnej Strony. Swego rodzaju nowością były karty typu foil (najprościej mówiąc „świecące”). Łącznie można było zebrać 18 kart foil (8 commonów, 6 uncommonów i 4 rary).Zestaw Enhanded Jabba's Palace składał się z czterech boosterów z dodatku Jabba's Palace oraz zestawu kart, który „rozszerzały” możliwości kart z tego dodatku. EJP znany jest głównie z tego, że wprowadza do SW CCG postać Mary Jade (w tamtym czasie postać ta znana była głównie z powieści Timothy'ego Zahna i z "Opowieści z pałacu Jabby"). Do zdjęcia wykorzystanego na karcie pozowała modelka Shannon Baksa.


Trzecim i ostatnim dodatkiem nawiązującym stricte do Powrotu Jedi był Death Star II, który ukazał się w 2000 roku. DS II w znacznej części skupia się na kosmicznej bitwie prowadzonej na orbicie Endora a wśród kart możemy znaleźć m.in. A-Wing, B-Wing czy TIE Interceptor. Do kluczowych lokacji dodatku śmiało można zaliczyć lokacje Drugiej Gwiazdy Śmierci. Dodatek ten to także debiut Imperatora Palpatine w SW CCG, który jest zarówno mistrzem ciemnej strony jak i imperialnym charakterem. Jako ciekawostkę warto wspomnieć o tym, że w zarówno Imperator, senator Palpatine czy Darth Sidious to trzy różne osoby w grze.Ostatnim dodatkiem, w którym można było znaleźć nowe karty nawiązujące do szóstej części to Jabba's Palace Sealed Deck, który trafił do sprzedaży w październiku 2000 roku. Jest to drugi po Official Tournament Sealed Deck zestaw typowo turniejowy wydany przez Decipher, tym razem skupiający się tylko i wyłącznie na kartach z dodatku Jabba's Palace, dzięki czemu talie na turniejach stały się bardziej tematyczne.


Miłośnicy Powrotu Jedi oraz gier karcianych nie mogą narzekać jeśli chodzi o wachlarz kart dostępnych w Star Wars CCG. Mało tego, śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że te karty należą do jednych z lepszych w samej grze zarówno pod względem wizualnym czy grywalności. Fakt, że trzy główne dodatki z Powrotu zostały wydane już pod koniec egzystencji tej gry, sprawia, że są one łakomym kąskiem dla kolekcjonerów. Jeśli ktoś jest ciekawy wyglądu pozostałych kart SW CCG, niekoniecznie tych związanych tylko z Powrotem Jedi, niech odwiedzi to miejsce >>>

Wszystkie atrakcje Drugiego Tygodnia Powrotu Jedi znajdziecie w tym miejscu.
TAGI: Drugi Tydzień Powrotu Jedi (18) Epizod VI: Powrót Jedi (493) SW CCG (51)

KOMENTARZE (3)

 • Nestor2013-05-28 19:27:02

  CCG + Zax = kpl

 • ogór2013-05-28 16:26:32

  Nild -> O dodatkach "Skywalkers", "Shadows of the Empire" i innych, które się nie ukazały można tutaj przeczytać:
  http://gwiezdne-wojny.pl/tekst.php?nr=1929

 • Nild2013-05-27 23:17:54

  Bodaj zasady w starterach Death Star miały nawet zapowiedzi dodatków Skywalkers i Shadows of the Empire :/ Ech, to była naprawdę świetna karcianka.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..