TWÓJ KOKPIT
0

Bitewniaki

Drugi Tydzień Powrotu Jedi: Gry planszowe i towarzyskie z "Powrotem" w tle

2013-05-28 16:08:56Powrót Jedi wszedł na ekrany kin 25 maja 1983 roku. Od tego czasu przez 30 lat na świecie pojawiło się pełno książek, komiksów, zabawek nawiązujących mniej lub bardziej do Epizodu VI. Dzisiaj postaramy się wam przybliżyć „powrotowe” gry, ale tym razem te bez prądu. Lata 80-te
Najwięcej gier z Epizodu VI pojawiło się w sklepach w latach osiemdziesiatych, nic dziwnego, skoro ostatnie część OT pojawiła się właśnie w '83 roku. Na pierwszy ogień warto wspomnieć o grze Star Wars: Return of the Jedi: Battle at Sarlacc’s Pit, w której gracze starali się stoczyć pojedynek nad gniazdem Sarlacca. Aby wygrać należało zdobyć jak najwięcej punktów Jedi, które otrzymywało się na każdego zepchnietego za burtę przeciwnika, czyli najczęściej gamorreańskich strażników ale także za Nikto i Bobę Fetta.


Star Wars: Return of the Jedi - The Play-for-Power Card Games to gra karciana z motywami z ROTJ, w której gracze mogą zagrać w jedną z pięciu gier: Alien Adventure (3-4 graczy) - celem gry jest zdobycie 32 kart, Creature Concentration (2 graczy) - gra polega na odnajdywaniu dwóch pasujących do siebie kart spośród wszystkich Super Solitaire (1 gracz) - pasjans, Jedi Apprentice oraz Jedi Master (2-4 graczy), czyli zwykła wariacja gry w wojnę, z opcjonalnymi dodatkowymi regułami (w wersji Master możliwe jest toczenie kilku pojedynków jednocześnie).


Na rynku ukazały się także dwie gry, które oparte były o wydarzenia, które rozegrały się podczas Bitwy o Endor a są to Star Wars: Battle for Endor wydawnictwa West End Games a druga to Star Wars: Endor, która została wydana tylko w Japonii przez Tsukuda Hobby. Pierwsza gra to endorowa wariacja gry planszowej Assault on Hoth: The Empire Strikes Back, z tym, że tym razem akcja rozgrywa się na lesistym księżycu Endora. Druga to natomiast klasyczna gra, która rozgrywa się (tak jak poprzedniczka) na planszy podzielonej na heksy, czyli sześciokątne pola.


Monopoly W świecie gwiezdnowojennych gier planszowych nie mogło zabraknąc oczywiście wariacji gry Monopoly, gdzie gracze z lokacji do kupienia mogą wybierać z tych na Endorze.


Trivia i Risk
Podobnie jak w przypadku Monopoly ukazały się także inne starwarsowe wariacje znanych gier takich jak Trivia z pytaniami z Oryginalnej Trylogii (w tym oczywiście z pytaniami z Powrotu Jedi) oraz Ryzyko.Gry karciane i bitewne
Nie można także zapominać o grach karcianych i bitewnych, które są jednymi z najpopularniejszych gier towarzyskich na świecie. O miniaturkach z Powrotu.. informowaliśmy przy okazji poprzedniego tygodnia w tym miejscu, warto także wiedzieć, że statki z Epizodu VI pojawiły się także wariacji gwiezdnowojennego bitewniaka Starship Battles.
Jeśli chodzi o karcianki to o powrotowych kartach SW CCG wspominaliśmy tutaj. Gdy już jesteśmy przy grach karcianych warto wspomnieć o SW TCG i o takich zestawach jak oficjalny Return Of The Jedi oraz fanowski dodatek Battle of Endor. Zarówno w nowej grze karcianej oraz w nowym bitewniaku X-Wing wydawanych w naszym kraju przez Galaktę można znaleźć karty i statki nawiązujące do Epizodu VI.
Wszystkie atrakcje Drugiego Tygodnia Powrotu Jedi znajdziecie w tym miejscu.
TAGI: Drugi Tydzień Powrotu Jedi (18) Epizod VI: Powrót Jedi (491) Galakta (78) Gra karciana (11) gra planszowa (18) Star Wars Miniatures (63) Starship Battles (12) West End Games (11) Wizards of the Coast (173)

KOMENTARZE (6)

 • Kheperseth2013-09-28 20:01:17

  gdyby Monopol Star Wars był po polsku już bym po nią leciał :D

 • Nestor2013-05-29 15:48:46

  Stały problem na Bastionie, za mało działów i błędna terminologia. :D

 • Kasis2013-05-29 11:52:17

  Nie wiedziałam, że jest tego aż tyle. Przy czym wiadomo, w Polsce niewiele się pojawiło. Faktycznie z przyjemnością zagrałabym w jakieś planszówki SW gdyby pojawiły się nowe. Kiedyś nawet jedną sama zrobiłam.

 • Joliet Jake2013-05-29 10:32:48

  Nazywa się "bitewniaki", więc gier planszowych pod to wrzucać nie można. Już bardziej by działało na odwrót, a jeśli rzeczywiście chcecie wrzucić do jednego worka to najlepiej poprostu nazwać dział "gry towarzyskie".

 • Nestor2013-05-29 09:03:26

  Joliet Jake-> mylisz się z tym działem :). Gry na Bastionie są podzielone na 3 sekcje: elektroniczne (dział gry), karciane (dział karcianki) i bitewno-planszowe (dział bitewniaki).

 • Joliet Jake2013-05-28 20:01:03

  Renesans planszówek. Branża szaleje i wydaje setki tytułów każdego roku. Wydają wszyscy i we wszystkich uniwersach, ale SW - najbardziej zarabiająca marka...? Nie. FFG wydało coś z SW dla fanów karcianek, erpegów i bitewniaków, ale o planszówkowcach jakoś zapomnieli... Cierpie z powodu braku pożądnego tytułu, bo jest wielki potencjał na dobrą grę w tym uniwersum. Nawet autor tego newsa nie miał gdzieś go wrzucić i dał do "bitweniaki"...

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..