Świat Filmu

Zmarł Gilbert Taylor

W piątek w swoim domu na wyspie Wight zmarł Gilbert Taylor, dla nas najbardziej znany jako autor zdjęć do „Nowej nadziei”. Urodził się 12 kwietnia 1914, miał ponad 99 lat.– Dzieła Gilberta przetrwały próbę czasu – wspomina George Lucas. – Od dawna podziwiałem jego pracę w filmach takich jak „Noc po ciężkim dniu” czy „Doktor Strangelove” i miałem ten przywilej, by pracować z nim nad „Gwiezdnymi Wojnami”. Był prawdziwym ekspertem w swoim rzemiośle. Jego inspirująca praca będzie żyć w wielu filmach, które stworzył podczas swojej wyjątkowo długiej kariery.Urodził się w Bushey Heath w Hetfordshire w Anglii. Z biegiem lat wstąpił do Royal Air Force (RAF, brytyjskie lotnictwo), gdzie z czasem został operatorem kamery w bombowcach, zajmował się filmowaniem zniszczeń dokonanych przez Brytyjczyków. I choć nie został w wojsku, to jednak to doświadczenie przełożyło się na późniejszą pracę. W roku 1948 został operatorem kamery i nakręcił film „The Guinea Pig” Roya Boultinga z Richardem Attenborough. Potem jego kariera zaczęła nabierać tempa, zwłaszcza od „Nocnego nalotu” Michaela Andersona z 1955. Choć Taylor nie robił w tym filmie głównych zdjęć, wykorzystano go do specjalnych ujęć, w końcu miał doświadczenie, choć niekoniecznie filmowe. Ale otworzyło mu to kolejne drzwi. Przełom nastąpił wraz z filmem „Zimne piwo w Aleksandrii” J. Lee Thompsona z 1958. Tam właśnie tytułowe zdjęcia piwa przyniosły prawdziwą sławę Taylorowi. Potem miał szczęście pracować zarówno u Kubrika w „Doktorze Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” (1964) a także „Nocy po ciężkim dniu” z tego samego roku. Ten drugi film był hitem także z powodu udziału grupy The Beatles. W następnych latach powstały chyba najbardziej znane filmy w dorobku Taylora, czyli „Wstręt” Romana Polańskiego (1965), „Matnia” Romana Polańskiego (1966) „Szał” Alfreda Hitchcocka (1972), „Omen” Richarda Donnera (1976) oraz „Flash Gordon” Mike’a Hodgesa (1980). No i oczywiście „Gwiezdne wojny” George’a Lucasa.

Gilbert Taylor nigdy nie został nominowany do Oskara, ale za „Nową nadzieję” dostał nagrodę Saturna. Był też kilkukrotnie nominowany i nagradzany przez stowarzyszenia operatorów.

Swoją przygodę z kinem zaczął kończyć jeszcze w latach 80. Ostatni film, który nakręcił to „Don’t get me started” Arthura Ellisa z 1994.Zostawił żonę, która wspomina tylko, że nie było nic, czego Gilbert nie mógł by zrobić. Dee Taylor poznała go podczas pracy w 1963, od tamtego czasu pozostawiali razem aż do jego śmierci.

Dla nas na zawsze pozostanie autorem imponującej sceny otwierającej „Nową nadzieję”, w której masywny niszczyciel imperialny ściga rebelianckiego „Tantive IV”, ale też sceny zachodzących bliźniaczych słońc na Tatooine. Tym samym Taylor wywarł wizualny wpływ na pozostałe filmy w serii.

Temat na forumTagi: Gilbert Taylor (6)

Komentarze (11)

[*] - Niech moc ma Cię w swojej opiece i jeszcze raz dziękuję za to co dla Nas zrobiłeś. Pokój!

Odszedł prawdziwy tytan kina amerykańskiego, czapki z głów i niech spoczywa w spokoju.

Czapki z głów, wielki artysta, dziękuję za bezcenny wkład w SW. Zachodzące słońca nad Tatooine na zawsze pozostaną w moim sercu, zwłaszcza, że przypominają mi lata dzieciństwa, gdy byłem pierwszy raz na Star Wars w kinie, a ten obraz namiętnie rozbudzał moją wyobraźnie sięgając gwiazd. MTFBWY!!! R.I.P

Dwa zachodzące słońca Tatooine to jedna z najpiękniejszych scen w sadzę. Efekt był cudowny. Dziękuje Ci Gilbert za swój wkład w Gwiezdne Wojny.

May be force be with you!

Niech Moc Będzie z Nim!

Nie słyszałem wcześniej o nim.

Niech moc będzie z nim.

Dziękujemy za wspaniałe i niezapomniane zdjęcia do "Nowej Nadziei".

Niech spoczywa w pokoju.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Świat Filmu"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.