TWÓJ KOKPIT
0

Zemsta Sithów

P&O 43: Dlaczego właściwie Sithowie się mszczą?

2013-11-03 08:57:38Kolejne stare pytanie od osoby nie obeznanej z książkami. Tym razem dotyczy „Zemsty Sithów” i jednej z najważniejszych kwestii, tytułu i motywu, który za tym stoi.

P: Dlaczego Sithowie chcą się mścić?

O: Sithowie są naturalnymi wrogami Jedi. George Lucas opisuje ich, że Sithowie kiedyś (tysiąc lat wcześniej) kontrolowali galaktykę. Ale ich głód podboju stał się przyczyną ich upadku. Zbyt wielu Lordów Sithów miało zbyt wielką kontrolę nad swymi siłami, a to prowadziło do rozwoju ich ambicji i wzajemnych animozji. W rezultacie zostali pokonani przez Rycerzy Jedi, którym udało się przechylić ostatecznie szalę na swoją stronę i wygrać z Sithami.

Jak mówi Ki-Adi-Mundi w Epizodzie I, Sithowie zostali wybici przed millenium, ale nie wszystkich wymordowano. Jeden pozostały przy życiu Lord Sithów odbudował zakon, który miał odbić galaktykę i dokonać zemsty. Sithowie zrozumieli niebezpieczeństwo wynikające ze zbyt wielkiej liczby członków w zakonie, więc pozostawili swą obecność w sekrecie. Przez wiele lat starannie planowali spisek prowadzący do zemsty. I trzymali się pewnych reguł, z których najważniejsza z nich, to taka, że w jednym czasie będzie tylko dwóch Lordów Sithów, mistrz i uczeń, pracujący w tajemnicy, zasiewający spiski mające na celu ich ponowne powstanie.

W Epizodzie III, Sithowie są już gotowi się ujawnić, nie muszą więcej kryć się w cieniu, ani tym bardziej trzymać zasady dwóch. Darth Sidious, Lord Sithów i mózg operacji, sprawił, że knuty przez tysiąc lat spisek ostatecznie przybrał formę, zakon Jedi upadł, wybito Rycerzy, a także przejęto władzę nad galaktyką.

K: Dużo na ten temat także napisano w Expanded Universe. Przyczyn zemsty należy szukać w trylogii Dartha Bane’a (Droga zagłady, Zasada dwóch oraz Dynastia zła) Drew Karpyshyna, natomiast realizacji całego wielkiego planu w powieści Darth Plagueis Jamesa Luceno. Jednak, co warto zaznaczyć, te pozycje powstały już wiele lat po nakręceniu trzeciego epizodu.
TAGI: Drew Karpyshyn (97) Epizod III: Zemsta Sithów (937) George Lucas (1107) James Luceno (147) Zapytaj Radę Jedi (Pytania i Odpowiedzi) (555)

KOMENTARZE (6)

 • darth_numbers2013-11-04 17:34:53

  Mi się nigdy nie podobała ani koncepcja Sithów, ani tej ich wydumanej zemsty. W starej trylogii nie ma o nich mowy. Sithowie to wymysł Lucasa z epoki kiedy uwierzył w swoją własną nieomylność. Dyskutowaliśmy to kiedyś na forum.

 • Apophis_2013-11-03 15:14:35

  @kamild007
  Bane tylko przyspieszył ich upadek. Sithowie w tamtym czasie byli już na krawędzi upadku, on wykorzystał to do realizacji własnego planu.

  Do listy książek warto też dodać "Błędnego Rycerza" który w fantastyczny sposób przedstawia gnijące "Imperium" Sithów, pokazuje jak wygląda Galaktyka pod ich rządami - pełna różnorodnych totalitarnych państewek walczących między sobą o skrawki terenu.

 • smajlush2013-11-03 15:03:14

  Ech, ci ignoranci. Tyle dobrego ich omija.

 • Keran2013-11-03 14:18:28

  Sithowie zawsze się mszczą i tyle w temacie ;D

 • kamild0072013-11-03 13:08:28

  Trochę nie łapię. Przecież w trylogii Dartha Bane’a sam Bane doprowadził do "wyniszczenia" Sithów, a Jedi nie mieli w tym żadnego udziału poza wcześniejszą wojną. Więc za co ta zemsta? Ale nie czytałem Dartha Plagueisa, więc jak ktoś chciałby mnie oświecić to chętnie usłyszę o zemście :)

 • Darth Mathiou2013-11-03 10:34:28

  Warto Wiedzieć

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..