Wojny Klonów

P&O 46: Dlaczego Wojny klonów są w liczbie mnogiej?Niektóre pytania najłatwiej zakwalifikować jako ogólne o EU. Tym razem ze względu na temat, chyba najłatwiej podpiąć je pod „Wojny klonów”. W każdym razie nawet logika w nazewnictwie konfliktów nie umyka uwadze niektórych fanów.

P: W „Nowej nadziei” księżniczka Leia mówi „Generale Kenobi, lata temu walczyłeś u boku mojego ojca w wojnach klonów”. Końcówka –ch sugeruje, że było więcej niż jedna „wojna klonów”. A pod koniec „Ataku klonów” Yoda mówi „Rozpoczęła się wojna klonów”. O co chodzi?

O: W dniu, w którym zamordowano arcyksięcia Ferdynanda, nikt nawet nie śnił, by nazwać konflikt pierwszą wojną światową. I nie stało się to dopóty, dopóki poznano prawdziwą skalę konfliktu, a sam termin okazał się być najlepszy do opisu wojny. Ten ziemski przykład pokazuje, jak początkowo europejska wojna rozrosła się wpierw do wielkiej wojny, a potem, po przeniesieniu konfliktu na inne płaszczyzny międzynarodowe, stała się wojną światową.

Podobnie było z wojnami klonów, które różnie określano w czasie. Wielka wojna klonów nie przetrwała próby czasu, zastąpiła ją nazwa w liczbie mnogiej – wojny klonów, sugerująca walkę na wielu frontach tego galaktycznego konfliktu.Tagi: Clone Wars (227) Epizod II: Atak klonów (825) Epizod IV: Nowa nadzieja (603) The Clone Wars (1257) Zapytaj Radę Jedi (Pytania i Odpowiedzi) (393)

Komentarze (9)

Bodajże w Trylogii Thrawna pada sformułowanie "wojny klońskie" :)

Wojny klońskie - to było to. :D

@SroQ
Pominąłeś pierwszą część zdania: "W dniu, w którym zamordowano arcyksięcia Ferdynanda" - wtedy nawet nikt nie śnił o "Wielkiej Wojnie", czy nawet jakimkolwiek dużym konflikcie. Cała wypowiedź nie jest też w żaden sposób historycznie niepoprawna.

"nikt nawet nie śnił, by nazwać konflikt pierwszą wojną światową.I nie stało się to dopóty, dopóki poznano prawdziwą skalę konfliktu, a sam termin okazał się być najlepszy do opisu wojny"

Historycy za dychę, pierwotnie I WŚ była nazywana Wielką Wojną, co zmieniło się dopiero po wybuchu drugiej :P

I Wojnach klonowych

Pamiętajmy jeszcze o Wojnach na Klonie

A to nie były Wojny Konów?

Od tego drążenia nazewnictwa aż mi się wojny klońskie przypomniały :D

Ja właśnie zawsze porównywałam sobie to z I wojną.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Wojny Klonów"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.