TWÓJ KOKPIT
0

Mroczne widmo

P&O 47: Dwóch Sithów?

2013-12-01 10:02:45Znów wracamy do starych pytań, które tłumaczyły „Mroczne widmo”, w czasach, zanim tak na poważnie zrobiło to EU.

P: Dlaczego może być tylko dwóch Sithów? Nie mieliby większej szansy walcząc o galaktykę, gdyby mieli armię wyszkolonych wojowników?

O: Próbowali już. Dawno, dawno temu, Sithowie byli legionem, ale ich wewnętrzny głód władzy prowadził tylko do porażek przy każdym przedsięwzięciu. Po kolejnej, krwawej i wyniszczającej bitwie o Ruusan, ostatni ocalały Lord Sithów, Darth Bane stwierdził, że już dość. Odtworzył Zakon Sithów w myśl zasady, że jednocześnie w galaktyce może być tylko dwóch - mistrz i uczeń.

Metodologia ta okazała się być o wiele lepsza niż poprzednia. Zakon Bane’a w końcu podbił galaktykę.

Warto dodać, że termin „Sith” oznacza tylko wybraną grupę istot posługujących się pewną specyficzną częścią dziedzictwa Ciemnej Strony. Ale jak ilustruje nam EU w galaktyce istnieją inni wyznawcy Ciemnej Strony, którzy nie są Lordami Sithów.

Więcej informacji o bitwie o Ruusan znajduje się w komiksie Jedi vs Sith wydanym przez Dark Horse Comics.

K: W tamtych czasach można było wspomnieć jeszcze o opowiadaniu Kevina J. Andresona - Darth Bane: Odrodzenie Zła. Dopiero z czasem EU zaczęło głębiej eksplorować ten temat. Warto tu wspomnieć choćby o powieściach Czarny Lord: Narodziny Dartha Vadera Jamesa Luceno, gdzie pojawia się reguła dwóch w sposób łatwy do zapamiętania:

Będzie ich dwóch, jeden który posiądzie Moc i drugi, który będzie jej pragnął.

Potem temat zaczął eksplorować Drew Karpyshyn, który na nowo opowiedział historię Bane’a w swoich powieściach (Droga zagłady, Zasada Dwóch i Dynastia zła), które dość mocno krążą wokół historii tej zasady. James Luceno także ponownie do niej wrócił, pokazując ją w praktyce w powieści Darth Plagueis. Swoją drogą dzięki grze „The Old Republic” doczekaliśmy się też czasów, w których Sithowie mają armie, jednak każdy kto trochę pograł dobrze zrozumie zdanie o ich wewnętrznym głodzie władzy, który doprowadził ich do porażki.
TAGI: Dark Horse Comics (795) Darth Bane (trylogia) (48) Drew Karpyshyn (96) Epizod I: Mroczne widmo (615) James Luceno (147) Kevin J. Anderson (50) Zapytaj Radę Jedi (Pytania i Odpowiedzi) (548)

KOMENTARZE (3)

 • Ren Kylo2013-12-01 13:54:01

  Ale sama zasada była już dawno martwa kiedy Sithowie przystąpili do realizacji wielkiego planu przejęcia galaktyki oraz wyrżnięcia swoich odwiecznych wrogów Jedi.

 • Piett2013-12-01 11:19:31

  http://ossus.pl/biblioteka/Zasada_Dw%C3%B3ch
  http://starwars.wikia.com/wiki/Rule_of_Two

  To tak tylko zapodane jakby ktoś wolał poznać to lepiej zamiast tracić czas na mało tłumaczące sprawę info.

 • smajlush2013-12-01 11:18:05

  Zasada Dwóch była najlepszym, co kiedykolwiek przydarzyło się Sithom. Pytanie, czy udałoby się im podbić Galaktykę bez jej odrzucania. Na pewno zapewniała ona ich przetrwanie i wzrost potęgi.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..