Różne

Działka laserowe w praktyce

Russia Today

Wydawać by się mogło, że myśliwce wyposażone w działka laserowe, lub co gorsza droidy typu Sęp, to tylko fantastyczne mrzonki ekipy George’a Lucasa. Otóż nie. Firmy Northrop Grumman i Lockheed Martin podpisały kontrakty warte ponad 25 milionów USD i rozpoczęły pracę nad bezzałogowymi dronami wyposażonymi w broń laserową. Lasery mają chronić drony przed rakietami przeciwlotniczymi.

Program, który zainicjowano, nazywa się Hellads, a sponsoruje go agencja DARPA. Założenie jest takie by opracować podwieszaną broń laserową o mocy 150 kilowatów, która będzie 10-krotnie mniejsza i lżejsza od obecnie wykorzystywanych systemów porównywalnej mocy. Pierwsze testy broni mają zacząć się w najbliższym czasie, a agencja ma nadzieję, że system laserowy będzie można wykorzystać w praktyce już w 2014.Sam pomysł broni laserowej nie jest nowy. Prace nad projektem Hellands trwają już od lat, w 2005 roku wspominano o wykorzystaniu broni laserowej w myśliwcach. Obecnie Lockheed Martin pracuje także nad laserem przeznaczonym do pojazdów naziemnych, którym będzie można strzelać do dronów, rakiet, pocisków artyleryjskich czy moździerzowych.Tagi: ciekawostki (134) Lasery (6) Nauka (67)

Komentarze (5)

Właściwie w SW "lasery" to tylko kolokwialna nazwa dużych blasterów które są czymś trochę innym niż to tu :D

Czego to człowiek nie wymyśli, byle drugiego zaj...ć.
I tak to wszystko na nic będzie jak się maszyny zbuntują (a jak to będzie to wie każdy który oglądał The Second Renaissance ;)).

tylko że toto nie działa jak w starwarsach, nagrzewa cel małym światełkiem aż wybuchnie albo się stopi

Wszystko super, ale dla ścisłości w (kilo)watach, wyraża się moc, zaś siłę w niutonach :)

Separatists are incoming :_D:_D:_D

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Różne"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.