TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

P&O 53: Dlaczego Zuckuss nosi maskę oddechową?

2014-01-12 09:25:03Kolejne pytanie z cyklu wyjątkowo trudnych, bo wymagających łączenia EU z filmami. Niestety to pierwsze nie zawsze jest ze sobą spójne, więc trzeba je czasem łatać. Samo pytanie tym razem dotyczy „Imperium kontratakuje” i jednego z łowców nagród.

P: Dlaczego Zuckuss nosi maskę oddechową, skoro Gandowie nie oddychają?

O: Odnosisz się do dwóch różnych wersji fizjologii Gandów, którą ukazano w powieściach. W serii „X-wingi” Michaela A. Stackpole’a, członek Eskadry Łotrów, Ooryl Qrygg, może wejść do pokoju wypełnionego śmiertelnym gazem ponieważ nie musi oddychać. Ale jak wrócisz do Opowieści łowców nagród, przypomnisz sobie, że Zuckuss miał przypiekane płuca gdy przypadkiem oddychał tlenem, co jest normą dla jego gatunku.

Faktem jest, że obaj są Gandami, acz należą do różnych podgatunków. Owadzioocze istoty pochodzą z pokrytej mgłami planety Gand, acz wytworzyły coś co można nazwać kieszonkowymi cywilizacjami, które nie mają ze sobą żadnego kontaktu. Ta izolacja przyczyniła się także do wytworzenia dymorfizmu, stąd poważne różnice biologiczne pomiędzy poszczególnymi klanami Gandów. Niektóre z nich mają możliwości regeneracji swych organów w tym płuc, choć tego ostatniego właśnie Zuckuss nie miał, stąd musiał nosić maskę.
TAGI: Epizod V: Imperium kontratakuje (526) Michael A. Stackpole (64) X-Wingi (seria) (55) Zapytaj Radę Jedi (Pytania i Odpowiedzi) (512)

KOMENTARZE (12)

 • Lukaster72014-01-13 11:53:52

  To tyle jezeli chodzi o naukowe podejscie. A co do star wars to no to jest syfy wiec nic tu nie powinno dziwić. Nawet jeden gatunek może mieć 10 rodzajów płuc i oddychać w każdym środowisku. :D nawet na Ziemi odkryto organizmy (te mikro) żyjące w środowisku siarki i wrzątku w parku Yellowstone. Odkryto rowniez meduze ktora okazala sie uwaga uwaga niesmiertelna :P

 • Dan Ordo2014-01-13 11:48:26

  Porownywanie obcych do ludzi jest glupie, oraz zgadzam sie z panem ponizej(mimo, ze tego nie ogladalem).

 • Lukaster72014-01-13 11:43:23

  I w ten sposob patrzac to faktycznie wzbogaca swiat o takie rasy

 • Lukaster72014-01-13 11:41:18

  Odsylam ponownie do discovery tam jest program o mozliwych ewolucjach organizmow wobec roznych planet jak i w obrebie jednej. Sa to oczywiscie teorie ale sa obecnie brane pod uwage. Wiec nie badzcie slepi porownujac wszystko do ziemi. Nie macie chyba pojecia jakie niesamowite planety juz odkryto.

 • Gridlock2014-01-13 11:29:34

  Strid: Ta, udało im się przekuć pomyłkę na ciekawy pomysł, z którego wynikło coś, co jest niestety nieczęste w sci fi - planeta z różnorodnymi mieszkańcami tej samej rasy (jak na Ziemi), którzy różnią się od siebie czymś więcej niż tylko imieniem... Nie, totalnie głupia zagrywka, po co się w ogóle starali, błąd to błąd i nie powinno się ich naprawiać, bo jeszcze coś ciekawego z tego wyjdzie.

 • Nild2014-01-12 22:23:44

  Strid > no oczywiście, że wynika z błędu, przecież nigdzie temu nie zaprzeczam...ale taki błąd w mojej opinii nie ma najmniejszego znaczenia, a skoro ktoś go naprawia w ciekawy sposób to plus dla nich. Lista zaleceń/ograniczeń do książek SW, gdyby traktować to wszystko super idealnie, zajmowałaby dużo więcej niż jedna książka. Niż nawet cała seria książek. Błędy się zdarzają, czasami nie ma to znaczenia, czasem to irytuje faktycznie.

 • Lukaster72014-01-12 21:03:40

  Jezeli poogladacie Discovery to sie przekonacie, ze to wcale nie takie glupie tlumaczenie. Ja akurat duzo ogladam :P

 • Mariobaryla2014-01-12 20:42:08

  Dobrze, że w ogóle wtedy jeszcze starali się łatać takie rzeczy, a nie mówić, że pewna wersja jest niekanoniczna i róbta z tym co chceta. Inna sprawa, że pomysł z tym, że w obrębie jednego gatunku jedne osobniki mają płuca a inne nie muszą oddychać jest poniżej jakiegokolwiek poziomu i nawet w uniwersum SW ciężko taką głupotę przełknąć.

  Zobaczymy co wymyśli komisja likwidacyjna kanonu aka Story Group, coś czuję, że niedługo w ogóle nie będziemy mieć takich problemów, bo połowa planet i ras wyparuje z galaktyki.

 • Strid2014-01-12 20:02:18

  Nild -> Proszę cię. To wytłumaczenie jest bez sensu i wynika z błędu. Tyle. Żadnego "rozbudowywania" uniwersum, to łatanie dziur powstałych po niedokładnym "researchu" autorów książek/komiksów/gier itd. Nagle ktoś zdał sobie sprawę z tego, że spartolił więc trzeba było wymyślić jakieś wyjaśnienie.

 • ShaakTi11382014-01-12 17:47:27

  Nild->
  Może źle napisałam - faktycznie, tłumaczenie jest w porządku, chodziło mi bardziej o to, że sytuacje takich sprzeczności są niestety częste w EU. A niektóre w ogóle nie mają wyjaśnienia do tej pory.

 • Nild2014-01-12 14:51:31

  Takie tłumaczenie akurat nie ma żadnego negatywnego wpływu na uniwersum. Ba, nawet je rozbudowuje! Ludzie różnią się między sobą choćby wyglądem, więc czemu obcy nie mieliby podążać podobnym tokiem rozumowania...
  Gorzej jeśli wydarzenia się nie zgadzają, ale to się zdarza nawet jeśli daną serię pisze jeden autor. Ktokolwiek czytał książki Anne Rice o wampirach wie zapewne co mam na myśli.

 • ShaakTi11382014-01-12 09:48:45

  Ech, uwielbiam takie tłumaczenia :). Niestety, takie sytuacje są bolączką EU, a kosmos wychodzi zwłaszcza w kanonie dotyczącym ras - napisałam na Ossusie polecany o Kaleeshanach, a nadal nie wiem jak właściwie wyglądali.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..