TWÓJ KOKPIT
0

Różne

10 najlepszych Jedi

2014-01-23 10:47:37 Oficjalny blogCzym byłyby "Gwiezdne Wojny" bez Jedi? To jedni z bohaterów, którzy najbardziej fascynują fanów, dlatego oficjalny blog przygotował kolejny ranking, tym razem skupiając się na dziesięciu najlepszych przedstawicielach zakonu.

"Gwiezdne Wojny" kocha się za ich technologiczne czarodziejstwo, statki kosmiczne, projekty, strzelaniny, obcych i dziwne stwory. Ale sercem GW są Jedi. Ich nauki nas inspirują, ich wykorzystanie Mocy przemawia do naszej wyobraźni, a ich potyczki - ucieleśnione w historiach Anakina Skywalkera, Luke'a Skywalkera, Ahsoki Tano i innych - dają nam wejrzenie w nas samych. Na potrzeby tej listy, spojrzeliśmy na Jedi z filmów i "The Clone Wars", układając ich w rankingu w zależności od wpływu na sagę i osobistych osiągnięć.

10. Aayla Secura, filmy i "The Clone Wars"Aayla Secura to naturalna przywódczyni i jedna z najbardziej szanowanych Jedi z okresu wojen klonów. Na początku widziana była jedynie przez chwilę w prequelach, a jej wystąpienie w "Wojnach klonów" ujawniło, że była zrównoważona, myśląca strategicznie i mądra. W "Jedi Crash" jej rola jest kluczowa w przetrwaniu przez Ahsokę i klony katastrofy okrętu oraz w nauczeniu padawanki Anakina skupienia się na misji. W "The Zillo Beast Strikes Back" nieustraszenie staje naprzeciw jednemu z największych stworzeń, jakie widziała galaktyka. Potrzeba było rozkazu 66, aby zaatakować ją z zaskoczenia i zabić, ale i tak pozostaje ulubienicą fanów.

9. Kit Fisto, filmy i "The Clone Wars"Z zabójczym imieniem, świetnym wyglądem i przyjazną postawą, Kit Fisto jest jednym z najpopularniejszych Jedi prequeli. Ratuje C-3PO od jego samego w "Ataku klonów" i jest jednym z kilku rycerzy wybranych przez Mace'a Windu do aresztowania Kanclerza w "Zemście Sithów". Szczególnie błyszczy podczas bitwy z generałem Grievousem w "The Clone Wars", ucinając jedną z mechanicznych dłoni straszliwego zabójcy Jedi i stawiając mu czoła do czasu, aż nadlatują posiłki - przekazując generałowi wiele mądrości zakonu, lecz bezskutecznie.

8. Plo Koon, filmy i "The Clone Wars"Spokojny i pewny siebie, Plo Koon to utalentowany wojownik, stanowiący jednocześnie dla wielu ojcowską figurę. W swoich interakcjach z bohaterami "Wojen klonów" - od Ahsoki Tano do łowczyni nagród Aurry Sing - woli przekładać rozwagę nad czyny. Gdy Togrutanka zaginęła na trandoshańskich łowach, to Plo nakłania Anakina, by miał cierpliwość i nie pozwolił, aby kierowały nim emocje. Jednocześnie nie ucieka od czynów, dowodząc misją ratunkową mającą na celu uratowanie Skywalkera i Windu ze skazanego na zagładę statku. W połączeniu z jego bardzo fajną aparaturą do oddychania, goglami i buczącym głosem, nie ma drugiego takiego Jedi.

7. Ahsoka Tano, "The Clone Wars"Ahsoka Tano to prawdziwa ikona "Gwiezdnych Wojen", której przemianę z niedoświadczonej padawanki w doświadczoną przywódczynię mogą oglądać widzowie. Jej czyny w serialu tylko pokazują jak daleko zawiodła ją jej podróż, od porażek (ignorowanie rozkazów, a w konsekwencji utrata wielu pilotów) do sukcesów (dowodzenie innymi padawanami w rewolcie na trandoshańskim księżycu). Ale to jej decyzja o opuszczeniu zakonu Jedi może być jej najlepszą chwilą, ponieważ pokazuje, że jest indywidualnością i już nie dzieckiem, odważniejsza niż większość Jedi.

6. Mace Windu, filmyJeden z najwyższych rangą Jedi z czasów Starej Republiki, Mace Windu to jeden z najistotniejszych rycerzy, jacy kiedykolwiek żyli. To jasne, że on i Yoda darzą się wzajemnym szacunkiem, obaj cenią też zasady i ideały Jedi bardziej nad swoje własne (spójrzcie na ich odrzucenie kandydatury Anakina w "Mrocznym widmie"). Wyśmienity szermierz z ponurą naturą, Mace zabija Janga Fetta podczas bitwy o Geonosis i pokonuje Sidiousa w bitwie (do czasu, gdy przybywa Anakin...) - coś, czego nawet Yoda nie mógł osiągnąć. Jego śmierć w "Zemście Sithów" to tragedia i punkt, z którego nie ma już odwrotu dla Anakina i całej Sagi, co ilustruje wagę jego postaci jako Jedi.

5. Qui-Gon Jinn, "Mroczne widmo"W Qui-Gonie publiczność dostrzegła, że Jedi może być nieco bardziej buntowniczy, niż to sobie wcześniej wyobrażano. W "Mrocznym widmie" podejmuje wielkie ryzyko, zakładając się o wygraną w wyścigu śmigaczy, do tego jego pilot jest dzieckiem; ośmiela się również grać o wolność Anakina i nie boi się wziąć za bary z Radą Jedi. Te cechy dotykają wszystkich, których spotyka, od Skywalkera i jego buntowniczej natury, do zamyślenia Obi-Wana. Dodatkowo, to on jest Jedi, który odkrywa ścieżkę do nieśmiertelności, co ma wielki wpływ na to, kim są rycerze i jak rozumieją Moc. Nie można w pełni pojąć wagi Qui-Gona dla całej Sagi.

4. Anakin Skywalker, filmy i "The Clone Wars"Potężny. Współczujący. I pełen wad. Anakin Skywalker ma to wszystko, dlatego jest jedną z bardziej zniewalających postaci w "Gwiezdnych Wojnach". Niesamowicie potężny w Mocy (i być może to on jest Wybrańcem, który ma przynieść równowagę Mocy), Anakin jest pomysłowy i buntowniczy wobec rozkazów oraz zakonu, ale zawsze udaje mu się wykonać zadanie, bez względu na okoliczności. Jest zaciekle lojalny i nie ma drugiego takiego wojownika; jest jedynym Jedi, który próbuje udowodnić niewinność Ahsoki w dochodzeniu dotyczącym ataku terrorystycznego. Zabija hrabiego Dooku na pokładzie "Niewidzialnej ręki" i prowadzi akcję ratunkową z nieprzytomnym Obi-Wanem na plecach ("Jego los będzie taki jak nasz", ośmiela się powiedzieć Palpatine'owi). Ale jego lojalność i współczucie, połączone z ego, tworzą fatalną wadę: strach przed utratą. Skywalker ma tupet, by myśleć, że mógłby utrzymać w tajemnicy małżeństwo i złamać kodeks Jedi; popełnia też straszne czyny, by uratować żonę od śmierci, a potem rusza na podbój galaktyki. Może nie wymazał on wszystkich jego złych postępków, ale ostateczny czyn Anakina - poświęcenie się, by uratować syna - odkupuje go i pokazuje jak wielkim Jedi był i jest.

3. Obi-Wan Kenobi, filmy i "The Clone Wars"W Kenobim nie ma chciwości, nie ma chęci zdobycia uznania, nie ma potrzeby wygrania za wszelką cenę. Może Obi-Wan, kwintesencja Jedi, jest jednocześnie zdolnym wojownikiem i dowódcą, lecz pomnym na swoje obowiązki i szanującym Radę Jedi ponad wszystko inne. Choć nazywany jest "Negocjatorem", to jego umiejętności w walce nie mają sobie równych: pokonuje Dartha Maula, pierwszego lorda Sithów, który pojawił się od tysiąclecia; niszczy generała Grievousa (pomimo użycia "niecywilizowanej" broni); i powstrzymuje szaleństwo Anakina, mimo że łamie mu to serce. Lata później ratuje Luke'a i uczy go ścieżek Mocy, odgrywając rolę przewodnika, ojca i poświęcając się dla swojego ucznia. Obi-Wan zawsze przekłada dobro innych nad swoje. Jeśli Jedi są sercem "Gwiezdnych Wojen", to Obi-Wan jest sercem Jedi.

2. Yoda, filmy i "The Clone Wars""Rób albo nie rób. Prób nie ma.", "Czy oceniasz mnie po rozmiarze?", "Wielkiego wojownika... wojna nikogo wielkim nie czyni." Choć jest najpotężniejszym Jedi, to mądrość Yody przemawia do fanów. W "Imperium kontratakuje" robi coś więcej, niż tylko instruuje Luke'a jak walczyć czy przygotować się fizycznie do pojedynku z Darthem Vaderem - przygotowuje jego umysł i stara się okiełznać niecierpliwość i złość młodzieńca, co jest o wiele trudniejsze. I dzięki temu Luke - i widownia - uczy się, że życie Jedi to coś więcej niż przygody. Oczywiście jest również wielkim wojownikiem, co widać w prequelach, gdzie zmaga się z hrabią Dooku, klonami i Darthem Sidiousem. Podsumowując, Yoda jest największym mistrzem Jedi.

1. Luke Skywalker, filmyLuke Skywalker nie jest idealny. Ma gniew swojego ojca. Popełnia błędy. Jest lojalny aż do bólu. Ale jego umiejętność przezwyciężenia tego wszystkiego, brania nauk z przeszłości i znalezienia równowagi pomiędzy odpowiedzialnością a indywidualnością czyni z niego najlepszego Jedi. Gdy patrzymy na Jedi z prequeli, to widzimy, że jedną z ich głównych tendencji jest wyzwalanie się od przywiązania. Ale czy nie zaszli z tym za daleko? Dave Filoni powiedział Starwars.com: "Czy współczucie Anakina jest złe? (...) Ponieważ na pewnym poziomie musicie zaakceptować, że Jedi przegrali wojnę klonów. A więc jest coś, co robią nie tak. Jest w nich coś, co jest niewłaściwe, a co sprawia, że ciemna strona poszerza swoje wpływy." I właśnie Luke Skywalker rozgryza to. Jest silny Mocą, stał się bohaterem Rebelii i pokazuje swą potęgę w niesamowity sposób - popatrzcie jak dziesiątkuje załogę Jabby nad paszczą sarlacca. Ale jest jedynym Jedi, który przywraca zakonowi współczucie i w ten sposób pokonuje Imperatora - tam, gdzie nawet Yoda zawiódł. Zarówno on, jak i Obi-Wan mówią młodzieńcowi, by zabił ojca, czego nie chce robić. W "Powrocie Jedi" nienawiść Luke'a bierze nad nim górę i jest gotowy zadać śmiertelny cios, a Imperator go ponagla. A potem Skywalker zatrzymuje się na chwilę. "Jak odróżnię dobro od zła?", zapytał Yodę w "Imperium kontratakuje". "Będziesz wiedział, gdy spokojny będziesz. W pokoju", odpowiedział mistrz. Wtedy Luke wyrzuca broń. Ten gest konfunduje Imperatora - chce, aby ludzie walczyli, aby używali agresywnych emocji - a wybranie miłości zamiast nienawiści jest jedynym sposobem, aby go pokonać. Współczucie młodzieńca budzi dobro w jego ojcu i właśnie to dobro przynosi pokój w galaktyce. Nie blaster, nie torpeda protonowa, nie miecz świetlny. Luke słucha mentorów, stając do walki z Vaderem, ale robi to po swojemu. Prawdziwy z niego oryginał.

To wszystko. Co o tym myślicie? Czy to dopracowaliśmy? A może postradaliśmy rozum? Może coś przeoczyliśmy? Dajcie znać w komentarzach.

TAGI: Dave Filoni (557) Epizod I: Mroczne widmo (618) Epizod II: Atak klonów (885) Epizod III: Zemsta Sithów (939) Epizod V: Imperium kontratakuje (533) Epizod VI: Powrót Jedi (497) Holo z oficjalnej (151) Starwars.com 10 (33) The Clone Wars (1374)

KOMENTARZE (42)

 • Mistrz Mateusz2014-01-26 17:02:42

  Ten ranking to jakieś nieporozumienie. Nie wiem kto to robił. Niech Moc będzie z Wami.

 • rukat72014-01-25 09:31:23

  Całkowicie się zgadzam a szczególnie z 1 miejscem i cieszę się że inni też to zauważyli super artykuł ;)

 • zajac21022014-01-25 09:05:08

  Dla mnie Obi na pierwszym miejscu :)

 • Lukaster72014-01-24 19:01:37

  Rodzyn chodzilo mi o sposob Twojej wypowiedzi, ktory z powodzeniem kontynuujesz

 • skywalker14102014-01-24 15:02:22

  Oto mój ranking:
  10 Aayla Secura
  9 Quinlan Vos
  8 Plo Koon
  7 A`sharad Hett
  6 Mace Windu
  5 Anakin Skywalker
  4 Qui-gon Jinn
  3 Yoda
  2 Luke Skywalker
  1 Obi-wan Kenobi

 • kinng2014-01-24 07:39:22

  Nieco bym zmienił początek:
  1. Obi-Wan
  2. Yoda
  3. Anakin
  4. Qui-Gon

 • Vintress2014-01-24 07:02:45

  Skoro ten ranking Wam się nie podoba to zróbcie swój własny jak inni w komentarzach niżej :)

 • RodzyN jr.2014-01-23 23:10:29

  Lukaster7 - to źle wnioskujesz. Dziecko to układało ten ranking ;)

 • Boris tBD2014-01-23 22:09:57

  Na 1 powinien być Qui-Gonn. To on pierwszy pokonal śmierć :)

 • Onoma2014-01-23 21:12:16

  Yoda nie na 1. i Mace nie na 2. to jakiś żart..

 • Lukaster72014-01-23 20:59:59

  Ale macie problemy, jak duzo fanow tyle rankingow proste :)

 • Sharin2014-01-23 20:53:35

  "10 najlepszych przedstawicieli zakonu"?
  Ranking czysto marketingowy.
  W moim wysoko plasowałby się Qui-Gon Jinn za odwagę mówienia "NIE" Radzie.

 • epizozeur2014-01-23 20:35:22

  Mój ranking:
  1. Yoda - nie jestem jakimś specjalnym fanem Yody ale zdecydowanie zasłużył na to miejsce bo był wzorowym Jedi
  2. Obi-Wan Kenobi
  3. Mace Windu - Jego w ogóle nie lubię
  4. Qui-Gon Jinn - bardzo go lubię i tak jak w opisie on pokazuje że nie trzeba być taką konserwą jak Yoda czy Mace żeby być świetnym Jedi
  5. Anakin Skywalker - on jest świetny i potężny ale Jedi był miernym
  6. Plo Koon
  7. Luke Skywalker
  8. Saesee Tiin - nie wiem czemu go tu nie ma
  9. Kit Fisto
  10. A tu waham się pomiędzy Dooku a Ki-Adi-Mundim

 • ShaakTi11382014-01-23 20:10:13

  Łał, ile komentarzy!

  Owszem, oficjalna robi te listy tylko na podstawie filmów i TCW, ale po pierwsze - z EU byłby chyba większe kontrowersje co wybrać, po drugie - to nie jest też tak, że na blogu nie ma nic z EU. Powstaje teraz mnóstwo świetnych artykułów, które nie tylko nawiązują do EU, ale wręcz jeszcze bardziej je rozszerzają.

 • Lukaster72014-01-23 19:35:52

  Rodzyn z Twojej wypowiedzi wnioskuje ze jestes jeszcze dzieckiem.

 • Cad Bane2014-01-23 19:31:47

  Ahsoka Tano to prawdziwa ikona "Gwiezdnych Wojen"

  ...

 • FEL-19962014-01-23 19:20:54

  Biorąc pod uwagę tylko filmy i seriale:
  1. Yoda
  2. Kenobi
  3. Mace
  4. Anakin
  5. Plo Koon
  6. Kit Fisto
  7. Luke
  Jeśli brałbym pod uwagę EU - Yoda na pierwszym, Luke na drugim :-)

 • RodzyN jr.2014-01-23 18:13:29

  Ahsoka? Co dałn robił ten ranking...

 • Bev2014-01-23 18:07:59

  Nie rozumiem stawiana Anakina tak wysoko w rankingu (przez was) był potężny mocą, ale to ranking Jedi którym on był musimy przyznać dość miernym (chodzi mi bardziej o psychikę i zachowanie niż umiejętności).

 • hashhana2014-01-23 17:57:17

  Ech, czasami zastanawiam się, po co w ogóle zaglądam w newsy z rankingiem, skoro to tylko jakaś propaganda filmowo-serialowa (co tam robi Ahsoka? Prawdziwa ikona GW?? ECH). A mogliby w fajny sposób zaprezentować ogrom ciekawych postaci, jakby tylko wyszli poza jeden typ mediów.
  Ciekawe, czy jeśli/kiedy zrobią ranking najlepszych polityków, to Jar Jar dostanie pierwsze miejsce? xD

 • Biniek2014-01-23 17:45:35

  No ranking według EU byłby konkretniejszy, bo można by wymienić wielu potężnych Jedi...To jest taka trochę propagandowa wersja rankingu. :P

 • Keran2014-01-23 17:26:35

  Beznadziejny ranking, właśnie Jedi u schyłku Starej Republiki byli najgorsi. Z tych postaci to taki ranking może być:
  1. Luke
  2. Obi
  3. Qui- Gon
  4. Yoda
  4. Reszta, bo to cieniasy, Windu, Secura i inni to największe leszcze w dziejach Jedi.
  5. Ashoka

 • Dan Ordo2014-01-23 17:08:11

  @Smajlush Dobrze cie rozumiem, sam nie lubię oficjalnej, ale już nic nie zrobimy, sam chciałbym ranking Według EU(Mimo, że Lucek byłby nadal pierwszy Revan gdzieś tak trzeci. Moim skromnym zdaniem).

 • smajlush2014-01-23 17:04:22

  @Dan - i właśnie poliprzestanę ania EU przez Oficjalną przeokropnie mnie wnerwia i nie przestanę jej hejtować.

 • viqi2014-01-23 16:07:39

  W sumie się zgadzam z rankingiem, ale gdzie np. Vos czy Nomi Sunrider albo Mara Jade?

 • Dan Ordo2014-01-23 15:52:46

  @Smajlush
  A gdzie Corran Horn, Meetra Surik ,Kyp Durron? To na postawie filmów i Seriali.

 • Biniek2014-01-23 15:48:54

  Windu powinien być nad Qui-Gon Jinnem, przecież gdyby nie Anakin to Windu pojmał by Imperatora.

 • smajlush2014-01-23 15:48:15

  A gdzie Revan, gdzie Nomi Sunrider, gdzie Kyle Katarn...

 • Dan Ordo2014-01-23 14:58:52

  Wszyscy ludkowie co mówią, że Luke nie zasługuje na pierwsze miejsce, to albo nie oglądaliście RotJu, bądź oglądaliście to na lewo, Vader był gotowy, aby Luke`a zabić, Luke go pokonał całym swoim potencjałem. Miejsce zasłużone i tyle.

 • Starkiller072014-01-23 14:45:10

  z niektórymi pozycjami bym się nie zgodził

 • Xalkigo2014-01-23 14:03:23

  Luke powinien być za Windu, a Anakin przed Obi-Wanem

 • Vintress2014-01-23 13:52:37

  Ah, no i Luke na pierwszym miejscu! Nareszcie ktoś go docenił.

 • Vintress2014-01-23 13:51:21

  Gorszego zdjęcia Tano nie mogliście wstawić :D

 • Lukaster72014-01-23 13:01:30

  Luk szkolil swoje umiejetnosci poprzez kontakt mocy z mistrzami, to chyba logiczne.

 • Darth Zabrak2014-01-23 13:00:52

  Mniej więcej zgadzam się z tą listą, oczywiście nie w przypadku Ahsoki. Zamiast niej powinien być Quinlan Vos, Kyle Katarn albo Revan. W ogóle nie rozumiem dlaczego oficjalna nie uwzględnia w tych listach EU. Nie chciało im się grzebać po książkach, komiksach i grach?

 • kamild0072014-01-23 12:35:57

  Ciekawe zestawienie i opisy. Ale nie uważacie, że powinien jeszcze znaleźć się tu Jar Jar, który w w jednym z odcinków TCW robił za Jedi i w bardzo widowiskowy sposób uratował Padme? :D

 • SroQ2014-01-23 12:07:20

  "Ahsoka Tano to prawdziwa ikona "Gwiezdnych Wojen""

  Skończyłem czytać.

 • tila112014-01-23 12:03:30

  Moim zdaniem klasyfikacja powinna przedstawiać się następująco:
  5 - Luke - tak na prawdę to był cienki, kiedy niby miał wyszkolić swoje umiejętności
  4 - Qui-Gon Jinn
  3 - Obi-Wan Kenobi
  2 - Anakin Skywalker
  1 - Yoda

  Ten kto tworzył ten ranking, zwracał uwagę chyba na to, kto kogo pokonał a nie czy miał faktyczne umiejętności.

 • Dan Ordo2014-01-23 11:18:04

  Patrząc na oficjalną myślałem, ze dadzą Ahsoke czy innego Anakina. Myliłem się. Milo widzieć, ze ktoś szanuje Luke`a :).

 • Lukaster72014-01-23 11:08:06

  Zgadzam sie z autorem tekstu, to skostniale zasady Yody i zakonu poczesci przyczynily sie do upadku Anakina i zakonu

 • epizozeur2014-01-23 11:00:38

  Lubię Aayle ale nie powinna być w tym zestawieniu to samo tyczy sie Ahsoki. Luke powinien być niżej.

 • ShaakTi11382014-01-23 10:49:20

  Podoba mi się ich rozkmina dotyczaca Luke`a, aczkolwiek dla mnie bardziej prototypowymi Jedi są Yoda i Kenobi.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..