TWÓJ KOKPIT
0

Różne

Pierwsze efekty działań grupy trzymającej władzę

2014-01-28 17:33:07

Sprawa kanonu, oraz tajemniczej grupy nim się zajmującej ostatnio przewija się przez różne media. Chyba jednym z częściej powtarzanych stwierdzeń jest to, że dotychczas kanonem było to co pojawiło się w filmach, a reszta nie. Teraz ma się to zmienić, ma być jeden kanon, a co nim jest zadecyduje Grupa Trzymająca Kanon, dalej zwana Grupą Opowieści (w oryginale Story Group lub oficjalnie Lucasfilm Story Team). Niestety, poza tym, że grupa istnieje i współpracuje z filmowcami, wciąż niewiele o niej wiemy. Słyszeliśmy tylko, że nowy kanon będzie jeden, źródła będą się dużo bardziej powiązywać, natomiast co będzie ze starym, na razie dokładnie nie wiadomo.

W tych różnych pogłoskach, oczywiście najczęściej pomijając poziomy kanoniczności, jedne rzeczy ustawił George, inne telewizja jeszcze inne powstały w pozostałych mediach. Dla przypomnienia, Holokron, czyli oficjalna baza danych, zawierała wszelkie informacje, jakie udało się twórcom wpisać, a poziom kanoniczności ustalał ich ważność. Jeśli wyższe źródło (lub nowsze), było sprzeczne z poprzednim, to poprzednia wersja pozostawała niekanoniczna. W innych przypadkach właściwie mieliśmy jeden kanon, pomimo różnej jakości źródeł.

Teraz media wypisują o nowej jakości i nowym kanonie, który ma być respektowany (nawet jeśli jego ustanowienie wiążę się z pocięciem istniejącego). Różne media wypisują o tym jak kanon obecnie jest oceniany, a grupa trzymająca władze ustala, co jest prawdziwe a co nie. Jak to ma wyglądać w praktyce, niestety nie wiadomo. Jest w tym ziarnko prawdy, co widać choćby po doniesieniach na Twitterze Pablo Hidalgo czy Lelanda Chee. Ale o samej grupie wiemy coraz więcej.

Po pierwsze wiemy, że powstała już jakiś czas temu. Po raz pierwszy usłyszeliśmy o niej przy okazji Star Wars Celebration Europe II. Tam dowiedzieliśmy się, że Grupa Opowieści jest zaangażowana w powstawanie scenariusza do nowego filmu i ma tym razem więcej do powiedzenia niż to miało wcześniej. Czy ma decydującą rolę? Tego jeszcze nie wiemy. Wiemy na pewno, że grupa powstała z inicjatywy Kathleen Kennedy, która chce mieć jeden spójny kanon, by filmy, książki, gry, komiksy i inne media były ze sobą równoważne.

Od lipca 2013 o grupie usłyszeliśmy już parę razy. W grudniu 2013 ukazała się pierwsza produkcja, pod którą grupa się podpisała. Chodzi o dodatek do gry „The Old Republic” czyli „Galactic Starfighter”. Jeśli obejrzy się napisy końcowe do tego dodatku, to znajdzie się tam wspomnienie Lucasfilm Story Team w składzie Carrie Beck, dyrektor odpowiedzialna za strategię kreatywnej zawartości, Diana Williams, producentka odpowiedzialna za synergię wewnątrz franczyzy (innymi słowy nawiązania) no i oczywiście Leland Che i Pablo Hidalgo. Zatem mamy pierwsze źródło, które oficjalnie potwierdza nam działanie grupy opowieści, ale jednocześnie świat ujrzało ich pierwsze dzieło. W ramach dodatku „Galactic Starfighter”, który został rozbity na dwa patche – 2.5 i 2.6 (w lutym), w grze pojawią się Bothanie oraz planeta Kuat (przy okazji nowego flashpointa). Jak widać rozwój jest i to w dodatku gra zostanie wzbogacona o rzeczy, które już od dawna istnieją w Expanded Universe, a nigdy nie pojawiły się w filmach. To jest pierwszy oficjalny produkt sygnowany przez grupę, przez jego pryzmat najlepiej oceniać ich dotychczasową działalność.

Na razie grupa mają przed sobą dużo do zrobienia z uporządkowaniem obecnego EU. Jeśli wierzyć ćwierkaniom Christie Golden, to jej trylogia „Sword of the Jedi” została wstrzymana do czasu, aż Grupa Trzymająca Kanon ustali jak naprawdę wyglądają wydarzenia po bitwie o Endor. Jeśli to będzie wyglądać tak jak w przypadku dodatku do TORa, to chyba nie ma co się martwić. Niestety podobnie jak w przypadku nowych produkcji Lucasfilmu, tak i tutaj wszystkich boli przede wszystkim brak konkretnych informacji.

O samej grupie pisaliśmy w sierpniu, w październiku, a także wspominaliśmy całkiem niedawno.
TAGI: Carrie Beck (18) Christie Golden (70) Epizod VII: Przebudzenie Mocy (893) Leland Chee (60) Pablo Hidalgo (321) The Old Republic (526)

KOMENTARZE (50)

 • Dan Ordo2014-02-02 15:37:40

  @Ozzik I tak na to się zapowiada.

 • ozzik2014-01-30 22:29:34

  A na co komu kanon skoro ledwo zipie. Lepiej samemu wybrać sobie to co się lubi, a nie polegać na innych. Jak dla mnie łowca nagród Ozzik Rangir współpracował z Bobą Fettem na Coruscant(mniej więcej w czasie 1313) EU podtrzymuje uniwersum, ale kto powiedział, że musi być super extra spójne, chcecie aby skończyło się jak z Marvelem: miliardy równoległych wszechświatów?

 • darth_numbers2014-01-30 17:04:57

  Nieźle. Prawie Flamewar! Pozdrawiam znawców-dyskutantów ;)

 • jediwolf2014-01-30 13:41:25

  Ale to znaczy, że może być w ogóle wszystko od nowa od zera czy jak? Bo nie kumam. Czy dotychczasowe przygody zostaną, ale będą się starać zrobić z nich wspólny spójny kanon?

 • Keran2014-01-29 21:41:04

  Lukaster7 --> Gdzie, jak, co ?

 • Lukaster72014-01-29 21:31:28

  Jak rozpetac wojne na bastionie? Podrzucic temat o kanonie :D

 • Keran2014-01-29 19:40:21

  Dan Ordo --> Ale jaki masz problem tak w ogóle z TOR`em :D? Mało gram bo jako F2P to słabo się gra, ale fabuły Jedi Knighta, Inkwizytora przybadły mi do gustu. Flaspointy też niezłe ;D

 • Dan Ordo2014-01-29 19:32:18

  @Keran Cenie obydwie te gry, jakby ToRa nie kontynuowali, i jak mógłbym sam zarządzać kotorem to odrazu na zbity pysk wywalilbym ToRa dla kotora :P.

 • Keran2014-01-29 19:26:35

  Dan Ordo --> To prawda nie dyskutuje się o tym :D Ale można dyskutować o tym co jest ważniejsze dla SW, Dark Forces czy KOTOR :P

 • Dan Ordo2014-01-29 19:06:40

  @Keran rozumiem twoją opinie, także dla mnie są ważne ksiązki. Cóż o gustach nie powinno się dyskutować.

 • Keran2014-01-29 18:39:41

  Dan Ordo--> miała duży wpływ na gry Star Wars. Otóż to. Wcześniej pisałem żeby zostawili wszystkie książki i KOTOR`a to będę szczęśliwy. Najważniejsze dla mnie są książki. Dlatego jestem w stanie zrozumieć ewentualne (to wszystko gdybanie) usunięcie Dark Forces bo nie mają tak dużego wpływu na książki jak właśnie KOTOR. Nawet gdyby usnęli Dark Forces to postać Kyle i Jadena dalej by istniały gdyż nie mogli by wymazać pół uniwersum SW. Lubię Dark Forces, ale bardziej wolę KOTOR`a gdyż to była moja 1 gra.

 • Dan Ordo2014-01-29 18:29:01

  @Keran Wiem, rozumiem, że gdybyś miał, ale seria JK też miała duży wpływ na gry Star Wars. I nie mam nic przeciwko ciebie, tylko przeszkadza mnie to, że dużo ludzi ceni se (Jednakże dobrego) kotora ponad inne gry.

 • Keran2014-01-29 18:21:55

  Dan Ordo --> Proszę Pana, jaką manią? Grałem w wszystkie części Dark Forces, nie wiem dlaczego miałbym nie grać. Bo bardziej lubię i tak KOTOR`a. Chyba cały czas mnie nie rozumiesz. Gdybym (GDYBYM) miał do wyboru usnąć to bądź to, to usunąłbym Dark Forces, ponieważ usunięcie tej gry nie wpłynie tak bardzo na uniwersum SW, a usunięcie KOTOR`a owszem. Force Unleashed jest fajne :D

 • Dan Ordo2014-01-29 18:03:52

  @Keran Nie o to chodzi, Bioware się stoczyło robiąc ToRa kanonicznego, sam jestem fanem Kotora 1 i 2(mimo, że uwielbiam bardziej tą drugą) Era KoTORowa jest tą samą erą. Zresztą grałeś kiedykolwiek w Dark Forces? Bo patrząc na to co piszesz to nie, ta gra miała nawet większa magie niż Kotor(Dark Forces 2 I JKO maja naprawdę dobrą fabułę), ja bym nie poświecił żadnej gry(Dobra Star Wars the force anlisze.), ale uważam, że przesadzasz z manią Kotorową.

 • Keran2014-01-29 17:39:50

  Dan Ordo --> Piszę o KOTORrze nie o TORrze, ale jeżeli dla Cb ukazanie twarzy Revana jest czymś co skreśla całą erę to jest to co najmniej dziwne. Maetra Surik, co jeszcze o niej mogłoby być? Wiem wszystko z KOTOR 2 i książki: Revan. Jeszcze HK, chyba dobrze, że jest w TORrze, a nie zaginął i został zapomniany. Era The Old Republic ma więcej do zaoferowania niż era Rebelii. Przecież o Rebelii (i czasach po niej) wyszło już tyle książek. A dziejów z TOR`a nie znamy wszystkich. Zaledwie ułamek. Ogólnie chodzi mi o takie gdybanie. Jakbym miał wybór co usunąć z SW, KOTORa, a Dark Forces to na pewno wybrałbym Dark Forces. To takie gdybyanie bo i tak nie mogą usunąć tych gier. Ale jakby usunęli KOTOR`a to KOTOR II, książki, komiksy z The Old Republic i sam TOR przestałyby istnieć. A jakbym usunął Dark Forces to tak naprawdę tylko gry przestałyby istnieć, ponieważ uniwersum SW w większości składa się z Rebelii i tego co po niej. Można by poświęcić te wszystkie przygody Katarna, ale jego pozostawić bo przecież jest w np. w NEJ i po niej. Tak ciężko mi wytłumaczyć o co chodzi, ale może coś da się z tego wyciągnąć :P

 • Dan Ordo2014-01-29 17:25:22

  @Keran Przewidziałem to, że mnie o to zapytasz, ta Era stała się słaba przez ToRa, zniszczyli Revana, HK-47, Meetre Surik, bądźmy szczerzy nikt nie chciałby zobaczyć twarzy Revana bo to było fajne, że nikt nie wiedział jak wygląda. A era Rebelii jest dobra, jak chodzi o nie które gry czy książki/komiksy, zdarzają się takie kwiatki które po prostu nie można znieść, wspominam bardzo dobrze serie Rebellion, oraz jakie zyski? Masz w ogóle jakieś informacje o tym? Jakby tak było, to by nie dawali Kyle Katarna w Empire at war, bądź nie kontynuowali by Dark Forces 2.

 • Keran2014-01-29 16:34:32

  Dan Ordo --> jak niby KOTOR nie istnieje? Mogę Cię (C) zapewnić, że dzięki tej grze wciąż przybywa fanów. Znajomym, którzy byli kompletnie nie zainteresowani SW, gra tak się spodobała, że należą już do "Star Warsowców" . I chyba KOTOR lepiej wypromował SW, widać to po zyskach. Nie rozumiem w jakim sensie ta era stała się słaba ??? Na pewno ciekawsza niż era Rebelii.

 • Adakus2014-01-29 15:57:24

  Panie i Panowie, należy podejść do sprawy, tak jak działa grupa specjalna. Zagrożone (pierwszofalowo) są źródła, które będą się dziać w czasie akcji nowych epizodów. "Dark Forces" jak i KotOR, na razie mogą by względnie bezpieczne. Akceptacja przez Story Team dodatku "Galactic Starfighter", dobrze wróży na przyszłe losy TORa jak i KotORa. Co do DF, to dotyczy ono losów bohatera drugoplanowego, którego działania nie wpływają tak inwazyjnie na kanon, jak NEJ czy Legacy.

  Sporo źródeł, które nie dotyczą głównych wydarzeń, albo w niewielkim stopniu do nich nawiązują lub dzieją się określonym czasie, maja największe szanse pozostania w EU.

 • Dan Ordo2014-01-29 15:15:43

  @Keran proszę cie, nie jesteś w temacie, Cała Seria Jedi Knight wypromowało lepiej Star Wars niż KotoR, przez fanbojów koTORa(Już Kotor nie istnieje przez Tor`a) ta era stała się słaba. I proszę nie mów mi, że Revan jest ikoniczną postacią z gier bo nią nie jest, Jest nią Kyle Katarn.

 • Gridlock2014-01-29 15:15:35

  @ Lukaster7: To, że ma takie "prawo" nie znaczy, że jest to automatycznie dobra decyzja i trzeba to zrobić. I nawet z Jamesem Cameronem można się nie zgadzać.

 • Keran2014-01-29 12:31:55

  Gridlock--> Ponieważ, jakby usunęli KOTOR`a to wszystko poszło w piździec, a takie serie jak Dark Forces nie są tak sławne, dobre i ważne dla uniwersum jak KOTOR`y i TOR. Jak pójdzie KOTOR to pójdzie i TOR,i komiksy,i książki. Jak pójdzie np. te Dark Forces to będzie strata, ale nie tak duża jak KOTOR`y. To takie moje gdybanie, coś za coś. Bo jakby usunęli Dark Forces to Kyle Katarna nie mogli by usunąć bo musieliby wtedy wyłączyć z uniwersum całą Nowe Ere Jedi i wszystko co po niej. A jakby usunęli KOTOR`y to teoretycznie mogli by się posunąć do zniesienia książek z The Old Republic bo w porównaniu do NEJ nie ma ich dużo.

 • Mihoo2014-01-29 12:28:02

  lol @ sprzeczki co się liczy w kanonie ("bo mi się podoba")

 • Lukaster72014-01-29 11:12:36

  Nie zwracajcie uwagi na bledy :P

 • Lukaster72014-01-29 10:17:21

  Gridlock TAK takie prawo autora syfy. Mowi o tym chociazby Pan James Cameron a on zna sie na rzeczy :)

 • Gridlock2014-01-29 10:05:31

  @Keran: Czemu niby tylko KOTOR się liczy? Dla mnie np cała Dark Forces Saga też się liczy. I gry Rogue Squadron. I inne...

 • Gridlock2014-01-29 10:04:13

  @Lukaster7: i tylko dlatego, że to syfy, trzeba akceptować każdą głupotę jaką se pisarze wydumają?

 • Lukaster72014-01-29 09:54:30

  Jeszcze troche i z waszej dyskusji wyniknie ze `Nowa nadzieja` jest niekanoniczna :D

 • Darth Zabrak2014-01-28 23:22:34

  Łał, super tajna grupa do zadań specjalnych, niczym ghostbusters:-P

  Wątpię żeby ta grupa w czymś pomogła, moim zdaniem ma tylko stwarzać pozory, że niby coś jest robione w celu uratowania tego bogatego kanonu po RotJ. Czyli ogólnie rzecz biorąc, żeby uspokoić fanów. Co ma być wykreślone z kanonu, wykreślone zostanie. Smutna prawda, nie można zadowolić każdego.

 • Keran2014-01-28 22:56:03

  Oby wszystkie książki były kanoniczne. O gry się nie martwię bo tak naprawdę KOTOR się liczy. Ale niech zostawią wszystkie książki!

 • darth_numbers2014-01-28 22:23:06

  eu = fan fiction

 • Mariobaryla2014-01-28 22:02:09

  sith apprentice -> tu nawet nie chodzi o sam kanon, ale o spory kawałek historii Gwiezdnych wojen. Filmy filmami, ale tysiące fanów wychowywało się jednocześnie na rzeczach takich jak Nowa era Jedi, trylogia Thrawna, Mroczne Imperium, inne rzeczy takie jak KotOR czy serie komiksowe jak Republic czy Tales of the Jedi stanowią integralną część tego czym dla wielu jest Star Wars i ludzie nie chcą, żeby to wszystko zdeptano, bo to dla nich kawałek ich własnej historii, setki godzin spędzonych na czytaniu tego wszystkiego i dyskutowaniu o tym na forach/konwentach.

  Nowa trylogia wyjdzie, skończy się i znowu trzeba będzie żyć Expanded Universe, bo to one podtrzymują markę przy życiu, gdy skończy się szał filmowy. Co innego jak coś jest niekanoniczne od początku, co innego gdy wyrzucane są materiały utrwalone w świadomości fanów jako integralna część SW od kilkunastu lat.

  Jasne EU jest bardzo niekonsekwentne, nawet gdy zachowana jest spójność wiele rzeczy i tak do siebie nie pasuje, masa historii jest żenująco słaba - ale to też część uniwersum. Sam nie jestem fanem książek o wielkiej trójcy i ich latoroślach, jest ich zdecydowanie za dużo, ale nie chciałbym, żeby lekką ręką skreślono kilkadziesiąt powieści z kanonu.

  Wiadomo, twórcy nowych filmów muszą mieć swobodę i nie mogą być ograniczani tonami grafomańskich wypocin, ale można tak pokombinować, żeby pozbyć się tylko części materiału. Pal licho jak pozbędą się pojedynczych rzeczy nie mającej wpływu na inne źródła. Gorzej jak się okaże, że zmiany zaczną się tuż po Powrocie Jedi i z automatu do kosza pójdzie 3/4 EU.

  Z drugiej strony mamy gwarancję, że teraz będą wychodzić już tylko kanoniczne pewniaki, co może automatycznie przełożyć się na pewien wzrost poziomu.

 • Ephant Mon2014-01-28 21:41:34

  Tak naprawdę wszystko sprowadza się do tego, czy nowe filmy uznają to, co dzieje się w książkach po Endorze, a zwłaszcza Inwazję Vongów i później, czy nie i spróbują pisać historię na nowo; grupa zrobi drobny retusz, jeśli to pierwsze albo będzie próbowała (bez szans, moim zdaniem) uspokoić fanów, jeśli to drugie...

 • Lukaster72014-01-28 20:47:14

  TCW jest jak najbardziej kanoniczne a ze Maul zyje? Przeciez to syfy wszystkich mozna przywrocic

 • sith apprentice2014-01-28 20:40:02

  Co za różnica czy wywalą to czy tamto z EU, skoro te rzeczy istnieją w ich źródłach, a one same nie zostają zdelegalizowane. Dalej można je czytać i lubić je, włączać do swojego kanonu. Dlatego bez przesady, zmęczyły mnie już wieczne kłótnie o to co jest kanoniczne, a co nie. I jasne, smutne jest gdy TCW kaleczy naprawdę mocno kanon (zmartwychwstanie Maula to czysta herezja), ale przecież nie trzeba tego oglądać.

 • Vergesso2014-01-28 20:20:58

  Kwarc -> Tylko, że jest jeden mały problem. Każdy ceni i tępi co innego. Ja np. byłbym zadowolony, gdyby wywalono okres Legajsa z kanonu, ale byłbym wściekły, gdyby wywalono Dark Empire, Kira Kanosa czy JK: Jedi Academy.
  A wiem, że są osoby, które uważają na odwrót niż ja powyżej.

  I co zrobisz z tym fantem? :P

 • chris872014-01-28 20:14:48

  Dobrze, że się w końcu za to biorą. Trcohę za dużo się nagromadziło historii i teraz niektóre już nie pokrywają się ze sobą. Fakt, coś na pewno poleci, ale jest to potrzebne.. w przyszłości jednak będzie lepiej, więc ja jestem `za`!

 • Ren Kylo2014-01-28 20:05:46

  Mam nadzieję że trochę uporządkują kanon przez pozbycie się pewnych pozycji książkowych oraz komiksowych takich jak kryształowa gwiazda.

 • Burzol2014-01-28 19:49:54

  Kwarc-> Nope, nie tylko Ty się cieszysz, że EU zacznie być wreszcie jednolite. ... I uporząkowane...I ważne.

 • Talon Kurrdelebele2014-01-28 19:49:15

  Bart, zgadzam się w 100%. Żadna grupa nie wciśnie mi, że np. TCW jest kanoniczne a seria Republic już nie. Nie podoba mi się kierunek gdzie to wszystko zmierza

 • Kwarc2014-01-28 19:30:39

  Tylko ja się cieszę z takiego obrotu spraw? Obecne EU jest niespójne i wątpliwej jakości. Mam nadzieję, że wyrzucą wszystko co jest poniżej poziomu :)

 • JackDanielsGD2014-01-28 18:57:41

  Dokładnie o to mi chodziło.

 • Adakus2014-01-28 18:53:50

  Z jednej strony ciszy mnie fakt że wprowadzony ma być porządek. Z drugiej natomiast, martwię się o to co zostanie wyrzucone poza nawias kanonu.

 • Lord Bart2014-01-28 18:46:03

  ile lat mają starwarsy? ile towaru wyprodukowały? i teraz niby będą to wszystko "porządkowali"? pod jaką normę? dla niepełnosprawnych od tcw? dziękuję, postoję i wybiorę to co mnie się podoba a z resztą zostanę przy filmach. 6.

 • Mariobaryla2014-01-28 18:39:40

  Niezależnie od decyzji ważne jest teraz jedno - transparentność decyzji i oficjalne, konkretne informacje. Od roku dostajemy ochłapy i tony domysłów, jak zacznie się coś dziać, to liczę, że będzie wprost napisane co jest a co nie jest częścią nowego kanonu. Starczy już tych odpowiedzi w stylu wyjaśniania nieścisłości z TCW, że w sumie to jest tak, a może inaczej, a tak naprawdę to nikt nie wie o co chodzi. Niech będzie jasno napisane co i jak, a nie takie cyrki jak z Obsesją czy Nocami Coruscant. Liczę na tę grupę i na to, że faktycznie wszystko będzie klarowne i spójne. Niestety, ale komunikacja na linii Lucasfilm - odbiorcy jest tragiczna.

 • Keran2014-01-28 18:26:25

  Nigdy nie interesowałem się tymi wszystkimi pogłoskami, ale w tym wszystkim chodzi o to, że jak ta Grupa uzna np. X-wingi za niekanoniczne to w uniwersum SW wydarzenia te zostaną "odrzucone"?

 • Alex Wolf2014-01-28 18:21:14

  Jeżeli wszystko w końcu będzie uporządkowane sensownie i będzie jeden kanon a nie anarchia jak do tej pory, to jestem za: Soon, peace and order will be restored throughout the galaxy :)

 • Lukaster72014-01-28 17:42:19

  :D mamy tu Jedi

 • Jenari2014-01-28 17:41:31

  Ja mam na pewno lepsze feelings niż w przypadku wcześniejszego obrotu wydarzeń. Lepiej stracić nogę niż całemu umrzeć i mam nadzieję, że EU zostanie starannie wyważone.

 • smajlush2014-01-28 17:41:02

  I bardzo dobrze, że ta grupa istnieje.

 • JackDanielsGD2014-01-28 17:35:46

  I have a bad feelings about this group.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..