Książki

Zahn czatuje na Facebooku

Niedawno wydawnictwo Del Rey na swojej facebookowej stronie przeprowadziło czat z Timothym Zahnem. Oto zapis tego czatu. Czytając go należy przede wszystkim pamiętać o tym, że są to głównie własne opinie Timothy’ego Zahna, które niekoniecznie muszą się stać potem rzeczywistością.

P: Skoro niebawem dostaniemy książki o Revanie i Plagueisie, czy jest szansa na książkę o Thrawnie?
O: W świecie Gwiezdnych Wojen zawsze jest szansa na wszystko. Ale w tym momencie, nie ma planów na powieść skoncentrowaną na Thrawnie.

P: Bardzo lubię twoją pierwszoosobową narrację. Zastanawiałeś się kiedyś nad użyciem jej w książkach Star Wars?
O: Moje książki SW są wielowątkowe, co oznacza, że mamy wiele punktów widzenia. Mike Stackpole użył pierwszoosobowej narracji w „Ja, Jedi”,ale nie sądzę by to współgrało z typem moich opowieści SW.

P: Wiemy, że nie lubisz śmierci głównych postaci. Ale gdybyś miałmożliwość napisania ostatniej przygody wielkiej trójki, byłbyś zainteresowany? I jak twoim zdaniem powinni to skończyć?
O: Zawsze byłem wielkim fanem tego jak Conan Doyle zakończył Sherlocka Holmesa. Nie umarł, tylko przeszedł na emeryturę na wsi. Nie wydaje mi się, by wielka trójka musiała umierać. Ale jeśli już, to nie wiem czy chciałbym być tym, który to zrobi.

P: Czy są plany na specjalne rocznicowe wydania z okazji 20-lecia „Ciemnej Strony Mocy” czy „Ostatniego rozkazu”? Czy nadal czekacie na wyniki sprzedaży „Dziedzica Imperium”?
Odpowiada David Pomerico z Del Rey: Na razie nie mamy planów by zrobić rocznicowe wydania pozostałych książek z serii.

P: Ile czasu potrzebujesz by napisać książkę?
O: Moje wczesne książki SW zabierały mi 8-12 miesięcy. Wtedy pisało się wolniej. Teraz piszę powieść w cztery miesiące, lub trzy, jeśli mam dobrą inspirację.

P: Czy masz plany na jakieś książki, spoza okresu filmów?
O: Mam pomysły na 4 lub 5 nowych książek SW, ale wszystkie dzieją się w okolicach filmów.

P: Są jakieś szanse na pojedynczą powieść z czarnym charakterem, nie licząc Mary i jej służby w Imperium?
O: Chciałbym napisać coś z mroczniejszym bohaterem, gdyby pomysł mi podpasował, ale na razie nad niczym takim nie pracuję.

P: Na San Diego ComicCon opisałeś Marę Jade jako „użyteczną” postać. Mógłbyś to rozwinąć?
O: Myślę, że Mara jest pożyteczna, bo jest byłą imperialną, z bagażem, który jej ciąży, i jest Jedi, no i dobrą partią dla Luke'a. To powoduje, że to postać którą łatwo można włożyć w wiele sytuacji, dlatego jest „użyteczna”.

P: Chciałbym wiedzieć, w jaki sposób wymyśliłeś wspaniałą postać Talona Karrde'a.
O: Kilka przemyśleń o Thrawnie, Karrdzie i Marze zawarłem w swoich uwagach do „Dziedzica Imperium”. Trochę tego za dużo by tu opowiadać.

P: Gdybyś robił rocznicowe wydanie „Ciemnej Strony Mocy” i „Ostatniego rozkazu”, czy myślisz że byłoby tam tyle uwag co w „Dziedzicu”?
O: Jeśli będziemy robić te wydania, to myślę że będzie tyle uwag ile mogę, no i pewnie nowe opowiadanie. Ale na razie nie ma jeszcze decyzji.

P: Myślałeś kiedyś nad napisaniem książki w czasach prequeli czy „Wojen Klonów”?
O: „Poza galaktykę” jest w erze prequeli, ale na razie nie mam żadnych planów. A co się tyczy opowieści po-Dziedzictwie, nie mam na razie nic w głowie. Jest możliwość opowieści o Luke'u, Marze i Benie przed Dziedzictwem, ale znów to tylko pomysł, nie ma o czym mówić.

P: Czy jest szansa byś pojawił się na Celebration VI w Orlando?
O: Wszyscy mamy nadzieję się tam stawić, ale nie znamy jeszcze szczegółów.

P: Kiedy pierwszy raz pisałeś o locie poza galaktykę, czy już wtedy planowałeś, że Thrawn nie chciał go zniszczyć? Czy to się zmieniło później.
O: „Poza galaktykę” to opowieść, której nigdy nie planowałem napisać. Gdy Del Rey poprosiło mnie o tę książkę, postanowiłem trochę zmienić ciąg wypadków, rozwijając Thrawna.

P: Oglądasz „Wojny Klonów” w Cartoon Network?
O: Nie mamy Cartoon Network, więc nie widziałem jeszcze serialu, ale będę musiał obejrzeć go na DVD.

P: Która postać z filmu jest twoją ulubioną?
O: Han w klasycznej trylogii, a Obi-Wan w nowej. Choć Palpatine kradnie wszystkie sceny, w których jest.

P: Czy ci obcy w „Choices of One” mieli być przebranymi Noghrimi?
O: Nie. Nie ma tam żadnych Noghrich, to zupełnie inne rasy.

P: Czy pisząc „Poza galaktykę” wiedziałeś, co Del Rey planuję? Chodzi o Yuuzhan Vong?
O: To nienazwane zagrożenie to Vongowie. Choć Del Rey (i LFL) podkreślały, by bohaterowie oficjalnie ich nie spotkali i zidentyfikowali przed NEJ. Więc miałem pewne ograniczenia.

P: Czy chciałbyś zobaczyć figurkę Rukha?
O: Jest już kilka zabawek bazujących na moich postaciach. Więc Rukh czy ktoś inny, czemu nie, im więcej tym lepiej.

P: Kiedy pracowałeś nad „Dziedzicem Imperium”, Tom Veitch i Cam Kennedy pracowali nad „Dark Empire”. Oba te dzieła były zaczątkami franczyzy w swoich mediach. Wymienialiście się jakoś pomysłami, konsultowaliście się?

O: Miałem dostęp do kilku materiałów na temat „Dark Empire”, ale nie pracowaliśmy razem. Oni mieli swoją opowieść, ja swoją i wszyscy ufaliśmy, że LFL zadba byśmy sobie nie wchodzili w drogę.

P: Co sądzisz o przeredagowaniu trylogii Thrawna, by lepiej współgrała z prequelami, choćby czasowo.
O: Nie chciałbym jej edytować, choćby dlatego, że jest dziełem swojego czasu, okresu w którym ją pisałem. I wszystkie jej dobre i złe strony powinny zostać takie jakie były.

P: Jak sobie radzisz z ciągle rozrastającym się EU?
O: Nie mam czasu by pilnować materiału SW. Muszę polegać na LFL, Del Rey no i korzystam z Wookieepedii.

P: Nad czym teraz pracujesz?
O: Pracuję nad kilkoma pozycjami. Możecie je sprawdzić na mojej stronie na FB. Ale nie ma tam nic z SW, przynajmniej nic oficjalnie zakontraktowanego, acz z Shelly mamy pewien pomysł i przysiądziemy do niego z końcem roku.

P: Czy zobaczymy kiedyś książkę o Lando i Marze i ich poszukiwaniach Car'dasa?
O: Myślałem by zrobić książkę o przygodzie Landa i Mary wspomnianej w Ręce Thrawna. Dodam ją do listy pomysłów, którą pokażę kiedyś w Del Rey.

P: Czy będzie kiedyś książka o walce Thrawna i Nuso Esvy?
O: Nie mam planów na tę chwilę, dodam do listy. Dawajcie dalej, to poproszę Shelly o kontrakt na 10 książek.

P: Czy widziałeś kiedyś Holiday Special i czy na nim bazował opis Kashyyyku w trylogii Thrawna?
O: Nigdy tego nie widziałem i raczej nie zobaczę. Opis pochodził z źródeł West End Games.

P: Czy dowiemy się czegoś więcej o Nuso Esvie? Chciałbym byś zrobił z niego Thrawnowskiego Moriarty'ego.
O: Ciekawy komentarz. Ale teraz zapisz sobie imię Nusoesva, następnie każdej spółgłosce przyporządkuj poprzednią, samogłoskom tak samo, z tym że w przypadku samogłosek z początku alfabetu trzeba przejść do tych na końcu...
Komentarz: Nusoesva. N->M, s->r, v->t, u->o, o->i, e->a, a->y, wychodzi: Nusoesva -> Moriarty.

P: Jaką masz opinie o audiobookach i adaptacjach komiksowych twoich powieści, zwłaszcza trylogii Thrawna?

O: Nie jestem fanem skróconych wersji opowieści, dlatego nigdy nie słuchałem oryginalnej adaptacji trylogii Thrawna. Cieszę się, że z okazji 20-lecia wydano „Dziedzica” w wersji nieskróconej. A co do komiksu, dużo wycięto, ale byłem w miarę zadowolony z rezultatów.

P: Czy w twojej powieści na 2013 będzie wielka trójka? Jakie będą mieli rolę?
O: Nie jestem upoważniony by mówić o przyszłych planach, zwłaszcza gdy moje pomysły nie zostały jeszcze zatwierdzone przez LFL czy Del Rey. Jak będziemy mogli to podamy pewne szczegóły bardzo szybko.

P: Czy skoro w nieznanych rejonach jest tyle zła, przed którym Thrawn chronił galaktykę, byłbyś zainteresowany serią o Chissach? może parę lat przed Thrawnem, o ich wojnach i ekspansji?
O: Chętnie bym zrobił serię o Chissach. Pogadam z Shelly o kontrakcie na 15 książek.Tagi: czat (44) Facebook (47) Timothy Zahn (193)

Komentarze (0)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Książki"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.