Zemsta Sithów

P&O 77: Czy Vader może używać Mocy przez swoje metalowe ramię?P: Czy Vader może używać Mocy przez swoje metalowe ramię?

O: Pytania o fizyczne ograniczenia metafizycznych zdolności zawsze bywają kłopotliwe, ale spróbujmy...

Kiedy Vader podnosił swe ramię, by w sposób telekinetyczny kogoś przydusić, używał też swoich mechanicznych odpowiedników palców. Trzeba jednak pamiętać, że ściśnięcie palców nie jest częścią umiejętności Mocy. Podniesienie ich i skierowanie przeciw przeciwnikowi to raczej mentalna doświadczenie pomagające w koncentracji, a nie płynąca Moc. Zauważcie, że w „Imperium kontratakuje” Vader nie ma problemów z podduszeniem Ozzela bez zginania palców. Są przykłady telekinezy w filmach zarówno z gestykulacją jak i bez niej, które mocno sugerują, że nie jest ona jedynie pomocą w koncentracji lub osobistym wyborem.

Moce takie jak błyskawice już używają koniuszków palców by stworzyć fizyczną manifestację energii. To Moc tworzy te błyskawice, ale to palce nimi kierują. Trudno sobie wyobrazić, zwłaszcza w kinie, błyskawicę bez gestykulacji, jakby by zadziałała? Kogo by trafiła?

Oczywiście opis tych możliwości i ich ograniczeń z pewnością nigdy nie zostanie przedstawiony w przewodniku czy innej publikacji, ale George Lucas jasno daje do zrozumienia, że Anakin nie może tworzyć piorunów mechaniczną kończyną. Z drugiej strony mamy sytuacje precedensowe, które zaprzeczają tej tezie. W grze LucasArtu Episode III, Anakin miota piorunami ze swojej mechanicznej ręki. Oczywiście konwencja gry jest inna niż reszty, a wszystko robione jest po to, by ona sama była fajniejsza.

W Spotkaniu na Mimban znajduje się natomiast scena w której Vader tworzy w powietrzu kulę czystej białej energii. Choć w adaptacji komiksowej (z połowy lat 90.) przypomina to błyskawice Mocy, jednak nie jest dokładnie tą sama umiejętnością. Kula którą Vader atakuje Luke’a nazywa się kinetite. Co ciekawe nawet oficjalne źródła dopuszcza teorie, że może to nie być działanie Mocy a jednego z urządzeń wbudowanych w strój Vadera.

K: Za tą wersją, że jest to jakieś urządzenie przemawiał Pablo Hidlago. Natomiast w The Rise and Fall of Darth Vader Ryder Whindham raczej wolał opisać to jako efekt działania kryształu Kaiburr. Niestety obecnie obie wersje są równie legendarne, podobnie jak i sama umiejętność.Tagi: Epizod III: Zemsta Sithów (890) Epizod V: Imperium kontratakuje (490) Pablo Hidalgo (308) Ryder Windham (102) Zapytaj Radę Jedi (Pytania i Odpowiedzi) (444)

Komentarze (15)

Jeśli naprawdę wierzycie że obrzydzicie ludziom Star Wars nazywając jego kluczowe części pogardliwie "legendami" to współczuję zbędnego trudu :).

Tak kretyńskie pytania pojawiły się dopiero po prequelach... Wcześniej Moc była czymś mistycznym, a nie jakimiś mikroorganizmami, których obecność można zmierzyć...

Mógł używać pchnięcia mocą, to pewne, bo w Clone Wars Anakin odpycha swoich przeciwników pozbawiony robotycznej ręki.

Vader po prostu- robił to co chciał bo nikt mu nie powiedział że nie może ;)

-> Burzol; jego zbroja była przesiąknięta midichlorianami, taj jak obwody Skippy`ego : D.

Burzol smalcem smarował albo psim tustym.

A może smarował sobie kostium midichlorianami?

R2-r > Dooku obciął Anakinowi praktycznie całe przedramię, a Vader w ep VI stracił ledwo dłoń, nie trzeba tutaj niczego wyjaśniać na siłę.

Btw, ktokolwiek bierze na poważnie spotkanie na Mimban? Kiedyś słyszałem, że i tak większość ludzi traktuje tę książkę jako istniejącą poza kanonem.

A! jakoś mi się ten Dooku nie zakodował. Co nie zmienia faktu że gesty były bardziej dla potrzeb reżysera, nie mocy ;-)
Zakrza- wiemy że kochasz nawe wcielenie SW.Dziekujemy za kolejne przypomnienie.A skoro wspominasz o logice i rozumie to rusz tym tępym mózgiem.
To nie temat o EVII !!!

W EVII też będziemy mieć "Fajniejsze" sceny;( Pieprzyć logikę, fabułę, rozum, wszystko. Grunt, że będzie "fajniejsze".

A potem, choć to legendarne to tą prawą zainstalowaną po walce z Dooku odciął mu Luke na Mimban. Co wyjaśniało dlaczego w RotJ cała prawa ręka jest mechaniczna

@Gumis - nope, Vader ma obie mechaniczne, lewą udziabał mu Obi-Wan na Mustafar :P

Ludzie naprawdę mają problemy z takimi pytaniami. W "Imprium ..." dusił jednego oficera rozmawiając z drugim przy okazji będąc w innej części statku wiec machanie rękami było by bez sensu :)
No i jeszcze z tego co wiem druga reka mu została gdyby koniecznie chciał sobie pobłyskać... chyba że prawo ręczny lewą nie może :-D

Zaczynam nie cierpieć tego słowa, "legendarne". :P

nie ma to jak gry wplatać w to wszystko :) a gdyby gra dała możliwość zrobienia vadera kobiety? :P

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Zemsta Sithów"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.