TWÓJ KOKPIT
0

Przebudzenie Mocy

Analiza zwiastuna zajawkowego

2014-12-02 00:05:00

Piątkowy zwiastun okazał się być wielkim sukcesem wyświetleniowym. Padło kilka stron fanowskich poświęconych sadze. Siadły też serwery na których Apple postawił iTunesa. Razem z Youtubem podobno dobito do 40 milionów wyświetleń (sumarycznie, razem z wersjami narodowymi) i to w 3 dni. Ostatni rekord należał do zwiastuna „Avengersów”, którzy w ciągu 5 dni mieli 50 milionów wyświetleń, jest szansa, że tym razem zostanie on podbity. Niektóre źródła sugerują, że obecnie teaser AVCO odświeżono już 58 milionów razy, więc Marvel pokonany.
My jednak zajmiemy się bardziej szczegółowo analizą zwiastuna i tym, co z tego wynikło.


Zaczynamy na pustynnej planecie. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że jest to Tatooine. Ale to wcale nie znaczy, że tak jest. Planeta wygląda prawie jak Tatooine, ale oficjalnie tego nie potwierdzono. Więc kto wie, może jest jakaś niespodzianka w zanadrzu.
Z jednej strony widzimy lokację w Abu Dabi – pustynię. Prawię tę samą, którą wcześniej Bad Robot pokazało nam na zdjęciu.
Zza kadru słyszymy głos, który należy do Andy’ego Serkisa jak potwierdziły niektóre źródła i sam aktor. Więc to nie jest ani Max von Sydow, ani Adam Driver, ani Benedict Cumberbatch, choć teorie fanowskie żyją własnym życiem. Zresztą Cumberbatch zdementował swój udział w zwiastunie, ale zawsze jest miejsce na spekulacje i spisek Abramsa.
Widzimy też w końcu Johna Boyegę w zbroi szturmowca. Widać, że ta jest trochę inna niż te znane dotychczas. Poza Boyegą w tle słychać dwie rzeczy. Pierwsza to dźwięk sondy imperialnej, druga to muzyka Williamsa. Oficjalny profil twitterowy potwierdził, że to nowa muzyka, choć przypomina trochę tę z „Powrotu Jedi” dokładnie z momentu, gdy rozpoczyna się sekwencja z Sarlacc’iem.
Sam Boyega wywołał kontrowersje i pojawiły się negatywne, rasistowskie komentarze. Nie chodzi tu o jego wejście ekranowe, ale o to, że mamy czarnego szturmowca. Aktor na swoim Istagramie wrzucił nawet podziękowania dla fanów za pozytywne reakcje, a tych z niepozytywnymi poprosił by się przyzwyczaili.W drugiej scenie widzimy nowego droida (piłkę, kulkę, żyroskopowego), który się toczy przez plan w Abu Dabi. Widać tam część dekoracji, które wcześniej widzieliśmy na zdjęciach z TMZ. W tle są pojazdy, jeden z nich pojawił potem pojawia się też w Greenham Commons, inny trochę przypomina swoim wyglądem podracer. Znów jesteśmy prawdopodobnie na Tatooine.
Droid „plażowa piłka” dla niektórych wygląda dziwnie, ale ciekawostka. Otóż we wstępnych pomysłach na R2-D2 George Lucas i Ralph McQuarrie zastanawiali się nad czymś takim, droidem który jeździłby na takiej kulce. Nie do końca pewnie jest to tamten pomsył, ale z pewnością do niego nawiązano.
Część z elementów w tle pojawiła się na szkicach koncepcyjnych, które już widzieliśmy.

W kolejnym ujęciu widzimy lądowanie szturmowców. Tym razem widzimy też ich hełmy, są dokładnie takie same jak te, które prezentowano w sierpniu. Lepiej widać cały lekko zmodyfikowany pancerz, ale też nową broń, zmodyfikowany E-11. Z jednej strony wszystko jest bliskie oryginału, ale wciąż nowe. Swoją drogą ciekawe czy na tych ujęciach także pojawia się John Boyega.

Znów wracamy na Tatooine i tym razem widzimy postać Daisy Ridley (prawdopodobnie Kira/Rachel). Dość mocno pokrywa się to z tym, co widzieliśmy na jej temat na wspomnianych już konceptach, włącznie z pojazdem na którym jedzie. W tle widać też bramę nawiązującą do pomysłów Ralpha McQuarriego, a którą widzieliśmy na zdjęciach z Abu Dabi (więcej). Zresztą co tu mówić dużo, sam strój Kiry także nawiązuje trochę do klasycznej trylogii, zarówno strojów Luke’a z IV Epizodu, ale nie tylko.Kolejna scena to przelot X-wingów. Widzimy też kokpit, a w nim Oscara Isaaca, który jest pilotem Rebelii (lub tego, co ją zastąpiło), wskazuje na to godło. Zarówno na zewnątrz, jak i w środku X-wingi są podrasowane względem klasycznej trylogii, używane, ale nowsze. Lepiej te X-wingi widzieliśmy tutaj. Sama lokacja kojarzy się ze Skellig Michael. Nawet jeśli zdjęcia były kręcone gdzieś indziej, to prawdopodobnie jest to te samo miejsce w filmie.
Na kamizelce ratunkowej Isaaca zauważono napis Pull to inflate (zapisany w aurebeshu), który znaczy tyle co pociągnij by nadmuchać.Na następnym ujęciu widzimy czarny charakter (prawdopodobnie) z jego mieczem świetlnym. Miecz i sylwetka zgadza się z tym, co widzieliśmy na przeciekach, więc pewnie to samo jest z maską. Zdjęcia prawdopodobnie powstały w Black Park niedaleko Pinewood (tam powstał też „Harry Potter”, a konkretnie Zakazany Las). Sam miecz świetlny z jelcem pojawiał się już w EU, między innymi w komiksach Czystka i Ślepy zaułek. Ciekawe jest też ostrze, nie wiemy czy ono zachowuje się w sposób „płonący” ze względu na śnieg, czy to jakiś inny zabieg. Sugerowano, że miecz w jakiś sposób miał być potężniejszy. Dla przypomnienia przy „Ataku klonów” pojawiła się plotka o tym, że Dooku miał mieć bardziej płomienisty miecz świetlny, tak zwany „flamesaber”. Wiemy, że miecz ten z pewnością ma być „potężniejszy”. Słyszymy tu też ponownie Andy’ego Serkisa zza kadru.
Sam dźwięk włączanego miecza świetlnego pochodzi z „Nowej nadziei”, to dokładnie ten pierwszy który pojawia się na ekranie jeszcze w domku Bena.Ostatnie ujęcie pokazuje „Sokoła Millennium” znów prawdopodobnie na Tatooine. Warto zauważyć, że ma on inną antenę, ale to też już widzieliśmy na zdjęciach z Greenham Commons. No i są nowe TIE Fightery. Natomiast niektórzy sugerują, że na zwiastunie nie widać drugiego słońca, więc może niekoniecznie jest to Tatooine.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Otóż ten opis zwiastuna okazał się być trafiony. Sam zwiastun zajawkowy można obejrzeć tutaj (także wersję z polskim dubbingiem).

Temat na forum
TAGI: Adam Driver (144) Analiza zwiastuna (23) Andy Serkis (100) Bad Robot (49) Daisy Ridley (239) Epizod IV: Nowa nadzieja (688) Epizod VII: Przebudzenie Mocy (893) George Lucas (1107) Harry Potter (105) iTunes (10) J. J. Abrams (544) John Boyega (233) John Williams (433) lokacje (103) Max von Sydow (37) Oscar Isaac (172) Ralph McQuarrie (114) Sokół Millennium (66) spekulacje (135) TIE Fighter (22) Zwiastun (349)

KOMENTARZE (28)

 • Gumis2014-12-03 12:22:44

  Penie tak, tylko na wyniki w walce im się to jakoś nie przekladało.
  No, ale ciągle uwiemy jaka jest nowa wizja SW.
  Są nowi szturmowcy, nowy robot nowy miecz wiec może i calkiem nowe statki mają

 • Nahen2014-12-03 12:11:53

  Przy takich zasobach niewolników zawsze kogoś wsadzisz ;)

 • Gumis2014-12-03 11:27:22

  Było :-) W którejś części x-wingów. Tylko nie pamiętam czy to mówił któryś Republiki czy z Imperium.
  Ale to się sprawdza puki jest kim pilotów zastąpić

 • Nahen2014-12-03 10:59:21

  Hmmm naszedł mnie jeszcze jeden możliwy powód dla których TIE były takie a nie inne. Ciekawe czy ktoś tak tę sprawę już rozpatrywał...

  A więc wsadzając pilota do maszyny w której jedyne szanse w walce to dwa laserki i umiejętności pilota, być może Imperium zakładało, że tacy piloci będą się bardziej starali w czasie walki choćby po to, żeby ją przeżyć :)

 • Gumis2014-12-03 06:43:03

  Ale idziesz w zaparte :) Twoja analiza , w większości się z nią zgadzam. Tylko nie trzeba było dodawać " jeszcze jednego". Nie wiemy jak w EVII stoi Imperium z kasą.
  Ale mając mniej tym bardziej dba się o każdy egzemplarz ( a przypominam Ci że zaczęło się od tego że mam że je lepiej doposarzyli).
  A to Ty napisałeś o mysliwcach floty-a tu msmy je nad pustynią.
  No i co do braku kasy- Rebelia miała trzy typy myśliwców, a przed bitwą o Endor wprowadzili jeszcze B-wingi.No ale Rebelia w tamtych czasas miała kupę kasy bo Vader na szczęście na Hoth szukał Lucka a nie drukarni ;-)
  Dla ludzi oglądających filmy to ot-wiecej lub mniej myśliwców. A dla czytajacych- później autorzy książek musieli dorobić teorie w stylu Twojej żeby to jakoś pasowało. W stylu B- wingi miały zastąpić Y-wingi ale nie było kasy.
  A Imperium pakowało kasę w Gwiazdy śmierci, niszczyciele klasy "super" ( które później głupio traciło ;) ), w utrzymanie laboratorium Otchłani ( chyba że od książek się jednak odcinamy) a TIE ... bo były tanie?

 • Nahen2014-12-03 00:26:25

  Jeszcze jedno, mówimy o ep VII to najprawdopodobniej czasy kiedy Imperium raczej nie jest bogate i nie ma swoich stoczni w każdym zakątku galaktyki. Używają to co zostało im po okresie prosperity w hangarach ocalałych star destroyerów ;) Mogą nie mieć nawet kompletu kluczy i podnośnika do zmiany kół w każdym z tak błahych powodów ;)

 • Nahen2014-12-03 00:23:19

  Zielony Czarnoksiężniku kiedy Tomcaty służyły i latały z Phoenixami to F16 miały tylko Sidewindery i Sparrowy o Amraamach nikt nie słyszał. Teraz F-16 przenoszą różne rzeczy a Tomcaty gniją w muzeach. Gumiś to inaczej, żeby nie było niedomówień itp.

  Porównajcie sobie sytuacje z TIE z samolotami byłego ZSRR w latach kiedy określenie "imperium zła" było bardzo na czasie i konkretnie ukierunkowane. Porównajcie sobie samoloty myśliwskie "wschodu" z lat 1970-1980 do zachodnich. ZSRR działało ówcześnie jak Imperium Palpatinea - jak najtaniej za to jak najwięcej żeby nas wszędzie widać było. A co za tym idzie? Stosunek zestrzeleń w wojnie w Wwietnamie nie pamiętam dokładnie ale jakoś blisko 10 : 1 10 zestrzelonych myśliwców typów MiG 19 do MiG23 do 1 straconego "made in USA" i nie ruszam kwestii szkolenia tylko jakości sprzętu.

  Imperium w czasie epizodów IV-VI było potęgą która mogła dyktować warunki konfliktu a na pewno konkretnych starć. najlepszy przykład bitwa na Hoth w ep V. W takich warunkach używa się tanich maszyn wyposażonych i uzbrojonych w sposób wystarczający do utrzymania kontroli gnębionych i wystraszonych "poddanych" a tylko rodzaj elitarnych sił wyposaża się lepiej i używa przeciw rozpoznanemu i silnemu przeciwnikowi. TIE miały służyć pogoni za transportowcami w przestrzeni w momencie kiedy transportowce poruszały się z prędkościami podświetlnymi, albo do demonstracji siły poprzez ilość i "wszechobecność" na powierzchniach planet.
  Kiedy rebelia urosła w siłę zaczęły pojawiać się nowe modele wyposażane coraz lepiej, ale jak to zwykle bywa z dyktatorami, za późno zauważyli, że są do tyłu. TIE Interceptor, TIE Advanced, czy kanonierki Tau był już konkretnymi przeciwnikami dla X, Y -Wingów

  TIE fightery były po prostu maszynami stworzonymi w specyficznym momencie kiedy w teorii nie miały przeciwników mogących im zagrozić. Z-95 HeadHunter był na pewno lepszym myśliwcem, ale przed rozkwitem rebelii nikt o "zdrowych" zmysłach nie rzucał się nim do walki z kilkoma-kilkunastoma TIE bo to nie miało sensu.

  Tyle

  odniesień można szukać długo i w wielu okresach historycznych. Takie np Hawker Hurricane w czasie Bitwy o Anglię, gdyby nie jakość pilotów to niestety były takimi właśnie TIE w zestawieniu z BF109: wolne, mało zwrotne, słabo uzbrojone i do tego "papierowe".

 • Gumis2014-12-02 22:58:19

  Nahem- Twoje argumenty były by całkiem słuszne gdyby nie fakt że ten myśliwiec "floty" był wszędzie. Do latania w atmosferze też ni cholery się nie nadawały, ale Imperium nic innego nie miało. No, szybsze Interceptory ale nadal gołe i wesołe. A pomysł że tylko część myśliwców TIE było wyposażone w alarm ostrzegający o namierzeniu to już calkowita głupota autorów. Imperium nie miało nic innego poza paroma eskadrami prototyowych Defenderów.
  Twoja charakterystyka techniczna jest trafna tylko dowództwo imperialne gdzieś kopię zgubiła :)
  A porównanie do F-16? Nie znam się na uzbrojeniu myśliwców ale z powodu rożnych zadań i uzbrojenia, taka armia amerykańska ma F-14, F-16, F-18, F-22, F-117 ...( wiem, niektóre to nastepcy starszych modeli a o modernizacje w SW też było ciężko wiec teraz tak się dziwicie ze np:szturmowcy mają nowy sprzęt) kilka rodzajów bombowców, zwiadowczych itd. Republika ma A, B, V, X, Y ( co jeszcze pominąłem?) Różna charakterystyka i wszyskie napakowane uzbrojeniem. A TIE- gały, skosy i duble. Może się mylę, ale ile można liczyć na przewagę liczebną i że nie braknie naiwnych pilotów.

 • Zielony Czarnoksiężnik2014-12-02 21:55:25

  Nahen, AIM 54 Phoenix nie montuje się na F-16, ponieważ jedynymi samolotami, którym je podwieszano były F-14 Tomcat...

  I nota bene, odpowiedniki AIM 54 (a właściwie następcy) a więc AIM 120C są podwieszane pod F-16... Ponadto, F-16 może przenosić szereg innych ładunków, zależnie od misji, w tym głowice nuklearne...

  Ale rozumiem, że chciałeś zrównać rolę F-16 z TIE/F... niemniej, takie porównanie nijak pasuje, bo TIE/F to zwykłe chłamy, których pewnie byśmy nigdy nie zobaczyli w rzeczywistości na tak niskim poziomie...
  Argument masowego używania wydaje się tutaj nieco naciągany i dostosowany bardziej na potrzeby uzasadnienia skąd TIE/F się w ogóle wzięły...

 • Shnajder2014-12-02 20:51:41

  Dzięki goście za propozycje odpowiedzi - podoba mi się taka aktywność :)

 • Alex2014-12-02 20:08:49

  Shnajder
  Ona w pierwszej scenie rusza, a w drugiej już jedzie z jakąś stałą prędkością, więc pewnie są to dwie różne sceny :)

 • Nahen2014-12-02 19:34:46

  Gumiś to dlaczego dzisiaj nie montuje się na takich np F-16 rakiet AiM 54 Phoenix albo jakichś ich odpowiedników?? Jak to mi wyjaśnisz to przyznam rację że myśliwiec "floty" powinien być uzbrojony jak myśliwiec przewagi powietrznej albo maszyna szturmowa...

 • Kaioken2014-12-02 19:20:52

  Shnajder > może scena gdy ona wsiada do speeder`a i scena gdy rusza nie jest jedną sceną? .. kilka razy widziałem w zwiastunach jak kilka scen wyglądały na jedną, a potem w filmie okazało się inaczej, że to są dwie.

 • Nild2014-12-02 18:26:59

  Shnajder > Tym, że jest to lustrzane odbicie (zamierzone, albo błąd - zdarza się to często). Widać to po niezgodności zadrapań na ścigaczu + cylindrycznym element przy goglach, który raz jest po lewo, raz po prawo.

 • Shnajder2014-12-02 18:19:35

  Dwie rzeczy:

  "Antena" na Millenium Falcon jest inna, niż w pierwotnej wersji. Scena, kiedy dziewczyna odpala speedera - widoczne są elementy "uzbrojenia" lub innych podzespołów, a w chwili kiedy rusza maszyna już ich nie posiada.

  Kto zwrócił uwagę na te szczegóły i wie jak je interpretować?

 • Gumis2014-12-02 17:38:51

  No tak, gdyby miały torpedy to ... rozniosły by Sokoła w EIV i nie było by filmu. Albo w V, albo w VI. A przez całe EU x-wingi strzelały do nich jak do kaczek i rozwalały pół eskadry zanin do tego zwarcia w walce doszło. Czego TIE zrobić nie mogły.
  Fakt, w filmach to nie jest tak zauważalne ale raczej tu nie sugerujemy się samymi filmami.

 • Nahen2014-12-02 16:29:36

  Gumiś a po co montować TIE wyrzutnie torped? Przecież to myśliwce które z założenia mają działać w bezpośrednim sąsiedztwie własnych dużych statków bojowych typu niszczycieli np. Więc po co skoro w takiej doktrynie działań rolę torped z powodzeniem mogą spełnić strzały z turbolaserów większych jednostek albo "dosłane" bombowce czy inne cięższe statki.
  Często porównuje się wyposażenie TIE do np X-wingów tylko, że X-y i inne myśliwce rebelii służyły do całkiem innej walki niż myśliwce TIE.

 • Skowronsky2014-12-02 16:26:17

  Karwan89 - Wszystko wskazuje na to, że Sith z trailera to prędzej uczeń. Plotki o arystokracie zafascynowanym Ciemną Stroną + to --> http://i.imgur.com/O3mw7Zu.jpg

  W tle, moim zdaniem, ten z włączonym mieczem to Mistrz. Ten obok - postać z teasera (Adam Driver).

 • Kaioken2014-12-02 15:10:04

  "tam powstał też „Harry Potter”, a konkretnie Zakazany Las" - jak zobaczyłem pierwszy raz ten zwiastun to dokładnie o zakazanym lesie pomyślałem, kiedy mi się ukazał ten kroczący (prawdopodobnie Sith) xd Tak czy inaczej dla mnie zwiastun mega .. krzyżowy miecz czy inne zbroje szturmowców to nic ważnego co można by było potępiać .. najważniejszy jest klimat, a w tym zwiastunie on był i fabuła, na którą czekam.

 • Gumis2014-12-02 12:26:56

  Po tym spojlerze wyobraziłem sobie jak w pierwszej scenie zamiast Boyega Jar Jar się pojawia ;-) to dopiero internet zatrząsł by się w posadach :-D
  A co do TIE to szkice gdzieś widziałem, ale pewnie dopiero w filmie dowiemy się czy wpadli na to żeby w końcu im osłony zamontować, albo chociaż wyrzutnie torped

 • Apocalypse2014-12-02 10:29:59

  ja tam zobaczyłem TO! Masakra... MEGA SPOILER http://i1.kwejk.pl/k/obrazki/2014/12/3d06ac0365c0c52b20cdb42f4c474343.png

 • Karwan892014-12-02 10:21:34

  http://www.star-wars.pl/grafika/2014/paz/art29_daisy_boyega_d9a5db27478c8698fad2bae04d723c8a.jpg tutaj jest Robot "kulka" w szkicu ;)
  Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz. Skoro zawsze jest ich dwóch, to ciekawe kim jest ten z trailera. Mistrz czy uczeń;) Chyba, że w filmie odchodzimy od reguły dwóch.

 • ShaakTi11382014-12-02 10:06:14

  Gumis->
  Jak dla mnie, to panele wyglądają trochę inaczej. Gdzieś w newsach przewijały się prace koncepcyjne z TIE.

 • Gumis2014-12-02 09:49:56

  Penie nie jestem na bieżąco, ale co nowego jest w tych TIE ? Bo mam nadzieje że mocno zmodernizowali te latajace puszki dla ideologicznych samobójców ;)

 • Nestor2014-12-02 09:06:42

  Kro-> Broń i statki muszą ewoluować, w końcu postęp musi być.

 • chowder2014-12-02 08:59:53

  A no tak, bo w prawdziwym życiu też wszystko wygląda tak samo jak 30 lat temu

 • Fanfax2014-12-02 07:46:49

  O tak, piasek też nie wygląda jakby był z gwiezdnych wojen, jak oni w ogóle mogli coś takiego zrobić!?

 • Krogulec2014-12-02 03:27:50

  Już mogli zostawić stare zbroje szturmowcom, choćby tym podstawowym, niewyspecjalizowanym... te nowe karabiny z białymi elementami to coraz bardziej mi przypominają broń z Mass Effect, nie z Gwiezdnych Wojen.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..