TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Coś o „Aftermath”, Imperium toleruje LGBT

2015-03-18 07:04:05

W kwietniu nakładem wydawnictwa Del Rey ukaże się powieść Lords of the Sith Paula S. Kempa. Będzie to kanoniczna historia o Imperatorze, Vaderze, ale też i Imperium. Kemp i Del Rey postanowili w nietypowy sposób promować książkę, jako przyjazną środowiskom LGBT. Otóż w powieści wprowadzono nową postać, panią moff Delian Mors, zdolną i oddaną kobietę, która jest lesbijką. Jak widać Imperium jest tolerancyjne, w dodatku jak się okazuje pani Mors miała żonę, która zginęła w wypadku. Oczywiście jak to w takich przypadkach bywa, o książce obecnie jest głośniej z powodu tego wątku niż jej wartości czy czegokolwiek innego. Shelly Shapiro z Del Rey tłumaczy jednak, że to nie jest tylko i wyłącznie kwestia nowego kanonu, choć zaiste jest to pierwsza osoba LGBT w nowym kanonie (przynajmniej tym Del Reyowym). W starym mieliśmy gejów wśród Mandalorian, natomiast całe uniwersum „Gwiezdnych Wojen” jest mocno zróżnicowane, stąd jest tam miejsce także dla mniejszości seksualnych.Tymczasem mamy już kilka blurbów nowych powieści i książek, związanych z akcją „Journey to The Force Awakens”. Pierwsza z nich to „Aftermath”, która ukaże się 4 września nakładem wydawnictwa Del Rey. Powieść napisze Chuck Wendig i ma liczyć sobie około 320 stron. Będzie to pierwsza z trylogii łączącej VI i VII Epizod.

Druga Gwiazda Śmierci została zniszczona. Imperator i jego potężny pomocnik, Darth Vader, według pogłosek są martwi. Galaktyczne Imperium pogrążyło się w chaosie.
W całej galaktyce niektóre systemy świętują, podczas gdy inne imperialne frakcje zaciskają swój uścisk. Optymizm i reżim strachu stoją obok siebie.
Podczas gdy Sojusz Rebeliantów angażuje przełamane siły Imperium, samotny rebeliancki zwiadowca odkrywa tajne spotkanie Imperialnych...
Kolejne pozycje dla których znamy już opisy to książki młodzieżowe, które wyda Disney Lucsafilm Press. Mają już robocze okładki i wszystkie powinny ukazać się 4 września. Pierwsza z nich to „The Weapon Of A Jedi: A Luke Skywalker Adventure”, którą napisze Jason Fry.

Luke Skywalker powraca w nowej przygodzie w fascynującej powieści dla młodzieży. Dziejąca się między „Nową nadzieją” a „Imperium kontratakuje” historia opowiada o Luke’u Skywalkerze, C-3PO i R2-D2 którzy utknęli na tajemniczej planecie, a tam Luke odbędzie swój pierwszy pojedynek na miecze świetlne. W historii są ukryte wskazówki i wątki z filmu „Przebudzenie Mocy”, co sprawia, że to obowiązkowa pozycja dla starych i nowych fanów!
„Moving Target: A Princess Leia Adventure” napisał Cecil Castellucci.

Księżniczka powraca w nowej przygodzie w fascynującej powieści dla młodzieży. W osadzonej między „Imperium kontratakuje” a „Powrotem Jedi” opowieści śledzimy losy wojowniczej księżniczki, która przewodzi niezorganizowanej grupie rebeliantów podczas niebezpiecznej misji przeciw złowrogiemu Imperium Galaktycznemu. W historii są ukryte wskazówki i wątki z filmu „Przebudzenie Mocy”, co sprawia, że to obowiązkowa pozycja dla starych i nowych fanów!
Autorem „Smuggler’s Run: A Han Solo Adventure” jest Greg Rucka.

Han Solo i Wookiee Chewbacca łączą siły w nowej przygodzie w fascynującej powieści dla młodzieży. Osadzona między „Nową nadzieją” a „Imperium kontratakuje” historia ukazuje losy ulubionej pary przemytników, gdy lecą oni „Sokołem Millennium” w tajnej misji dla Rebeliantów. W historii są ukryte wskazówki i wątki z filmu „Przebudzenie Mocy”, co sprawia, że to obowiązkowa pozycja dla starych i nowych fanów!
Ostatnią zapowiadaną książkę „Lost Stars” napisała Claudia Gray.

Ta fascynująca powieść młodzieżowa ukazuje czytelnikom spojrzenie w skali makro na najważniejsze wydarzenia uniwersum „Gwiezdnych Wojen”, od powstania Rebelii do upadku Imperium. Czytelnicy będą mogli spoglądać na te wydarzenia oczami dwojga przyjaciół z dzieciństwa – Cieny Ree i Thane’a Kyrella, którzy dorośli i stali się oficerem Imperium i pilotem Rebelii. Teraz są po przeciwnych stronach konfliktu, czy rozdzieleni kochankowie się pojednają, czy raczej obowiązki i galaktyka ich rozdzielą? „Star Wars: Lost Stars” zawiera nowy materiał dziejący się po „Powrocie Jedi”, podobnie jak wskazówki i wątki do „Przebudzenia Mocy”, czyniąc tę książkę obowiązkową pozycją dla wszystkich fanów Star Wars.
TAGI: Cecil Castellucci (8) Chuck Wendig (56) Claudia Gray (77) Del Rey (509) Disney Press / Disney-Lucasfilm Press (100) Greg Rucka (20) Jason Fry (99) Paul S. Kemp (51) Shelly Shapiro (29) Trylogia Końca i początku (Aftermath) (31) W oczekiwaniu na Star Wars: Przebudzenie Mocy (Journey to Star Wars: The Force Awakens) (17) zapowiedzi książkowe (301)

KOMENTARZE (53)

 • Vergesso2015-03-20 15:20:58

  SW-Yogurt -> Obawiam się, że SW jest za grzeczne na tego rodzaju pikantne opisy, więc guzik nam z tego przyjdzie :P

 • SW-Yogurt2015-03-20 12:30:46

  Zajmujecie się jakimis pierdołami. W końcu dwie figlujące panienki, to widok raczej miły dla oka, nawet jeśli bezprodukcyjny. No chyba, że Mofa (skoro jest ministra, to chyba tak będzie ok), to stara pudernica. Wówczas zgroza, ruja i a kysz!!!
  Powinniście skupić się na najważniejszej informacji: "Imperator i jego potężny pomocnik, Darth Vader, według pogłosek są martwi." To bardzo poważny spojler EX!
  Wiemy, że Palpi wpadł do dziury, ale zaraz, że zginął? Świadomie przyświecał sobie Mocą, aby w coś nie walnąć. I chyba czytał raporty z EV, więc wie co powinno być na końcu dziury? Przynajmniej antena. I to będzie super widać w wersji 4K, którą za czas jakiś wyda Myszek Miki. Po wybuchu piąta iskierka od lewej, to nie szczątek GSII, ale ślad jonowy skutera nadprzestrzennego! Sprawdźcie na wersji BD.
  A Vader? Że mu Palpi ciut przeładował elekronikę? No bez przesady. Vader był największym Sithem ever! Nawet taki Maul ciachnięty na dwa poskładał się sam w śmietniku, a co dopiero, gdy Vader miał pod ręką syna, największeko Jedaja ever! Potem Luke spalił uszkodzoną zbroję, by zatrzeć ślady, a sam z ojcem zniknęli na 20 lat nadrabiając zaległości! Ci to dopiero dali do pieca, ale o tym będzie w spinoffach, a może serialu?
  Tak czy siak nowe kanoniczne EU powoduje, że bez żadnych wyrzutów sumienia wydam zaoszczędzone $ na np. Leki World Cup Race CFS GTX, do których patyczki już mam. ~:)
  Wyjaśnił bym wasze błądzenie wcześniej, ale w środę cały dzień wiedźminiłem, a wczoraj śmigałem po stokach Czarnej Góry. Było miodnie, co i Wam polecam.

 • borsukołak2015-03-20 08:05:14

  @Darth Zabrak
  Każdego obywatela pewnie, że nie, ale Imperium już tak. Z resztą w SW cały ten terror totalitaryzmu jest trochę przerysowany.

 • Darth Zabrak2015-03-20 07:17:32

  borsukołak >> Wcale nie napisałem że Imperium ze SW to 1:1 III Rzesza, napisałem że to ogólnie totalitaryzm, choć pewnie najwięcej czerpie z nazizmu, ale jest jeszcze włoski faszyzm i różne odmiany komunizmu z całego świata, a jakby się uprzeć to można dodać do tego także monarchię absolutną i teokrację ze starożytnego Egiptu i państw Majów, Inków, Azteków itd w których to rządzili kapłani. Imperium to zlepek różnych systemów, a w każdym systemie totalitarnym ludzi się dyskryminuje, nie tylko homosi, ale ogólnie ludzi, z różnych powodów.
  A klonowanie? Poważnie uważasz to za dobry argument? Sądzisz że każdego obywatela galaktyki stać na podróż na Kamino i drogą operację sklonowania?

 • borsukołak2015-03-20 00:19:29

  @Darth Zabrak

  Imperium nie zostało odwzorowane w SW jako ekwiwalent 1:1 III Rzeszy. Podajesz przykład SS-manów, którzy byli nagradzani za dzietność, czyli de facto za przysłużenie się do podtrzymywania "rasy panów", puli aryjskich genów. A więc jeśli przyjąć za nadrzędny cel "podtrzymywanie rasy" to w takim systemie nie ma miejsc na osoby homoseksualne. Z tymże tylko, że w SW istnieje takie coś jak klonowanie (którym można na dodatek manipulować by osiągnąć oczekiwane osobniki), o czym już pisałem, więc do jakiegokolwiek przedłużania linii nie są potrzebni tylko heteroseksualni ludzie. Z resztą dlaczego Imperium Galaktyczne miałoby być "nietolerancyjne" dla osób LGBT? Najczęściej pojawiający się argument przeciw to "sprzeczność homoseksualizmu z naturą". Co w takim razie z np. klonowaniem? Imperium poza wyznawaniem "anty-jedismu" nie kieruje się jakimiś zasadami metafizycznymi czy jakimikolwiek innymi abstrakcjami, które zabraniały by taki czy innych praktyk seksualnych.
  Na prawdę dziwi mnie takie bezmyślne przenoszenie niektórych poglądów na światy, które nawet nie istnieją!

 • Lord Bart2015-03-19 19:14:43

  Vergu i za każdym razem jest to żenujące, zwłaszcza pod postacią pseudo-argumentów ;)

 • Krogulec2015-03-19 16:20:05

  No ku...

  Sam jestem lewicowcem i to radykalnym...

  Ale jak żesz do jasnej ciasnej można z Imperium robić paradę równości?

  Już mają być kobiety w armii, teraz LGBT... niedługo się okaże, że Palpie... czy tam Sheev Palpatine... promuje związki człowiek-ewok!

  No żesz do......... śmierć disneyowi!

 • John Doe2015-03-19 15:09:10

  LGBT wszędzie włazi z buciorami. Nawet do świata SW. Wszystko musi być na siłę "politycznie poprawne". Co dalej? Homo-Sith? Żenada.

 • Alex Wolf2015-03-19 13:04:07

  Wszystko co napisałeś, jest mi znane, ale była tez druga strona medalu, III Rzesza była skomplikowanym tworem

 • Darth Zabrak2015-03-19 08:53:58

  Zamiast sterylizacji miałem napisać o kastracji.

 • Darth Zabrak2015-03-19 08:37:42

  Alex Wolf >> Bzdury i tyle.
  Po pierwsze, poczytaj sobie o odwołaniu gen. Wernera von Frischa. Był on głównym dowódcą wojsk lądowych, wysoko postawionym wojskowym, do którego odwołania potrzeba było poważnych oskarżeń. I znaleziono je, oskarżono go (niesłusznie) o homoseksualizm. Czyli jak poważnym było to przewinieniem, że wystarczyło by pozbawić stanowiska, jednego z najważniejszych wojskowych w państwie?
  Po drugie, naziści, a szczególnie ci z SS, byli szczególnie przeczuleni na punkcie rozrodczości. Oni uważali (podobnie jak Korwin :P) że prawdziwy mężczyzna powinien obsłużyć żonę, kochankę, sąsiadkę, służącą i sekretarkę. Tak ze 4-5 na 1. Esesmani z dużą ilością dzieci byli nagradzani wyższą pensją i możliwością awansu. Na polecenie Himmlera, powstała nawet organizacja Lebensborn, która w specjalnych placówkach skupiała kobiety gotowe oddać się zmęczonym wojną esesmanom. To była taka fabryka dzieci. I to było rekomendowane żołnierzom, nie żadne praktyki homoseksualne.
  Po trzecie, w III Rzeszy, osoby uważane jako "biologicznie niewartościowe", czyli także homoseksualiści, byli początkowo sterylizowani, a później umieszczani w obozach koncentrcyjnych. Tyle.

 • Hagan2015-03-19 06:53:25

  To prawda, co za dużo to niezdrowo. Myślałem że w nowym kanonie nie będzie takich kretynizmów jak admirał Daala, a tu proszę - podobne przegięcie - kobieta Moff. Bycie moffem to odpowiedzialne stanowisko, kobieta mogłaby być co najwyżej kucharką w siedzibie Moffa.

 • Vergesso2015-03-19 00:41:08

  Bart -> Przecież były już dawno temu, choćby w 2010 roku :P

 • Lord Bart2015-03-18 23:09:59

  boshe linki z frondy na B... (-‸ლ)

 • Nestor2015-03-18 23:00:41

  No to zaczyna się pisanie kanonu na nowo... :(

 • borsukołak2015-03-18 22:47:50

  w uniwersum SW, gdzie możliwe jest szybkie i bezporoblemowe klonowanie, główny zarzut co do osób lgbt (brak możliwości rozrodu) traci na znaczeniu w całości i wątpię by stanowił jakiś problem

 • ShaakTi11382015-03-18 21:24:24

  Przyjdzie Dżęder i nas zje?

 • Alex Wolf2015-03-18 21:03:53

  III Rzesza - homoseksualizm rządził http://www.fronda.pl/a/brunatno-rozowi,27928.html

 • Keran2015-03-18 20:10:00

  Nie no jasne, ale myślę, że najwięcej jest w nim z nacjonalizmu. Bo co innego z tych największych systemów totalitarnych? Faszyzm? Na pewno, oba te systemy mają wiele cech wspólnych.

 • Darth Zabrak2015-03-18 19:52:59

  Keran >> Masz rację, ale nazizm nie jest jedynym systemem na jakim Imperium się opiera.

 • Keran2015-03-18 19:25:17

  Zabrak --> Ale Palpatine widział w ludziach rasę najwyższą, traktował siebie samego jako nadczłowieka, a inne rasy musiały być podporządkowane, dla mnie to nazizm.

 • brat Fett2015-03-18 18:42:29

  Aftermath (i Tarkina, którego jeszcze nie upolowałem) z chęcią przeczytam jak kiedyś trafię, oby tylko w polskim tłumaczeniu nie spieprzyli znakomitej okładki. Poza tym może to być całkiem przyjemna pozycja, nawet jeśli w Legendach już mieliśmy "to, co po Endorze" (oczywiście dla większości nadal będzie to ważniejsze przedstawienie niż nowe i kanoniczne). A reszta póki co ziew.

 • Mister S.2015-03-18 18:22:35

  Nahen>> Chodziło mi o to że Palpatine po powstaniu Imperium otwarcie gardził innymi rasami niż człowiek. Widać to choćby w Rebeliantach. Jeżeli ktoś innej rasy był wysokim urzędnikiem musiał mieć albo talent w wojsku, lub mieć znajomości z Imperatorem, Thrawn miał obydwa jeszcze w czasach Republiki (na polecenie Sidiousa powstrzymał Pozagalaktyczny Lot).

 • Kathi Langley2015-03-18 18:07:39

  No jak to? Od kilkunastu lat rozliczni fani przekonują że Imperium było tym dobrym. Więc jak to w końcu jest z tym imperium, bo nie rozumiem? :(

 • Darth Zabrak2015-03-18 17:59:35

  Keran >> Nie tyle nazizmu, co ogólnie totalitaryzmu. Państwa w którym wszyscy obywatele muszą chodzić tak jak im władza zagra. Straszne wku**ia to że dzisiaj chora poprawność polityczna jest ważniejsza od pewnych zasad na których opiera się SW. Homosiów nie da się ze wszystkiego wymazać, to oczywiste, ale skoro już są to nie powinni być w miejscu w którym oczywistym jest, że ich poglądy nie będą tolerowane, a Imperium jest takim miejscem. SW to fikcja, ale pewne logiczne elementy powinny być zachowane, inaczej niedługo się okaże że Republika była mniej tolerancyjna od Imperium, które nagle okaże się rajem szczęścia i dostatku.

 • Keran2015-03-18 16:40:51

  Heh homosie w SW mogą być, obojętne mi to, ale w Imperium??? W państwie, który jest symbolem nazizmu ?

 • Lord Bart2015-03-18 16:03:31

  mando-geje!!!! byli, na tym forum swego czasu niezmiernie popularni :P ale poza tym jeśli wzorcem armii są siły USA to tam wszystko było opisane regulaminowo, przed "Don`t ask, don`t tell" i po... nie rozumiem więc problemów, w wojsku i tak zakazane są relacje intymne, więc co to za różnica kto kim jest?

 • Nahen2015-03-18 15:41:18

  Eeeeeee a gdzie napisali w EU, że tylko człowieków przyjmowano do armii imperialnej??

 • Mister S.2015-03-18 15:26:55

  Z tą lesbijką nie oznacza że Imperium jest nietolerancyjne. W EU Imperium przyjmowało tylko ludzi, a jednak Thrawna, którego wszyscy pokochali był (zaznaczam był) Chissem. Jeżeli lesbijka jest w Imperium to musi mieć coś szczególnego. Zresztą nigdzie nie było mówione że w Imperium nie ma homo, oraz że pani Moff ślub wzięła oficjalnie a nie potajemnie.

 • karioka2015-03-18 14:44:29

  Macie poważne problemy, jak ktoś tu z Disneya zajrzy, to ogłoszą upadłość firmy bo się przestraszą, że Waszych złotówek nie dostaną ;)

 • Sourpuss2015-03-18 14:18:29

  Absolutna bieda :(

 • Quarior2015-03-18 14:01:45

  Paskudni faszystowscy rebelianci! Obalili takie fajne i tolerancyjne Imperium :/

 • Bazy2015-03-18 12:59:53

  Zapomnijcie o moim 39,99zł! Zgińcie!

 • Bazy2015-03-18 12:58:17

  LGBT czyli lesbijki, geje, łosie, jelenie, sarny, dziki, lisy, borsuki, kuny, jenoty, wilki i rysie; z ptaków kuropatwy, bażanty, dzikie kaczki, gęsi, łyski, bekasy i cietrzewie, biseksualiści, transwestyci.

  Pozdro disney, mój hajs to sobie możecie przez szybę polizać

 • Vos2015-03-18 12:25:13

  A tak zupełnie na poważnie - to wielka nowość nie jest, w którejś z książek z serii Dziedzictwa chyba występowali homoseksualiści o ile dobrze pamiętam? Ale mogę się mylić.

 • Vos2015-03-18 12:21:47

  http://i.imgur.com/BB0gZ.gif

 • Vos2015-03-18 12:19:07

  Straszne, to straszne, po prostu straszne. Geje chcą zabić nasze dzieci.

 • Kathi Langley2015-03-18 12:17:07

  Seksowna lesbijka w mundurze, i to do wzięcia, yummy.

 • Freed2015-03-18 11:39:28

  RIP Star Wars. RIP Kanon.
  Ciekawe, gdzie w nowych filmach postawią Tęczę z systemami ognioodpornymi?

 • Vergesso2015-03-18 11:22:27

  Czekam na butthurt w komentarzach :D

 • chris872015-03-18 11:19:58

  Wzialby sie w koncu Amber do roboty i zaczal cos wydawac u nas :(

 • NLoriel2015-03-18 10:59:30

  Ale fajne i kolorowe się to Imperium Galaktyczne zrobiło.

 • Slavek_82015-03-18 10:23:23

  Well, Imperium jest tylko alegorią prawdziwych historycznych państw totalitarnych. :P Zawsze, nawet w starym kanonie, było bardzo pro-ludzkie i skupiało się na represjonowaniu Obcych zamiast różnych odchyłów wśród ludzi.
  Toż już ciekawszą nowością jest to, że w ogóle będzie kolejna kobieta Moff. W Legendach to była rzadkość, bo Imperium mocno dyskryminowało kobiety.

 • Darth Zabrak2015-03-18 10:04:20

  karioka >> SW to fikcja, ale fikcja której fundamentem jest historia, mity i przeróżne religie. Tak to wykreował Lucas, ale teraz się o tym zapomina. Tym bardziej trzeba przypominać o tym pokoleniu które SW zna głównie z głupkowatych bajek Filoniego, te bajki naprawdę są takimi gadkami z czapki, ot takie wymysły Filoniego i Lucasa które w większości nie mają podstaw w jakiejkolwiek dziedzinie, czy to historii czy to czy kulturze, czymkolwiek. Ale nie zawsze tak było, jeżeli o tym nie wiesz to od dzisiaj wiedz, że Imperium Galaktyczne które znasz ze SW powstało w głowie Lucasa, Kershnera i innych twórców (także tych z EU, chociażby Johna Jacksona Millera) w oparciu o historię III Rzeszy i ZSRR. Od paru miesięcy mamy na Bastionie taką serię tekstów gościa o nazwisku Horton, który w każdym z nich przekonuje o powiązaniach między SW a II wojną światową. Między innymi to jest podstawą, fundamentem SW, a jak wiemy fundametów się nie niszczy bo inaczej cały dom się zawali. Zdaję sobie sprawę że w dzisiejszym świecie trudno ominąć homosiów, ale pomyślmy pod wpływem logiki a nie poprawności politycznej. Niech będą tam gdzie być powinni, w wielokulturowej, tolerancyjnej Republice, a nie w totalitarnym państwie uciskającym galaktykę.

 • Slavek_82015-03-18 09:54:46

  Czy to na pewno "pierwszy" wątek lgbt w nowym kanonie? :P Właśnie przeczytałem Servants of the Empire: Rebel in the Ranks - kadet Oleg, którego znamy z odcinka Rebelsów "Breaking Ranks" (ten który cały odcinek nie zdejmował hełmu), wg książki był wychowywany przez "dwóch wujków". :P Tak tylko wspominam żeby zdementować propagandę o tym że pani Mors jest pierwsza.

  Ciekawe czy wspomniana tajemnicza planeta, gdzie odbędzie się pierwsza walka Luke`a na miecze swietlne, okaże się jednak być Mimban. ;]

 • karolaczek2015-03-18 09:25:24

  Zgadzam się z tym usuniętym wpisem kolegi w stosunku do Datha Zabraka

 • karioka2015-03-18 09:05:20

  Darth Zabrak człowieku co Ty wypisujesz III Rzesza? Ty jesteś z tych fanów troszkę odchylonych? Wszystko poważne Star Wars to prawda a nie fikcja? Elendil widać, że NIE ZNASZ znaczenia "poprawność polityczna".

 • Rif_2015-03-18 08:54:49

  Ciekawe czy w nowym kanonie Imperium będzie bardziej tolerancyjne wobec karłów przebranych za misie :)

 • Elendil2015-03-18 08:42:53

  Imperium takie tolerancyjne, a Imperator pewnie chodził na marsze równości i rozdawał prezerwatywy mando-gejom. Niech sobie będą homosie w SW, oczywista sprawa, ale szkoda, że pier**lona poprawność musi się wciskać do universum z takimi absurdami jak oficjalne homomałżeństwa u imperialnych.

 • darth sheldon hiszpański inkwi2015-03-18 08:21:33

  Chciałbym książkę opisujacą przygody Hana Solo między imperium, a ROTJ. Nosiła by tytuł Karbonitowe przygody.

 • Buczyfer2015-03-18 08:00:07

  Na Aftermath to nawet czekam! :)

 • Darth Zabrak2015-03-18 07:57:41

  No to teraz poczułem obrzydzenie, widać coraz bardziej że w nowym kanonie ważniejszą rzeczą będzie poprawność polityczna niż spójność z ogólnie przyjętymi zasadami. Nagle Imperium stało się takie tolerancyjne, a w III Rzeszy, która de facto jest pierwowzorem dla Imperium, homoseksualistów wrzucało się do obozów koncentracyjnych, a co dopiero żeby ktoś taki zajmował ważne stanowisko. Coś takiego było nie do pomyślenia. Ogólnie rzecz ujmując, to SW w ogóle nie powinno wchodzić na grunt jakichkolwiek ideologii i światopoglądów. Tak czy inaczej, Lords of the Sith najwyraźniej będzie kolejnym gniotem, nie tylko z powyższego powodu, ale głównie z powodu słabej, naiwnej fabuły i nie wiele lepszego autora.

 • epizozeur2015-03-18 07:35:49

  Ziew

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..