TWÓJ KOKPIT
0

Przebudzenie Mocy

O zmianach w scenariuszu słów kilka

2015-03-27 19:40:40

Nazbierało się trochę plotek około-przebudzeniowych. Po pierwsze wygląda na to, że w filmie nie zobaczymy nikogo palącego. Potwierdził to Bob Iger, gdy oznajmił że Disney wprowadza politykę antynikotynową. W ich filmach, począwszy od teraz, nie będzie nikogo palącego. Wszystkie cygara, fajki, papierosy znikną nawet z produkcji, które już są nakręcone, a jeszcze nie miały swojej premiery. Dotyczy to także wszystkich filmów Marvela czy Lucasfilmu. Jedynym wyjątkiem od reguły będą filmy historyczne. Jeśli tam jakaś postać znana z historii jak na przykład Abraham Lincoln, nałogowo paliła papierosy, to na filmie będzie to widać.

Wyciekła też kolejna wersja historii o zmianach w scenariuszu do „Przebudzenia Mocy”. Oczywiście nie jest w żaden sposób autoryzowana, należy ją traktować jako kolejną plotkę, ale kto wie, może jest w niej coś prawdziwego. Otóż według niej Michael Arndt pracował samodzielnie nad scenariuszem do filmu przez około 15 miesięcy. W dodatku pracę rozpoczął na długo zanim sfinalizowano sprzedaż Lucasfilmu Disneyowi. Arndt bazował mocno na zarysach George’a Lucasa, przygotowywał tym samym także treatmenty dwóch kolejnych epizodów, Flanelowiec zaś cały czas mu podpowiadał, konsultował i uczestniczył w procesie twórczym. Proces ten jednak przebiegał bardzo powoli, ale także dlatego, że zostawiono sobie kilka furtek.

Jedna z tych furtek dotyczy klasycznego trio. Otóż George Lucas bardzo chciał by Mark Hamill, Harrison Ford i Carrie Fisher wrócili i odegrali w filmie rolę. Niewielką, ale zauważalną dla fabuły. Role te jednak napisano tak, by gdyby któryś z trojga aktorów nie wrócił, łatwo można było wprowadzić na jego miejsce nową postać. Tego też się trzymano. Podobno nawet były przymiarki robione, kto miałby ich zagrać. Źródła mówią o uznanych aktorach z którymi się kontaktowano, acz nie podają konkretów. Być może było coś na rzeczy w plotkach o udziale Judi Drench i Dereka Jacobiego. Jednak w przypadku nowych postaci, nie weszłyby one w fabułę dokładnie w ten sam sposób, co oryginalni Han, Luke i Leia. Podobno najbardziej wyraźne różnice miały miejsce w przypadku Solo, bo poza nową postacią część elementów fabuły związanych z Hanem miał przejąć Poe Dameron (czyli Oscar Isaac).

Gdy J.J. Abrams podpisał kontrakt i został reżyserem, scenariusz był już ukończony w 70%. Było to jakieś trzy miesiące po ogłoszeniu i sfinalizowaniu sprzedaży Lucasfilmu. Nowy reżyser chciał przyśpieszyć proces powstawania tekstu, by móc zająć się castingiem, tworzeniem scenopisów czy preprodukcją, ale Arndtowi dalsza praca szła dość mozolnie. Robił wszystko, by zadowolić zarówno fanów, Abramsa, Disneya jak i Lucasa. Abramsowi nie przeszkadzał tylko brak skończonego scenariusza, nie podobało mu się to, że praktycznie nie ma w nim Luke’a i Lei. Oni mieli bardzo małe role, bardziej przypominające przewinięcie się przez film, niż cokolwiek innego. I tu rozpoczął się konflikt. Bo wbrew rozgłaszanej opinii Disney wcale nie zostawił wolnej ręki Lucasfilmowi. Przedstawiciele Disneya uważali, że oryginalna obsada powinna mieć tylko i wyłącznie rozszerzone kamea, J.J. zaś twierdził, że wzbogaciliby oni wątki poboczne, które jego zdaniem stałyby się bardziej interesujące. Reżyser nie chciał być tylko reżyserem, chciał stworzyć dobry film wg swojej wizji, a to wymagało ingerencji w scenariusz. Abrams powiedział o swoich wątpliwościach Kathleen Kennedy i przekonał ją do swojego pomysłu. Potem rozpoczęły się negocjacje z Disneyem, który nawet wtedy nie dał Lucasfilmowi pełnej swobody. Ostatecznie ustalono, że nowy scenariusz napiszą J.J. Abrams i Lawrence Kasdan. Główna oś fabularna miała bazować na scenariuszu Arndta (czyli pomyśle Lucasa), natomiast nowi scenarzyści dostali swobodę w wątkach pobocznych. Trzymanie się tego, co napisał Arndt było o tyle ważne, że Disney zakładał możliwość realizacji kolejnej części przez inną ekipę. Zresztą w pewien sposób tak się stało, bo za scenariusz i reżyserię do ósmego Epizodu odpowiada Rian Johnson, który także pewnie się trzyma zarysu historii napisanej przez Arndta i Lucasa. Nie może go zmienić za bardzo, bo IX film zrobi prawdopodobnie ktoś inny. Zresztą na tamtym etapie Johnson miał raczej pełnić rolę straszaka, by pokazać Abramsowi i reszcie, gdzie jest ich miejsce w szeregu. Stąd być może te wszystkie późniejsze plotki o tym, że Johnson przejmie także reżyserię IX Epizodu.

Choć dalej scenariusz pisali Kasdan i Abrams, Arndt uczestniczył w omawianiu nowych wątków pobocznych, zmienianiu ich, podobnie jak i zmianach postaci drugoplanowych, względem tego, co wymyślił Lucas. Ten zaś stwierdził, że te zmiany są już na tyle istotne, że to nie jest już jego scenariusz, co publicznie powtarza. Pisaliśmy o tym choćby tutaj. Dodatkowo fakt, że Abramsowi nie podobały się prequele, powodował, iż niezamierzenie irytował Lucasa, który trochę obrósł w piórka i stracił zainteresowanie nowym filmem. O ile Abrams był bardzo ostrożny w krytykowaniu prequeli, w przeciwieństwie do choćby Gary’ego Whitty czy Chrisa Weitza, o tyle poszło tu o swoistą gloryfikację klasycznej trylogii, nie wprost przyrównując ją do prequeli. Ostatecznie George przestał też przychodzić na spotkania scenarzystów tak często jak na początku. Raczej pojawiał się tam od czasu do czasu. Stąd też te wszystkie wypowiedzi Lucasa, że nie widział zwiastuna, że nie wie o czym będą te filmy, brak jego obecności na planie i tak dalej. Mówi prawdę, obecnie stoi gdzieś z boku, choć w pewien sposób i tak realizują jego wizję, ale w mniejszym stopniu niż on tego chciał. George chyba najbardziej pragnął powtórzyć model pracy nad „Powrotem Jedi” czy „Willow”, gdzie był wizjonerem i twórcą, a inni wykonują cała robotę słuchając go. Tyle, że Abrams nie jest ani Richardem Marquandem ani Ronem Howardem, ma swoją wizję i chce ją realizować.

O ile Lucas sobie odpuścił, o tyle dalsza praca nad scenariuszem, którą wykonywali Kasdan i Abrams była mocno nadzorowana przez Disneya. Iger i reszta mieli uwagi, musieli też akceptować zmiany. Pojawiło się wiele nieporozumień, problemów i konfliktów, ale ze wsparciem Kathleen Kennedy, w większości przypadków Abrams postawił na swoim. I tak jak Disney nie był zadowolony z samej pracy z Abramsem przy scenariuszu, tak teraz bardzo podoba im się finalny efekt. Twierdzą, że film podobno jest tak dobry jak „Powrót Jedi”, a może nawet lepszy. Cóż zobaczymy. W każdym razie faktycznie mocno wierzą w ten film i w to co zobaczyli. Stąd pewnie plotki o powrocie Abramsa w IX Epizodzie.

Na ile powyższe informacje i analizy są prawdziwe, tego nie wiemy. Być może więcej dowiemy z jakiś dokumentów czy książek po produkcji. A najprawdopodobniej z paneli z aktorami i twórcami na konwentach za kilkadziesiąt lat.

Zmieniając temat. Londyńska Orkiestra Symfoniczna skomentowała fakt, że nie będą nagrywać muzyki do „Przebudzenia Mocy”. Otóż napisali oni, że nie chodziło o problemy zdrowotne Johna Williamsa, a głównie o to, że tym razem nagranie ma trwać kilka miesięcy. Na to mogą sobie pozwolić niezależni twórcy, w przypadku LSO byłoby to po prostu niemożliwe. Pochwalili się za to, że dostali miły list od Johna Williamsa.

Na koniec jeszcze jedna mała informacja. Otóż po sieci krąży ujęcie, które rzekomo pochodzi z Epizodu VII. Jak udało się ustalić tak naprawdę pochodzi ono z konceptów gry „Star Wars 1313”.

TAGI: Bob Iger (159) Carrie Fisher (371) Chris Weitz (39) Disney (458) Epizod IX: Skywalker. Odrodzenie (430) Epizod VI: Powrót Jedi (494) Epizod VII: Przebudzenie Mocy (893) Epizod VIII: Ostatni Jedi (524) Gary Whitta (84) George Lucas (1105) Harrison Ford (494) J. J. Abrams (544) John Williams (431) Kathleen Kennedy (427) Lawrence Kasdan (167) Lucasfilm (679) Mark Hamill (390) Michael Arndt (58) Oscar Isaac (172) Plotki (1202) Rian Johnson (310) Richard Marquand (21) Ron Howard (177) Star Wars 1313 (35) Willow (46)

KOMENTARZE (20)

 • Talon Kurrdelebele2015-03-30 17:22:39

  darth sheldon...-> Wręcz przeciwnie, czemu dowodzi historia filmu. Mimo to w tym przypadku nie mogę się oprzeć złym przeczuciom.

 • darth sheldon hiszpański inkwi2015-03-29 19:59:59

  Zaczynam się bać o epizod 7, takie tarcia przy produkcji filmu nigdy dobrze nie wróżą.

 • Rif_2015-03-29 19:34:45

  To zdjęcie od razu rozpoznałem. Dziwne, że się ludzie dali nabrać. Chodziło o testy nowej technologii i pochodzi z filmiku sprzed dwóch lat - https://www.youtube.com/watch?v=CdsFEMDceNg

 • Nestor2015-03-28 21:45:54

  Jak w każdej szanującej się korporacji są tarcia silnych osobowości.

 • Lord Bart2015-03-28 14:00:27

  to też mnie trochę wkurza - albo się gość wycofał, albo nie. Nie mniej jak się to czyta to się nie chce iść do kina...

 • Darth Zabrak2015-03-28 08:56:04

  karioka >> Że co proszę? Wytłumacz lepiej o co Ci chodzi by mógłbym Cię zhejtować, ok?

 • karioka2015-03-28 08:19:17

  Lordzie Sidious dlaczego pisząc cokolwiek dobierasz tak słowa by wzbudzić oburzenie wśród dzieci takich jak Darth Zabrak, który za każdym razem łapie wystawioną przez Ciebie przynętę? :)

 • Jedi-Lord2015-03-28 03:17:31

  Szanuje, to byl naprawde swietny film

 • Dark Count2015-03-28 02:51:53

  Ej, ale Lucasa za thx 1138 to wy szanujcie.

 • Jedi-Lord2015-03-28 01:24:15

  Hmmm masz racje, bardzo trudno sie domyslic

 • Darth GROM2015-03-28 00:58:21

  Jedi-Lord, a co to za film TSB???


  Wedge, a po co ma GL reżyserować, wystarczy że historię wymyśli, specjaliści, to dotrą i oszlifują?

 • Jedi-Lord2015-03-27 22:59:49

  Lucas ma/mia dobre pomysly ale od pisania scenariuszy i od rezsyerii powinien sie trzymac daleko. To byl glowny powod dlaczego TSB byl i jest najlepszym filmem cyklu.

 • Jedi-Lord2015-03-27 22:58:16

  @ Wedge: Amen!

 • Wedge2015-03-27 22:22:38

  Im mniej Lucasa, tym lepiej dla filmu. Kręcić filmów to on nie potrafi.

 • Darth Zabrak2015-03-27 21:56:39

  W spelunach zamiast papierosów będą rurki z kremem, a zamiast alkoholu co najwyżej oranżada :P. Dobrze że przynajmniej filmy historyczne będą oszczędzone.

 • Gumis2015-03-27 21:40:04

  Jak patrzę z dzieciakami na starsze bajki-Mickey, Donald, Goofy itd. to przez tyle lat robili taką politykę pronikotynową że teraz mogą się pobawić w antynikotynową ;-)

 • Mister S.2015-03-27 20:32:47

  W Polsce daliby 1 000 000 zł za dodanie przyprawy XD.

 • Talon Kurrdelebele2015-03-27 20:11:13

  Co tam stosy trupów, pozostawione w tyle za głównymi bohaterami... To nikotyna jest zuaaa!

 • Kedar2015-03-27 20:00:42

  To nie będzie już palenia przyprawy w spelunach? Rozumiem, Disney to dzieci, trzeba je uczyć że palenie jest złe, ale to właśnie podkreślało charakter spelun i zapowiadało kontakt z czarnymi charakterami we wszystkich filmach familijnych.

 • Alex2015-03-27 19:57:56

  Przynajmniej wiemy kogo będzie można hejtować, jeśli film okaże się słaby. :D

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..