Mroczne widmo

P&O 117: Kto stworzył Coruscant?Tym razem mamy pytanie pośrednio o źródła i inspiracje. „Gwiezdne Wojny” przez wiele lat rozwijały się nie tylko filmowo, ale też w innych mediach i wszystko jakoś mniej lub bardziej się łączyło i nawiązywało. Ale czasem istotne jest pytanie, czy dany fragment wszechświata faktycznie jest filmowy, czy może filmy go przejęły. Odpowiada Steve Sansweet.P: W oryginalnej trylogii, Coruscant się nie pojawia, nawet nie jest wspomniane. Natomiast pojawia się w grze Dark Forces i innych źródłach. Czy Coruscant została wymyślona przez George’a Lucasa?

O: Pomysł planety pokrytej jednym wielkim miastem pojawiał się we wczesnych scenariuszach do oryginalnej trylogii, ale Lucas nie był w stanie oddać tego pomysłu, aż do czasu prequeli. Wiele scen z „Powrotu Jedi” miało początkowo miało się dziać właśnie tam, lecz gdy scenariusz ewoluował, przeniesiono je na pokład Drugiej Gwiazdy Śmierci.

Należy tu nadmienić, że w tych wcześniejszych scenariuszach planeta ta miała nazwę Had Abbadon. Nazwę Coruscant stworzył Timothy Zahn w Dziedzicu Imperium. W języku angielskim słowo Coruscant oznacza tyle, co lśnić światłem. Gdy Lucas zabrał się za Epizod I, rozważał wiele możliwych nazw, w tym Had Abbadon, najbliższą jego sercu, lecz ostatecznie chcąc nie chcąc zdecydował się na Coruscant.

K: Sama zmiana nazwy planety to jedno. O tym jak Lucas szanował kanon i ile z pomysłów innych twórców bawiących się w jego piaskownicy ostatecznie trafiło na ekran, pisaliśmy tutaj. Coruscant z nazwy pojawiło się dopiero w „Mrocznym widmie”, ale planetę miasto widzieliśmy już w wersji specjalnej „Powrotu Jedi”. Wtedy wszyscy zakładali, że to będzie Coruscant.

Natomiast opis wspomnianej, niezrealizowanej sceny z „Powrotu Jedi” znajdziecie tutaj.

Warto też nadmienić, że pisząc scenariusz do „Zemsty Sithów” George Lucas rozważał użycie starych, niewykorzystanych nazw, między innymi Utapau i Had Abbadon. Utapau ostatecznie pojawiła się w filmie.

Natomiast jeśli szukalibyśmy najważniejszych inspiracji dla Coruscant w wizji Lucasa to warto wspomnieć o dwóch dziełach. Pierwsze to bez wątpienia „Metropolis” Fritza Langa, o którym pisaliśmy tutaj. Tam dało się wielkie miasto zobaczyć na własne oczy. Natomiast literacko trudno źródeł planety miasta chyba należy szukać w cyklu „Fundacja” Isaaca Asimova i jego Trantorze. Zresztą w „Gwiezdnych Wojnach” znalazłoby się jeszcze kilka zapożyczeń z „Fundacji”.Tagi: Dark Forces (17) Epizod I: Mroczne widmo (506) Epizod VI: Powrót Jedi (419) Fundacja (10) Steve Sansweet (121) Timothy Zahn (193) Zapytaj Radę Jedi (Pytania i Odpowiedzi) (366)

Komentarze (8)

Coruscant stworzył Isaac Asimov, w jego cyklu "Fundacja" planeta-miastem był Trantor, stolica Galaktycznego Imperium. Lucas mnóstwo od Asimova ściągnął, w tym właśnie planetę-miasto.

rurkę... ależ w Krakowie myśl techniczna posunęła się do przodu :P

Kristoff - to ciekawe :D jak skończył ten super kibol? serio chciałbym wiedzieć :D

Abaddon był tylko jeden, to legendarny Kibol Cracovii z lat 90tych, wariat jakich mało, samemu pogonił 80 Wiślaków, a jak go go innym razem gonili w 30, to rozwalił rusztowanie, wziął rurke i Wiślaki uciekli..
Wpadł samemu pod kasy Wisły, nieźle rozrabiał na Polska - Anglia w 93 roku..

Z głębi ran, w blasku hord,
Idzie czarny król – Abaddon.
Nad nim krąg siedmiu głów
Sprzęga czarci gniew w płomień.
…I stanął smok
Przed mającą rodzić niewiastą,
Ażeby, skoro porodzi,
Pożreć ją, dziecię, jego raj.

Z głębi ran, z chaszcz i nor,
Zemsty nadszedł czas i przemoc.
Śmierć za płacz, płacz za śmierć,
Śmierć za diabła krew przelaną.
…I porodziła tyrana z żelaznym berłem,
Lecz porwał go Bóg spod zębów wyzwoliciela.
Wzniósł Abaddon stary miecz,
Plunął w piach: „Wojna, psie!”.

Ognisty diament spadł i lud w obawie ukląkł,
Wraz z nim potomstwo Jej.
Zemstą płomień i bat, płomień i bat.

Z czarcich hord,
Ognisty diament spadł i lud w obawie ukląkł,
Wraz z nim potomstwo Jej.
Zemstą płomień i bat, płomień i bat.

Czarna postać rozdaje śmierć.
Śmierć i płacz, śmierć i płacz,
Czarne widmo rozpala miecz.
Śmierć i płacz, śmierć i płacz,
Czarne widmo rozpala miecz.
Śmierć i płacz, śmierć i płacz,
Czarne widmo kieruje miecz w niebo.
Śmierć i płacz, śmierć i płacz,
Zemsta piekieł dopełnia się. <3

chris87, Abbadon to anioł śmierci, zagłady i znane satanistyczne imię. Co do tego ma Au Dhabi?

Swoją drogą to co Lucasowi przyszło do głowy, że to byłaby dobra nazwa? Że niby ciemna strona mocy i sithowie to taki odpowiednik naszego Szatana?

Na Had Abbadon zginął Krayt w Dziedzictwie więc nazwa ta do kosza nie poszła (przynajmniej do 2014 roku).

Had Abbadon brzmi jak jakies Abu Dhabi.. lol

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Mroczne widmo"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.