Gry komputerowe

Miesiąc Battlefronta -Największe bitwy Gwiezdnej Sagi. Część Pierwsza
Historia Odległej Galaktyki to historia setek bitew stoczonych na niezliczonych planetach przez tysiące bezimiennych bohaterów. W nadchodzącej grze Star Wars Battlefront wcielimy się w takich bohaterów po obu stronach konfliktu wielkiej Galaktycznej Wojny Domowej. W dzisiejszym artykule opowiemy krótko o najważniejszych bitwach, które doprowadziły do wybuchu Wojen Klonów oraz o samej Wojnie, na skutek której Republika zmieniła się w Galaktyczne Imperium pod rządami Lorda Sithów. Historie te znamy z Trylogii Prequeli (Epizody I-III). Jest to kolejny z artykułów, który przygotowaliśmy we współpracy z portalem gamedot.pl w ramach trwającego Miesiąca Battlefront-a.

Bitwa o Naboo
Konfilkt znany z Epizodu I: Mroczne Widmo opowiada historię blokady planety Naboo przez Federację Handlową, w odpowiedzi na opodatkowanie szlaków handlowych przez Republikę. Wydarzenia te miały miejsce 32 lata przed Nową Nadzieją i zniszczeniem pierwszej Gwiazdy Śmierci. Za konfliktem stał Darth Sidious, Lord Sithów, który czynił pierwsze kroki do przejęcia władzy w Republice, dzięki swoim wyrachowanym działaniom doprowadzając do wyboru senatora Palpatine’a na nowego Kanclerza Republiki.
Bitwa właściwa rozegrała się w trzech miejscach. Na przedpolach Theed Wielka Armia Gungan związała walką armię droidów aby umożliwić Królowej Amidali przedostanie się do pałacu i pojmanie Wicekróla Federacji Handlowej, Nute Gunray’a. W tym czasie piloci myśliwców przepuścili szturm na stację dowodzenia droidami znajdującą się na orbicie Naboo. W ostatecznym zwycięstwie duży udział miał Anakin Skywalker, który dostał się do środka okrętu dowodzenia i zniszczył jednostę sterowania droidami. Pozbawione dowództwa droidy zostały wyłączone chwilę po tym jak zmusiły Armię Gungan do panicznego odwrotu.
W pałacu dzięki fortelowi z pozorantką, królowej udało się pojmać Nute Gunray’a i doprowadzić do bezwarunkowej kapitulacji Federacji. Podczas walk w pałacu śmierć z rąk Dartha Maula poniósł rycerz jedi Qui-Gn Jinn. Maul został ostatecznie pokonany przez Kenobiego, który postanowił trenować młodego Anakina zgodnie z ostatnim życzeniem swojego mistrza.

Bitwa o Geonosis
Bitwa o Geonosis, nazywana pierwszą bitwą Wojen Klonów, była pierwszą, w której do walki wkroczyła Wielka Armia Republiki złożona z klonów łowcy nagród Jango Fetta wychodowanych przez klonerów z Kamino.
Bitwa rozegrała się 22 lata przed wydarzeniami znanymi z Nowej Nadziei, naprzeciwko Wojsk Republiki stanęła po raz pierwszy Konfederacja Niezależnych Systemów pod dowództwem Hrabiego Dooku.
Bitwa przebiegła dwuetapowo. W pierwszej fazie do walki wkroczyło 212 rycerzy Jedi, którzy przybyli na Geonosis aby uratować senator Amidalę oraz rycerzy Jedi, Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera. Mimo olbrzymich dysproporcji rycerze bronili się aż do przybycia posiłków w postaci armii klonów dowodzonych przez Mistrza Yodę. Poza szeregowymi klonami, na Geonosis po raz pierwszy wysłano do boju oddziały specjalne, nazywane Komandosami Republiki. Ich nieumiejętne użycie oraz błędy w dowodzeniu doprowadziły jednak do wysokich strat w szeregach tych jednostek. Od chwili przybyicia wojska Republiki systematycznie zdobywały przewagę i wypierały wroga z zajmowanych terenów doprowadzając do ucieczki przywódców Konfederacji. O zwycięstwie na Geonosis w dużym stopniu zdecydował element zaskoczenia. Po walce na miecze świetlne najpierw z Kenobim i Skywalkerem, a następnie z Yodą, uciekł także Hrabia Dooku zabierając ze sobą plany ostatecznej broni, Gwiazdy Śmierci.

Bitwa o Coruscant
Stoczona 19 lat przed wydarzeniami z Nowej Nadziei między wojskami Republiki a Konfederacją niezależnych systemów pod dowództwem Chrabiego Dooku i Generała Grievousa. Fani filmów znają ją ze sceny otwierającej Zemstę sithów.
Wojska separatystów wykorzystały moment osłabienia ochrony stolicy Republiki. Na planecie przebywalo wówczas tylko czterech mistrzów Jedi. Szybki atak pozwolił otoczyć planetę i przeprowadzić desant wojsk lądowych na powierzchnię w celu odwrócenia uwagi nielicznych Jedi i wojsk Republiki. W tym czasie Grievous realizował swoje główne zadanie. Oficjalnym celem bitwy było porwanie Wielkiego Kanclerza Republiki oraz zgładzenie dwóch bohaterów wojennych i uznawanych za najlepszych szermierzy w galaktyce, Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera. Jak wiemy z filmu, zasadzka się nie udała, Jedi przeniknęli na pokład statku dowodzenia, odbili Kanclerza a w walce na miecze świetlne Skywalker pokonał Dooku. Plan Dartha Sidiousa zakładał jednak przeciągnięcie Anakina Skywalkera na Ciemną Stronę Mocy, młody Skywalker uczynił kolejny krok w tym kierunku mordując pokonanego Hrabiego. Wojska Republiki odparły atak, jednak sam Grievous uciekł.

Bitwa o Felucję
Znana głównie ze względu na wzmiankę o śmierci Aayli Secury bitwa rozegrała się w końcowym etapie Wojen Klonów. Walczące w niej jednostki klonów w chwili rozpoczęcia bitwy walczyły w Wielkiej Armii Republiki, jednak po jej zakończeniu były już częścią Wojsk Imperium.
Felucia stała się celem ataku Republiki ponieważ przebywała tam przywódczyni Gildii Kupieckiej –Shu Mai, na planecie umiejscowiono też fabrykę droidów. W trakcie walk o planetę Imperator wydał rozkaz 66 nakazujący zlikwidowanie wszystkich Jedi jako zdrajców Republiki. Zabite zostały Aayla Secura i Barrissa Offee, przeżyła trójka padawanów, którzy przebywali w tym czasie na planecie. Po egzekucji Jedi, klony przystąpiły do niszczenia fabryki droidów, bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk Imperium.

Bitwa o Kashyyyk
Jedna z ostatnich bitew Wojen Klonów, stoczona między Wielką Armią Republiki wspieraną przez Wookiech oraz Konfederacją Niezależnych Systemów. Dowództwo nad Wojskami Republiki przejął Wielki Mistrz Jedi Yoda, kolejne stopnie dowodzenia obsadzili mistrzowie Etain Tur-Mukan, Quinlan Vos oraz mistrzyni Luminara Unduli. W czasie trwania walk na planecie, Kanclerz Palpatine wydal rozkaz 66 nakazujący zgładzenie Jedi, a wkrótce potem przekształcił Republikę w Galaktyczne Imperium i ogłosił się Imperatorem.
W operacji poprzedzającej właściwą bitwę udział miała znana fanom książek i gier (Republic Commando) Drużyna Delta –oddział elitarnych komandosów Republiki, którego zadaniem było obsadzenie dział w celu zniszczenia Gwiezdnego Niszczyciela typu Recusant oraz odbicie przywódcy Wookieh –Tarffula. Podczas misji uznany za zaginionego został jeden z członków drużyny –Sev.
Bitwa zakończyła się zwycięstwem Wojsk Imperium, które po wyeliminowaniu lub ucieczce Jedi pokonały pozostałe droidy bojowe i rozpoczęły okupację planety.Tagi: Battlefront (2015) (117)

Komentarze (6)

Klonów pewnie nie będzie (co jest dużym uwstecznieniem gry), więc i na planety z wojen klonów nie ma co czekać.

Ciekawe tylko ile przyjdzie nam czekać na DLC pod tytułami Battle of Naboo, Geonosis, Coruscant, Felucia, Kashyyyk. Bo tego że nadejdą jestem niemal pewien.

Nadal nie wiem czy klony będą w battlefroncie.

I dalej nie wiadomo co się stało z Sevem :/

Fajne

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Gry komputerowe"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.