TWÓJ KOKPIT
0

Przebudzenie Mocy

O muzyce słów kilka

2015-12-15 20:38:00

Oficjalna premiera za nami, ale to dopiero początek. W USA „Przebudzenie Mocy” zadebiutuje na ponad 4100 ekranach. To rekord jeśli chodzi o ilość w grudniu. W skali roku rekord dzierży jednak „Saga Zmierzch: Zaćmienie” (4465 kin).

Warto przypomnieć, że w USA obowiązuje embargo na recenzje środowisk filmowych do środy rana. Jutro o 10:00 odbędzie się w Polsce pokaz prasowy. Po nim należy się spodziewać wysypu recenzji. To co na razie się pojawiło to głównie wpisy na twitterze, blogach i forach. Pierwsze wrażenia w sieci są pozytywne, o czym pisaliśmy. Są też głosy bardziej krytyczne, gdzie zarzuca się nowemu filmowi nieodkrywczą fabułę, jednocześnie chwaląc pozostałe elementy.

W tym premierowym szale da się czasem jeszcze wychwycić ciekawe, nowe informacje.

John Williams napisał kilka nowych tematów do tego filmu, w tym dla Rey, Kylo Rena, Poe Damerona oraz nowy marsz dla Ruchu Oporu i chóralne fanfary dla Snoke’a. Ten ostatni jest śpiewany przez męski chór składający się z 24 osób. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku „Duel of the Fates” śpiewany tekst został przetłumaczony na sanskryt. Analogicznie jak wtedy, tekst to wiersz, tym razem Kiplinga.
Warto zauważyć, że na ścieżce dźwiękowej choć znajdują się w muzyce nawiązania do poprzednich filmów, zdecydowana większość to nowe utwory.
Sesji nagraniowych było w sumie pięć, od czerwca do listopada. Co ciekawe początkowo planowano polecieć do Londynu by nagrać tam muzykę w ciągu dwóch tygodni za jednym zamachem, ale jedną z osób, które się sprzeciwiały temu rozwiązaniu był J.J. Abrams. Ma trochę inne podejście do montażu, więc chciał go rozciągnąć w czasie. Tu warto wspomnieć, że wcześniej sugerowano, iż istotną rolę w nagrywaniu muzyki w Stanach miał wiek i stan zdrowia Williamsa. Być może wiedząc o tym Abrams specjalnie nalegał na inny tryb.
Williams rozpoczął komponowanie muzyki w grudniu zeszłego roku. Skończył je w połowie listopada. Dwa pierwsze tematy powstały jeszcze w grudniu i spodobały się Abramsowi. Reżyser podchodził dość entuzjastycznie do muzyki, zostawiając Williamsowi swobodę.
Nagrano w sumie 175 minut, z czego ponad godzina została odrzucona. Są tam zarówno wersje alternatywne jak i niewykorzystane utwory.

Michael Kaplan, projektant kostiumów mówił, że kostium Lei jest bardziej roboczy w nowym filmie. Żartował też, że przez swoje CV („Star Trek”, „Łowca androidów”) nie ma szans na projektowanie wielu sukni. Podobało mu się też to, że mógł bawić się kostiumem Hana Solo. To w gruncie rzeczy ta sama postać. Nie chciał nic mówić o Luke’u, tego mamy ocenić sami po premierze. Ulubiony kostium Kaplana to C-3PO, a także kapitan Ithano, którego zobaczymy w zamku Maz Kanaty. Ithano to ten z czerwonym hełmem na głowie.

Daisy Ridley wspomina, że J.J. Abrams tłumaczył jej, iż BB-8 to nie jest dziecko. Sama aktorka mówi, że na planie jednak czasem miała inne wrażenie. Taktowano BB-8 jako żywą istotę, z którą nawet da się pogawędzić między zdjęciami. Kręcił się wtedy, popiskiwał jak się coś powiedziało.

Lupita Nyong’o porównuje trochę Maz Kanatę do Yody. Oboje są niscy, mają wiele lat i pewną mądrość. Mówi też, że zawsze chciała spróbować zagrać postać motion-capture, tak jak robił to wielokrotnie Andy Serkis czy Zoë Saldana w „Avatarze”.

J.J. Abrams wspomniał o zmianach w scenariuszu. Pewne plotki sugerowały, że odpowiada on za to, by dać więcej czasu ekranowego postaciom z klasycznej trylogii. Zdementował to. Twierdzi, że taka zmiana w ogóle nie miała miejsca. Od początku nowe filmy opowiadały o nowym pokoleniu i tu akurat panowała pełna zgoda.

John Boyega twierdzi, że Harrison Ford jest bardzo mocno przywiązany do Hana Solo. I widać to w jego perfekcyjnym podejściu. Ford zawsze się upewnia, czy dialogi pasują do Solo. Jest to dla niego naprawdę ważne.

Mamy też lepsze zdjęcie Billie Lourd, czyli córki Carrie Fisher. Wciąż jednak niewiele wiemy o jej postaci, poza tym, że jest członkiem Ruchu Oporu.

Lawrence Kasdan wspomniał, iż zakończenie „Przebudzenia Mocy” nie jest tak zabawne jak było w „Imperium kontratakuje”. Ale z pewnością jest lepsze niż to z „Powrotu Jedi”. Żartuje sobie, że w VI Epizodzie do szczęścia brakowało rozdawania kolejnych medali. Tym razem ma być ciekawiej, ale nie wszyscy wpadną w tarapaty.
Kasdan wspomniał też, że początkowo kapitan Phasma miała być mężczyzną. Nie pamięta dokładnie jak to było, ale jakoś chyba wszyscy zaangażowani rozmyślali nad zmianą płci tej postaci w podobnym terminie, więc łatwo to było uzgodnić. Było to na etapie projektowania kostiumów, ale scenariusz wciąż poprawiano. Warto przypomnieć, że początkowe plotki sugerowały, iż Phasmę zagra Benedict Cumberbatch. Ostatecznie stanęło na Gwendoline Christie.
TAGI: Andy Serkis (101) Avatar (31) Billie Lourd (46) Carrie Fisher (371) Daisy Ridley (240) Epizod VII: Przebudzenie Mocy (893) Gwendoline Christie (66) Harrison Ford (494) J. J. Abrams (544) John Boyega (234) John Williams (434) Lawrence Kasdan (168) Lupita Nyong`o (93) Michael Kaplan (23) Star Trek (117)

KOMENTARZE (14)

 • General Grevious2015-12-17 09:57:02

  Słucham już soundtracku :). Może trochę nielegalnie ale jutro już będzie na pełnym legalu. Ścieżka jest bardzo dobra, już przy pierwszym odsłuchaniu chwyta za emocje silniej niż muzyka do prequeli. Nowe motywy muzyczne zapadają w pamięć i są bardzo świeże. Williams trzyma wysoki poziom przy siódmym filmie serii z kolei i to jest naprawdę godne podziwu.

 • begotten2015-12-16 22:46:34

  Znalazł się tam motyw z 60 sekundowego spotu?

 • begotten2015-12-16 13:56:02

  Być może o to zakończenie mu chodziło... https://www.youtube.com/watch?v=HQ0xiiYG2Ik

 • General Grevious2015-12-16 13:31:41

  Zakończenie "Imperium kontratakuje" zabawne ????

 • Kordiano2015-12-16 10:45:44

  Od jutra aż do momentu kiedy wrócę z kina, odcinam się od internetu i telewizji. Będę słuchał tylko radia. Najlepiej norweskiego albo węgierskiego...

 • Luke S2015-12-15 23:50:53

  RodzynN jr.

  Chodziło mi bardziej o to, że zostanie pokazany w jakiś bardziej wyraźny sposób niż w trailerze, gdzie widzieliśmy jedynie czarny płaszcz i mechaniczną rękę. Inaczej nie byłoby czego "oceniać".

 • Darth Starkiller2015-12-15 23:04:38

  Szczególnie zainteresował mnie fragment tego newsa dotyczący muzyki w "Przebudzeniu Mocy". Nie mogę się doczekać usłyszenia nowych utworów w filmie!

 • Rif_2015-12-15 22:52:24

  @Bizzy - ironia całej wypowiedzi ;)

 • Lord Sidious2015-12-15 22:50:35

  Bizzy - pewnie Kasdanowi się fajniej pisało taką końcówkę. Woli złe zakończenia, niż dobre :)

 • Bizzy2015-12-15 22:40:18

  Dlaczego zakończenie "Imperium Kontratakuje" określono jako zabawne? :P

 • RodzyN jr.2015-12-15 22:02:17

  Luke S - Skoro Mark Hamill występuje w tym filmie to trudno by było, żeby było inaczej.

 • Qel Asim2015-12-15 21:29:19

  Carrie nie wyprze się swojej córki... są mega podobne do siebie :D Wygląda niemalże dokładnie tak jak matka w młodości...

 • Luke S2015-12-15 21:12:40

  "Nie chciał nic mówić o Luke’u, tego mamy ocenić sami po premierze."

  A więc jednak go zobaczymy! :P

 • Joylinda_Hawks2015-12-15 21:04:27

  W ramach wprawiania się w nastrój wyjęłam nuty z muzą J. Williamsa do SW i na razie przerabiam Star Wars Medley trochę mi ciężko idzie, za długa przerwa w grze na instrumencie :)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..