TWÓJ KOKPIT
0

Mroczne widmo

P&O 159: Skąd Yoda znał regułę Dartha Bane’a?

2016-01-24 08:29:51Kolejne pytanie o „Mroczne widmo” i znajomość zasady dwóch przez Yodę. W starym EU gdzieś próbowano nawet to tłumaczyć.

P: Pod koniec „Mrocznego widma”, Yoda mówi do Mace’a Windu, „zawsze dwóch ich jest, mistrz i uczeń”. Myślałem, że gdy Darth Bane wprowadzał tę zasadę, sprawił, też że zakon Sithów pozostał w ukryciu. Więc jak Yoda mógł się o niej dowiedzieć, skoro wcześniej myśleli, że Sithowie wyginęli.

O: Wiele dzieli pełne przemocy rządy Sithów od ich potajemnego długotrwałego planowania zemsty, które nastało po czasach Dartha Bane’a. Ale to, że Bane chciał by Sithowie pozostali w cieniu, niekoniecznie oznacza, że mu się to udało. Przez cale millennium, które dzieliło te dwa wydarzenia, prawdopodobnie zdarzyły się dwie rzeczy. Nowa metodologia Sithów została ujawniona Jedi, ale Jedi myśleli, że nie odniosła ona sukcesu. Być może Jedi nawet zabili dwóch, jak myśleli ostatnich Sithów. A może znaleźli dowód, sugerujący, że Sithowie wyniszczyli się nawzajem? W archiwach Świątyni Jedi znajdują się fragmenty dziedzictwa Sithów, także te przypisywane Bane’owi. Łatwo sobie wyobrazić, że Bane lub jeden z jego następców udał swą śmierć by oszukać Jedi, upewniając ich, iż Sithów już ostatecznie nie będzie, pozostawiając jednocześnie prawdziwy sekret Mrocznych Lordów ukryty.

K: Tak swoją drogą nie jest to pierwsze pytanie o zasadę dwóch. Wcześniej tłumaczono ją tutaj.
TAGI: Epizod I: Mroczne widmo (614) Zapytaj Radę Jedi (Pytania i Odpowiedzi) (547)

KOMENTARZE (16)

 • Darth Starkiller2016-01-26 01:02:24

  Revan dał ideologiczne podstawy pod "Zasadę Dwóch", m.in. czemu ma służyć. Nazwał także po imieniu wady Sithów, przez które nie była możliwa wygrana z Zakonem Jedi. Darth Bane to wszystko zebrał, uściślił i sfinalizował, nadające "Zasadzie Dwóch" ostateczny kształt. Coś jak Lenin, który czerpał z Marksa, jeśli chodzi o jakiś przykład "z życia wzięty". :P

  @darth_numbers
  Trzeba odróżnić Mrocznych Jedi od Sithów. Pojęcie "Mrocznego Jedi" ma szerszy zakres niż "Sith", mianowicie każdy Sith jest Mrocznym Jedi, ale nie każdy Mroczny Jedi jest Sithem. Wracając jednak do wątku, natura Sithów nie mogła pozwolić na zwyciężenie Zakonu Jedi. Drew Karpyshyn świetnie to pokazał w książce o Darth Bane`ie. Zakon Jedi po każdym upadku w drodze solidarności się podnosi. Sithowie natomiast mogą wygrać wojnę, ale ostatecznie zawsze Jedi powrócą, a Sithowie poprzez wewnętrzne walki zniszczą to, co wcześniej [Sithowie] osiągnęli. "Zasada Dwóch" uwypukla wszystko, co jest najważniejsze w korzystaniu z Ciemnej Strony, a także z punktu widzenia Sitha. Nienawiść, mrok, dążenie do potęgi, a przy tym dążenie do zniszczenia Jedi i do wykonania planu, nawet jeśli jego końcowa faza będzie w przyszłości oddalonej nawet o setki lat. Doktryna Bane`a ostatecznie wygrała (patrz RotS). Darth Sidious wodził wszystkich za nos, w tym Jedi, aż ostatecznie skorzystał z uprawnień kanclerskich i jako Palaptine rozkazał ukarać Jedi za rzekomą zdradę. Skąd taki potężny użytkownik Mocy? Właśnie dzięki "Zasadzie Dwóch". Co kolejny Sith przechodzący z fazy "ucznia" do "mistrza" stawał się silniejszy od poprzednika. Nie było już sytuacji, że potężny mistrz został zgładzony przez wielu słabych uczniów, którzy potem zaczęli walczyć między sobą.
  Starałem się jak najbardziej skrótowo to napisać. :)

 • Dash_Rendar2016-01-25 19:47:33

  "Zasadę dwóch" wymyślił Revan, a Bane ją tylko wprowadził.

 • darth_numbers2016-01-25 18:09:49

  @Metamorf: Bardzo ciekawa koncepcja z tym Yodą. Już się spotkałem kiedyś z takim pomysłem. Jeden z moich kolegów argumentował podobnie jak Ty, 10 lat temu, zaraz po premierze ROTS :) BTW Gratuluję aktywności za ostatnie 11 lat na Bastionie!! :D
  Moim skromnym zdaniem, idea Zakonu Sithów i cała ta Zasada Dwóch jest fabularnie bardzo słaba i nie gra z pojęciem Ciemnej Strony pierwotnie wytłumaczonym przez Yodę w TESB. Ze słów Yody wynika, że niektórzy upadają w mrok ponieważ nie są w stanie osiągnąć duchowej doskonałości. Są "niedokończonymi" Jedi. Ich niedoskonałość wynika z błędów nauczycieli oraz istnienia zalążka zła w nas wszystkich. To jest echo idei gnostyckich (podobno).

 • Darth Starkiller2016-01-25 01:14:10

  Chciałem nawet założyć temat na forum, bo od jakiegoś czasu już myślę o słowach Yody na temat Zasady Dwóch, które wypowiedział w TPM. Mało tego, mistrz Ki-Adi-Mundi wspomina, że Sithowie wyginęli przed tysiącleciem. Oficjalne wytłumaczenie (jednak jak zauważył X-Yuri) jest nieco zdezaktualizowane, biorąc pod uwagę fakt, że powstało przed premierą pierwszej części przygód Dartha Bane`a, a ponadto odnosi się do starego kanonu (współczesne "Legends"). Mimo to cieszy mnie, że moje przemyślenia na temat tegoż są zbieżne z odpowiedzią w "Ask the Jedi Council". Osobiście jeszcze dodałbym, że holokron Dartha Bane`a mógł w jakiś sposób dostać się w ręce Rady Jedi, która zdobyła wiedzę, ale - tak zresztą jak wspomniano w odpowiedzi - zignorowała ją bądź przyjęła, że Sithowie tak czy siak wyginęli.
  W każdym razie, czytając trylogię "Darth Bane" D. Karpyshyna można wiele się dowiedzieć o Sithach jak i o samej Zasadzie. Polecam.

 • X-Yuri2016-01-24 23:32:51

  Krogulec> Nie bierzesz chyba pod uwagę jednego istotnego szczegółu - P&O (Ask The Jedi Council) ma charakter archiwalno-ciekawostkowy : P Wg. Wookiee dział ten zamknięto w 2005 - czyli przed przywoływanym Banem, więc się powoływać niezbyt mogli : p

 • Sitko2016-01-24 22:52:19

  W clone wars był odcinek gdy darth bane tłumaczył mu to

 • metamorf2016-01-24 22:48:44

  A ja mam inną,być może kontrowersyjną teorię,mianowicie uważam że Yoda w przeszłości mógł być Sithem.Skłania mnie do takiego wniosku fakt ,ze wszystkie ostrzeżenia Yody brzmią tak jakby ciemna stronę znał nie z opowieści a zautopsji.Wszak żywot jego dluuuuugi był

 • smajlush2016-01-24 22:38:25

  W którymś erpegu bodajże zostało to wytłumaczone - pamiętam, sam kiedyś pytałem się o to na Bastionie.

 • kirmarks2016-01-24 21:48:43

  Może duch mocy mu powiedział.
  Zresztą i tak Palpatine tego nie przestrzegał.
  ps. Zasada dwóch jest trochę głupia i ma sporo wad.

 • Krogulec2016-01-24 20:23:27

  Jak ktoś czytał trylogię Bane`a to wie, że Karpyshyn ładnie to pozamiatał... czego nie widzą nawet ludkowie z oficjalnej jak widać ;)

 • Krych2016-01-24 19:06:12

  Dobre te Wasze komentarze :D

 • Lubsok2016-01-24 15:46:44

  Jest jeszcze Wookiepedia. xD

 • DARTH VADER2016-01-24 15:23:50

  Książka i Ossus powstały dużo po Epizodzie I ;)

 • Darth Koryan2016-01-24 14:44:50

  Ale w tym samym filmie Mundi mówi, ze Sithowie wyginęli przed tysiącleciem, co jakby wyklucza wszelkie późniejsze zdarzenia z ich udziałem. Może Yoda faktycznie czytał książkę, albo chociaż artykuł na Ossusie ;D

 • Vast2016-01-24 12:49:45

  Czytał książkę, czy się nie dostał?
  xD Warto czytać Bastion dla samych P&O!

 • Nestor2016-01-24 12:11:00

  Zawsze mnie to ciekawiło, skąd ten stary wyga wiedział.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..