Mroczne widmo

P&O 167: Dlaczego Federacja Handlowa blokowała Naboo?Dzisiejsze pytanie dowodzi, że czasem przydaje się kanon i przede wszystkim książki wprowadzające do filmu, budujące sytuację polityczną.

P: Oglądając Epizod I zastanawiam się, dlaczego Federacja Handlowa blokowała Naboo?

O: W pytaniu tym mamy dwa ukryte w jednym. Pierwsze „Dlaczego blokada?” a drugie „Dlaczego Naboo?”.
Blokada była zaskakująco agresywną reakcją jak na działanie Federacji Handlowej. Był to wykalkulowany protest przeciw zwiększeniu podatków za odległe szlaki handlowe, które Republika wprowadzając ograniczyła zyski Federacji. Neimoidianie, którzy posiadali większość statków handlowych w galaktyce, chcieli napiąć i pokazać swoje muskuły Republice, wybierając sobie odległy świat zależny od ich dostaw. Mogli wybrać większą i ważniejszą planetę, ale obawiali się odwetu i reakcji Republiki.
A dlaczego Naboo? Bo była mała, ale wciąż znana, ale z daleka od publicznego zainteresowania. A jej reprezentant w Senacie, Palpatine, maczał palce w ustawie podatkowej. Zaś potajemny beneficjent całej operacji Darth Sidious, tak pokierował informacjami dochodzącymi do Federacji, że uznali Naboo za idealne miejsce do uderzenia, gdyż nie było właściwie żadnego ryzyka.
Ale ten plan został zniweczony przez Anakina i Amidalę.

K: Całą historię o tym dlaczego Naboo i kolei opodatkowania szlaków handlowych do odległych systemów opisuje powieść Jamesa Luceno Maska kłamstw.Tagi: Epizod I: Mroczne widmo (566) James Luceno (146) Zapytaj Radę Jedi (Pytania i Odpowiedzi) (450)

Komentarze (15)

@Jaro
Dobry pomysł. :D Ciekawe, czy w całym cyklu P&O tego typu pytanie się pojawiło. Z chęcią poznałbym na nie odpowiedź, bo na dobrą sprawę Federacja Handlowa niby handlem, przewozem i składowaniem towarów się zajmuje, ale największe osiągnięcia ma raczej na polu militarnym. Już w starym kanonie, przy okazji wojny nadprzestrzennej Starka (44 BBY), wyraźnie widać wojenne zapędy Federacji Handlowej.

@Jaro

HA HA xD. No dokładnie!
Podpinam się pod pytanie :D

Wystarczyło przeczytać maskę kłamstw więc to nic nowego. Chociaż nie jest w kanonie :P

Propozycja na następne pytanie: czy Federacja Handlowa od czasu do czasu zajmuje się, hmmm... handlem?

Droga Redakcjo, proponuję następne pytania wymyślać samemu, a nie przepisywać stare. Może wyjść coś ciekawego. [2]

Szkoda czasu na takie głupoty. W Nowej Nadziei faktowi rozwiązania senatu (który na pewno byłby większym wstrząsem, niż blokada jakieś nieistotnej planety) poświęcono 3 zdania i akcja toczy się dalej. Tak się to powinno robić w filmach przygodowych! Tło fabularne TPM jest nudne jak flaki z olejem.

Nie ma sensu mieszać dobrych książek z disnejowskim szambem. Oni wymyślą jakieś kiepskie wprowadzenia do EI a same książki z właściwego kanonu SW jakim jest EU zawsze się obronią :).

Nie zostanie, nie licz na to

Tak było według oryginalnego kanonu. Pytanie czy tak zostanie. Sądzę, że to możliwe biorąc pod uwagę kilka odnośników do Maski kłamstw i Darta Plagueisa w Tarkinie. Mam nadzieję, że chociaż część książek Expanded Universe zostanie wcielona do nowej historii

Też uznawałem zawsze, że Palpi wybrał Naboo do swego planu, aby uzyskać poparcie przez współczucie :)

Redakcji nie wińcie, bo po pierwsze - ten cykl to tylko tłumaczenia z oficjalnej, a po drugie - wtedy jeszcze nie było wiadomo (eheeee xD) że Palpi i Sidious to ta sama osoba, bo nie było epizodu trzeciego:)

No więc napisałem, że to z samego filmu wynika. xP

Wiecie, wystarczy obejrzeć Mroczne Widmo.

To nawet nie wynika z Plagueisa, tylko z samego filmu. Ja to zawsze tak odbierałem, właśnie jak ty SirStaniak. A tłumaczenie oficjalnej jest dziwne.

A to nie dlatego, bo Sidious chciał wzniecić konflikt i zamieszanie by wywalić Valoruma ze stołka? A Naboo wybrał by dodatkowo wzbudzić współczucie do siebie? Tak z Plagueisa wynika.
Droga Redakcjo, proponuję następne pytania wymyślać samemu, a nie przepisywać stare. Może wyjść coś ciekawego. Chociaż z drugiej strony, jak są tu osoby, które nie wiedzą czy Padme to Amidala, to możecie na miesiąc, dwa zostawić obecny stan :D.

Ok

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Mroczne widmo"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.