Atak klonów

P&O 168: AOTC: Jak brzmi prawdziwe nazwisko Padmé?Dziś w gruncie rzeczy dość ciekawe pytanie, bo choć pozornie wydaje się trywialne, to odpowiedź już nie jest taka, jaka pozornie się wydaje.

P: W Słowniku obrazkowym z Ataku klonów nazwisko Padmé brzmi Naberrie. A wszędzie indziej jest Amidala. Które z nich jest prawdziwe?

O: Oba są poprawne. Padmé urodziła się z nazwiskiem Naberrie. To jej rodowe nazwisko, oboje rodziców to jest Jobal i Ruwee je noszą. Ale zgodnie z tradycją Naboo, gdy Padmé została królową, przyjęła nazwisko stanowe, które brzmi Amidala. Nawet po tym, jak przestała być królową, wciąż pozostało jej to drugie nazwisko.

K: Tu jeszcze dodamy jedno. Amidala to imię królewskie. Wygląda, że po zakończeniu kadencji staje się nazwiskiem.Tagi: Epizod II: Atak klonów (830) Zapytaj Radę Jedi (Pytania i Odpowiedzi) (403)

Komentarze (7)

Pytanie do tłumacza. Jak było w oryginale "nazwisko stanowe"?

Co do ostatniego zdania - nie sądzę, aby nagle "Amidala" po zakończeniu kadencji władcy Naboo stało się nazwiskiem, tylko po prostu tytuł jej pozostał z czasów władania Naboo. Jak już raz dostała tytuł królewski/szlachecki, to przecież nikt go jej nie odbierze, nawet jeśli przestała już być królową.

Poza tym - monarchowie z reguły otrzymują jakieś dodatkowe imię/tytuł, a nie mówi się do nich po nazwisku(choć są wyjątki). Gdybyśmy np. w Polsce wybierali nie prezydenta, a króla, to wtedy też by mieli swoje tytuły i byśmy pewnie nie mówili Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski itd. , tylko po tytułach, np. Lech I Elektryk/Odnowiciel, Aleksander I Nietrzeźwy, Lech II Krótki, Bronisław I Niefrasobliwy, czy Andrzej I Niekonstytucyjny.

@kuba_starwarsy Ta służka to Sabe, a co do rzekomego braku sensu maskarady skoro używała imienia Padme, rozumiem że do tej pory nie spotkałeś w swoim życiu ani jednego "innego" Jakuba?

Kolejna bardzo istotna zagadka rozgryziona.

:D

A jak miała na imię ta dwórka, która zastępowała Padme, jako Amdidala - dikoj? I jaki sens miała ta maskarada, jeśli Padme, przebrana za dwórkę nosiła prawdziwe imię?

A to akurat ciekawe, w sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałem.

Dobrze wiedzieć, zawsze to jedna informacja dotycząca kultury Naboo więcej.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Atak klonów"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.