Świat Filmu

Zmarł Kenny Baker

Wczoraj, w wieku 81 lat, zmarł Kenny Baker. Aktor, który zagrał jednego z najbardziej rozpoznawalnych filmowych droidów na świecie - R2-D2.Kenneth George Baker urodził się 24 sierpnia 1934 w Birmingham w Anglii, od najmłodszych lat cierpiał na karłowatość. Za młodu akceptację swojego wyglądu pomogła mu osiągnąć organizacja Shaftesbury Society z Londynu, grupa Chrześcijan, która pomagała młodym, pokrzywdzonym przez los. Później Kenny Baker mierzący około 1.16m wzrostu swoją karierę rozpoczął w wieku 16 lat w cyrku Burton Lester's Midgets gdzie występował jako DJ, cyrkowy klaun. Zajmował się też pantomimą i pokazami na lodzie.

Kiedy George Lucas zaczął kręcić swoje Gwiezdne Wojny, wśród wielu problemów na planie, pojawił się ten, związany ze zdalnym sterowaniem cylindrycznego, wysokiego na 0.96m robota astronawigacyjnego, modelu R2-D2. W planie było wiele scen z robotem, a technologia zawiodła. Lucas postanowił, że tą rolę zagra człowiek. W tym momencie ze swoja propozycją wystąpił John Barry, projektant produkcji, który oznajmił reżyserowi, że zna człowieka który poradzi sobie z obsługą robota. I tak Baker zadebiutował jako aktor filmowy w 1977 roku w "Gwiezdnych Wojnach", Geore'a Lucasa. Wcześniej na ekranie pojawił się, co prawda dwukrotnie, acz były to raczej gościnne występy, niż konkretne role. To on dał osobowość temu robotowi, poruszając nim i jego kopułą, włączając światełka i wykonując inne gesty za droida. W rolę R2-D2 wcielił się w sześciu pierwszych epizodach sagi, przy "Przebudzeniu Mocy" będąc już tylko konsultantem. Nie była to jednak jego jedyna rola w Gwiezdnych Wojnach - w "Powrocie Jedi" zagrał jeszcze ewoka Paploo.Tagi: Kenny Baker (67)

Komentarze (10)

RIP. Szkoda, ale takie jest kurde życie...

-[*]

Niech Moc będzie z Tobą [*]

Przecież w 7 epizodzie był zdalnie sterowany.

Niech Moc będzie z nim. R2 D2 już nigdy nie będzie taki sam :(

Czyli teraz R2D2 będzie całkowicie komputerowo grany

@nikt
Tak, na dole była dziura na nogi.

niech spoczywa w pokoju wiecznym ten który dał życie najsłynniejszej istocie tego świata

Możecie wyjaśnić w jaki sposób on poruszał R2? W dnie robota była dziura, aktor przebierał nogami, które potem były ukrywane czy może w środku R2 był jakiś mechanizm, którym musiał poruszać żeby wprawić w ruch koła droida?

Pokój jego duszy. To on dał życie R2-D2.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Świat Filmu"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.