TWÓJ KOKPIT
0

Łotr 1

Analiza zwiastuna „Łotra 1”

2016-08-23 18:59:24

Zwiastun „Łotra 1” ukazał się już jakiś temu, ale może warto jeszcze na chwilę do niego wrócić i przyjrzeć się ujęciom scena po scenie.W pierwszym ujęciu widzimy miasto, które trochę przypomina Mos Eisley. Jest to prawdopodobnie jakaś miejscowość na planecie Jehda, zajęta przez Imperium. Od razu słyszymy zarówno marsz jak i przewijające się TIE Fightery.

Oba ujęcia prawdopodobnie pochodzą z tej samej sceny, w której Jyn Erso (Felicity Jones) spotyka Sawa Gerrerę (Forest Whitaker). Prawdopodobnie to jest dalej Jehda. Sugerują to słowa Sawa, mówiące o imperialnych flagach powiewających w galaktyce. Forest Whitaker już potwierdził, że Saw Gerrera ma być kimś w rodzaju mentora Jyn. Te sceny mogą właśnie pochodzić z jednej z ich konwersacji.Kolejne ujęcie na to samo miasto na Jehdzie, tym razem widzimy już wprost Imperium. Zdjęcia nagrywano w Jordanii, nie wiadomo tylko w którym Wadi. Przedstawiciele Lucasfilmu odwiedzili Jordanię jeszcze przed produkcją Epizodu VII (więcej). Była to jedna z możliwych lokacji w których rozważano nagrywanie Jakku. Ostatecznie wybrano Emiraty Arabskie, ale widać Jordania bardzo przypadła do gustu twórcom „Gwiezdnych Wojen”.

To fragmenty jeden ze scen, które muszą być na początku filmu, gdy Jyn zostaje wprowadzona do bazy Rebelii na Yavinie. Część ujęć lub bardzo komplementarne widzieliśmy już w poprzednim zwiastunie. Oprócz Jyn pojawia się tu między innymi Andor Cassian (Diego Luna), Mon Mothma (Genevieve O'Reilly), widać też Iana Dodonę. Dialogi tym razem wprowadzają wprost misję Jyn, czyli szukanie planów nowej broni Imperium. Ale też słyszymy, że Rebelianci nie są do końca zadowoleni z tego, kim jest Jyn i nie do końca jej ufają. Więc, kto wie, może jest ona ich jedyną nadzieją?

Znów mamy ujęcia bardzo podobne do tego, co widzieliśmy w poprzednim zwiastunie (te same, bądź komplementarne). Czyli niszczyciel gwiezdny, montowanie talerza na Gwieździe Śmierci. Niszczyciele raczej nie mają urządzenia maskującego (jak sugerowały niektóre źródła), to kwestia światła.W kolejnej scenie widzimy startującego U-Winga na Yavinie. Nie wiadomo, gdzie dokładnie zostały nagrane te ujęcia. Wiele wskazuje na Wielką Brytanię (Cardington), wtedy świątynie w tle stworzone byłoby komputerowo. Zresztą CGI w tym filmie to sobie nie żałowano. Wcześniej widzieliśmy też Cassiana, który sugeruje, że dołączy do Jyn. Zatem początkowo Erso wyrusza w misję samodzielnie?
Sam U-Wing prawdopodobnie będzie podstawowym środkiem gwiezdnego transportu grupy rebeliantów. Przynajmniej tak to wynika z kolejnych ujęć, gdzie widzimy go w różnych miejscach.

Dwa kolejne ujęcia pokazują relację jakiej możemy się spodziewać na początku między Andorem a Jyn, czyli przełamywanie lodów. Na Celebration sugerowano, że tym razem nie dostaniemy drużyny zgranej, ale częściowo skonfliktowaną.Kolejne ujęcie znowu znamy z poprzedniego zwiastuna. To Jehda, zniewolona przez Imperium. Mowa tu o rekrutowaniu żołnierzy. Potwierdzono już, że troje z członków ekipy będzie pochodzić z tej planety (Bohdi Rook, Baze Malbus i Chirrut Imwe).To miejsce o którym na razie niewiele wiemy. Czy to jeszcze jakaś planeta, czy może na Jehdzie lub Scarif zobaczymy też inne środowisko i pogodę? W każdym razie skały wyglądają dość intrygująco. Tu też widzimy U-Winga.Baze Malbus (Wen Jiang) i jego bardzo wielka broń. To prawdopodobnie dalej ta sama, na razie bliżej nieokreślona planeta.Z tyłu widać Chirruta. Miejsce akcji to samo.Fragment tej sceny prawdopodobnie też już widzieliśmy w poprzednim zwiastunie. Tam eksplodował bunkier. To mogą być ujęcia ze środka.Znów Baze, tym razem już na Scarif. Scarif kręcono w dwóch miejscach, niedaleko Pinewood, tam widziano Jiana Wenga, a także na Malediwach. Tam pojawili się Andor, Jyn i K-2SO i być może Saw Gerrera, ale to ostatnie nie zostało potwierdzone.Kolejne z ujęć z Jehdy i jordańskich kanionów. No i nasz U-Wing.Znów sceny, które mniej więcej znamy z poprzednich zwiastunów. Chirrut Îmwe (Donnie Yen) pokonuje szturmowców. Dialog sugeruje, że mocno wierzy w Moc. Z innych doniesień wiemy, że jest on wojującym mnichem wierzącym w wolę Mocy.Wygląda na pierwsze spotkanie K-2SO z Jyn. Poznajemy tu legendarną już osobowość nowego droida i jego specyficzne poczucie humoru. Ale istotniejsze jest to, że prawdopodobnie K-2SO nie był na Yavinie wraz z Anodrem, spotyka go później, na Jehdzie?Komputerowe ujęcie Gwiazdy Śmierci być może nad Jehdą. Bardzo interesujące jest to, że tym razem inaczej niż w poprzednich filmach pokazany jest pion. Zobaczymy, czy to tylko kwestia zdjęć, czy może coś w ten sposób chciano nam pokazać.Kolejne komputerowe ujęcie, które zapada w pamięci. Gwiazda Śmierci zaciemniająca słońce. Znów zdaje się, że to nad Jehdą.Jakby ktoś miał wątpliwości, dyrektor Krennic (Ben Mendelsohn) to czarny charakter.

Wpierw U-Wing ląduje na Scarif, a potem widzimy żołnierzy Rebelii biegnących po plaży. Tę potyczkę już częściowo widzieliśmy w poprzednim zwiastunie.Natomiast warto zwrócić uwagę, że tutaj mamy zmontowane sceny z dwóch walk. Jedna dzieje się na Scarif.Druga na ulicach Jehdy. Część z tych ujęć (bądź komplementarne) widzieliśmy już.K-2SO będzie pewnym elementem komediowym, zwłaszcza gdy w głosie słyszymy jego optymizm.Sceny na Scarif znów pochodzą głównie z poprzedniego zwiastuna.Bohdi Rook (Riz Ahmed) zdaje się być zdziwiony podejściem K-2SO. Cassian stara się to złagodzić.

Prawdopodobnie na tej na razie nieokreślonej planecie, zobaczymy jeszcze jedną potyczkę z imperialnymi. Szykuje się więc dużo więcej bitew niż zazwyczaj. Widzimy tu także X-wingi. Może faktycznie czeka nas zapowiadany „Hambureger Hill” w wersji „Star Wars”?Ale oczywiście ujęcia w zwiastunie są wymieszane, więc chwilę później widzimy Baze’a strzelającego ze swojej wielkiej broni w AT-ACT (All-Terrain Armored Cargo Transport).Uśmiech na twarzy Sawa Gerrary? Trochę to przeczy informacją, że ma być takim Vaderem Rebeliantów. Pewnie będzie bardziej niejednoznaczną postacią.To też wygląda ciekawie, ale zdradza prawdopodobnie jeszcze jedną rzecz. To chyba nie katastrofa naturalna, a coś, co w swoim arsenale ma Imperium. Próbny strzał z Gwiazdy Śmierci, czy może jeszcze coś innego? Pytanie, czy to Jehda? Kolorystycznie tak by wychodziło. No i nasz U-Wing uciekający.Nadprzestrzeń. Tu wątpliwości nie ma. Jeśli będziemy oglądać filmy w kolejności Epizod I, II, III, „Łotr 1”, to efekt nadprzestrzeni pojawi się tu po raz pierwszy. Lucas bardzo chciał, by ten efekt na ekranie pojawił się dopiero w „Nowej nadziei”, ale tu odchodzą od tej koncepcji.Walka na nieokreślonej planecie.Prawdopodobnie widzimy tu znów eksplozję bunkra.

Jyn Erso na platformie lądowniczej walczy z TIE Fighterem. Bardzo podobna scena znajduje się w pilocie trzeciego sezonu „Rebeliantów”. Niestety nie wiemy, gdzie dzieje się akcja.Ujęcie oddziału Rebeliantów.I Darth Vader przed ekranem.

Zwiastun międzynarodowy jest inaczej zmontowany. Z dialogów dowiadujemy się, że to Galen Erso odpowiada za wysłanie Rebeliantom informacji o nowej broni.

Znajdują się tu też ujęcia z pierwszego zwiastuna
Czyli ujęcie Szturmowców Cienia. Teraz możemy zgadywać, że ta scena pochodzi z retrospekcji. Wiele lat wcześniej doszło do rozdzielenia Jyn i Galena. Prawdopodobnie młoda Erso zgubiła tu swoją lalkę, którą widzieliśmy na zdjęciach.

Wrażeniami i spostrzeżeniami z drugiego zwiastuna można też podzielić się na forum.
TAGI: Alan Tudyk (69) Analiza zwiastuna (23) Ben Mendelsohn (59) Diego Luna (87) Donnie Yen (53) Felicity Jones (110) Forest Whitaker (58) Genevieve O'Reilly (39) Jiang Wen (26) Łotr 1 (spin-off) (516) Riz Ahmed (48) Zwiastun (349)

KOMENTARZE (22)

 • HAL 90002016-08-24 15:56:03

  Disney mógłby naprawić największy błąd Lucasa w PT i doddać tam efekty wejścia w nadprzestrzeń (Ep. 1-3).

 • Slavek_82016-08-24 12:56:08

  @Jedi125 - Tak, światło rozchodzi się w próżni kosmicznej (szok). A obiekty takie jak tarcza superlasera mogłyby rzucać cień na obiekty takie jak ISD (niedowierzanie).
  Poza tym cloaking device zostawia niebieską poświatę, get your sh*t together! :D

 • Jedi1252016-08-24 12:21:55

  "To kwestia światła" , w kosmosie ?

 • Nestor2016-08-24 11:22:55

  To film Star Wars na jaki czekam, czekam i czekałem odkąd go ogłosili. A trailery tylko potwierdzają to co przypuszczałem, że film łamiąc epizodowy schemat będzie inny i zarazem bardzo możliwe, że najlepszy.

 • SroQ2016-08-24 09:29:41

  >Czy nie lepiej by było gdyby zamiast tworzeniem nowych epizodów sagi zajęliby się właśnie takimi spin-offami?

  Nie. Chociażby z punktu widzenia dotarcia do większej publiczności numerowane epizody zawsze dostaja wieksza atencję niż osadzone "czuj wie gdzie" (dla laika) spin-offy. Albo dotyczą osób, które są ledwie kojarzone przez nie-fanów (chociażby Boba Fett).

 • SW-Yogurt2016-08-24 09:10:54

  A dla mnie pierwsze ujęcie wygląda jak Theed, z którego złe Imperium wyssało wodę. ~;P
  Za to ta platforma jest IMHO na Malediwach, znaczy się nad Scarif - morze i plaże w tle.

  Się doczekać nie mogę. ~:)

  A pomysł ze spadającym SD - chcecie Galena? ~;)

 • Hagan2016-08-24 08:45:41

  Nie wiem czemu dorabiali te świątynie Yavina w CGI, mogli przecież ponownie filmować w Tikal, myślę że Meksykańcy nie robiliby przeszkód.

 • StarLord2016-08-24 08:35:43

  Jehda to święte miejsce dla wszystkich wierzących w Moc. Donnie Yen w jednym z wywiadów niechcący wypaplał, że początek spoilera właśnie tutaj ulokowane jest złoże tzw. kryształów Kyber, które były wykorzystywane przez Jedi do budowy mieczy świetlnych, a Imperium potrzebowało ich do superlasera Gwiazdy Śmierci. Jako że fabuła filmu kręci się wokół planu superbroni, brzmi to sensownie, że Jedha właśnie będzie jedną z planet posiadających ten surowiec. Kryształy Kyber były w różnych miejscach Galaktyki, ale najbardziej znaną planetą był Ilum. koniec spoilera

 • darth_numbers2016-08-24 06:29:15

  Ładnie to wygląda i bardzo bogato, tylko żeby się w tym bogactwie nie pogubili, bo jak wiadomo, czasami "Less is more".

 • HAL 90002016-08-23 23:49:50

  Dy-Laak - świetny pomysł, bardzo mi się podoba. Coś takiego chętnie bym obejrzał.

 • Dy-Laak2016-08-23 23:22:52

  "To chyba nie katastrofa naturalna, a coś, co w swoim arsenale ma Imperium" - mam podobne skojarzenie, tzn. że to spadający ISD z pierwszych ujęć. ;)

 • Luke S2016-08-23 23:12:38

  Dobra Bart, idź już sobie.

 • Lord Bart2016-08-23 23:07:23

  Z innych doniesień wiemy, że jest on wojującym mnichem wierzącym w wolę Mocy.
  ||
  \/
  http://66.media.tumblr.com/tumblr_m85e8mw00m1rqfhi2o1_250.gif
  ||
  \/
  (-‸ლ)

 • Finster Vater2016-08-23 21:14:45

  Jak dla mnie, to dawać spin-offy ale co rok, bo inaczej to się odbije na jakości.

  A Tarkin powinien być, w końcu to JEGO jest ta Gwiazda Śmierci. Z koniecznosci niestety będzie ograniczony do CGI, wiec pewnie epizodycznie.

 • Alex Wolf2016-08-23 20:11:13

  Trzeba zadać pytanie - czy w Rogue One pojawia się, choć na chwilę, Tarkin? Oto jest pytanie.

 • hr_dooku2016-08-23 19:56:23

  Nic tylko zjechać ten film po premierze.

 • Mister S.2016-08-23 19:49:53

  Zbyt rozbudowana ta analiza nie jest :/.

 • HAL 90002016-08-23 19:33:31

  Daakman - zgadzam się. Chrzanić epizody i dawać spin-offy co pół roku.

 • Daakman2016-08-23 19:29:52

  Tak sobie teraz myślę... Czy nie lepiej by było gdyby zamiast tworzeniem nowych epizodów sagi zajęliby się właśnie takimi spin-offami? Przebudzenie było remake`m Nowej Nadziei, jeśli epizod VIII i IX będą kolejnymi Imperium Kontratakuje i Powrotem Jedi... Saga Gwiezdnych Wojen była dopowiedziana pod każdym aspektem, nowe epizody burzą tylko ten osiągnięty porządek, odbierają w pewnym stopniu i sensie mu klasę. Pomyślcie tylko sobie o istnieniu spin-offów nie opowiadających tylko o Gwieździe Śmierci, Obi-Wanie, Hanie Solo, Bobie Fecie, a również o chociażby Komandosach Republiki (bądź Imperium), o którymś z Jedi przewijających się w tle w Nowej Trylogii (Quinlan Vos, Aayla Secura, Plo Koon), o Dooku, Ventress czy Revanie, Wygnanej Jedi, Exarze Kunie. Spin-offy pozwalają wprowadzić do uniwersum Gwiezdnych Wojen najróżniejsze gatunki filmowe, pokazać galaktykę w innej wizji, z całkowicie odmiennej perspektywy.

  Coraz bardziej nie mogę doczekać się Rogue One.

 • HAL 90002016-08-23 19:28:59

  Scarif i Jehda to miód na moje oczy. Świetny jest kontrast między nimi. Na dodatek mamy też inne planety - świetnie wygląda surowa sceneria ze Szturmowcami Cienia (Islandia?). Brawa dla Boba Igera, że nie żałował kasy na CGI. Wygląda to wszystko znakomicie i już nie mogę się doczekać.

 • Gracu9992016-08-23 19:28:10

  Jordanię Lucasfilm odwiedził rownież pod koniec lat 80`tych kręcąc Idniane Jonesa i Ostatnią Krucjatę. (Świątynia w ktorej był Graal.)

 • General Rennobi2016-08-23 19:16:24

  Tylko czekać. :)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..