Różne

Petycja w sprawie pomnika Hana Solo

Pomnik Hana Solo miałby stanąć przy wrocławskim lotnisku. Póki co wystosowana została petycja, którą można podpisać w tym miejscu.

Jak donosi "Gazeta Wrocławska" :

Aby petycja została rozpatrzona przez Komisję Kultury i Nauki Rady Miasta pod petycją musi podpisać się 1000 mieszkańców Wrocławia. Musi ona zawierać także informację dotyczącą planowanego finansowania inicjatywy. Akcję zbierania podpisów zamierzają wspierać fani sagi George'a Lucasa zrzeszeni we Wrocławskim Fanklubie Gwiezdnych Wojen. – Już od wiosny obserwowaliśmy ten projekt z zainteresowaniem. Skoro mieszkańcy Grabowca pod Toruniem mają ulicę poświęconą Obi-Wanowi Kenobiemu, a na Ukrainie w ubiegłym roku postawiono pomnik Dartha Vadera, to dlaczego Wrocław nie może iść w ich ślady - zastanawia się Michał Ogrodowicz, prezes Wrocławskiego Fanklubu Gwiezdnych Wojen. - Sam projekt, póki co, wydaje się dość abstrakcyjny, ale przecież to mogłaby być doskonała promocja miasta. Żadne inne miasto w Polsce nie ma takiego pomnika - dodaje.

Innego zdania jest magistrat, który jak na razie nie traktuje zbyt poważnie pomysłu budowy pomnika Hana Solo. – Nie używałabym nawet określenia pomnik w przypadku postaci fikcyjnych. Poważnie, jak sądzę, musiałby zostać potraktowany dopiero wniosek mieszkańców przewidujący na przykład konkurs rzeźbiarski w określonej lokalizacji oraz określający zapewnienie finansowania konkursu i późniejszej realizacji - mówi Beata Urbanowicz, koordynator projektu plastycznego wystroju miasta. Twierdzi też, że przedstawianie postaci fikcyjnych nie jest nowym pomysłem, czego przykładem jest we Wrocławiu pomnik greckiej bogini Diany, który w ubiegłym roku powrócił na skwer im. Zbyszka Cybulskiego. Fani zrzeszeni w WFGW nie wykluczają, że akcję promocyjną budowy pomnika przeprowadzą podczas premierowej nocy filmu "Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie" (film wchodzi do kin na świecie 14 grudnia, polska premiera jest planowana na 15 grudnia).


Jak na razie petycję podpisało 978 osób.

Nie jest to pierwsza inicjatywa mieszkańców Wrocławia związana z Hanem Solo. Kilka lat temu próbowano nazwać most jego imieniem.Tagi: Wrocław (344)

Komentarze (19)

Fakt, że we Wrocławiu niektóre pomniki nawet wchodzą pod ziemię żeby parę metrów dalej wyjść na powierzchnię, a krasnoludków to nawet nie ma co liczyć ;)

@Alex Wolf - najlepiej na rondzie rotmistrza Witolda Pileckiego. Też w drodze na lotnisko.

1. Na "fikcyjną postać" sposób jest prosty: trzeba postawić pomnik Harrisonowi Fordowi, przypadkowo w roli Hana Solo(byle bez fedory na głowie ~;) ).
2. Cieszmy się, że most jest Rędziński, a nie imienia czyjegokolwiek, bo ktokolwiek za czas jakiś może być nikim lub gorzej i znów byłyby problemy ze zmianą tabliczek.
3. Nie wiem, czy krasnoludki latają po kraju, ale u nas mamy ich jak (...) i rozmazał. ~:P (Han Solo wielkości krasnoludka przeszedł by bez mydła. ~;) )
4. A jeśli ktoś chce sobie pooglądać rzeczy totalnie bez sensu, postawione w świetle prawa i z namaszczeniem władz przeróżnych, to zapraszam do Wrocka. ~:) (Stąd jeden Han _Solo_ więcej, czy mniej różnicy nie czyni).
5. Nie podpisałem, bo się mi nie ładuje ~:/ , ale i tak wolałbym "Jurka z widłami" na Nowym Targu. ~:P

Chwała Wielkim Przemytnikom!

Zamiast propagować postaci fikcyjne, niech lepiej postawią pomnik prawdziwemu bohaterowi Polski, rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

Jak dla mnie w porządku. Lepsze to niż kolejny Prezydent Tysiąclecia.

Princess - Ale to jest Darth Wejher ;)

Jak chcą i sfinansują, to czemu nie, jestem na tak.

Mistrzu M - może coś mnie ominęło i nie jestem na bieżąco, ale info że kościół potępia Hana Solo jest tak trochę z sufitu wzięta raczej.

"– Nie używałabym nawet określenia pomnik w przypadku postaci fikcyjnych."
Czyli smok wawelski w Krakowie albo pomniki krasnoludków w całej Polsce, czy też pokaźna liczba pomników postaci bajkowych w Łodzi i wiele innych nie nadają się według tej Pani pod możliwość bycia desygnatem słowa "pomnik"? Dziwne. ;p

Trzymam kciuki za wrocławskich fanów i ich inicjatywę. Sam nie jestem z Wrocławia więc nie podpiszę petycji, ale trzymam kciuki, żeby się udało! Niech Moc będzie z Wami.

(swoją drogą, tak odnośnie ulic - ustawa dekomunizacyjna wymusza usunięcie postaci związanych z propagowaniem komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej; jeśli jakaś ulica podpada pod regulację tejże ustawy, to zawsze można zaproponować, aby nowa nazwa dotyczyła czegoś z Gwiezdnych Wojen ;) w Grabowcu lata temu i bez takiej ustawy się udało, więc jeśli pomysł z pomnikiem Hana Solo nie wypali to zawsze można użyć argumentu o zastąpieniu jakiegoś niepożądanego patrona ulicy właśnie Hanem Solo)

Na korzyść tego typu inicjatywy, czy to z ulicą czy bez niej, z pewnością przemawia fakt, że miasto Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury 2016.

A jak już jesteśmy przy kościele, obecnej władzy i pomnikach, to wyobrażacie sobie pomnik jakiejś postaci z SW w Toruniu? Na przykład taki Imperator. Z kotem... Niech Moc będzie z Wami.

Ciekawa inicjatywa. Fajnie by było, gdyby taki pomnik powstał, ale to raczej mało prawdopodobne. Skoro w Pile nawet pomnik Lecha Kaczyńskiego nie został postawiony, to co dopiero tutaj mówić o pomniku postaci z SW, które potępia kościół. A wiadomo, jak to teraz z naszą władzą wygląda. Gdyby ci, co podpisali petycję sami pokryli koszty budowy, to może? Niech Moc będzie z Wami.

Wnoszę o pomnik dla Brunona K.

Dajcie spokój.

Michaś, nie rób siupy w mediach :P

Jakbym miała hajsiwo to bym chętnie anonimowo zasponsorowala.

Ja już podpisałem! Pomysł jest fajny, obawiam się jednak, że niestety ale przepadnie w magistracie :(

Ubżarło adresik, może teraz ;)
http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2016/01/darth-vader-monument-jakub-wejher-wejherowo-poland-thumb1.jpg

Przecież Vaddie ma też pomnik na polskiej ziemi, w Wejherowie...
http://www.metronews.ca/content/dam/thestar/uploads/2016/1/27/vader.jpg.size.xxlarge.promo.jpg

:D

Hehe, chcieć to każdy by chciał. Niech zapłacą, to będą mieli. A nie może jeszcze ktoś ma może sponsorować inicjatywy znudzonych nerdów.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Różne"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.