TWÓJ KOKPIT
0

Łotr 1

Easter eggi z "Rebeliantów" w "Łotrze 1"

2016-12-17 22:14:41 Różne

Spora część z nas pewnie jest już za swoim pierwszym (lub kolejnym) seansem "Łotra 1". Nawet podczas pierwszego oglądania można dostrzec, że film jest wprost napakowany aluzjami, odniesieniami i easter eggami, a tutaj skupimy się na tych z serialu "Rebelianci". Nie jest rzecz jasna pewne ile tak naprawdę ich tam jest, a może więcej okaże się po premierze nadchodzących odcinków. I oczywiście blu-raya.

Poniższe easter eggi zostały zebrane z Furious Fanboys, Nerdist, forum TFN-u oraz na podstawie obserwacji własnych i innych fanów. Uwaga, w tekście znajdują się spoilery, również z niewydanego jeszcze u nas "Słownika obrazkowego".

1. "Ghost"O tym, że "Ghost" pojawi się w filmie, wiemy już od ładnych paru dni. No właśnie, czy "Ghost" to właściwie nie do końca wiadomo, równie dobrze może być to inny VCX-100, ale wydaje się to nieprawdopodobne. Bystroocy fani mogą go wypatrzeć w paru migawkach podczas bitwy o Scarif, podobno udaje mu się uciec razem z częścią floty. Ale wiemy też, że pojawia się wcześniej: można go dostrzec na zewnątrz bazy na Yavinie w chwili, gdy Jyn i Cassian wyruszają na Jedhę. Ujęcie jest od góry, trzeba patrzeć w lewy górny róg ekranu na platformę lądowniczą.

2. Generał SyndullaTo najłatwiejszy easter egg do wyłapania - po przemowie Jyn skierowanej do rady rebelii, na zewnątrz bazy ktoś wzywa "generała Syndullę" przez interkom. W polskiej wersji jest on (ona?) mężczyzną - czy to z niewiedzy tłumacza, czy faktycznego braku potwierdzenia płci tej postaci przez Lucasfilm. Bo jak do tej pory Pablo Hidalgo i reszta uparcie milczą. Tak naprawdę możemy mieć tu do czynienia z trzema przypadkami: może być to wyłącznie zbieżność nazwisk, acz jest to mało prawdopodobne. Może owym generałem jest Cham, lecz znając jego charakter i przywiązanie do ojczystego Rylothu, raczej wolałby wspierać swoich ziomków, a nie większą rebelię. Pozostaje więc Hera, która najwidoczniej za jakiś czas dostanie awans.

Jest szansa, że pannę Syndullę słyszymy w filmie - z napisów końcowych można wczytać, że jej aktorka, Vanessa Marshall, użyczyła "dodatkowych głosów". I faktycznie słychać ją podczas bitwy o Scarif, gdzie rozmawia z dowódcą Złotych na temat zniszczenia bramy. W "Łotrze" usłyszeć możemy też Steve'a Bluma, ale Zeba ani widu, ani słychu, więc jest już bardziej prawdopodobne, że przemówił głosem któregoś ze szturmowców, co robił też w serialu.

3. ChopperPodobno wiele scen z jego udziałem zostało wyciętych, ale tu przynajmniej mamy potwierdzenie od Pabla: tak, to właśnie największa rebeliancka maruda pojawia się w filmie. Można go dostrzec po lewej stronie ekranu na Yavinie w chwili, gdy rebeliant odpowiedzialny za łączność biegnie przekazać wieści Mon Mothmie. Pozostaje zatem zadać pytanie czy pozostała czwórka rebeliantów z Lothalu również była na pokładzie "Ghosta" w filmie - można zacząć spekulować.

Przy okazji wyjaśniło się dlaczego Chopper z "Rebels Reconu" pojechał do Anglii. A może jego większa niż zwykle złośliwość w programie wynika z faktu, że usunięto z nim sceny. W styczniu, wraz z kolejnym odcinkiem, powinniśmy się dowiedzieć.

4. HammerheadyKorwety, które zadebiutowały w "Knights of the Old Republic", a potem zostały wprowadzone do nowego kanonu wraz z odcinkiem "A Princess on Lothal". W tym epizodzie rebelianci po raz pierwszy spotykają księżniczkę Leię, która skutecznie wyprowadza w pole imperialnych i zdobywa okręty dla sprawy rebelii. W "Łotrze" odgrywają one kluczową rolę w zniszczeniu pola siłowego dookoła Scarifu - jedna z nich popycha unieruchomiony imperialny niszczyciel, który wpada na bramę.

5. Karabast!Ulubione przekleństwo Zeba stało się stałym elementem rebelianckiego słownika: podczas bitwy o Scarif Pao na widok AT-ACT-ów (tuż po tym, gdy Chirrut każe Baze'owi uciekać) krzyczy: "Karabast!".

A skoro przy Lasatach jesteśmy, to niektórzy fani twierdzą, że widzieli przedstawiciela tej rasy w kryjówce Sawa. Miałoby to sens, gdyż w odcinku "The Honorable Ones" Kallus wspomina jak pewien lasacki najemnik pracujący na usługach Gerrery brutalnie zabił członków jego oddziału. Podobno należy go szukać po lewej stronie, gdzie patrzy się prosto w kamerę. Inni, to jest ci, którzy widzieli film co najmniej dwa rasy, twierdzą jednak, że na pewno nie jest to Lasat, a nowy kosmita o jasnej skórze.

6. InnePodczas szukania dysku z planami Gwiazdy Jyn i Cassian przekonują się, że kryją się one pod kryptonimami takimi jak "Projekt Stratosfera", "Mark Omega" czy "Pax Aurora". Jeden z nich nosi nazwę "Black Saber", czyli "Czarny Miecz". Czyżby nawiązanie do mrocznego miecza, który właśnie w ostatnim odcinku zdobyła Sabine? Warto też zauważyć, że jeden z nadchodzących epizodów nosi tytuł "Trials of the Darksaber". Może tam się coś wyjaśni.

Przechodzimy teraz do wiedzy około filmowej, czyli do informacji, które można wyczytać w różnych publikacjach wydanych z okazji premiery. Od razu trzeba zaznaczyć, że to z pewnością nie wszystkie ciekawostki, ale oto, co udało się do tej pory nam znaleźć: Niebieski Pięć nosi hełm ze zmodyfikowaną wersją feniksa Sabine; Cassian działał niegdyś jako agent Fulcrum, podobnie jak Ahsoka czy Kallus przed nim; wreszcie, w roku 2 BBY, czyli dokładnie w czasie, gdy dzieje się akcja trzeciego sezonu, Saw Gerrera poprowadził misję, by zbadać co się stało na Geonosis - co ładnie wpasowuje się w opisy dwóch nadchodzących odcinków.
TAGI: Easter Egg (żarty) (16) Knights of the Old Republic (201) Łotr 1 (spin-off) (517) Pablo Hidalgo (321) Star Wars: Rebelianci (Star Wars: Rebels) (606) Steve Blum (27) Vanessa Marshall (35)

KOMENTARZE (18)

 • Peter_D2016-12-18 22:28:14

  Słabo się postaraliście, a wystarczyło wejść na forum:
  http://gwiezdne-wojny.pl/Forum/Temat/21729

 • chris872016-12-18 11:06:23

  Darth alan, tak, pablo potiwerdzil, slownik wizualny i nowelizacja ;)

 • vilkala2016-12-18 07:43:00

  @Finister, dzięki :) przy ponownym oglądaniu postaram się zapamiętać co też ona mowi do lidera Złotych, bo nie wydaje mi się żeby wzięli VM by sobie podkładała głos pod kogokolwiek ;)

 • Darth Starkiller2016-12-18 01:54:12

  Obstawiam, że "generał Syndulla" to właśnie Hera. Mógłby to być Cham, jasne, ale (tak jak zostało napisane w newsie) znając jego przywiązanie do Ryloth i patriotyczny zapał raczej nie marzyłby o karierze w głównej rebelianckiej armii. darth_sowa, mnie również ucieszyła kwestia o "generale Syndulli". :)

 • Finster Vater2016-12-18 01:44:31

  Vilkala pisała że słyszała Vanesse Marshall - ja bym jej tam wierzył. Tym bardziej że jest potwierdzona jako "additional voice"

 • Mariobaryla2016-12-18 01:35:41

  W Complete Locations jest ponoć mowa o jakiejś świątyni Sithów na Mustafarze, więc może to to samo.

  A zamek Vadera miał być już w TESB (na poziomie konceptów), ilustracja McQuarriego została zresztą wykorzystana jako inspiracja dla zamku Bast na Vjunie.

 • Darth HaRdCoRe2016-12-18 01:13:03

  O ile ta scena z bactą jakoś średnio mi odpowiada, tak nie wyobrażam sobie lepszego pomysłu na umiejscowienie prywatnego "zamczyska" Vadera gdzieś indziej, niż właśnie na Mustafar. Widok ten przywołuje nawet skojarzenia z klasycznymi horrorami o wampirach. :) A to, że w miejscu własnej osobistej tragedii urządził sobie "gniazdko", dopełnia tylko wydarzenia z ROTS, jak i to, kim sam Vader się stał.

 • weird.vector2016-12-18 00:30:11

  Mustafar jest potwierdzony.

 • nedz1232016-12-17 23:25:43

  A po kiego myśleć gdzie reszta?Jak to gdzie kopła w kalendarz.:P

 • Lord Mandus2016-12-17 23:23:59

  3 lokacje w filmie nie były opisane

 • _darth alan_2016-12-17 23:12:13

  No właśnie... jest jakieś potwierdzenie, że świątynia Vadera była na Mustafar[/spoiler]. To chyba jedyna lokacja w filmie, która nie została podpisana. Lawa się zgadza, ale powierzchnią chyba trochę się różni.

 • chris872016-12-17 22:49:17

  lol.. sorry.. pospieszylem sie i zapomnialem o nagłowku :P

 • SW-Yogurt2016-12-17 22:43:20

  @chris87 - i to są oczywiście nawiązania do Rebelsów? ~;)

 • ShaakTi11382016-12-17 22:42:15

  chris->
  No tak, ale tu są z "Rebels". Poza tym, chyba lepiej ze WSZYSTKIMI easter eggami poczekać na blu-raya.

 • darth_sowa2016-12-17 22:41:38

  Byłem wczoraj i niestety ani Ducha ani Choppera nie dostrzegłem :( ale jak wspomnieli o generale Syndulla to wielki banan na twarzy się pojawił :)

 • chris872016-12-17 22:40:07

  Juggernaut znany z epIII na Wobani, niebieskie mleko na Lah`Mu, tanczaca twilekanka jako holo, nie-holograficzny dejarik, Coruscant widac przez okna podczas spotkania u Ersów, zamek vadera jest na Mustafar, jeszcze jest wklejone ujecie gold leadera prosto z ANH podczas ataku nad Scarif i na Jedha Jyn wpada na Evazana i Ponda Baba :D

 • Nestor2016-12-17 22:26:26

  O kurde, nieźle tego nałapaliście.

 • ShaakTi11382016-12-17 22:16:46

  Byłam dzisiaj na filmie i udało mi się potwierdzić wszystko prócz tego Lasata, więc to raczej fanowska pomyłka. Ale jestem przeszczęśliwa, że Hera prawdopodobnie dotrwała :D

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..