TWÓJ KOKPIT
0

Łotr 1

O pracy artystów koncepcyjnych raz jeszcze

2017-02-07 22:15:11

W londyńskiej księgarni Gosh niedawno pojawili się projektanci kostiumów i artyści koncepcyjni pracujący nad „Łotrem 1”. Była to oczywiście forma promocji książki The Art of Rogue One, niestety nie można było robić zdjęć, ale fani wychwycili kilka bardzo ciekawych informacji.Saw Gerrera miał początkowo znajdować się na innej planecie. Lodowej, były tam oddziały snowtrooperów, przynajmniej na konceptach. Planowano to kręcić w Islandii, ale też zamierzano ukazać inną dżunglę, coś podobnego do tego co pokazano na pierwszy teaserze.

Ciekawostka. Artyści pracując nad konceptami nie tworzą niczego co miałoby kąt 45 stopni.

Gareth Edwards pracował bardzo blisko artystów koncepcyjnych. Niektórzy z nich pojawili się w filmie jako statyści.

Większość z nich pracowała wcześniej przy „Przebudzeniu Mocy”, a także „Ostatnim Jedi” a teraz głównie pracują przy nowym, niezatytułowanym jeszcze filmie (o Hanie Solo).

Gdy kręcono finałowe ujęcie z Darthem Vaderem artyści piętro wyżej pracowali nad dodatkowymi projektami.

Kostiumolodzy mają bardzo pokaźne archiwa także zawierające mundury wojskowe i inne rzeczy, które pozwalają im odtworzyć uczucie klasycznych „Gwiezdnych Wojen” i prawdziwych projektów.

Filmowcy chcieli początkowo stworzyć CRAB-AT, czyli transportowiec przypominający trochę kraba. Jednak gdy patrzyli na Scarif ostatecznie uznano, że nie chcą by w filmie pojawiało się za wiele nowych projektów, by nie zamęczyć widza. Ostatecznie stanęło więc na AT-ACT, które przypominają klasyczne AT-AT.

Pierścienie Kafrene były inspirowane „Łowcą androidów” Ridleya Scotta.

Nie chcieli tworzyć postaci tła na siłę. Każda z nich miała swój cel, a także swoją historię, niekoniecznie opowiedzianą.Potwierdzono to nie raz, bardzo wiele materiału zostało nakręconego, a ostatecznie z niego nie skorzystano.

Zawsze też patrzyli na pracę Ralpha McQuarriego, ale także na Joe Johnstona. Twórcy pragnęli zauważyć, że ten drugi jest mocno niedoceniany, a wkład obu artystów był podobny. Obaj tworzyli język „Gwiezdnych Wojen”, do którego dziś ich następcy się odwołują.

Nad Cydatelą na Scarif pracowano przez dwa miesiące. Ostatecznie zdecydowano ją przeprojektować, co trwało dwie godziny.Nie mieli budżetu na zbudowanie czołgu, a nie chcieli go tworzyć w CGI, więc zaprojektowano i potem zbudowano czołg na podstawie tego, co mieli w magazynie.

W większości pracują w Pinewood. Dla wielu bardzo ciekawym uczuciem jest to, jak potem widzą zabawki na podstawie tego, co stworzyli.

Po skończeniu prac z Garethem Edwardsem, pomalowali wszystkie części, których używali na zielonym ekranie, by je sobie jeszcze raz zwizualizować, zanim odeślą to do ILM.

Większość projektów bardzo się zmieniła podczas prac. Jednym z nielicznych wyjątków jest Baze Malbus, który jest bardzo bliski temu, co pierwotnie zaplanowano.

Wciąż bardzo mocno opierają swoją pracę na modelach. Jest dwóch modelarzy, którzy pracują tylko po to by tworzyć robocze modele na podstawie szkiców. Na podstawie tych modeli są tworzone kolejne szkice i projekty.

Artyści koncepcyjni mają zakaz drukowania czegokolwiek. Z drugiej strony kostiumolodzy mają mnóstwo wydruków porozrzucanych po ich biurach.Zdjęcia z planu pochodzą z Istagrama Alexa Benetela, który miał okazję zrobić je będąc na planie w Londynie. Więcej zdjęć oczywiście na wspomnianym Istagramie.

Z innych wieści. Za oceanem pojawiła się jeszcze jedna możliwa data wydania BD/DVD. Tym razem jest to 4 kwietnia. Jednocześnie to pierwszy weekend, w którym „Łotr 1” wypadł poza pierwszą dziesiątkę. W USA zarobił niecałe 3 miliony USD. Ma tym samym na koncie już 524 miliony USD i 517 milionów USD poza granicami Stanów Zjednoczonych.
TAGI: Gareth Edwards (173) Industrial Light & Magic (302) Joe Johnston (54) Łotr 1 (spin-off) (516) Ralph McQuarrie (114)

KOMENTARZE (9)

 • HAL 90002017-02-08 15:52:32

  Nie mieli budżetu na zbudowanie czołgu - cały czas mówię, że robią filmy tanim kosztem.

 • Darth Ponda2017-02-08 15:03:10

  A propos. Dzisiaj widziałem album z konceptami z TFA, i jak się patrzy na niektóre, to żal bierze że je porzucili. A inne odpadły całkiem słusznie.

 • Hagan2017-02-08 11:26:37

  O co chodzi z tym kątem 45 stopni? Klin Star Destroyera nie ma przypadkiem coś koło tego?

 • Finster Vater2017-02-08 08:44:59

  Jak pisała Joylinda - kupić koniecznie i cieszyć się zawartością, chyba że znana jest data polskiego wydania, może warto poczekać.

 • Peter_D2017-02-08 07:33:10

  nedz123 >> No chyba jednak nie. Kostium to kostium. Ale cały obraz sceny, lokacji lub ważnego wydarzenia to już jest grubsza sprawa i ciężej jest to zmienić w razie wycieku.

 • nedz1232017-02-07 23:04:53

  NIe ma to jak absurdy:P:Artyści koncepcyjni mają zakaz drukowania czegokolwiek. Z drugiej strony kostiumolodzy mają mnóstwo wydruków porozrzucanych po ich biurach.
  Zakładam ,że gorzej dla di$neya jakby kostiumy wyciekły niż koncepty ,a dla fanów to nawet lepiej.:P

 • Joylinda_Hawks2017-02-07 22:53:37

  Edit: zapomniałam dodać: The art of .... :( - co za skleroza.

 • Joylinda_Hawks2017-02-07 22:52:25

  Album Art of Rogue One jest naprawdę świetny, moim zdaniem warto kupić wersję oryginalna bo u nas nie wiadomo czy i kiedy wyjdzie.

 • SW-Yogurt2017-02-07 22:30:05

  A u nas w ramach promocji będzie... upust 5PLN. Tylko kiedy?

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..