TWÓJ KOKPIT
0

Fandom

Pełen program Pyrkonu 2017

2017-04-03 20:49:57 Pyrkon.pl

Niedawno ukazał się pełen program atrakcji tegorocznego Pyrkonu, największego w Polsce festiwalu fantastyki odbywającego się co roku w Poznaniu. Tym razem fani wielu uniwersów zjawią się na Międzynarodowych Targach Poznańskich w dniach 28-30 kwietnia.
Pełen program możecie obejrzeć tutaj. Natomiast poniżej znajdują się wszystkie gwiezdnowojenne atrakcje. Niektóre z nich poprowadzą redaktorzy Bastionu i w ich imieniu serdecznie zapraszamy do Poznania.

Komiksy Star Wars lepsze niż filmy

Kiedy: So, 29 kwietnia, 20:00
Gdzie: Komiks

Kinowa Saga "Star Wars" ma już 40 lat. Od samego początku filmom z Gwiezdnych Wojen towarzyszyły niesamowite historie obrazkowe. Które komiksy Star Wars są nawet lepsze niż produkcje z wielkiego ekranu? Spróbujemy przedstawić Wam najważniejsze historie komiksowe, które wstrząsnęły naszą i odległą galaktyką. Bohaterowie naszej prelekcji będą dosłownie barwni: od zielonego kosmicznego królika, przez białą zbroję Dartha Vadera, aż po pomarańczowy skafander Poe Damerona.

Prelegenci: Bastion Polskich Fanów Star Wars (Michał "Komisarz Sev" Ogrodowicz, Marcin "Przewięźl" Przewięźlikowski, Piotr "Master" Rutkowski, Bartek "Burzol" Burzyński)

Przebudzenie "Star Wars" - wiwisekcja Epizodu VII

Kiedy: Pt, 28 kwietnia, 17:00
Gdzie: Filmowo-Serialowa

"Disney zniszczył Star Wars!" "Luca$ się sprzedał!" "Kylo Ren jest gorszy od Jar Jara!" "Gardzę nowymi Gwiezdnymi wojnami!" "Nawet prequele były lepsze od Przebudzenia Mocy!" "Ten film to plagiat Nowej Nadziei!" "Nie będę oglądał tego badziewia!" Brzmi znajomo? Z całą pewnością nieraz spotkaliście się z podobnymi opiniami. Sukces finansowy sugeruje, że widzowie na całym świecie zakochali się w filmie J.J. Abramsa. Ale chyba nie wszyscy. Na pół roku przed premierą kolejnej części Sagi, rozłożymy Epizod VII na podstawowe elementy i sprawdzimy, z czego tak naprawdę jest zrobiony. Zapraszamy na roast "Przebudzenia Mocy"!

Prelegenci: Izabela "Taraissu" Rutkowska-Dobosz, Karol "Wedge" Dobosz

Jak utrzymać władzę nad Galaktyką? TEGO nie rób!

Kiedy: So, 29 kwietnia, 12:00
Gdzie: Filmowo-Serialowa

Imperium niepodzielnie panuje nad Galaktyką. Dysponuje wspaniale wyszkoloną kadrą oficerską, najlepszym sprzętem i flotą. Jednak nawet w tak wielkiej machinie znajdzie się jakiś wadliwy element, który może zepsuć wszystko. Jeśli chcesz utrzymać władzę nad Galaktyką, powiemy ci, czego NIE robić. Ithilnar i Cathia zapraszają na wstępne szkolenie dla tych, którzy chcieliby podążyć śladami Imperatora Palpatine’a. Wszystkich sympatyków Imperium gorąco zapraszamy! Rebeliantów – w ostateczności – będziemy tolerować. Albo przedstawiać na nich co ciekawsze pomysły scenarzystów i autorów zarówno starego, jak i nowego kanonu.

Prelegenci: Magdalena "Ithilnar" Stawniak, Magdalena "Cathia" Kozłowska

Przepis na dobrą produkcję "Star Wars"

Kiedy: So, 29 kwietnia, 14:00
Gdzie: Sala Ziemi

Skład: drużyna bohaterów, 1 superbroń, garść piasku, minimum 1 droid, flota rozklekotanych statków, kilku starszych panów w mundurach, szczypta czarnego humoru i miecze świetlne. Czas przygotowania: 40 lat. Koszt: miliardy dolarów. Podawać na gorąco. Zapraszamy na opowieść o "Łotrze 1", o Starej Trylogii, o książkach, o komiksach, o grach, o tym co smaczne i MOCne w "Star Wars". Jak wysmażyć historię, która będzie smakować kilku pokoleniom? Jak przez żołądek trafić do serca fanów? Będziecie trawić tę Sagę przez 1000 lat i poprosicie o dokładkę!

Prelegenci: Izabela "Taraissu" Rutkowska-Dobosz, Karol "Wedge" Dobosz

O baśniowości kina science fiction

Kiedy: Nd, 30 kwietnia, 15:00
Gdzie: Filmowo-Serialowa

Mało kto pamięta o tym, że gatunek jakim jest science fiction nie wziął się znikąd, lecz pojawił się jako naturalny następca baśni. Z babcią baśnią i matką fantastyką, science fiction okazało się niezwykle ciekawym gatunkiem dla filmowców. Już pierwszy "prawdziwy" film w historii, "Podróż na księżyc" G. Meliesa, należał do tego gatunku, a dzisiejsze wyniki z box office'ów pokazują, że fantastyka naukowa się nie starzeje. Prelekcja poświęcona będzie temu, aby ukazać jak wiele - choć nie zawsze rzucających się w oczy - elementów świata baśni nadal obecne jest w science fiction, mimo że gatunki te zdawałyby się tak odległe jak Ziemia od Słońca. Za przykłady filmowe posłużą głównie takie dzieła, jak "A.I. Sztuczna inteligencja", "Gwiezdne wojny" oraz "Blade Runner". Poruszona zostanie tematyka baśniowej ikonografii, baśniowego znaczenia obecność robotów, motywu hibernacji i podróży międzygalaktycznej. Zadane zostanie pytanie o to, jaką funkcję pełni baśniowość we współczesnym kinie?

Prelegenci: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Adrianna Fiłonowicz)

"This is Tatooine" - fanowski teledysk SW od kulis

Kiedy: So, 29 kwietnia, 15:00
Gdzie: Filmowo-Serialowa

"This is Tatooine" to fanowski teledysk z uniwersum Gwiezdnych Wojen oparty na piosence "This is Halloween" z filmu Tima Burtona "Nightmare before Christmas". Staszek "szybki jest" Mąderek opowie o kulisach powstawania tego klipu, który na Facebooku obejrzało ponad 2 miliony osób.

Goście: Stanisław Mąderek

Quo vadis Star Wars?

Kiedy: So, 29 kwietnia, 19:00
Gdzie: Filmowo-Serialowa

Po dwóch udanych filmach mało kto już zwiastuje Disneyowi porażkę w procesie przywrócenia Gwiezdnych Wojen na szczyt świata popkultury. Fani nogami i portfelami pokazali, iż kupują niemal w całości "nowe" Gwiezdne Wojny i czekają na więcej. Jednak co nas czeka tak dokładnie w niedalekiej przyszłości Odległej Galaktyki? Czy po dwóch latach znamy już wzór działania promocji i sprzedaży Star Wars, czy może jednak włodarze Disney zaskoczą nas czymś niespodziewanym? Które gałęzie marki będą kwitły, a które odejdą w cień? I chyba najważniejsze: jak długo to wszystko będzie działać? Serdecznie zapraszam na wspólne poszukiwanie odpowiedzi na te i inne pytania, a kto wie, może nawet na skuteczne przewidywanie przyszłości...

Prelegenci: Wrocławski Fanklub Gwiezdnych Wojen (Michał "Komisarz Sev" Ogrodowicz)

Jak dobrze znasz sagę Gwiezdnych Wojen?

Kiedy: Pt, 28 kwietnia, 17:30
Gdzie: Konkursowa 1

Lubisz Gwiezdne Wojny? Interesujesz się galaktyką? Uważnie oglądałeś każdą z 6 części? Chciałbyś sprawdzić swoją wiedzę i dobrze pobawić się w dyskusji na ten temat? Nie bój się więc zajrzeć na naszą prelekcję, zapraszamy do udziału w wiedzówce, prowadzonej przez przez dwie fanki lubujące się w tej tematyce...~ Gwarantujemy dobrą zabawę oraz mile spędzony czas w towarzystwie fanów Sagi!
Prelegenci: Daria "Luceg"; Justyna "Faniel" (Justyna "Faniel" Grudniewska, Daria "Luceg" Pinuszewska)

Nauka gry X-Wing

Kiedy: Non-stop
Gdzie: Gry Bitewne

X-Wing to szybka taktyczna gra osadzona w uniwersum Star Wars. W trakcie rozgrywki gracze kontrolują gwiezdne myśliwce Sojuszu Rebeliantów albo Imperium Galaktycznego, wybierają pilotów, którzy siądą za ich sterami, wyposażają je w specjalne bronie i usprawnienia – wszystko to w celu pokonania swoich rywali.

Statki Star Wars z kartonu

Kiedy: Non-stop
Gdzie: Blok Integracyjny

Sokół Millenium, Tie Fighter a może X-wing? Zbuduj swój własny statek przy użyciu kartonów, kleju i farb. Dla najlepszego statku przewidziana nagroda :)

Meet Point Star Wars

Kiedy: Non-stop
Gdzie: Meet Point

Jeżeli chcesz przedyskutować linię melodyczną Marszu Imperialnego albo wiesz lepiej jak zbudować trzecią Gwiazdę Śmierci to miejsce dla Ciebie! Spotkasz tu fanów tego samego uniwersum, może nawet nawiążesz nowe znajomości?

Prelegenci: C-Sector

Kroniki serwisu starwars.pl

Kiedy: Nd, 30 kwietnia, 12:00
Gdzie: Strefa Fantastycznych Inicjatyw

Kiedyś Mocą emanował legendarny adres Imperial City Online. Dziś, niemal rok po Przebudzeniu Mocy, pod adresem starwars.pl opowiemy o wyzwaniach, jakie stają przed redakcją portalu, jak wygląda jego codzienne funkcjonowanie, ale przede wszystkim zdradzimy, czego fani spodziewać się mogą po nas w przyszłości i tej najbliższej, i tej nieco dalszej. Przekonacie się też, że starwars.pl to Wasza codzienna dawka Mocy.

Prelegenci: Redakcja starwars.pl (Wojtek "Hipo" Wiśniewski, Hubert "huha" Hafke)

Figury Piotra Mintury - Wystawa Star Wars

Kiedy: Non-stop
Gdzie: Świetlica Fantastyczna

Piotr Mintura postanowił połączyć swoje dwie pasje - Gwiezdne Wojny i zamiłowanie do rzeźbienia i modelarstwa. Dzięki temu powstały niepowtarzalne figurki i modele, nawiązujące do Sagi z Odległej Galaktyki. Kolekcja stale się powiększa. Od ubiegłego roku przybyły m.in. stanowisko dokujące Sokoła Millenium i jaskinia Rangkora! Przyjdźcie i zobaczcie je na własne oczy!

Prelegenci: Piotr Mintura

[Larp] Pałac Jabby

Kiedy: So, 29 kwietnia, 11:00
Gdzie: RPG/LARP 1.4

Łowcy nagród. Banici, przemytnicy i cała reszta... Nie ma wśród nas takiego, który nie słyszałby o Jabbie Hutt. Nie ważne z którego kartelu czy z której szajki, nie ma takiego, który nie pragnął mieć jego kredytów na własność... Teraz każdego z nas zaproszono tutaj, do jego pałacu na Tatooine. Do jednej z najbardziej wpływowych istot w przestępczym światku galaktyki, do osoby mającej układy nawet z samym Imperium. Teraz tylko pytanie - czego od nas oczekuje?

Prelegenci: Sebastian "Savil" Remlein

[Larp] Rozbitkowie

Kiedy: So, 29 kwietnia, 14:00
Gdzie: RPG/LARP 2.1

Jak mogło do tego dojść? Gdzie popełniłem błąd? -Słyszysz ciche pytania zadawane przez Wielkiego Admirała Thrawna. Sam też się zastanawiasz jak znaleźliście się w tak fatalnej sytuacji. Spoglądasz na mostek gwiezdnego niszczyciela i biegających po nim oficerów. Ludzi który próbują ogarnąć bałagan który powstał. Ciągle słyszanych raporty że kolejne systemy przestały działaś. Wież że to jest twój koniec. Twój i twojego statku. Światło gwiazdy za iluminatorem nie daje ci o tym zapomnieć.

Prelegenci: Fechmistrz (Robert "Fechmistrz" Wolniewicz)

Najciekawsze kostiumy filmowe

Kiedy: Nd, 30 kwietnia, 16:00
Gdzie: Filmowo-Serialowa

Kostiumy filmowe - dlaczego jedne mają swoje odbicie w kulturze a inne przechodzą bez echa? Jakie czynniki powodują, że kostium filmowy otrzymuje nowe życie w postaci, np. popularności wśród cosplay'erów? Czy istnieje przepis na dobry kostium filmowy oraz czy "dobry" równa się "popularny"? Wybrane przykłady najciekawszych kostiumów rozłożymy na czynniki pierwsze i postaramy się zanalizować co mogło mieć wpływ na dużą (lub niedużą) ich popularność. Wśród wybranych tytułów na pewno nie zabraknie "Drakuli", "Gwiezdnych wojen", "Piątego elementu", "Alicji w Krainie Czarów" i "Edwarda Nożycorękiego".

Prelegenci: Witold "VVito" Modrzejewski, Dorota "Day" Kuźniarska

Podsumowanie najważniejszych informacji dotyczących Pyrkonu 2017:

 • Kiedy: 28-30 kwietnia 2017
 • Gdzie: Międzynarodowe Targi Poznańskie
 • Ceny biletów: 1-dniowe od 35 PLN (od 15 PLN dla dzieci do 12 roku życia), karnety 3-dniowe za 80 PLN
 • Oficjalna strona Pyrkonu 2017

  Serdecznie zapraszamy do udziału. Do zobaczenia w Poznaniu!
 • TAGI: Poznań (94) Pyrkon (59)

  KOMENTARZE (8)

  • HAL 90002017-04-08 00:53:38

   Moc niech będzie z Wami.

  • pitrek982017-04-06 21:48:54

   Na pewno pojadę

  • perkun2017-04-04 17:30:21

   Będę z połówką i winem Byk!

  • Emperor Reek2017-04-04 14:09:10

   No i to jest blok Star Wars.

  • nedz1232017-04-03 22:35:16

   Niech to szlak trafi nie dam rady.:(
   Za daleko dla mnie i durna buda.:/

  • SW-Yogurt2017-04-03 22:28:14

   Zapowiada się super. Szkoda, że ze mnie taki leń. ~;)

  • Finster Vater2017-04-03 21:07:13

   Aż bym chętnie posłuchał, czemu komiksy o Jaxxonie i Don Kihote(ayu) były lepsze od filmów ;) Ale troche daleko.

  • Gapcio Gapcioszewicz2017-04-03 21:01:50

   Pyr pyr pyr pyr pyr pyrkon!

  ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

    REJESTRACJA RESET HASŁA
  Loading..