TWÓJ KOKPIT
0

Łotr 1

O kulisach „Łotra 1” raz jeszcze

2017-04-06 18:18:06

Wraz z premierą na DVD/BD w USA pojawiają się nowe artykuły ukazujące kulisy powstawania „Łotra 1”.Jedną z pierwszych trudności z filmem zdaniem reżysera, Garetha Edwardsa było to, co chcieli w nim zawrzeć. Nie chodzi już o „Nową nadzieję”, a o nowe rzeczy. Ilość pomysłów była ogromna. On sam przeglądał wiele książek i albumów ze zdjęciami i konceptami i dorzucał kolejne elementy do listy tego, co chciałby by znalazło się ostatecznie w „Łotrze 1”. Reżyser samodzielnie stworzył plik PDF z tysiącami takich obrazków. To były różne pomysły, patrzyli na Wietnam, Nepal, Buddyzm i egzotyczny, Daleki Wschód wraz z całą jego mistyką. To rzeczy z których Lucas czerpał, ale nie wykorzystał ich w filmie, nie kręciła tam zdjęć. Z drugiej strony spoglądali w kierunku kina. „Cienka czerwona linia”, „Łowca androidów” czy „Obcy” to oczywiście obok oryginalnej trylogii największe źródło inspiracji.

Mając już wiele pomysłów zaczęto rozmowy ze scenarzystami. Wtedy następuje etap w którym trzeba zacząć się ograniczać i wybrać to co najistotniejsze. Lub też najłatwiejsze do zrealizowania niewielkim kosztem.

Wyzwaniem było też napisanie scenariusza. Zazwyczaj jest tak, że ma się pomysł na film i trzeba wymyślić dobre zakończenie. Tu koniec był znany od samego początku, trzeba było resztę powiązać i dobrze przemyśleć. Oczywiście jednym z problemów był los głównych bohaterów, których potem nie ma w trylogii. Najbardziej logicznie i najlepiej byłoby, gdyby zginęli poświęcając się dla misji. Ale na wszelki wypadek w pierwszej wersji uratowano Cassiana i Jyn. Pokazano ten tekst Kathleen Kennedy, ta zaś patrząc na nic powiedziała, że oni chyba powinni zginąć. Jak już się sama zgodziła, to nie było odwrotu.

Dla Edwardsa wielkim przeżyciem było grzebanie w archiwach Lucasfilmu, zwłaszcza w poszukiwaniu fragmentów „Nowej nadziei”, które nie zostały wykorzystane w ostatecznym filmie i dałoby się je użyć w „Łotrze 1”. To był kosztowny proces, jak się okazało ILM musiało się natrudzić nie tylko z transferem, ale przede wszystkim dostosowaniem wyglądu X-wingów.Zastanawiali się też nad głównym antagonistą. Problem z Vaderem i Tarkinem był taki, że wiedzieli, iż nie mogą zabić tych postaci. Z drugiej strony przy Tarkinie zastanawiali się też czy obsadzić w tej roli innego aktora (w miejsce Petera Cushinga), czy zrobić coś innego. W „Nowej nadziei” Imperator jest wspominany, ale nieobecny. To mogło być rozwiązanie problemu Tarkina, zwłaszcza jak pojawił się nowy szwarccharakter, którego można skrzywdzić, czyli Krennic (Ben Mendelsohn). W „Łotrze 1” zależało im by wszelkie postaci miały jakieś konflikty z kimś, kto jest po tej samej stronie. Tarkin wydawał się więc idealną przeciwwagą dla Orsona. Tak więc wrócił do gry.

Nad cyfrowym Tarkinem i Leią pracował ILM. Ta technologia miała pewne wady, o czym filmowcy zdawali sobie sprawę. Sami nie byli pewni, czy to się sprawdzi. Spece od efektów starali się jak mogli, ale filmowcom to nie odpowiadało. Dopiero jeden z asystentów Kathleen Kennedy, który nie był zaangażowany w cały proces, zapytał dlaczego się czepiają tak tego aktora. Zupełnie nie zdawał sobie sprawy, że to była postać stworzona za pomocą CGI. To im uświadomiło jak blisko byli efektu, który naprawdę chcieli osiągnąć.

Edwards wspominał też jak wielkim przeżyciem dla niego jako fana, było spotkanie Carrie Fisher. Zobaczył ją na żywo jeszcze na planie Epizodu VII. Reżyser boleje nad stratą aktorki, zwłaszcza, że niefortunnie się to złożyło z jej odmłodzoną, komputerową wersją w „Łotrze 1”. Sporo o cyfrowych postaciach pisaliśmy tutaj.Gareth jest także bardzo wdzięczny za to, że w Lucasfilmie dostał możliwość nakręcenia tak dużych zmian. Jego zdaniem to często za bardzo ogranicza produkcje filmowe, bo zostaje tam już tylko montaż. Tu nakręcenie nowego materiału, było drogie, ale jego zdaniem pozwoliło nadać temu filmowi, w szczególności końcówce taki kształt jaki powinna mieć.

Natomiast Gary Whitta wspomina proces swego zatrudnienia. Otóż, gdy ogłoszono, że będą nowe, niezależne filmy Star Wars, zadzwonił do swojego agenta i powiedział mu, że musi być jakiś sposób, by pogadać z kimś z Lucasfilmu i go wkręcić. Wiedział, że wielu scenarzystów na pewno ma podobne marzenia, ale jak się okazało nie tak wielu chwyciło za telefon i na serio zaczęło działać.

Jego pierwsze spotkanie w LFL było niczym wizyta w CIA. Nikt mu nic nie powiedział, tylko go prześwietlano. Nawet nie zasugerowano o czym miałby być film. Jednocześnie obowiązywała pełna sekretność i o samym spotkaniu nikt nie mógł wiedzieć. Dowiedział się tego później, z notatki i szkicu Johna Knolla. Pomysł bardzo się spodobał Gary’emu, od razu go kupił. Był genialny, ale Knoll nie był scenarzystą, więc nie potrafił sobie poradzić z resztą.

Na drugim spotkaniu po tym jak już przeczytał notatkę, Whitta zasugerował, że trochę mu to przypomina „Wroga nr 1”, gdzie była silna postać kobieta, strefa działań wojennych. Knollowi ten pomysł się bardzo spodobał. Gary jeszcze nie wiedział dlaczego, ale jak już go zatrudniono dostał do wglądu prezentację w PowerPoincie, którą przygotował Knoll lobbując za tym filmem. Było tam bardzo wiele ujęć i z „Wroga nr 1”. Dobrze więc trafił, gdyż jego pomysł był bardzo zbieżny z wizją Johna.

Whitta skomentował też fakt, że jest wymieniany jako twórca historii, nie scenariusza. Dla niego ten film przypominał wyścig sztafetowy. Pierwszy wystartował John, potem przekazał pałeczkę Gary’emu. Ten wykonał kawał wyczerpującej pracy, którą przejął Chris Weitz. Ten stworzył między innymi Chirruta, Baze’a, Bodhiego, a następnie swój wkład przekazał Tony’emu Gilroyowi, który tą sztafetę doprowadził do końca. Obecnie mało kto wie, co kto stworzył. Są tylko cztery nazwiska w napisach końcowych.Jedną z ciekawostek podczas pisania scenariusza było to, że John Knoll kazał im tylko naszkicować bitwę nad Scarif. Stwierdził, że w czasie normalnych zdjęć nie będą mieli czasu się nią zająć, więc cała bitwa w kosmosie została stworzona od początku już w czasie postprodukcji. Nie chodzi tylko o jej nagranie czy efekty, a o całe wymyślenie. Zresztą praktycznie tworzyli ją prawie do samego końca, z czym także musieli się uporać montażyści, którzy długo nie dostali materiału.

Takim przykładem niezdecydowania się było choćby przybycie floty nad bramę nad Scarif. Zamiast pisać scenariusz wprost, eksperymentowano wizualnie. Już wcześniej były podobne doniesienia.

Knollowi bardzo też się podobał pomysł z łamaczem blokady, który pcha jeden niszczyciel na drugi. Bardzo chciał zobaczyć mechaniczne zniszczenia. To miało być coś spektakularnego i coś, czego jeszcze nie pokazali na ekranie.
TAGI: Ben Mendelsohn (59) Carrie Fisher (371) Chris Weitz (39) Epizod IV: Nowa nadzieja (690) Gareth Edwards (173) Gary Whitta (84) George Lucas (1109) Industrial Light & Magic (303) John Knoll (91) Kathleen Kennedy (430) Lucasfilm (685) Łotr 1 (spin-off) (517) Peter Cushing (41) Tony Gilroy (55)

KOMENTARZE (16)

 • HAL 90002017-04-09 16:45:46

  Bitwa o Endor nadal najlepsza!
  Muzyka, choreografia, kadrowanie, strategia, dramaturgia itd.
  https://youtu.be/xPZigWFyK2o
  gbbb - nie chrzań mi o miśkach. KOSMOS,KOSMOS.

 • gbbb2017-04-09 16:36:14

  Bitwa o Endor nr 1? Pluszowe miśki pokonujące oddziały szturmowców z blasterami i ciężkim sprzętem, pułapki niczym z "Kevina". Lando i Nien Numb sobie lecą i rozwalają gwiazdę śmierci nr 2, gdzie za zniszczeniem pierwszej kryje się wielki sabotaż i poświęcenie rebeliantów przy zdobyciu planów dzięki którym wybraniec uzywając mocy dokonał niemożliwego wysyłająć pocisk do szybu wentylacyjnego. Nie wspominając już że gwiazda śmierci nr 2 to odgrzanie kotleta i pojscie na latwiznę.

 • imperatorX2017-04-08 18:37:39

  "Zupełnie nie zdawał sobie sprawy, że to była postać stworzona za pomocą CGI. "
  I tacy ludzie tworzą tam filmy... Zgroza

 • HAL 90002017-04-08 00:20:59

  Fajna ta nowa technologia, ale scenopis i scenariusz to podstawa.
  Przy pierwszych seansach miałem wrażenie chaosu.
  Bitwa o Endor nadal nr 1.

 • SW-Yogurt2017-04-07 18:02:08

  No i ten asystent mógł być np. księgowym. ~;)

 • Lord Sidious2017-04-07 08:13:44

  Darth HaRdCoRe, Darth Starkiller - Nigdzie nie jest napisane, że asystent pomylił cyfrowego Tarkina z Cushingiem. Mógł równie dobrze założyć, że to jakiś inny aktor, którego tak ucharakteryzowano. W każdym razie wziął postać CGI za kogoś żywego.

 • Darth Starkiller2017-04-07 01:38:13

  @Peter_D - nedz123 to koleżanka ;p

 • Peter_D2017-04-07 01:04:02

  nedz123 - kolega chyba przespał w podstawówce lekcje o kamikadze, albo jeszcze w tej podstawówce się nie znalazł ;)

 • Darth Starkiller2017-04-07 00:52:01

  "Asystent Kathleen Kennedy nie wiedział, że Peter Cushing od ponad dwóch dekad nie żyje? Nie chciałbym nazwać tego brakiem kompetencji, no ale..." [2] :[ ja nie wiem jak nazwać tego typu coś, bo chyba wykracza to poza skalę głupoty

 • Darth HaRdCoRe2017-04-06 22:51:08

  Asystent Kathleen Kennedy nie wiedział, że Peter Cushing od ponad dwóch dekad nie żyje? Nie chciałbym nazwać tego brakiem kompetencji, no ale...

 • nedz1232017-04-06 22:33:19

  Nie ma to jak imperialni kaminchadze nawzajem się zabijający w SW.:P
  Chyba, że tak chcieli pokazać walkę o władzę w Imperium, ale jak tak to mieli spory rozmach.:P

 • DarthMati2017-04-06 19:59:26

  "Daleki Wschód", nie "daleki wschód"!

 • Gapcio Gapcioszewicz2017-04-06 19:33:54

  Niszczyciele lecą na pulpit :)

 • Shadovv2017-04-06 19:03:54

  W tej scenie nie ma nic idiotycznego :P

 • gbbb2017-04-06 18:33:21

  Co w tym idiotycznego? Corvetta nakierowała ten niszczyciel na drugi. Rozpędziła się i siła wystarczyła do "rozerwania" drugiego na pół. Zresztą star wars rządzi się własnymi prawami fizyki.

 • kuba_starwarsy2017-04-06 18:25:14

  Scena, w ktróej te dwa niszczyciele rozwalają się w tak idiotyczny sposób psuje mi przyjemność z oglądania całego filmu.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..