Ostatni Jedi

Analiza teasera „Ostatniego Jedi”

teaser 1 TLJ

Od kilku dni możemy się cieszyć zwiastunem „Ostatniego Jedi”. Czas by się przyjrzeć temu, co zobaczyliśmy, ujęcie po ujęciu.


Nastrojowa muzyka, specjalnie wykonana przez Johna Williamsa do teasera, zwiastuje tajemniczą scenę, w której widok na przestrzeń kosmiczną przechodzi w wyłaniające się skały.Wyczerpana Rey upada na skały i ledwo dyszy. W tle widać jaskinię na planecie Ahch-to. Prawdopodobnie jest to scena po sekwencji retrospekcji, opowiadającej historię Luke`a po „Powrocie Jedi”. Nawiązanie do sceny w jaskini na Dagobah i wizji Luke`a.
Jednocześnie formuła zwiastunu zajawkowego jest pewną inwersją względem pierwszej zajawki „Przebudzenia Mocy”. Tam widzieliśmy wpierw piasek, a potem Finna wyłaniającego się z dołu ekranu, tu widzimy negatyw, czyli twarz Rey wyłania się z góry. Zresztą podobieństw do scen w zwiastunach „Przebudzenia Mocy” jest tu więcej. Rey dyszy ze zmęczenia/emocji, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Finna.
Inne podobieństwa między zajawkami tego i poprzedniego Epizodu można zobaczyć tutaj.Ciemny ekran. Wyłania się logo Lucasfilm. Słychać tajemniczy motyw Mocy skomponowany przez Williamsa.

Słychać głos Luke`a, który mówi "oddychaj" (“breathe”).Widać krajobraz Ahch-to: morze, a na horyzoncie zachód słońca i wyspę, na której znajduje się pierwsza Świątynia Jedi. Ujęcia na Skellig Michael były pierwszymi zdjęciami, które powstały na potrzeby „Ostatniego Jedi”. Kręcono je we wrześniu 2015, jeszcze przed premierą VII Epizodu (więcej i rozpoczęciem zdjęć do VIII na dobre. Pogoda dała się Rianowi i jego ekipie we znaki, więc zrezygnowano z powrotu na Skellig wiosną 2016.Głos Luke`a: "skup się na oddechu.." (“just breathe”). Widać przy tym wyspę z lotu ptaka, na której znajdują się Luke i Rey. Warto tu przypomnieć, że zdjęcia lotnicze nad Skellig to też ciężki temat do załatwienia, ze względu na rezerwat ptactwa. Lucasfilm musiał dostosować się do wielu obostrzeń.

Tajemniczy motyw Mocy przechodzi w temat Rey.Widzimy scenę z Rey, która stoi nad brzegiem morza przy skałach (nawiązanie do sceny z Lukiem na bagnach na Dagobah i wyciąganiem X-Winga Mocą). Prawdopodobnie jest to jeden z etapów szkolenia Rey. Samo ujęcie zaś ciekawie komponuje się choćby z młodym Lukiem, który w „Nowej nadziei” spogląda na oba słońca i też jest do widza odwrócony tyłem.

Głos Luke`a: „teraz...wyjdź temu naprzeciw" (“now...reach out”).Scena z Rey używającą Mocy na Ahch-to. Dłoń dziewczyny dotyka skały, a nad nią unoszą się mniejsze kamienie. Muzyka narasta.

Zapada czarny ekran. Głos Luke`a: „co widzisz?" (“What do you see?”)


Scena zbliżenia na generał Leię widzianą zza pleców przy holograficznym projektorze mapy galaktyki. Prawdopodobnie sekwencja dzieje się na okręcie Ruchu Oporu, którego wygląd pokładu przypomina Tantive IV. W tle słychać temat Rey zagrany na flecie. Słychać szepty kwestii Lei z „Nowej Nadziei”: "help me Obi-Wan..." (“pomóż mi Obi-Wanie…”). Rey mówi: "jasność" (“light..”)
Mapa galaktyki, którą widać, wciąż jest zbieżna z jej przedstawieniem z Epizodu VII.Scena zbliżenia na zniszczoną maskę Kylo Rena. Słyszymy oddech Dartha Vadera, oraz kwestię Obi-Wana z Nowej Nadziei: "skuszony przez Ciemną Stronę..." (“seduced by the dark side…”). W tle słychać temat Kylo Rena zagrany na trąbce. Rey mówi "ciemność" (“darkness”)
Pytaniem otwartym pozostaje to, czemu maska Kylo Rena jest w takim stanie. Czy zaakceptował siebie jako rycerza Ren, zirytował się i akurat była pod ręką, czy może ktoś mu ją zniszczył. Maska, zgodnie z zapowiedziami, bardzo przypomina tą z Epizodu VII, która, jak wiemy, została na Starkillerze.
Oddech Vadera powoduje, że niektórzy widzą tutaj maskę Vadera. Jednak bliższe spojrzenie, choćby na metalowe paski nad okiem wskazują wprost, że to hełm Rena. Prawdopodobnie jeden z wielu.Scena zbliżenia na półkę z księgami Jedi, umieszczona w "drzewie mocy" na planecie Ahch-to. Prawdopodobnie jest to wnętrze pierwszej Świątyni Rycerzy Jedi. W tle słychać głos Yody: "otacza nas...i wiąże" (“surrounds us...and binds us…”).
Wchodzenie do drzewa to znów nawiązanie do mistycznych fragmentów „Imperium kontratakuje” i szkolenia na Dagobah. Jednak półka z książkami to coś nowego.Scena, w której dłoń w skórzanej rękawicy dotyka księgę z logo Jedi .
Prawdopodobnie pochodzi ze sceny retrospekcji, w której Luke po raz pierwszy dociera do Ahch-To i pierwszej świątyni Jedi. Podobno księga widoczna na ekranie to „dziennik Whillsów" (Journal of the Whills). Na okładce widać notatki naniesione w aurebesh. Rey mówi: "równowaga" (“balace”)

Zapada ciemny ekran, w tle słychać dźwięk włączenia miecza świetlnego.
Whillsowie i ich dziennik, to coś co przewijało się w pierwszych scenariuszach Lucasa od właściwie początku. Temat został niedawno wykorzystany w „Łotrze 1” razem z pojawieniem się Strażników Oświeconych (lub Strażników Whills). Po „Przebudzeniu Mocy” eksplorujemy różne frakcje galaktyczne, które w jakiś sposób zajmują się Mocą. Może w ten sposób Luke stara się zrozumieć szerzej całe zagadnienie? Warto dodać, że coś takiego miało też miejsce w dawnym EU.Scena na Ahch-to, gdzie z oddali widzimy trening szermierczy Rey, doglądany przez Luke`a Skywalkera, który mówi w tle: "to jest znacznie większe" (“it's so much bigger”). Muzyka zaczyna wybrzmiewać bardziej epicko na trąbce.
Bardzo istotnym elementem tej sceny jest rzeźba. Prawdopodobnie to jakiś starożytny Jedi. Rzeźba dość mocno przypomina tę, którą widzieliśmy w „Łotrze 1” na Jedha, choć jest zdecydowanie mniejsza. Przypomina to, co widzieliśmy choćby w EU na Tythonie.
Warto też zauważyć, że Luke każe Rey ćwiczyć samodzielnie. On nie dotyka miecza.Ekran z napisem "w te święta Bożego Narodzenia" (“this Christmas”).Zaczyna się dynamiczny utwór nawiązujący do ataku Imperium na bazę Rebeliantów na Hoth w Epizodzie V. Widzimy scenę na planecie Crait, gdzie na horyzoncie widać maszyny kroczące Najwyższego Porządku zmierzające na opuszczoną bazę Rebelii, aktualnie zajmowaną przez Ruch Oporu. Nowe AT-AT są większe, o czym pisaliśmy tutaj. Na ekranie naliczono ich około 13, ale przy tej jakości mimo wszystko nie wolno się do tej liczby przywiązywać.
Myśliwce przypominające B-Wingi, służące do pobierania minerałów, lecą w kierunku maszyn kroczących, pozostawiając za sobą czerwony dym (scena nawiązująca do „Imperium kontratakuje” - atak snow speederów na maszyny kroczące AT-AT na Hoth oraz „Przebudzenia Mocy” - szarża X-Wingów nad jeziorem na Takodanie).
Biały kolor soli bardzo przypomina bitwę na Hoth. Czerwony zaś, raz ładnie z nim kontrastuje, dwa chmura pyłu jest świetnym kamuflażem, po trzecie zaś, jak twierdzi sam Johnson czerwień ma istotne znaczenie w sadze. Jest związana z Ciemną Stroną. (więcej).
Sceny nagrywano w Boliwii na słynnym solnisku Salar de Uyuni. Nagrywała je w całości druga ekipa.Scena z Finnem w kombinezonie bacta, gdzie na kopule wyświetla się napis: stan stabilny w alfabecie aurabesh. Być może to właśnie tu zobaczymy Finna zanim się przebudzi.Poe biegnący z BB-8 wzdłuż korytarza okrętu Ruchu Oporu.Poe dobiegający do swojego czarnego X-Winga, który zostaje zniszczony. Pole siłowe przy wylocie z hangaru sugeruje wprost, że atak ma miejsce na jakiś okręt Ruchu Oporu.Motyw muzyczny przechodzi w heroiczny temat Rey. Scena zestrzelenia TIE Fightera Najwyższego Porządku przez Sokoła, uciekającego prawdopodobnie z planety Ahch-to przed pozostałymi myśliwcami.Biegnąca Rey z włączonym niebieskim mieczem świetlnym, prawdopodobnie na Ahch-to, w scenie ataku Kylo Rena i Rycerzy Ren na Luke`a.Kylo Ren bez maski, obracający rękojeść włączonego czerwonego miecza świetlnego o krzyżowym ostrzu, którego klingi odbijają się w jego oku.

Głos Luke`a: "Znam tylko jedną prawdę..." (“I only know one truth”) .Scena dokończenia retrospekcji Rey z „Przebudzenia Mocy” - zrozpaczony Luke klęczy przy R2-D2, wpatrując się w spaloną Świątynię Jedi.Scena wejścia kapitan Phasmy ze szturmowcami Najwyższego Porządku na okręt Ruchu Oporu. Niektórzy widzieli tu też bazę w systemie Ileenium, jak również pojawiły się kwestie o możliwym uczestnictwie Phasmy w ataku na Świątynię Jedi. Jednak choćby kształt grodzi widocznych w górnym rogu po lewej stronie raczej wskazuje, że to okręt. Być może ten sam, na którym zniszczono X-Winga Poe.Bitwa w kosmosie między siłami Najwyższego Porządku a Ruchem Oporu, prawdopodobnie uciekającym z bazy na planecie D`Qar w systemie Ileenium, którą mogliśmy podziwiać w „Przebudzeniu Mocy”. Można zauważyć nowe modele A-Wingów oraz okrętów przypominający ucięty w połowie EF76 Nebulon-B escort frigate.
Nie widać wprost pierścieni planety, ale chyba jeszcze nie ukazano nam wszystkiego w tle.

Czarny ekran, w tle słychać głos Luke`a: "nadszedł czas dla Jedi..." (“it's time for the Jedi…”).


Scena z Luke`iem stojącym u progu "drzewa Mocy" - Świątyni Jedi na Ahch-to.
Głos Luke`a: "...na ich koniec" (“to end”).
Warto jednak mieć na uwadze, że to to end może nie być końcem zdania filmowego. Może tam być jeszcze jedno słowo i wtedy dostalibyśmy raczej: „By skończyć”.
Za Lukiem leży kij Rey.Ekran z napisem „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”. W tle słychać heroiczny temat Mocy, z chórem w smutnej tonacji.Ekran z napisem Grudzień (December). W tle słychać cichy złowieszczy motyw.

Także na naszym Forum toczy się dyskusja o zwiastunie.Tagi: Epizod VIII: Ostatni Jedi (368)

Komentarze (34)

Zła strona i dobra strona odseperowane prowadzą do wypaczeń, najważniejszy jest strona równowagi. Sithowie i Jedi się skończyli. Pora powrócić do początku. Ciekawie się zapowiada.

Biegnąca Rey z włączonym niebieskim mieczem świetlnym, prawdopodobnie na Ahch-to - tak się zastanawiam, czy jest tam tyle płaskiego miejsca na taki sprint? Wszędzie stromo. Ledwo Sokół wylądował.

@darth sheldon hiszpański inkwi

Dlatego, że twórcy Disneya wymyślili sobie, że dzieci będą wolały opowiadać się za buntownikami z Ruchu Oporu, czyli Rebeliantów Vol. II, a nie za czymś co nazywa się "Nowa Republika" i kojarzy się z polityką, rządem i władzą.

Innymi słowy nie ma żadnego fabularnego uzasadnienia dla istnienia "Ruchu Oporu". Nowa Republika pomimo utraty stolicy będzie dalej tylko w tle, nigdy jej nie pokażą i nie będzie istotna. To kompletna głupota ale taka jest logika dzieł korporacji.

mogę się mylić, ale czy słów `i only know one truth` nie wymawia kylo ren? może już zgłupiałam, ale chyba wyraźnie słyszę tam głos drivera. jeśli faktycznie jestem w błędzie to dajcie mi znać, bo zastanawia mnie to od kilku dobrych dni i chciałabym kiedyś poznać na to odpowiedź.

Gapcio Gapcioszewicz --> słuszna uwaga, musiało mi się skojarzyć z chodzeniem po wodzie. ;)

Mam nadzieję, że to nie D`Qar - nie chcę tej planety już więcej oglądać, no chyba że z kosmosu :D
Na szczęście pierścieni nie widać, więc jestem dobrej myśli.
Chciałbym Mon Cala, ale nie ma szans :(
Te "Nebulony" wyglądają solidnie - twarde sztuki.

Widzimy scenę z Rey, która stoi nad brzegiem morza przy skałach (nawiązanie do sceny z Lukiem na bagnach na Dagobah i wyciąganiem X-Winga Mocą). - sprawi, że morze się rozstąpi.

@lis22- stolica Republiki została zniszczona, więcej powodów, żeby wmieszać się w konflikt ona niepotrzebuje
@YodaZgredek- mogliby zrobić Dziedzictwo, pójść 100 lat do przodu kiedy już większość bohaterów sagi (nie licząc tych długowiecznych) nie żyje.

E tam, po kilku latach przerwy fantastycznie bedzie miec kolejne epizody. Saga skywalkerow moze sie skonczyc na 9 czesci, ale potem przeciez galaktyka dalej istnieje a wraz z galaktyka konflikty. W naszym swiecie c rusz dochodzi do roznych konfliktow, dlaczego w galaktyce mialoby tego nie byc? Po prostu musialby to byc inny konflikt, nie kolejne imperium albo jasna i ciemna strona, moze cos spoza galaktyki hak w Nej?

Jeśli historie starej republiki, to już nie będą epizody X-XII. Spin offy tak, serial aktorski tym bardziej. Ale zakończmy sagę na IX częsci i ewentualnie potem dopowiedzieć historię jak w przypadku Pottera takim ostatnim rozdziałem lub wydać książkę i tam opowiedzieć co robili bohaterowie. Zakończyć z klasą. O ile epizody VII-IX były oczekiwane, tak im dalej w las tym gorzej. Nie róbmy z SW jakiegoś Zmierzchu.

Moim zdaniem epizody X-XII to już będzie rozwlekanie na siłę przez co może być to tasiemcem. Sagę Skywalkerów niech zamkną w epizodzie IX jeśli chcą robić kolejne epizody to ewentualnie starej republiki, początki Yody itd. Ale kolejne kontynuacje już nie. Spin offy owszem mogą być ale epizody niech się skończą na IX. To tak jakby Potter miał mieć jeszcze 3-4 części moim zdaniem bezsensu.

Mam nadzieję że kilka spoilerów się nie sprawdzi. Pójście w bajeczkę nie wypali. I oby nie powstały epizody X-XII.

Republika POWINNA się mieszać w konflikt bo to o ich istnienie również chodzi. A Luke zachowuje się jak pipa. Właśnie teraz potrzeba jak najwięcej Rycerzy Jedi żeby zniszczyć First Order i Snoka. No i na koniec Epizodu IX Luke powinien zrobić coś co wyeliminuje Ciemną Stronę i uniemożliwi pojawianie się w przyszłości Sithów. Jeżeli Di$$ney zdecyduje się kiedykolwiek na Epizod X o nowym konflikcie to znaczy że wysiłki naszych bohaterów poszły na marne, a tak nie powinno być. Nie zamęczajmy więcej Galaktyki i naszych bohaterów nowymi wojnami, niech przyszłe filmy eksplorują wyłącznie przeszłość.

Nowa Republika jest tak wspaniała, że po 30 latach od upadku Imperium nie przejęła fabryk i zakładów stoczniowych, które tym razem dostarczają sprzęt, broń, maszyny i statki Najwyższemu Porządkowi.

Półka z książkami! Ależ oryginalnie!

darth sheldon hiszpański inkwi - Republika nie chce się mieszać w konflikt z Najwyższym Porządkiem, dlatego też powstał Ruch Oporu.

Byłby ktoś uprzejmy i zlinkował mi 9 zdjęcie od dołu to z Rey w świetnej jakości. Bo szukam właśnie ale trafiam na same słabe jakości. Te też w wysokiej nie umiem bo jestem na telefonie i zapisuje mi się słaby rozmiar. Z góry dziękuję

Dlaczego okręty Ruchu oporu, a nie Nowej republiki, jakoś wątpię by NAJWIĘKSZY galaktyczny rząd, który kontroluje WIĘKSZOŚĆ ZNANEJ GALAKTYKI ZOSTAŁ TAK PO PROSTU ZNISZCZONY DO ROZWALENIU JEDNEGO UKŁADU.

Wyglada na to, ze mozemy miec zaserwowana kalke z TESB... Atak AT-AT i wyslany przeciwko nim szwadron... Ucieczka i ewakuacja bazy. Moim zdaniem, najwiekszym mankamentem tej trylogii to Kylo Ren. Jako szwarccharakter jest wyjatkowo malo przekonujacy. Wlasciwie nie czuc tego zagrozenia, ktore w OT stanowil Vader. TFA niestety mocno ucierpial na polityce Disneya i robienia filmu-klona. Mozna bylo ta trylogie oprzec na tylu roznych duzo bardziej ciekawych watkach...

Bardzo dobra angielska języki:

"Renn hit Gapcio Gapcioszewicz
Gapcio do double hit on Renn
Renn slap Gapcio
Renn do double hit on Gapcio
Gapcio hit Renn
Gapcio hit Renn
Gapcio hit Renn
Gapcio hit Renn
Gapcio hit Renn
Gapcio hit Renn
Gapcio hit Renn
Gapcio hit Renn
Gapcio hit Renn
Gapcio Gapcioszewicz slain Renn
Renn use force.
Gapcio and Renn has slain by ADMININSTRACJA."

Mossar - też 😁 ale chodzi mi, że wszystko będzie tak zbudowane, że będzie miało swój sens. Tylko totalnie malkontenci będą płakać. Mam taką nadzieję, obym się nie mylił.

Na razie tylko scena z bitwą w kosmosie warta uwagi.

A ja myślę że doceniamy TLJ dlaczego jest lepsze od TFA :)

Mam wizję tego wszystkiego, ale poczekam. Czuję moc w tym wszystkim. Docenimy "bezpieczne" TFA, dlaczego tak wyglądało.

Renn hit Gapcio Gapcioszewicz
Gapcio do double hit on Renn
Renn slap Gapcio
Renn do double hit on Gapcio
Gapcio hit Renn
Gapcio hit Renn
Gapcio hit Renn
Gapcio hit Renn
Gapcio hit Renn
Gapcio hit Renn
Gapcio hit Renn
Gapcio hit Renn
Gapcio hit Renn
Gapcio Gapcioszewicz slain Renn
Renn use force.
Gapcio and Renn has slain by ADMININSTRACJA.

Renn kontra Gapcio? Lecę po popcorn!

To jak w końcu jest z tą planetą Luka? Anch-Too czy Ahch-Too xD?

@nedz123

Na początku filmu będzie klasycznie na żółto. Potwierdzone informacje.

Gapciu, idź weź swoje lekarstwa i nie rób syfu w komentarzach.

Czyli napis SW będzie w TLJ na czerwono?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Ostatni Jedi"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.