TWÓJ KOKPIT
0

Książki

SDCC 2017: Gdy publikacje „The Last Jedi” zaleją rynek...

2017-07-23 12:44:45 ew.com, starwars.com

Comic-Con w San Diego powoli chyli się ku końcowi, pomimo braku panelu filmowego, obecny był panel książkowo-komiksowy, na którym zaprezentowano plan wydawniczy do końca roku, związany głównie z cyklem Journey to Star Wars: The Last Jedi oraz publikacjami bezpośrednio powiązanymi z filmem „Ostatni Jedi”. Zaprezentowano finalne okładki znanych już pozycji, jak i zapowiedziano nowe wraz z twórcami odpowiedzialnymi za nie.

Zaczniemy od ważniejszych informacji na temat cyklu Journey to Star Wars: The Last Jedi, o którym już wspominaliśmy w kwietniu przy okazji imprezy Celebration. Z nowości jakie ukażą się w ramach tego cyklu, pojawią się: kolorowanka „Journey to Star Wars: The Last Jedi Colouring Book” od Egmont Books, książka „Tales of the Force - A Big Golden Book” od Golden Books z ilustracjami Rona Cohee, dwie książeczki z naklejkami „Star Wars: Build a Droid Sticker Activity Book” i „Star Wars: Glow-in-the-dark Starfighters” od spółki Disney-Lucasfilm Press.

Najciekawszą nowością wśród zapowiedzi jest antologia „Canto Bight” zawierająca cztery opowiadania autorstwa Johna Jacksona Millera, Miry Grant, Rei Carson i Saladina Ahmeda, która ukaże się w nakładzie wydawnictwa Del Rey. Zbiór ukaże się w grudniu i będzie zawierał historie przedstawiające losy obcych z kasyna na planecie Canto Bight, w którym będzie się działa akcja „Ostatniego Jedi”. Jak zdradził Michael Siglain, dyrektor kreatywny Lucasfilm Publishing, dzięki tym historiom będziemy mogli poznać życie sławnych i bogatych oraz przyjrzeć się bliżej hazardowej stronie Gwiezdnych wojen. Każdy w bohaterów będzie posiadał własną historie, jak klienci klubu Ricka w filmie Casablanca. Publikacja ta będzie zapewne antologią podobną do książki „Tales From a Galaxy Far, Far Away: Aliens Volume 1” z 2015 roku.

Dzień przed panelem Disney Books, redaktorzy czasopisma „Entertainment Weekly” otrzymali ekskluzywny dostęp do materiałów dotyczących cyklu Journey to Star Wars: The Last Jedi, a szczególnie pozycji fabularnych. Dowiadujemy się że książka „The Legends of Luke Skywalker” autorstwa Kena Liu to taki zbiór opowiadań przekazywanych z ust do ust, opartych na plotkach. Jak zdradza Siglain, w ten sposób twórcy chcą uniknąć konfliktu z kanonem w opowiadaniu historii dziejącej się pomiędzy epizodami VI i VII. Wydarzenia opisane w książce nie będzie można brać jako fakt, bowiem równie dobrze mógłby one nie mieć miejsca. Premiera 31 października.

Natomiast książka „Leia, Princess of Alderaan” autorstwa Claudii Gray, jak już wiemy, będzie powieścią młodzieżową przedstawiające losy nastoletniej księżniczki. Dowiemy się z niej, jak Leia przeistoczy się w agentkę służącą Rebelii, którą ujrzeliśmy w "Łotrze 1" i "Nowej nadziei". W przeddzień 16 urodzin, Leia zorientuje się, że galaktyka nie jest taka jak sądziła i postanawia przyłączyć się do walki z Imperium. Z racji że to jest literatura młodzieżowa, ukazane będą jej relacje z rodzicami i zachowania typowe dla nastolatki. Powieść oczywiście w jakimś stopniu będzie nawiązywać do wydarzeń z nadchodzącego epizodu. Premiera 1 września.

Powieść „Phasma” autorstwa Delilah S. Dawson również ujrzymy 1 września. Phasma to jedna z najbardziej tajemniczych postaci nowej trylogii, jednak dzięki historii przedstawionej w tej książce, w końcu poznamy przeszłość oraz motywy jakie kierowały młodą Phasmą w przyłączeniu się do Najwyższego porządku i staniu się bezwzględnym dowódcą szturmowców.

Miachel Siglain powiedział też parę słów na temat przewodnika „Made Easy: A Beginner’s Guide to a Galaxy Far, Far Away” autorstwa Christiana Blauvelta. Jest to książka dla kompletnych nowicjuszy w uniwersum, chcących poznać podstawy ciągle rozwijanego uniwersum. Jak sam mówi: Gwiezdne wojny przypuszczalnie są zrozumiałe dla każdego odbiorcy, ale powinny być dla wszystkich, obojętnie czy to dziecko, dorośli, nastolatki, starsi czy nowi fani. Najlepsze określenie pada jednak później, gdy używa stwierdzenia Star Wars for Dummies (!).

Fala nowości dotyczy głównie publikacji wspierających promocje samego filmu, które ujrzymy w księgarniach dopiero w grudniu. Zaczynamy od wydawnictwa Dorling Kindersley, od którego otrzymamy cztery pozycje: „Heroes of the Galaxy” Rutha Amosa z serii DK Readers, „The Last Jedi: Ultimate Sticker Collection”, album „The Last Jedi: Incredible Cross-Sections” autorstwa Jasona Fry'a i ilustracjami Kempa Remillarda oraz słownik obrazkowy „The Last Jedi: Visual Dictionary” autorstwa Pablo Hidalgo. A w nakładzie Chronicle Books ukaże się książka kucharska „The Star Wars Cookbook: BB Ate” opracowana przez Larę Starr wraz z grafikami Matthew Cardena.

Spółka Disney-Lucasfilm też dorzuci kilka pozycji od siebie. W grudniu otrzymamy książeczkę dla dzieci „Chewie and the Porgs” autorstwa Kevina Shinicka i ilustracjami Fiony Hsieh, bohaterów historii przedstawiać chyba nie muszę; powieść młodzieżową „Cobalt Squadron” autorstwa Elizabeth Wein, która będzie o pilotach i technikach eskadry bombowców, okładkę stworzył Phil Noto; książeczki „Rose and Finn’s Mission” i World of ReadingRey’s Journey”, obie autorstwa Jennifer Heddle i ilustracjami Briana Rooda; oraz zbiór opowiadań do poduszki dla dzieci „5-Minute Star Wars Stories Strikes Back” do której otrzymaliśmy finalną okładkę od Pilot Studio. Jest też zapowiedź adaptacji młodzieżowej filmu „The Last Jedi: A Junior Novel” którą napisze Michael Kogge, ta jednak ukaże się dopiero w marcu przyszłego roku.

Ukazała się też zapowiedź adaptacji dla starszych fanów, data nie jest znana, możliwe że ukaże się kilka dni po premierze, ale wiemy że jej autorem został Jason Fry. Egmont Books na tę chwilę dołożyło publikacje aktywizujące „The Last Jedi: Activity Book with Stickers” i „The Last Jedi Book and Model – Make Your Own TIE Silencer”. Każdy film to okazja na wydanie albumu ze szkicami, „The Art of Star Wars: The Last Jedi” zostanie opracowany przez Phila Szostaka z przedmową Riana Johnsona i ukaże się w grudniu w nakładzie Abrams Books. W nakładzie Studio Fun ponownie ukaże się pamiętnik in-universe „Bomber Command” opracowany przez Jasona Fry'a, który będzie zapisem relacji członka eskadry bombowców. Ukaże się też pozycja interaktywna „The Last Jedi Sound Book” . Nie są to wszystkie publikacje powiązane z nadchodzącym filmem, kilka pozycji jeszcze dojdzie gdy na kalendarzu ujrzymy grudzień.W sieci jest już dostępny zapis z panelu, który możecie obejrzeć poniżej.

TAGI: Abrams Books (49) Album (189) Brian Rood (20) Christian Blauvelt (3) Chronicle Books (33) Claudia Gray (81) Comic Con (190) Del Rey (510) Delilah S. Dawson (44) Disney Press / Disney-Lucasfilm Press (101) DK Publishing (Dorling Kindersley) (73) DK Readers (82) Egmont Books (33) Elizabeth Wein (7) Epizod VIII: Ostatni Jedi (524) Fiona Hsieh (2) Golden Books (14) Jason Fry (99) Jennifer Heddle (33) John Jackson Miller (173) Kemp Remillard (15) Ken Liu (7) Kevin Shinick (8) Lara Starr (1) Matthew Carden (1) Michael Kogge (28) Michael Siglain (23) Mira Grant (3) Niesamowite przekroje (35) Pablo Hidalgo (321) Phil Noto (47) Phil Szostak (20) Pilot Studio (8) Rae Carson (19) Rian Johnson (310) Ron Cohee (6) Ruth Amos (4) Saladin Ahmed (3) Słownik obrazkowy / Przewodnik ilustrowany (67) Studio Fun (20) Ultimate Sticker Collection (9) W oczekiwaniu na Star Wars: Ostatni Jedi (Journey to Star Wars: The Last Jedi) (22) World of Reading (25) zapowiedzi książkowe (303)

KOMENTARZE (27)

 • HAL 90002017-07-25 20:39:32

  Na pewno kupię The Art of [2]
  Pytanie tylko gdzie?

 • Joylinda_Hawks2017-07-24 21:50:14

  Na pewno kupię The Art of, co do reszty to muszę to przemyśleć, chociaż książka o Lei może być ciekawa zważywszy na autorkę.

 • Solo752017-07-24 21:39:21

  Słabo z powieściami, jak tak dalej będą wydawać u nas nowy kanon to za rok będziemy mieli dwie może trzy książki rocznie. Uroboros powinni wznawiać legendy w takim pięknym wydaniu jak kanon. Mogli by się postarać z fajnymi okładkami. Co wy na to?

 • Bazy2017-07-24 16:59:49

  Mogłoby być mitem, nieprawdą, mrzonką

 • karolaczek2017-07-24 14:35:41

  Naprawdę Lubsok czy tylko udajesz? Szczerze.

 • Lubsok2017-07-24 14:24:00

  A kiedy TFA będzie Legendą?

 • karolaczek2017-07-24 14:06:39

  Ja widzę, że mało kto tu cokolwiek łapie, co każe wątpić w jakby to delikatnie hmm , błyskotliwość tych osób. Otóż będą to opowiadania innych o Luku, będzie to pokazywało jak powstawała jego legenda, jak opowieści o jego czynach spotkał los jak każdej legendy, zostały powyolbrzymiane. I tak to jest wielu o nim słyszało ale nikt tak naprawdę dobrze go nie znał. Jak Rey i Fin którzy dorastali na jego legendzie czy też legendzie Hana Solo aż do tego stopnia, że tak naprawdę już sami nie wierzyli czy Luk faktycznie istnieje czy też istniał.

 • Lord Mandus2017-07-24 13:51:09

  Nie bardzo łapię jaki jest sens wydawać książkę o Luku w ramach serii wprowadzającej do Ep VIII i robić to w takiej formie aby "uniknąć konfliktu z kanonem w opowiadaniu historii dziejącej się pomiędzy epizodami VI i VII". Serio nie rozumiem po co ta książka powstaje i dlaczego wchodzi w skład tej serii.

 • Shedao Shai2017-07-24 11:35:06

  "Wydarzenia opisane w książce nie będzie można brać jako fakt, bowiem równie dobrze mógłby one nie mieć miejsca. "

  Legendy v.2 xD

 • Bazy2017-07-24 08:50:07

  xDDDDDDDDDD

 • Finster Vater2017-07-24 01:59:47

  "Phasma, bezwzględny dowódca szturmowców" ROTFL^3 [2]

  Phasma była szefową Finna. Finn był w ekipie sprzątającej [nie, nie w sensie leona zawodowca], tak wię Phasma jest odpowiedzialna za utrzmanie czystości w FO. Wrzucenie jej do śmieciarki to umieszczenie na właściwym miejscu

  No i zabawne jest wypieranie Poe przez Różyczkę.[2]
  Biedny Poe, załapał się na jedną naklejkę na dolnej półce. Ale może panna [?] Różyczka będzie bardziej interesująca od Phasmy.Nadzieja umiera ostatnia.

 • SW-Yogurt2017-07-23 21:48:24

  Jakiemukolwiek Lee, który pomógłby zwiększyć sprzedaż na Dalekim Wschodzie i okolicach. ~:) Tak, wiem, cyniczne.
  W EVII to Poe wyglądał na jednego z nowej Trójki. A teraz panna(?) Różyczka chyba będzie kumplem Zdrajcy. Ostatecznie wyjdzie w grudniu.

 • Rzodkiewka2017-07-23 21:30:03

  " Ciekawe, czy nie chwycił, czy Disney ma zaplutą brodę, bo mógł dać jego rolę jakiemuś Lee już w EVII. ~:)"
  Jakiemu Lee?
  Bo ja wiem, Poe ma chyba jakąś swoją serię komiksów. Pewnie chcą po prostu wypromować tę nową postać :)

 • Nestor2017-07-23 20:09:31

  John Jackson Miller powraca! Jupi! :***

 • SW-Yogurt2017-07-23 19:57:50

  Lecz mnie, plizzz (jeśli to do mnie).

 • Kasandra2017-07-23 19:21:45

  Najpierw się wylecz potem wypowiadaj. Dotyczy to sie rownież Lubsoka

 • SW-Yogurt2017-07-23 18:40:54

  Niekanoniczny kanon, to nowość. ~:)
  "Phasma, bezwzględny dowódca szturmowców" ROTFL^2
  "Chewie and the ChubbChubbs" to prawdziwy tytuł. ~:P
  No i zabawne jest wypieranie Poe przez Różyczkę. Ciekawe, czy nie chwycił, czy Disney ma zaplutą brodę, bo mógł dać jego rolę jakiemuś Lee już w EVII. ~:)

 • nedz1232017-07-23 18:21:02

  Jedyne co dobrze wypada to Leja, Canto Bitch, a reszta jest oczywiście dla dzieci.:(

 • Rzodkiewka2017-07-23 18:17:57

  O, Canto Bight też może być ciekawe.
  Zamiast "Luke`a" mogliby dać coś o innej postaci, np. o Cassianie :) Albo jakąś powieść dla dorosłych.

 • ShaakTi11382017-07-23 18:01:03

  Must have:
  1. "Canto Bight"
  2. "Leia"
  3. Słownik obrazkowy.

  Natomiast nie podoba mi się konwencja "Luke`a". W ten sposób można napisać 150 wersji przygód danej postaci, a archiwiści biedni mają się głowić jak to napisać na Wookiee.

 • San Holo2017-07-23 16:32:52

  Nuda.

 • Mossar2017-07-23 16:18:49

  Wydaje mi sie ze gdyby nie jazda z Philem i Chrisem to byloby cos o Hanie na D23. A tak to w sumie niewiele dostalismy. Co do ksiazek - ja chetnie przeczytam o Canto Bight.

 • HAL 90002017-07-23 15:14:10

  I jak tu być patriotą, i wspierać nasze wydawnictwa jak nawet "albumy z obrazkami" wychodzą z bardzo dużym opóźnieniem albo wcale :(

 • Lubsok2017-07-23 14:32:57

  Fakty są takie, że w tym roku Disney i Lucasfilm się nie popisali. Na D23 niby coś było ale nic ciekawego, a na CC właściwie nic. Mieliśmy poznać tytuł kolejnej antologii i co? Jajco. Lecą sobie w chu**. "Świetne" podejście.

 • anonim_zks2017-07-23 13:34:38

  Byłem bardzo ciekawy książki o Luku i czekałem na nią, ale czytając o tych plotkach wychodzi na to, że nic tak naprawdę ona nie wniesie i można ją sobie spokojnie darować... Najfajniej zapowiada się książka o Lei. Znając autorkę można się spodziewać kolejnej perełki. Jestem w trakcie czytania Więzów Krwi i widać tam parę nawiązań oraz nostalgię do młodych lat księżniczki co powoduje, że książka wydaje się jeszcze bardziej ciekawa. Mam tylko nadzieję, że Uroboros nie każe na nią długo czekać i wyda ją w grudniu!!

 • lis222017-07-23 13:19:26

  Ciekawe, czy art book ujrzy w Polsce światło dzienne w okolicy premiery filmu, czy znowu ok. rok po premierze?

 • Rzodkiewka2017-07-23 13:04:09

  O rany, ale tego dużo :D
  Czekam niecierpliwie na młodziutką Leię, już dawno chciałam coś takiego przeczytać. O Phasmie też się chętnie czegoś dowiem. Te plotki o Luke`u to mogli sobie darować.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..