Ostatni Jedi

Kim jest Rey? - teoria

predator z forum Bastionu

Po premierze Epizodu VII Przebudzenia Mocy, wśród fanów zrodziło się więcej pytań niż otrzymano odpowiedzi. Każdy zastanawia się kim jest Rey i jaką skrywa historię. Podobno "Ostatni Jedi" ma przynieść znacznie więcej odpowiedzi o nowej bohaterce Sagi Gwiezdnych Wojen.
W sieci pojawiło się wiele teorii o pochodzeniu Rey.(Spoiler):
Jedni sądzą, że jest córką Luke`a (i jednocześnie wnuczką Obi-Wana) albo Hana i Lei. Inni natomiast sugerują, że podobnie jak Anakin, została zrodzona z Mocy i jest Wybrańcem. Pojawiła się jeszcze teoria odnośnie spokrewnienia z samym Palpatine`em, ze względu na brytyjski akcent aktorki Daisy Ridley.
(Koniec Spoilera)
A co gdyby większość przytoczonych teorii okazała się po części prawdą z pewnego punktu widzenia?
Reżyser Epizodu VII J.J. Abrams wraz ze scenarzystą Lawrence`em Kasdanem zawarli pewne wskazówki co do pochodzenia Rey w samym Epizodzie VII. Dodatkowo w wywiadach, aktorka Daisy Ridley sama stwierdziła, że odpowiedź kim jest Rey została zawarta w samym filmie. Jakie wydarzenia z Przebudzenia Mocy wskazują na pochodzenie Rey? (Spoiler):
W książce "Koniec i początek" (Aftermarth) Imperium za czasów imperatora Palpatine`a na planecie Jakku posiadało tajną placówkę badawczą.
W Przebudzeniu Mocy Kylo Ren w rozmowie z generałem Huxem wspomina o armii klonów Snoke`a. Czy placówka badawcza na Jakku może mieć związek z badaniami na ludziach i klonowaniu jak za czasów Wojen Klonów klonerzy na Kamino?
(Koniec Spoilera)
Ciekawą i jednocześnie bardzo realną teorię na temat pochodzenia Rey, przedstawił użytkownik forum Bastionu o pseudonimie: predator.
Całość prezentujemy poniżej. (Spoiler):
Jestem przekonany, że Rey nie jest córka Luke`a.
W rzeczywistości Luke, Leia i Rey są rodzeństwem. Rey jest także dzieckiem Anakina i Padme, chociaż niepoczętym w naturalny sposób.
Odpowiedź znajduje się zaraz przed naszymi oczami. Kluczem do tego jest ręka, którą Vader odciął Lukowi w mieście w chmurach w "Imperium Kontratakuje". Ta ręka później posłużyła do stworzenia klona płci żeńskiej z tkanki pobranej z ręki odciętej Skywalkerowi. To dlatego Rey doznała "wizji" w piwnicy siedziby Maz Kanaty - bo dotknęła miecza świetlnego właśnie taką samą ręką, do której ten miecz przynależał - do ręki Luka. To dlatego, to co pierwsze później zobaczyła to podziemny korytarz w mieście w chmurach - tam gdzie Vader odciął Lukowi prawą rękę. To dlatego, później widzimy zbliżenie na mechaniczną, sztuczną rękę Luke`a, dotykającego R2-D2. W ten sposób reżyser J.J. Abrams wskazuje na klucz do odpowiedzi na całą zagadkę. Słyszymy głosy Yody i Obi-Wana kierujących, uczących Rey o jej przeznaczeniu i naturze mocy.

Co się stało z Rey? Dlaczego została porzucona? Prawdopodobne jest, że Leia i Luke napotkali na kilkuletnią Rey - owoc eksperymentu - po wydarzeniach "Powrotu Jedi" i zrozumieli, że jest ich siostrą (dlatego Leia przytula ją, gdy pierwszy raz widzi dziewczynę w "Przebudzeniu Mocy" oraz dlatego Luke prawie, że płacze na jej widok). Jakku było Imperialną placówką badawczą. "Ahch-to" to nazwa wyspy na której ukrywa się Luke, do którego Rey leci Sokołem Millenium. "Ahch" po hebrajsku to "brat", po dodaniu angielskiego przyimka "to" (do) uzyskujemy: "Ahch-to": "brata-do" = "do-brata".

Nie twierdzę, że ta teoria jest 100 %-owo prawdziwa. Nie. Ale wszystkie elementy jakie "Epizod VII", w kwestii pochodzenia Rey, nam oferuje - wskazują na takie właśnie rozwiązanie.


Wygląda na to, że wskazówki zawarte w Przebudzeniu Mocy, sugerują, że Rey jest powiązana z Luke`iem Skywalkerem, a dokładniej jego ręką, odciętą przez Dartha Vadera w mieście w chmurach w "Imperium Kontratakuje". Dlatego koncept sceny otwierającej film z ręką trzymającą miecz Anakina/Luke`a w przestrzeni kosmicznej szybko upadł. Być może Rey jest klonem, albo dziewczyną, na której przeprowadzano eksperymenty na planecie Jakku (przeszczep tkanek, eksperymenty na DNA czy krwi z ręki Luke`a). To dlatego Kylo Ren nie jest w stanie przyciągnąć do siebie Mocą rękojeści miecza Anakina/Luke`a (po prostu jest silnie powiązany z Rey, a konkretnie jej tkankami z prawej ręki Luke`a). Dialog między Kylo a generałem Huxem, w którym Ren wspomina o klonach Snoke`a, sugeruje, że eksperymenty na Jakku były z pewnością kontynuuowane po upadku Imperium. Dlatego Kylo w scenie przesłuchania Rey wspomina, że o niej słyszał, a Snoke na wieść o dziewczynie stał się nerwowy. Zapewne Rey uciekła. Być może Luke na wieść o tym specjalnie wysłał na Jakku Lor San Tekke aby odnalazł i zaopiekował się dziewczyną i przekazał jej mapę prowadzącą właśnie do niego na Ahch-to. To mogłoby odzwierciedlać znaczenie tytułu Epizodu VII - Przebudzenie Mocy w osobie, sklonowanej z ręki Luke`a Skywalkera.
(Koniec Spoilera)
Powyższe informacje należy traktować z rezerwą, ponieważ nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Lucasfilm ani Disney.Tagi: Trylogia Końca i początku (Aftermath) (30)

Komentarze (32)

Teoria z ręką nie przejdzie - Disney wie, że gimbaza tego nie zrozumie. Rey to "nołnejm", który tak szybko, jak się przebudził ze swoją mocą, tak szybko zaśnie snem wiekuistym ;)

Rey to wnuczka Vadera. Resztki Imperium po przegranej wojnie myślało co zrobić i za podszeptem Snoke`a wymyślili: pobrali materiał genetyczny ze zjaranej maski Anakina, która została na Endorze. Z materiału genetycznego stworzono dzieci (nie klony) łącząc DNA Vadera z materiałem genetycznym kobiety. Być może są to rycerze Ren? Jedno z `dziedziców Anakina` miało dziecko: małą dziewczynkę, Rey, która była bardzo wrażliwa na moc, a jako przyszły Ren stanowiła zagrożenie. Dlatego Luke i Leia podjęli decyzję o odseparowanie dziewczynki od galaktyki i wywieźli ją na Jakku, gdzie pilnował jej Lor San Tekka. Mamy wszystko: Skywalkerów, Luke`a, który nie ma dzieci, Kylo, który zna Rey, rycerzy Ren.

Jest córka Jar Jar`a. Tak samo wkurzająca jak on.

Gratuluję teorii predatorze, jest w miarę wiarygodna a co najważniejsze poukładana w całość mającą sens.

snoke to podsmażony vader, co się ze stosu wygrzebał, tak że rey to jego córka, obvious duh

A ja sądzę, że saga Star Wars to saga Skywalkerów. Disney idzie tak topornie klasycznymi schematami OT, że konflikt wewnątrz rodzinny jest 100%-owo pewny. Jeden Skywalker/Solo jest zły, a druga Skywalker/Kenobi jest dobra. Zwróćcie uwagę na to, że w tej trylogii dochodzą bohaterowie, którzy łączą sobą dwa rody jak Ben, zatem też i Rey musi być drugą stroną tej monety dla równowagi. Ściema o tym, że Vader NIE jest ojcem była tak samo propagowana przed premierą TESB. Drodzy fani, pamiętajcie o zasadach tego uniwersum, centralnym bohaterem każdej trylogii jest ktoś z rodu Skywalker!

Jeżeli to z ręką okazałoby się prawdą, wyszedłbym z kina :D

I tak Luke zginie w E8 bo "z ręki powstała" Rey go zabije. Gdy Luke będzie chciał się dobrać do Snołka to ten wyda rozkaz 666 i Rey jako klon przejdzie natychmiastowo na ciemna stronę mocy i ukatrupi "swojego ojca" Luke i znów w galaktyce nastanie pokój. No i będzie to niestety ostatni epizod Disneya.

Moim zdaniem Rey jest klonem Anakina stworzonym z jego nogi. Dlatego nosi takie krótkie spodnie, bo podświadomie wydaje jej się, że właśnie gdzie spodnie, kończą się jej kończyny. Pamięta też genetycznie, że jej ręce są odcięte i z tego powodu nosi osobne rękawy nie będące częścią bluzki! ;-) Wizji z Cloud City doświadcza gdyż są to wspomnienia nie Luke`a ale Vadera o czym świadczy kierunek patrzenia kamery w korytarzu. Poza tym nosi długie włosy jak Anakin, a miecz wolał przylecieć do niej niż do tego złego z dużym nosem i farbowanymi włosami, bo kierując się węchem uznał, że to jego dawny pan.

Ja proponuję zwrócić uwagę na pojedynek Rey z Kylo Renem, przecież widać, że Rey macha mieczem identycznie jak Luke w pojedynku z Vaderem w RotJ.

Moja ulubiona teoria.

Przecież Jedi, podobnie jak sithowie, potrafili tworzyć artefakty z różnych przedmiotów. I dlatego według mnie miecz Anakina/Luke`a jest takim właśnie artefaktem, który wzywa istoty bardzo wrażluwr na moc, a Rey do takich sie zalicza.

Genialna teoria oby prawdziwa

Czyżby Colin Treverrow wyleciał z pracy nad E9?

Od razu jak zobaczyłem tego newsa pomyślałem o poście naszego kolegi o nicku predator. Teoria z odciętą ręką i Rey jako klonem może brzmi niesamowicie, ale... według mnie może być prawdopodobna! :)

A moim skromnym zdaniem żadna "ręka" nie ma nic do rzeczy... Ten miecz po prostu był "świadkiem" dramatycznych wydarzeń - tak u pierwszego, jak i drugiego właściciela. Bałbym się go używać. :D

Teoria tak zblazowana, że osobiście obawiam się o to, że może okazać się prawdziwa :P

O ile wcześniej automatycznie wszystkie teorie "genetyczno- rękowe" z Rey uznawałam za bzdurę. To w sumie po przeczytaniu teorii predytora nawet na moment w to uwierzyłam, ale nie na długo.:P

Ostre ćpanie było.

Teoria dużo lepsza od tej z reinkarnacją Anakina Skywalkera :D

Równie dobrze Rey początek spoilera mogła być dzieckiem rycerzy Ren bo wiadomo że Luke szkolił starszych, z Kylo poznali sie jako dzieci i on ją pameta i Leia też ją kojarzy koniec spoilera. Teoria Predatora mocno pokręcona. Poza tym jakby w takie coś poszli ... Kosmos straszny. Z drugiej jeśli chcieli wiązać filmy mogli zrobić ciekawsze rozwiązanie.

Już teoria, że [/spoiler] Finn jest synem Lando[spoiler] jest fajniejsza. Nie mówiąc o najpopularniejszej teorii o Snoku. Plus jeden spoiler. Łączy wiele i tworzy fajne story. A to..

Brzmi w sumie ciekawiej niż wiekszosc innych teorii.

to może Rey... zginie :D
Sorry, ale nie lubię tej postaci.

W ogóle nie rozumiem dlaczego ludzie snują teorie, że pochodzenie Rey jest czymś ważnym. Tak samo jak nie rozumiem, żeby pochodzenie Snoke było czymś ważnym. Rey jest najważniejszą bohaterką galaktyki. Snoke jest największym złem galaktyki. Nie obchodzi mnie skąd pochodzą, chcę wiedzieć jak wypełnią swoje przeznaczenie.

@Ponda tą informację trzeba traktować z naprawdę dużo rezerwą ponieważ nie pochodzi ani z bastionu, ani nie została potwierdzona przez Lucasfilm czy Disney

Bastionowicz stworzyl teorię, a di$n€¥ jej nie potwierdził? Skandal!

Chyba jednak pozostanę przy teorii, że początek spoilera Rey jest krewniaczką Obi-Wana koniec spoilera.

Bajeczki.. Czekam na kolejne genialne newsy. Nikt nie wpadl na tak prostą rzecz, że miecz ciągnie do dobra czy coś w ten deseń. Ostatnia teoria niezły odlot.

A reszta to coś co chodziło. Wg mnie jedna jest bardzo fajna, czyli że początek spoilera Rey to córka rycerzy Ren koniec spoilera. Z sensem i ciekawie wyjaśnione. Niekore zbyt banalne.

Uhm. Czyli Luke zamiast rzec : Ej, to mój miecz!, powie:początek spoilera [i]Ej, to moja ręka, ODAWAJ! koniec spoilera

A może Rey pochodzi z Jakku? :O

Brytyjski akcent ją zdradził! Rey pochodzi z UK!!!

Tyle teorii blablabla a na koniec się okaże to córka jakichś nołnejmów. xD

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Ostatni Jedi"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.