Klasyczna Trylogia

P&O 262: Dlaczego antena Fetta zmienia strony?Tym razem trochę o montażu (nie tylko) w klasycznej trylogii.

P: W „Powrocie Jedi” antena na hełmie Fetta zdaje się zmieniać swoje strony podczas filmu, o co chodzi?

O: Filmowcy martwią się o reżyserię ujęcia czy ciągłość między ujęciami. Jeżeli dwie postaci rozmawiają, a tylko jedną widać na ekranie, standardowo nagrywa się wersję z prawej strony twarzy i z lewej strony twarzy, tak by publiczność zrozumiała, że jest tu interakcja. Robi się to częściej niż mogłoby się wydawać, nawet tak, że w zwiastunach wykorzystuje się inne ujęcia tych samych scen.

Ale reżyseria scen nie ogranicza się tylko do dialogów. Jeżeli postać ma w jakiś sposób reagować na to, co się dzieje poza ekranem czy poruszać w scenie, bardzo ważna jest właściwa reżyseria. Gdyby tylko zaplanować jak wszystko ma iść w filmie, może okazać się, ze w czasie montażu odkryjemy, że mamy doskonałe ujęcie Boby, tylko, ze zamiast patrzyć w lewo on patrzy w prawo.

A tu jedną z podstawowych i najstarszych sztuczek w arsenale montażysty jest odwrócenie klatki w poziomie, to rozwiązuje ten problem. Ale pojawia się inny dylemat, wyczuleni widzowie (nie tylko fani, są też i tacy, którzy się w tym specjalizują) potrafią znaleźć to oszustwo. Ale najbardziej problematyczne jest to, że postaci w Gwiezdnych Wojnach bardzo często nie są zaprojektowane symetrycznie. Gdy się odwróci obraz, bardzo łatwo to zauważyć, choćby srebrną nogę C-3PO, panele R2-D2, tunikę Luke’a, bliznę Harrisona Forda, nakolanniki szturmowców itp. Oto kilka przykładów, które można zauważyć:
  • R2-D2 wypakowywany z transportera w bazie na Yavin.
  • Komlinki w hełmach pilotów podczas ataku na Gwiazdę Śmierci.
  • Oznaczenia oficerów imperialnych pod koniec Imperium Kontratakuje (poprawione)
  • Oznaczenie Landa gdy żegna się z Hanem w Powrocie Jedi,
  • Warkoczyk Obi-Wana na Tatooine gdy Qui-Gon dostarcza generator hipernapędu.Tagi: Zapytaj Radę Jedi (Pytania i Odpowiedzi) (331)

Komentarze (8)

@KiraSolo w Łotrze jest tego więcej np. DS przed pierwszym strzałem obraca się w prawo za chwilę w lewo (lub odwrotnie) :)

Należy dodać jeszcze do listy posąg Jedi w Łotrze 1 na planecie Jedha - najpierw leży na prawym boku, a w kolejnym ujęciu na lewym (lub odwrotnie). ;-)

Choć mi osobiście takie szczegóły nie przeszkadzają.

Hmmm, nie wiem jak kręcili Luka stojącego na rękach w TESB. W dalekim planie ręce ma wyprostowane (w końcu tak to wygląda w praktyce ~;)), w zbliżeniach ręce ma ugięte. Albo ktoś go trzymał za nogi, albo kręcili w z obrotem w pionie. ~;)

Szkoda, że nie praktykuje się odwracania kadrów w pionie, wtedy możnaby zadać pytanie, dlaczego w niektórych scenach ktoś ma nogi nad głową i byłby kolejny odcinek z cyklu pytań i odpowiedzi! :)

Piwo dla Rusisa !

DZIEKUJĘ - czuję się spełniony.
Zarejestrowałem się na Bastionie, żeby mi ktoś wyjaśnił skąd się biorą takie odwrócone ujęcia (mój pierwszy temat).
Rusis - WIELKIE DZIĘKI.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Klasyczna Trylogia"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.