Fandom

Pyrkon 2018 - atrakcje Star Wars

Pyrkon.plJuż w najbliższy weekend od 18 do 20 maja w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Dla wszystkich osób, które wybierają się na to wydarzenie przygotowaliśmy spis atrakcji takich jak prelekcje i wystawy, które zostały przygotowane specjalnie dla fanów Gwiezdnych Wojen. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury poniżej.


Strefa Fantasium Creatium - wystawcy

Fantasium Creatium to miejsce, w którym fantastyka łączy się ze sztuką. Tu prezentujemy wystawy przedstawiające zarówno znane uniwersa, jak i autorskie projekty utrzymane w fantastycznych klimatach.


Mandalorian Mercs Costume Club
Międzynarodowa organizacja kostiumowa non-profit zajmująca się, obok działalności charytatywnej, projektowaniem i tworzeniem kostiumów z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Jedna z 3 elitarnych organizacji kostiumowych posiadających licencję LucasFilm, zrzeszająca 2 tysiące ludzi na całym świecie.

P.I.F.K.O.-wa wystawa Science-Fiction
Poznański Instytut Fanów Kosmicznych Odysei jak co roku zaprasza na wystawę Science-Fiction. Oprócz największej indywidualnej kolekcji Star Trek w Polsce (która w tym roku jest jeszcze większa), będą prezentowane modele z takich serii jak Gwiezdne Wojny, Seaquest, Tron czy Batman, oraz inne. Wystawa obejmuje różnego rodzaju modele statków kosmicznych, książki, bronie, komunikatory, oraz różne przedmioty produkowane na licencji oraz te wykonane samodzielnie. Oczywiście oprócz wystawy będziemy również my.

Lalki BDJ (Dollfie) i stroje Królowej Amidali
Garderoba przygotowana dla Natalie Portman, która grała Królową Amidalę w Gwiezdnych Wojnach, robi ogromne wrażenie. Do jej stworzenia użyto kosztownych tkanin, inspirowano się tradycyjnymi ubiorami, w wielu przypadkach wykorzystano motywy typowe dla ubiorów historycznych z różnych okresów. W sumie wykonano około 40 kostiumów, dlatego nie dziwi fakt, że właściwie każda scena z udziałem Natalie Portman to scena prezentująca kolejną, jedyną w swoim rodzaju kreację. To bogactwo kolorów oraz form będzie można zobaczyć na własne oczy dzięki wystawie przygotowanej przez Aldonę Talarczyk. To artystka, która od kilku lat rekonstruuje stroje Królowej Amidali, spędzając nad każdym z nich mnóstwo czasu. Choć do tej pory udało jej się odtworzyć zaledwie niewielką część zasobów z szafy Jej Wysokości, każdy z modeli na pewno przykuje Waszą uwagę na dłużej. Ponadto, tym razem będzie można również obejrzeć kolekcję lalek BJD (Dollfie), zbieranych przez Aldonę od prawie 10 lat i z pasją ubieranych we własnoręcznie uszyte i starannie ozdobione kreacje. Serdecznie zapraszamy!

Figurki Star Wars Piotra Mintury
Zapraszamy na fantastyczną wystawę Piotra Mintury w całości poświęconą uniwersum Star Wars. Autor wystawy zaprezentuje Wam figurki, modele oraz cosplaye z Gwiezdnych wojen. Wszystkie zaprezentowane prace Piotr wykonuje własnoręcznie już od podstaw.

NoCrew – makiety ze świata Star Wars
Stało się. Pyrkon został zaatakowany i pokonany przez Imperium Galaktyczne, a na dowód tego pozostawiono olbrzymiego myśliwca w samym sercu pawilonu ósmego, który ma za zadanie patrolować uczestników konwentu. Tie Fighter to replika myśliwca w skali 1:1 o długości 6,3 metra, szerokości 6,4 metra i wysokości 7,6 metra. To pierwszy w Polsce model z „Gwiezdnych Wojen” o tak imponujących rozmiarach. Oprócz modelu Tie Figtera, który na pewno znacie z poprzedniego roku, zobaczycie realistyczną figurę Snoke’a wykonaną przez Rob Roya oraz śmigacz Rey. Nie możecie tego przegapić!

Cantina Projekt
Cantina Projekt to interaktywna diorama najbardziej znanego baru w historii kina SF, czyli znanej z „Gwiezdnych Wojen” kantyny Mos Eisley! Wystawa została stworzona przez członków Polonia Minor Squad i ich przyjaciół. Przyjdź, odpręż się, napij się trunków z całej Galaktyki i pamiętaj, że Han zawsze strzela jako pierwszy.

Prawdziwe Gwiezdne Wojny
Sebastian sam o sobie mówi, że jest „maniakiem uniwersum Gwiezdnych Wojen”. Już od małego interesował się Gwiezdnym Światem, zbierał różne wycinki z gazet i próbował swoich sił w przebierankach. Teraz jest dorosły, ale nadal ma w sobie coś z dziecka. Na Pyrkonie pokaże swoją „skromną” (nie dajcie się zwieść temu słowu) kolekcję strojów, hełmów oraz modeli.


Pokazy i nauki gier planszowych oraz bitewnych


Nauka gry „Star Wars: Imperium Atakuje” (piątek, godz. 13:00 i 15:00, sobota, godz. 10:00 i 15:00 - miejsce: Gry Bitewne)
Poznań Raven Squadron
Dołącz do bohaterów Rebelii w tajnej misji przeciwko Imperium, lub wciel się w agentów samego Imperatora. Zawalcz o zwycięstwo słusznej sprawy w odległej galaktyce! To wszystko podczas nauki przygodowej gry figurkowej „Star Wars: Imperium Atakuje”.

Nauka gry „Star Wars: Legion” (sobota, godz. 10:00 - miejsce: Gry Bitewne)
Poznań Raven Squadron
Przejmij dowodzenie nad oddziałem odważnych Rebeliantów jako Luke Skywalker lub precyzyjnych Szturmowców Imperium jako Darth Vader podczas wielkich potyczek naziemnych! Zapraszamy na naukę gry bitewnej „Star Wars: Legion”, w której stawką jest pokój w odległej galaktyce.

X-wing, nauka gry ze świata Gwiezdnych Wojen (piątek, godz. 15:00, sobota, godz. 10:00 i 15:00, niedziela, godzina 10:00 - miejsce: Gry Bitewne)
Poznań Raven Squadron
Chcesz poczuć się niczym bohaterski pilot Imperium miażdżąc rebelianckie szumowiny? Albo może marzysz o tym, by pilotować X-Winga jak Luke Skywalker z niezastąpionym R2-D2 na pokładzie? Jeśli tak, to zapraszamy na pokazy i naukę gry figurkowej X-Wing prowadzoną przez członków Raven Squadron Poznań.

„X-wing - pokaz gry w formacie epickim” (sobota, godz. 12:00 - miejsce: Gry Bitewne)
Poznań Raven Squadron
Mroczny Lord Sithów Darth Vader nie cofnie się przed niczym, by dopaść uciekających Rebeliantów. Z pomocą bezlitosnych łowców nagród rozpoczyna polowanie, jednak członkowie Sojuszu nie są bezbronni i wysyłają do walki najlepszych pilotów. A wszystko to w cieniu potężnych okrętów…

Nauka gry „Star Wars: Armada” (piątek, godz. 15:00, sobota, godz. 10:00 i 15:00 - miejsce: Gry Bitewne)
Poznań Raven Squadron
„Admirale, to zasadzka!” Wciel się w rolę kapitana potężnego Gwiezdnego Niszczyciela i zaprowadź ład i porządek w galaktyce. Możesz też dołączyć do Sojuszu Rebeliantów i poprowadzić flotę przeciwko tyranii Imperatora. A wszystko to podczas nauki gry „Star Wars: Armada” w Strefie Gier Bitewnych. Naukę poprowadzą członkowie Raven Squadronu Poznań.

Nauka gry „Star Wars: Przeznaczenie” (piątek, godz. 15:00, sobota, godz. 10:00 i 15:00 - miejsce: Gry Bitewne)
Odpowiedz na wezwanie Mocy podczas nauki gry karciano - kościanej „Star Wars: Przeznaczenie”. Przejmuj kontrolę nad najpopularniejszymi postaciami z uniwersum Gwiezdnych Wojen i wykorzystaj blastery, miecze świetlne oraz inne wsparcie. Weź udział w potyczce o losy galaktyki!

Turniej „Star Wars: Przeznaczenie” (sobota, godz. 16:00, niedziela, godz. 10:00 - miejsce: Gry Bitewne)
Turniej kościano-karcianą grę Star Wars: Przeznaczenie. Galactic Qualifiers jest to wyjątkowa seria turniejów odbywająca się jedynie na największych konwentach fantastyki na świecie. Gracze będą uczestniczyli w kilku różnych wydarzeniach związanych z grą, za które będą zdobywać punkty wymienne na unikatowe nagrody.

X-wing, turniej dla początkujących pilotów (niedziela, godz. 10:00, miejsce: Gry Bitewne)
Raven Squadron Poznań
Zapraszamy wszystkich kadetów, początkujących pilotów na turniej w X-winga! W ciągu całego Pyrkonu mieliście szansę nauczyć się latania kultowymi maszynami ze świata Gwiezdnych Wojen, teraz możecie sprawdzić się w boju!

Gwiezdne Wojny - z deszczu pod rynnę (full thrust) (piątek, godz. 17:00 - miejsce: Gry Bitewne)
Solaris 7
Wojna trawi galaktykę. Siły Imperium dążą do zniszczenia sił buntowników w bezpośrednim starciu. Rebelianci, wykorzystując siatkę szpiegów, starają się być o krok przed przeciwnikiem. Ich siły wykonują rajd na jedną z tajnych baz imperialnych w Zewnętrznych Rubieżach. Celem są plany nowej broni, opracowywanej przez genialnych naukowców. Uciekając po udanej akcji siły rebeliantów wpadają w pułapkę. Czy uda im się uciec z potrzasku? Czy Imperium odzyska plany i swych naukowców?


Prelekcje i konkursy

Star Warsowa wiedzówka (piątek, godz. 16:30 - Sala Konkursowa 2)
Stowarzyszenie Animatsuri, Polska Partia Mangowa
„Never underestimate the power of the Dark Side....Execute Order Sixty-Six!!” Ile holocronów posiadała Świątynia Jedi ? Ilu mistrzów Jedi zaliczało się w skład straconej 20-tki ? Ilu Sithów istniało jeszcze przed Darthem Sidiousem ? Daj się pokierować mocy i przetestuj swoją wiedzę na temat Lucasowej Space Opery.

Ile starych Star Warsów w nowych? (piątek, godz. 17:00 - sala Filmowo-Serialowa)
Magda „Cathia” Kozłowska
Stare Expanded Universe zostało teoretycznie skasowane, teraz to już legendy. Mnóstwo postaci i pomysłów jednak zostało w sercach nie tylko fanów, ale i nowych/starych twórców, a w rezultacie pojawiają się na nowo w kanonie... O kim mowa i czy operacja zakończyła się sukcesem? Podyskutujemy o tym na tej prelekcji.

Jak zacząć przygodę ze Star Wars? (piątek, godz. 17:00 i 20:00 - sala bloku Dla Początkujących)
Michał „Komisarz Sev” Ogrodowicz
Nie wiesz, w jakiej kolejności oglądać filmy Star Wars? Po jaką książkę lub komiks sięgnąć na początku swojej przygody z Odległą Galaktyką? I o co chodzi z tymi Legendami? Bez obaw, pomoc przybywa! Krótkie i treściwe wprowadzenie do niesamowitej przygody, jaką jest obcowanie z uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Gwiezdne Wojny w mandze i anime (piątek, godz. 19:00 - sala MORI)
Karolina „Kamisa” Babijczuk
Ostatnio gdziekolwiek się nie obejrzysz, znajdziesz Gwiezdne Wojny. Oglądasz telewizję - Gwiezdne Wojny. Idziesz do kina, przechadzasz się po sklepach, otwierasz lodówkę, czytasz mangę - Gwiezdne Wojny. Myślisz, że oglądasz anime fantasy, a tu nagle zaczyna się walka na miecze świetlne. Nawet seria o graniu w shogi nie jest bezpieczna. Chcesz wiedzieć czego unikać, by nie natknąć się na wzmiankę o Skywalkerach, a może wbrew przeciwnie, żyjesz dla nawiązań do Star Warsów? Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, zapraszam na mój panel.

Wielkie pieniądze Star Wars (piątek, godz. 21:00 - sala Filmowo-Serialowa)
Michał „Komisarz Sev” Ogrodowicz
Gwiezdne Wojny to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i dochodowych marek we współczesnej popkulturze, wokół której legendarne dochodowości narosło sporo mitów i przesądów. Jednak czy zawsze tak było? Jaka część marki Gwiezdnych Wojen zarabia najwięcej? Ile tak właściwie jest wart znak „Star Wars” i który film zarobił najwięcej pieniędzy? Na te i wiele innych pytań postaramy się wspólnie znaleźć odpowiedź i pokazać, że tabelki, wykresy i analizy finansowe z Odległej Galaktyki mogą być fascynującym tematem.

Najciekawsze postacie z nowych komiksów Star Wars (sobota, godz. 10:00 - sala Komiksowa)
Michał „Komisarz Sev” Ogrodowicz
Komiksowe uniwersum Star Wars nieustannie rozszerza się pod sztandarem wydawnictwa Marvel już od kilku lat. W tym czasie dostaliśmy już kilkanaście serii komiksowych, opowiadające o przygodach sporej grupy bohaterów z Odległej Galaktyki. Jednak które z nich zasługują na naszą szczególną uwagę? Zapraszam do dyskusji, w której spróbujemy znaleźć wspólnie odpowiedź na to pytanie.

Zbudujmy razem statek kosmiczny (sobota, godz. 10:30 i 15:30, niedziela, godz. 12:30 i 15:00 - sala Świetlica Fantastyczna)
Figury Piotra Mintury
Lubisz Star Wars i podróże kosmiczne? Dołącz do nas! Wyruszymy razem w podróż do Odległej Galaktyki! Skonstruujemy jeden wielki statek kosmiczny. Użyjemy do tego kartonów i najlepszej instrukcji wszechświata - naszej wyobraźni! Zapraszamy na pokład! Warsztaty poprowadzi Piotr Mintura, autor wystawy Figury Piotra Mintury.

Trudna miłość: dlaczego fani nienawidzą Star Wars? (sobota, godz. 16:00 - sala Filmowo-Serialowa)
Magdalena „Ithilnar” Stawniak
Nic tak nie dzieli środowiska fanów Star Wars jak… Star Wars. I nie chodzi tu o odwieczny konflikt dobra ze złem, wybór strony Mocy czy wyższości Imperium nad Sojuszem Rebeliantów. Problem leży zupełnie gdzie indziej, a tym, co tak mocno podzieliło środowisko, były zmiany wprowadzone po 2014. Dlaczego jedni nadal kochają Gwiezdne wojny, a inni wieszczą ich rychły koniec? Czy kanon Disneya to naprawdę samo zło, a słusznie tęsknimy za Expanded Universe?

Jak powstaje mandaloriańska zbroja? (sobota, godz. 17:00 - Strefa Fantastycznych Inicjatyw)
Mandalorian Mercs Costume Club
Po raz kolejny członkowie Mandalorian Mercs Costume Club – jednej z największych organizacji kostiumowych Star Wars na świecie – poprowadzą swój pokaz „W boju i znoju, czyli jak powstaje mandaloriańska zbroja„, na którym poznacie tajniki tworzenia mandaloriańskich zbroi od podszewki i dowiecie się od czego zacząć swoją przygodę w świecie profesjonalnego cosplayu z Gwiezdnych Wojen. Podczas prezentacji członkowie polskiego oddziału MMCC zaprezentują podstawowe techniki i narzędzia potrzebne do przygotowania własnego kostiumu, a dla jednej, szczęśliwej osoby wylosowanej z publiczności przygotują na żywo mandaloriański pancerz! Kto wie, może to Ty tego dnia staniesz się posiadaczem zbroi, która w świecie Gwiezdnych Wojen budziła grozę i szacunek we wszystkich zamieszkanych rejonach galaktyki.

Zabawki dla dorosłych - od Kennera po Hot Toys (sobota, godz. 20:00 - sala Bloku dla Początkujących)
NERDADS.PL
Czy Twój pesel już dawno wskazuje na pełnoletność, a mimo to dalej wydajesz ciężko zarobione pieniądze na figurki? Czy z bólem w sercu patrzysz jak Twoje dziecko bawi się kolekcjonerską edycją Iron Mana za 300$? Uwielbiasz chodzić po hali dla wystawców i zastanawiać się nad sprzedażą nerki? Jeśli na choć jedno z tych pytań odpowiedź brzmi TAK to ta prelekcja jest dla Ciebie! Przejrzymy historię firm takich jak Hasbro, Kenner, McFarlane czy Hot Toys (ale nie tylko!) oraz ich produktom - od zabawek z Gwiezdnych Wojen aż po najnowsze kreacje z universum Marvela dla dzieci. Dowiesz się dlaczego zbieranie figurek to świetne hobby, które zabawki to świetna inwestycja, a które to jawna ściema dla konsumentów, a także zapoznam Ciebie z najciekawszymi przypadkami w historii firm zabawkarskich. Chcesz? Włącz się do dyskusji!

Imperium Galaktyczne, czy na pewno było złe? (sobota, godz. 21:00 - sala Filmowo-Serialowa)
grupa WARcon
„A więc tak umiera wolność, przy grzmiącym aplauzie” tymi słowami Padmę określiła powstanie Imperium. Tylko pytanie czy słusznie? Jesteś rebeliantem i nienawidzisz Imperium, a może szkoliłeś się w Imperialnej Akademii na Coruscant i wielbisz porządek jaki zapewnia ci ten system? Grupa WARcon zaprasza na otwartą dyskusję połączoną z debatę dotyczącą wprowadzenia przez Kanclerza Palpatine’a ustroju w galaktyce w uniwersum Star Wars. To wy będziecie głosem galaktyki!

„Wojna Gwiazd”, czyli Gwiezdne Wojny w PRL-u (niedziela, godz. 9:30 - Aula)
Jakub „Glujo” Turkiewicz, Radosław „Kant Iazel” Salamończyk
Premierowa prezentacja filmu dokumentalnego „Wojna Gwiazd” traktującego o pojawieniu się serii Star Wars w Polsce - od 1979 do 1997 roku. Twórcami filmu są: Radosław Salamończyk, magister mediów, twórca form filmowych, entuzjasta uniwersum SW, oraz Jakub Turkiewicz, poznański pisarz s-f, kolekcjoner i badacz tematu. Prezentacja będzie uzupełniona o krótki wykład Jakub Turkiewicza na temat fandomu Star Wars w czasach PRL-u. Będzie to również okazja do porozmawiania na temat produkcji filmu z jego autorem.

Shakespeare's Star Wars (niedziela, godz. 12:00 - Sala Filmowa-Serialowa)
Justyna „agentjustyna” Dados, Bartek „Burzol” Burzyński
Something Sithy this way comes or Shakespeare's Star Wars: how The Bard changed the popculture forever, or how Star Wars movies have been inspired by ideas from works created 400 years earlier. If you've always suspected that Padme distinctly resembles Julia and that Hamlet's father and Obi-Wan probably hang out in the afterlife, you are onto something: William Shakespeare and Star Wars have always been intertwined.


Podsumowanie najważniejszych informacji dotyczących Pyrkonu 2018:

 • Kiedy: 18-20 maja 2018
 • Gdzie: Międzynarodowe Targi Poznańskie
 • Ceny biletów: więcej tutaj >>>
 • Oficjalna strona Pyrkonu 2018  Tagi: Pyrkon (59)

  Komentarze (9)

  mkn - przepuszczali zazwyczaj, trzeba poprosić gżdacza. Ja idę tylko na niedzielę (prelka młodego), ale dzięki temu załapię się na najnajlepsze - Barda wśród Wojennych Gwiazd XD

  A wie ktoś czy gdzieś da się obejrzeć "Wojny Gwiazd" w sensie po za pyrkonem?

  Bogato! Jak kiedyś skończą autovię do krainy praszczurów, to się wybiorę. Chyba.

  Całkiem spory wybór, może znajdę czas, żeby wpaść między tymi wszystkimi prelekcjami, które sobie zaplanowalam :D

  Poza tym można spotkać się z Sithami z Brotherhood of the Sith w pawilonie 8a, pooglądać artefakty, poskładać miecz świetlny i zasiąść na tronie Mrocznego Lorda :) Serdecznie zapraszam :)

  Czy ktoś się orientuje jak wyglądały w zeszłym roku kolejki dla rodzin?
  Długo trzeba było w nich czekać?

  Niech Moc będzie z Wami.

  Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

  Login:
  Hasło:
 • Archiwum wiadomości dla działu "Fandom"

  Loading..

  Ustawienia


  Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
  Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.