TWÓJ KOKPIT
0

Książki

O książkach na GenConie...

2002-08-17 13:25:00 StarWars.Com

No odbywającym się niedawno w USA GenConie istniała możliwość porozmawiania z kilkoma pisarzami SW. Byli tam obecni Troy Denning, Aaron Allston, R.A. Salvatore, Michael A. Stackpole oraz Elaine Cunningham (ta ostatnia nie zmieściła się na zdjęciu, reszta od lewej jest w wypisanej kolejności), którzy odpowiadali na pytanie tłumnie zgromadzonych fanów. Było to także spore poświęcenie ze strony autorów, którzy są obecnie zaangażowani w różne projekty, niektórzy nawet w Starwarsowe.
Ale chyba najbardziej zmęczony był Robert Anthony Salvatore, który przyjechał z swojego tournee, na którym promował powieść Atak klonów, gdzie rozdawał setki autografów. Salvatore przyznał, że wciąż jest w rozjazdach, że udzielił już ponad 105 wywiadów radiowych i telewizyjnych (w ramach promocji książki AOTC), a w samym maju musiał 26 razy przemieszczać się samolotem z miejsca na miejsce. Opowiedział też, o tym jak po raz pierwszy przeczytał scenariusz do AOTC. Przyznał, że było to podczas nocy wyborów prezydenckich w 2000, a on przeczytał cały scenariusz w jedną noc, oglądając przy tym telewizję, w której co rusz to się zmieniali zwycięscy (ja też to oglądałem, ale nie czytałem wtedy scenariusza do AOTC :-(. Dodam jednak, że podczas tych ciągłych zmian w prowadzeniu George’a W. Busha i Ala Gore’a, znalazł się swoisty spoiler. Była to jedna z nielicznych okazji zobaczyć Jimmy’ego Smitsa z bródką Baila Organy. Co prawda, po raz pierwszy Smits pojawił się z nią publicznie na konwencji Demokratów (Smits jest Demokratom), ale wtedy jakoś go nie zauważyłem. Podczas wyborów prezydenckich Smits był świeżo po kręceniu AOTC).
Troy Denning powspominał swoje pierwsze pisarskie zetknięcie z Star Wars. Było to na początku lat 90. kiedy to napisał dla West End Games kilka książeczek – gier – przygodowych. Takich, że czytając je, trzeba było podejmować decyzję za bohatera, a wtedy akcja rozwijała się wielowątkowo. Denning napisał cztery takie książeczki, ale tylko dwie z nich – „Scoundrel's Luck” i „Jedi Honour” opublikowano. Jedna z nich w ogóle gdzieś znikła, i Denning nawet nie ma jej kopii, posiada za to w swoich archiwach – „Gambler's Luck”, której nigdy nie opublikowano. Powiedział też, że pisanie powieści „Tatooine Ghost” będzie o wiele trudniejsze niż, Gwiazdy po Gwieździe, gdyż tam patrząc na relację Hana i Leii, małżeństwa z wieloletnim stażem patrzył na siebie i swoją żonę Andreę. Tutaj będzie o wiele gorzej, bo Han i Leia są na początku swej wspólnej drogi. Przypominamy, że „Duch Tatooine” dzieje się po Powrocie Jedi, ale jeszcze przed Trylogią Thrawna. Jest to swoisty powrót do opuszczonego przez Del Rey okresu Star Wars.
Elaine Cunningham trochę narzekała na postać Kypa Durrona, którą dość trudno się jej opisywało. Niestety zapomniała, że nie wszyscy czytali „Dark Journey” i trochę pospoilerowała: Dla Elaine dość trudnym zadaniem było wiarygodne przedstawienie przejścia Jainy na Ciemną Stronę Mocy, oraz tego, że to właśnie Kyp Durron przywróci ją jasnej stronie.. Na koniec stwierdziła, że Kyp w ogóle jest dość problematyczną postacią. Przyznała też, że pisanie powieści fantasy, często czytanych przez bardzo młodych ludzi, wymaga pewnej konwencji. Narrator nie może kłamać, musi przedstawiać jedynie prawdę nie domysły, inaczej zraża sobie młodych czytelników.
Arron Allston także trochę ponarzekał na Kypa Durrona. Powidział, że w „Rebel Dream” znajduje się taka scena, w której spoiler: Kyp zastanawia się nad sobą i dochodzi, do wniosku, że jest potężniejszy od Luke`a, ale nie przynosi mu to satysfakcji. W pewien sposób bardziej dojrzewa emocjonalnie, choć wciąż jest arogancki . Michael A. Stackpole natomiast mówił trochę o e-książkach. Przewiduje on, że ich rozwój będzie powiązany nie tyle z samym ich promowaniem, co ze zmianą pokoleniową. To dopiero dzieci, które będą „uzależnione” od palmtopów i innych przenośnych komputerów zaczną naprawdę czytać książki elektroniczne.
TAGI: Aaron Allston (117) Del Rey (510) Elaine Cunningham (18) Jimmy Smits (74) Michael A. Stackpole (68) Nowa Era Jedi (174) R.A. Salvatore (48) Troy Denning (139)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..