Łotr 1

Chris Weitz o zamieszaniu wokół scenariusza „Łotra 1”

Chris Weitz drugi scenarzysta „Łotra 1” opowiedział niedawno o problemach tej produkcji. Jak wiemy w przypadku „Hana Solo” skończyło się na zwolnieniu Phila Lorda i Chrisa Millera na trzy miesiące przed końcem zdjęć, a potem na ponownym nakręceniu większości materiału pod okiem Rona Howarda. Ale „Łotr 1” miał bardzo podobne problemy.

Zmiany scenarzystów


Chris sugeruje, że Gareth Edwards był bliski podobnego losu co Lord i Miller. Zgodził się jednak zostać i firmować dzieło, oraz zezwolić Lucasfilmowi na wszelkie zmiany, które nadzorował Tony Gilroy. Swoją drogą Gilroy jakiś czas temu określił „Łotra 1” jaki zastał jako straszliwy bajzel. Weitz potwierdza tę wersję i dodaje kolejne rzeczy, scenarzysta jest zdziwiony, że ostateczny film wyszedł aż tak zgrabnie.

Weitz dostał do przepisania scenariusz Gary’ego Whitty. Po Weitzu tekst trafił w ręce Tony’ego Gilroya, a następnie Christophera McQuarriego (tego samego, który twierdzi, że zachowanie niektórych fanów odstrasza go od robienia „Gwiezdnych Wojen”). Po McQuarriem scenariusz poprawiał Scott Z. Burns, a następnie znów Tony Gilroy. Wtedy już jednak Gilroy miał za zadanie nie tylko naprawić tekst, ale też cały film. Weitz twierdzi, że scenarzystów, którzy poprawiali tekst mogło być więcej, w tym swoje trzy grosze mógł dodać Michael Arndt. Zdaniem Chrisa wielu scenarzystów to wiele wizji i dość duży problem dla spójności tekstu. Tu jednak jakoś to wyszło.

Chrisa Weitza wkład własny


To co zdaniem Weitza jest prawdziwą zasługą Edwardsa to przede wszystkim klimat i estetyka filmu. On chciał to nakręcić, przekonał innych, ale ostatecznie zrobiono to za niego. Zresztą Chris sam przyznaje, iż Edwardsowi i Whitcie brakowało odwagi by podjąć pewne decyzje. Choć rozważali uśmiercenie wszystkich bohaterów, to jednak nie zdecydowali się na napisanie takiego scenariusza, bojąc się starć z Disneyem.

Weitz zaproponował taki finał na spotkaniu z Garethem, Kathleen Kennedy, Kiri Hart oraz Alanem Hornem, który wcale nie był początkowo przekonany w stu procentach. Ostatecznie Weitz przyznaje, że śmierć bohaterów „Łotra 1” to jego zasługa lub wina.

Weitz przyznaje ponadto, że obecnie jest fanem „Gwiezdnych Wojen”, tak jak był nim wcześniej. Nie zamierza wracać do korporacyjnego drylu. Woli, by to inni dbali o jakość kolejnych filmów. Zresztą prywatnie Weitz nie ma dobrych stosunków z dużymi wytwórniami. Gdy kręcił „Złoty kompas” studio mocno wypaczyło jego wersję i jak twierdzi, całkowicie zniszczyło tamten film.

Przy okazji informujemy, że w 10 września „Łotr 1” będzie emitowany w Polsacie.Tagi: Alan Horn (34) Chris Weitz (36) Christopher Miller (77) Gareth Edwards (166) Gary Whitta (79) Han Solo (spin-off) (369) Kathleen Kennedy (353) Kiri Hart (33) Łotr 1 (spin-off) (476) Michael Arndt (54) Phil Lord (73) Polsat (49) Ron Howard (165) Tony Gilroy (27)

Komentarze (36)

HAL9000 - często widuję ten nick na sadistic.pl :D

Dzieciak to brzmi dumnie ! :)

@YodaZgredek - to tak jak HAL9000 (niestety ~;)).

YodaZgredek, bo ja jestem dziecko :)
Dlatego też, najlepiej się znam na Star Wars, bo to są filmy dla dzieci właśnie. A jak ktoś myśli, że TESB to poważny film i arcydzieło światowej kinematografii, to jest gorszy niż dziecko :)

SW Yogurt ja wolę właśnie Solo :)

Mimo ścierania się różnych koncepcji wyszedł najlepszy film SW od Disneya i trzeci najlepszy SW ever. [2] SOLO ciut za. Reszty produkcji firmy na D. szuka Space-o-pus.

Hal9000 mam wrażenie że ostatnimi czasy na bastionie zachowujesz się jak dziecko... poza tym nie zgadzam się

Kocham, lubię i szanuję :)

Ale sekwencję lądowania w Szeregowcu... to ty szanuj!

Szeregowiec to melodramat dla niewiast, to już lepiej Kompanię Braci, a jak ktoś jest prawdziwym mężczyzną to może obejrzeć TORA TORA TORA :D

Eee że przepraszam co Łotr 1 na miarę kina wojennego (1 kwietnia już był ludzie) Szeregowca Ryana sobie włączcie albo Bitwa o Anglie Dopiero potem piszcie co jest na miare :)

R1 to najbardziej zbliżony poziomem i klimatem film do oryginalnej trylogii [2]
Dokładnie tak.
SOLO pokazał że można pójść jeszcze dalej i robić jeszcze lepsze filmy niż OT, zachowując ducha STAR WARS.
Już R1 pokazał że można lepiej w wielu aspektach, ale jak już kiedyś napisałem:
NIE JEST SZTUKĄ ZROBIĆ LEPSZY FILM NIŻ ANH,
SZTUKĄ BYŁO ZROBIĆ ANH.

Słuchajcie, jednemu się podobało drugiemu nie. Łotr według mnie był super. Bo Solo to jedynie miła przygodówka do której raz na x lat wrócisz. A Łotr to już dobry film na miarę kina wojennego.

@adam1210
Sceny na Eadu i wątek Galena to największe słabości tego filmu, ale to stuprocentowe starłorsy. Super robota, trzeci najlepszy od Disneya, szósty na mojej liście :)

Staniak, pierniczysz. Klapa Solo, mieszany odbiór TLJ. To racze wyjątek, że się jej z RO udało. Generalnie do wywalenia i zastąpienia kimś bardziej kompetentnym.

Wyszedł z tego najlepszy film od Disneya.

SirStaniak - To dowodzi, że nie powinna doprowadzić do takiego bajzlu... Łotr 1 bajzel, Solo - bajzel. Trylogia też nie do końca przemyślana. Wydaje mi się, że te miliardy to zasługa - STAR WARS TM. Gdyby Solo miał lepszy marketing też by dobił miliarda.

Stuntman Mike A czy film nie podoba Ci się wyłącznie ze względu na tą powagę? Może po prostu bardziej lubisz takie filmy? A jak to się prezentuje twoim zdaniem pod kątem filmowym? Ja na przykład w ogóle nie jest w stanie poczuć żadnej więzi z bohaterami, sceny na Eadu są obrzydliwie nudne, a muzyka - może w przeciwieństwie do TLJ jest sporo nowych kawałków, a technicznie Williams bije Giacchino na głowę.

Obejrzałem Łotra 1 dwa razy w kinie, dwa razy na DVD i oglądać go więcej mi się zwyczajnie już nie chce. Może ten film powodował w dniu premiery największe WOW, ale jakoś teraz w ogóle mnie nie obchodzi.

I właśnie to wszystko dowodzi, że KK jak najbardziej nadaje się na dyrektora LF - z zupełnego zajzelu ze scenariuszem i reżyserem wyprowadziła film z miliardem na koncie. Zawód finansowy Solo nie przekreśla jej stanowiska ;p

R1 to najbardziej zbliżony poziomem i klimatem film do oryginalnej trylogii, gdzie na każdym kroku czuć ogrom gwiezdnowojennej mitologii. Wzorowe expanded universe, na które czekałem od 83 roku czyli praktycznie całe życie. Mimo ścierania się różnych koncepcji wyszedł najlepszy film SW od Disneya i trzeci najlepszy SW ever.

IMO jedne z najlepszych SW :)

Mnie się film podobał, mimo że wszyscy z drużyny zginęli.

To że wszyscy giną to dobra decyzja, ale co do reszty to nie wiem - może jakby scenariusz był inny to nie wyszedł by najgorszy film SW ever? 😁

Tak czy inaczej Solo jest jak ocean pełny SW, a R1 jak kropla...

R1 <3 --> pozostałe filmy od Disney. Dziękuję za tę wypowiedź.

Powiedz to dzieciom :)

Akurat śmierć wszystkich bohaterów to dla mnie zaleta, a nie żadna wada.

@Nestor - dobra, dobra, na forum też zaglądasz. ~;)

Klimat i estetyka filmu miażdżą - byłem przekonany że bardzo długo nie zobaczymy czegoś równie dobrego, a tu przyszedł SOLO i pozamiatał wszystko :)

Brawo Disney i Kathleen Kennedy!

SW-Yogurt-> forum jest dla forumowiczów, ja jestem komentatorem (najbardziej aktywnym w historii Bastionu) i nie zamierzam tego zmieniać. xD

konkurencję ... ;)

Hehe, tak, na Polsacie - zaorali :)

No i wyszło super. ~:) Ciut lepiej niż z SOLO.
Ja tam wierzę, że K-2SO można naprawić. ~:P
@Nestor - było czytać forum 22.08. ~:P

Ten film zasługuje na pochwałę, `Solo` zresztą też.

ŁOTR JEDEN NA POLSACIE!!!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Łotr 1"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.