Klasyczna Trylogia

P&O 377: Czy Imperator był seksistą?Dziś mamy ciekawe pytanie na które odpowiedź ukazuje rozwój znaczenia kobiet w szeregach Imperium i w kulturze przed czasami walki o różnorodność, tak istotną w nowym kanonie.

P: Dlaczego nie ma kobiet oficerów Imperium w filmach „Gwiezdne Wojny”? Czy Imperator był seksistą?

O: Jeśli popatrzymy tylko na Epizod IV, to z wyjątkiem księżniczki Lei, zarzut seksizmu może się równie dobrze odnosić do Sojuszu Rebeliantów. Demografia w szeregach Imperium i Sojuszu w filmach jest bardzo podoba, ze względu na obsadzanie w tych rolach lokalnych mieszkańców i socjalne normy okresu w którym powstawały filmy. W Expanded Universe kobiety w szeregach Imperium są zdecydowanie bardziej widoczne, choć są tam pewne przesłanki ukazujące seksizm Imperium. Od mającej kamienne serce Ysanne Isard po genialną i wydajną admirał Daalę, kobiety oficerowie odgrywały ważną rolę w zmieniającym się Imperium. A poza oficerami także inne kobiety miały istotne role w Imperium pracując w cieniu, jak Mara Jade, Lumiya czy Arden Lyn. W komiksach „Dziedzictwo” kobiety służące w Imperium odgrywały rolę moffa (Nyna Calixte), przywódcy eskadry myśliwców (Gunn „Gunner” Yage), czy nawet następnej osoby w linii sukcesji do imperialnego tronu (księżniczka Marasiah „Sia” Fel), a nawet szturmowców. Kolejnym kobiecym oficerem na którego warto zwrócić uwagę jest Mahd Windcaller z Karmazynowego Imperium II, będąca uderzającym podobieństwem do ówczesnej szefowej działu wydawniczego Lucasfilmu, czyli Lucy Autrey Wilson. Panteon zdolnych kobiet w Imperium się rozrasta, wizualnie także w grach, choćby z Juno Eclipse w grze The Force Unleashed.Tagi: Dziedzictwo (Legacy) (238) Epizod IV: Nowa nadzieja (635) Karmazynowe Imperium (50) Lucy Autrey Wilson (7) The Force Unleashed (148) Zapytaj Radę Jedi (Pytania i Odpowiedzi) (445)

Komentarze (15)

Się ukrywał, bo zmajstrował cichcem potomka, w dodatku nieudanego. ~:)

W książce "Na glinianych nogach" jeden z bohaterów powiedział "Nie lubię krasnoludów. Ale też nie lubię ludzi i trolli więc chyba wszystko w porządku". Podejrzewam, że tak samo miał Imperator. Nienawidził wszystkich po równo. Po prostu dzielił ich na użyteczne narzędzia i bezużyteczne.

@Nestor ...to mizogin. Kobieta w łóżku - DOBRZE, kobieta w wojsku, czy za sterami statku kosmicznego - ŹLE!!!

Facet który nie lubi kobiet to... HE_HE

Kwarantanna, dzień kolejny :D

Szkoda, że ta odpowiedź nie dotarła do Didneya, bo urabiają Imperium pod biały supremacjonizm.

Mówię o babochłopach w sensie niby silnych kobiet, które mają wirtualną fujarkę i jajka a faceci przy nich to są ciamajdy.

Alex Wolf - jedynym babochłopem jest Cara Dune, ale ją sie akurat powszechnie lubi, nie wiem dlaczego.

Daala, jedna z nielicznych postaci Legends postROTJ, którą lubiłem :)

Przynajmniej był porządek a nie babochłopy wrzucane na siłę

Akurat seksizm pasowałby do Imperium. Why not.

Nathalie Cox, jakby co :P

MOOOREE, moore ! kobitek takich jak Juno Eclipse w filmach i grach, się domagam. Dziękujem :)

W Nowym Kanonie niechęć Imperium przeniesiono tylko na abstrakcyjnych obcych, za co jestem im bardzo wdzięczny, bo nie uciekają od trudnych tematów, a jednocześnie Star Wars prezentuje utopijną wizję relacji międzyludzkich.

Zdecydowanie disnej stara się nam to z nawiązką wynagrodzić.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Klasyczna Trylogia"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.