Fandom

Twórcy „Wojny Gwiazd” otwierają Patronite

Patronite

Nie tak dawno temu informowaliśmy Was o premierze dokumentu „Wojna Gwiazd” na YouTube. Dzisiaj przychodzimy do Was z kolejną ważną informacją. Twórcy w swoich planach mają wydnaie książki, zrobienie serii wideopodcastów, które miały by rozszerzać zagadnienia podjęte w dokumencie a przede wszyustkich chcą nakręcić kolejny dokument - „Groźba Upiora” - który miałby opowiadać o fanach i fandomie lat 90-tych. W tym celu twórcy stworzyli zbiórkę w serwisie Patronite, gdzie osoby chętne mogą wesprzeć projekt.

Poniżej informacja prasowa pochodząca z profilu w serwisie Patronite:

„Dawno, dawno temu w czasach PRL-u...

Wojna Gwiazd to projekt autorstwa dwóch pasjonatów tematu, Radosława Salamończyk i Jakuba Turkiewicza, którzy od lat zajmują się dokumentacją zjawiska polskiego fenomenu serii Star Wars. Pierwszym efektem ich wspólnego działania stał się pełnometrażowy film dokumentalny "Wojna gwiazd", który prześledził genezę i funkcjonowanie fandomu Gwiezdnych Wojen w czasach PRL-u.

Jakub Turkiewicz, autor portalu starwarsy.pl, badacz polskiego fandomu fantastyki od kilkunastu lat zajmuje się poznawaniem i badaniem śladów serii Star Wars w polskiej kulturze. Obecnie kończy pracę nad książką, która rozwija temat podjęty przez "Wojnę gwiazd". Jest również autorem cyklicznych artykułów tematycznych na facebookowej stronie projektu. Wraz z twórcą wideo i montażystą Radosławem Salamończykiem rozpoczął w styczniu 2018 roku prace nad 90-minutowym dokumentem "Wojna Gwiazd". Bez jakiegokolwiek wsparcia finansowego autorzy osiągnęli swój cel i zaprezentowali swój dokument po raz pierwszy na Octopus Film Festival w Gdańsku w sierpniu 2018 roku, gdzie spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem.

Twórcy projektu postawili sobie za cel dalszą popularyzację tematu. Wśród ich planów jest udostępnienie "Wojny gwiazd" na kanale You Tube, wydanie książki Turkiewicza, a także internetowa seria podcastów wideo na temat zagadnień podjętych przez dokument.

Ciesząc się wsparciem polskiego fandomu Star Wars jak i rzeszy osób zainteresowanych tematyką polskiego retro, twórcy zakładają filmową kontynuację cyklu - tym razem skupiając się na fandomie współczesnym, począwszy od lat 90-tych.

Prosimy o wasze wsparcie Gwiezdni Myśliwcy!Dla przypomnienia, gdyby ktoś wątpił czy warto obejrzeć film, zapraszamy do przeczytania recenzji filmu. Przy okazji chcemy przypomnieć, że Bastion Polskich Fanów Star Wars objął dokument „Wojna Gwiazd” honorowym patronatem.

Profil na Patronite.pl
Profil na FacebookuTagi: Wojna Gwiazd (dokument) (13)

Komentarze (5)

Dorzucę się, o ile zdecydują się zaangarzować w przedsięwzięcie dokumentalistę z prawdziwego zdarzenia.
Pierwszy film jest dobry, laurka od fanów z tamtej epoki dla fanów z tamtej epoki. Dlatego całość rozgrywa się pomiędzy 9 osobami, które mówią o sobie. Ale jest w filmi trochę niedociągnięć realizatorskich [scena na cmentarzu - wzruszająca, pięknie podsumowująca film w 40 minucie seansu] jak i merytorycznych. Rozumiem, że ludzie którzy to robili byli najbardziej zaangarzowani w uczestnictwo w seansach, korespondencyjnych fanklubach i zbieraniu podrobionych figurek, ale byłem mocno rozczarowany tym że skupili się niemal w 100% na tych trzech aspektach. Nie omówiono tematów jakie najczęściej pojawiały się w listach czy na spotkaniach, nie omawiano klubowych tłumaczeń książek. temat ten zajął jakieś 6minut na ekranie i o ile o figurkach było prawie 20 minut, bo fanów to najbardziej wtedy kręciło, to z pewnością dało się coś więcej powiedzieć o tych klubówkach chociażby. Owszem, materiał rozciągnąłby się niepomiernie, ale chyba lepiej zrobić dłuższy film, niż w tak skrótowy sposób przelecieć "zbędne" tematy.

Wojna Gwiazd to dobry film, dobry film robiony przez fanów [gdyby był robiony przez zawodowców, ocena byłaby znacznie niższa], ale kontynuacja to już znacznie więcej ludzi któzy musieliby się pojawić na ekranie, więcej tematów, dużo więcej materiału do zaprezentowania i opanowania. Obawiam się, że w ostatecznym rozrachunku film wyszedłby znacznie gorszej jakości niż ten pierwszy, dlatego wolałbym zobaczyć kogoś doświadczonego na stołku reżysera.

Wesprzeć tego hejtera Turkiewicza? No fuc*** way!

Peter_D
Daj nam cynk na fejsie, żebyśmy mogli dodać Cię do kontaktów i uwzględnić w scenariuszu. :)

Z chęcią opowiedziałbym o swoich modelach z tamtych czasów

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Fandom"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.