TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Co nowego w High Republic?

2020-08-12 09:29:51

Gdyby nie śmiercionośna pandemia, dzieliłyby nas teraz dni od startu nowej ery w gwiezdno-wojennej literaturze. Pech i dyrektorzy w Lucasfilmie zdecydowali jednak, że na premiery pierwszych dwóch tytułów poczekamy do 05.01.

Na otarcie łez oficjalna ma jednak pierwszy fragment z książki młodzieżowej „A Test of Courage” Dołączone są do niego także komentarze autorki Justiny Ireland na temat realiów, w których akcja powieści została umiejscowiona. Jeżeli z jakiegoś powodu go przegapiliście, to przypominamy, że już jakiś czas temu pojawił się też pierwszy rozdział z „Light of the JediCharlesa Soule'a, która pojawi się tego samego styczniowego dnia, co książka Ireland.
O „The High Republic” przez chwilę znowu zrobiło się nerwowo w mediach społecznościowych, ponieważ kolejne okrążenie internetu zaliczyła marcowa wypowiedź Daniela José Oldera, scenarzysty „The High Republic Adventures”, który obiecuje wprowadzić do uniwersum Star Wars kolejnych bohaterów niebinarnych. Będzie to prawdopodobnie miało miejsce w tym komiksie, po autor nad niczym innym obecnie nie pracuje. Jedną taką postać już wcześniej wykreował. To Taka Jamoreesa z „Ostatniego strzału”, których polski wydawca przedstawił fanom w naszym kraju jako mężczyznę. Daniel José Older wyraża niezadowolenie z faktu, że zagraniczni wydawcy nie umieli wykreować form językowych do opisywania postaci niebinarnych, skoro od premiery powieści Chucka WendigaKoniec i początek”, od której takie postacie pojawiają się w odległej galaktyce, minęło już parę lat.


My za to przypominamy wypowiedź Matta Martina z Lucasfilm Story Group. Pod koniec zimy, kiedy oficjalnie ogłoszono „The High Republic”, podkreślił, że era ta powstała na potrzeby nowych książek i komiksów. Oczywiście filmowcy czy twórcy gier, jeżeli będą chcieli, będą mogli skorzystać z dorobku pisarzy. Od tego czasu niczego jednak nie ujawniono, niczego nie zapowiedziano, wbrew temu co nachalnie sugerują niektóre polskie czy zagraniczne portale.


Jeżeli chodzi o „The High Republic” to warto też zwrócić uwagę na pewną teorię odnośnie bliźniaków, o których wspomniał kiedyś Michael Siglain. Być może podobieństwo między padawanami Imrim i Reathem nie jest przypadkowe.


Jest także wiadomość związana z Nową Republiką. Amazon ujawnił, że trzecia część trylogii zapoczątkowanej przez „Alpnhabet Squadron” Alexandra Freeda pojawi się 12.03.2021, trochę szybciej niż większość z nas się spodziewała.

Na koniec informacja z ostatniej chwili. Październikowy NYCC, na którym od wielu lat widoczna jest obecność Lucasfilm Publishing, odbędzie się, tyle że podobnie jak SDCC - w wersji zdalnej. Możemy więc liczyć na jakieś zapowiedzi książkowo-komiksowe od 08-11.10.
TAGI: Alexander Freed (54) Daniel José Older (53) Justina Ireland (49) The High Republic Adventures (IDW Publishing) (17) Wielka Republika (The High Republic/Project Luminous) (154)

KOMENTARZE (26)

 • bartoszcze2020-08-13 21:04:47

  @Mossar
  Na dziś HR to jest projekt raczkujący, trochę nie wierzę żeby Disney nie przymierzał się do jego rozwijania za kilka lat. Jeśli fandomowi się spodoba, to pójdą w seriale etc...
  ...a do tej pory realizują inne plany. Wystarczy popatrzeć ile nawet bez COVID zajmowało przygotowanie Cassiana, Kenobiego, a nawet Mando, ewentualne seriale HR nie szłyby szybciej, a co dopiero mówić o filmach... (nie wypowiadam się ile zajęłoby napisanie gier)

 • Mossar2020-08-13 20:09:14

  Ja uważam, że High Republic, pomysłowi w 100% stworzonemu przez najbardziej zaangażowane w świat SW osoby pracujące w/dla LFL, dostaje się za błędy lub zarzuty względem Disneya. W LFL/Del Rey/Marvelu/IDW wymyślili sobie większy projekt książkowo-komiksowy, który okazał się na tyle ciekawy, że wiele osób widziałoby go na ekranie. I co? I zamiast cieszyć się, że zamiast niepowiązanych ze sobą książek dostaniecie szereg książek i komiksów w nowej erze to wkurzacie się, że nie będzie z tego serialu czy filmu. Ale co ma do tego cała ekipa Siglain, Martin, Soule, Scott, Gray, itd.? Oni dostali zielone światło na większą serię, wymyślili sobie nową dosyć niszową erę i tyle. Jest to doskonała okazja, żeby sięgnąć po książki i komiksy jeśli się wcześniej z różnych względów tego nie robiłem, ale pamiętajmy, że to wciąż książki i komiksy, a nie coroczna kinowa premiera nowych SW. Zupełnie inna ranga. Disney głęboko gdzieś ma HR, oni teraz myślą o Mando 2, kolejnych serialach i filmie w 2023 roku.

 • Finster Vater2020-08-13 20:08:36

  Dlatego walczą, inaczej to COV19 dawno już by ich zabił.

 • bartoszcze2020-08-13 17:22:42

  @Finster
  Nie twierdzę że leżą na leżaczkach i mają wywalone, ale przy ich zdywersyfikowanej działalności jest to inna sytuacja niż kogoś kto ma np. tylko parki.

 • Finster Vater2020-08-13 16:50:24

  @Bartoszcze - no nie tak do końca - parki gdzie mimo braku przychodów infrastrukturę trzeba utrzymywać. Pracownicy niby furlongowani, ale i tak trzeba za nich płacić składki zdrowotne, Disney Cruise nie pływa, a to też kupa zamrożonych "assetów". Co by nie mówić, prawie pięć miliardów $$$ straty to nie jest coś, przy czym śpi się spokojnie

  https://thewaltdisneycompany.com/the-walt-disney-company-reports-third-quarter-and-nine-months-earnings-for-fiscal-2020/

  Bo jeżeli przy takich stratach rozpocznie się wyprzedaż akcji (na szczęście jeszcze nie) to może być naprawdę żle

 • Adam Skywalker2020-08-13 16:41:12

  Jak wiesz Lucasfilm zapowiada coś raz na ruski rok, więc większość newsów tak tu od nastu lat wygląda ;)

 • Qel Asim2020-08-13 16:10:47

  Aha, fajnie... Czyli dalej nic 😂

 • bartoszcze2020-08-13 16:10:21

  myszowata firma walczy o życie

  Zaraz tam o życie.
  O życie to może walczą dystrybutorzy, sieci kin, ludzie pracujący przy produkcji filmów i obsłudze kin etc. Myszowaty trzepie po prostu mniejszą niż zakładaną kapuchę z posiadanych praw, ale do problemów z przeżyciem mu daleko, przejściowa strata go nie zabije.

 • Finster Vater2020-08-13 15:08:07

  Bastion już dawno spisał HR na straty, mimo, że prawie nic jeszcze nie wiemy

  To nie Bastion, to Disney. W rzeczywistości 2020 myszowata firma walczy o życie, tnie koszty i ogranicza niepewne lub nie dające dużych zysków projekty. No bo, powiedzmy, sprzedadzą 100 tysi książek to będą mieli (po odliczeniu marży dystrybutorów) jakiś milion $. To nie są te pieniądze o które tu chodzi (szczególnie że przychód to nie zysk, a pensje trzeba płacić) - wcześniej jak nie za bardzo wiedzieli co z kasą robić to spokojnie mogli się tak bawić, teraz każdego wydanego dolarka oglądają po trzy razy.

  tak batdzo by się chciało jakiegoś nowego, dużego otwarcia, nowej sagi filmowej, że przypadku HR, aż samo się prosi

  No dokładnie, i oni to też już wiedzą że pieniądze idą za rozbudowanym multiversum, gdzie książki mogą być tylko dopełnieniem a nie siłą napędową (tą zawsze będą filmy, seriale i gry) - stąd przerzucenie środka ciężkości na Mando i okolice, z bardzo fajnym pomysłem dowiązania tego do TCW. Wszak i pan Lucas największe pieniądze zrobił na licencjach na figurki and stuff. A w Disneyu już wiedzą, że raczej za dużo figurek pani Avar Kriss to nie sprzedadzą. Za to małej Eulali z tatą czy też Asi to i owszem.

  Czyli Filoni zrobi trylogię o Aśce (tu wali głową w ścianę)

  Fajn baj mi :D

 • AJ732020-08-13 12:55:25

  Sorry za literówki, ale piszę z fona i z doskoku ☺️

 • AJ732020-08-13 12:53:21

  Wiem, wiem. Tylko, że tak batdzo by się chciało jakiegoś nowego, dużego otwarcia, nowej sagi filmowej, że przypadku HR, aż samo się prosi
  Skoro zebrano dobrą ekipę, która podobnie jak fani, wie, że potrzeba świeżości w temacie, to kurczę ... bo jeśli nie teraz, nie z takim tematem, no to kiedy, i z czym ? 🤔

 • Mossar2020-08-13 11:03:36

  Ale właśnie nikt nigdy nie hajpował HR na nic większego. Od początku była jasna informacja, że to projekt książkowo-komiksowy, w taki sposób jest to promowane. To tylko nasze mokre sny, że ktoś pociągnie to dalej i zrobi z tego film/serial/grę.

 • AJ732020-08-13 10:21:24

  Nie, to mie tak, że Bastion skreślił, tylko że uszło z tego powietrze, bo HR nie zapowiada się na coś na tyle dużego, by Disney wszedł w to na poważnie. Ot, projekt zacznie i zakończy się na książkach i komiksach.
  Na kontrę w stylu, ale zaraz, przecież to było wiadome od dłuższego już czasu, odpowiadam 😏,
  HR jest na tyle dobrym pomysłem, by zrobić z tego nową trylogię, z nowymi postaciami, nową historią, nowymo miejscami. Tylko w taki sposób, możliwe jest ponowne nakręcenie hajpu, przynajmniej o skali takiej, jaka towarzyszyła sikłelom.
  No chyba, że Disney będzie stawiał teraz na małe projekty, to wtedy ok., fajn baj mi, ale niech to wprost powiedzą. Niech reguły są jasne, bez rozbudzania niepotrzebnie nadziei, że niby Republika w okresie największego prosperity, ale wicie, pokażemy to jednak w formie czytanej ... ni sorry, ale w ten sposób daleko się nie zajedzie, a skończy zapewne znów na tym co już ograne. Czyli Filoni zrobi trylogię o Aśce (tu wali głową w ścianę) 😜

 • Mossar2020-08-13 09:06:20

  Mkn, dobrze, że tu częściej nie siedzisz, bo Bastion już dawno spisał HR na straty, mimo, że prawie nic jeszcze nie wiemy. Klasyczny Bastion <3

 • Adam Skywalker2020-08-12 22:51:12

  mkn -->
  https://star-wars.pl/News/24862,The_High_Republic_anulowane.html

 • mkn2020-08-12 21:57:48

  Kurcze, byłem strasznie nagrzany na ten projekt, ale skoro bastionowi eksperci już wiedzą, że to będzie kupa, klapa i kompromitacja, to nie ma dla HR żadnego ratunku :( Pozostaje nam tylko czekać na info o anulowaniu.

 • Finster Vater2020-08-12 20:17:50

  ale jakoś tej nowej, limitowanej i kolekcjonerskiej wersji Aśki, kupić nie można ...

  Bo się wyprzedała w godzinę w pzedsprzedaży - więc można :P Jest nadzieja że pójdą po rozum do głowy i po prostu wyprodukują więcej.

 • Finster Vater2020-08-12 20:16:05

  Tylko, że sklepy komiksowe nie były zamknięte na amen, spokojnie działały i można sobie było te specjalnookładkowe wydania zamawiać
  (sprwdzono organoleptycznie) i co miesiąc katalog do zamawiania nowości (których wychodzi sporo) przysyłają.

 • AJ732020-08-12 20:14:27

  W tym junajted, niby wszystko takie lepiej zorganizowane, ale jakoś tej nowej, limitowanej i kolekcjonerskiej wersji Aśki, kupić nie można ... :P

 • SW-Yogurt2020-08-12 19:59:40

  No i dlatego nie ogarniam. Kilka miesięcy i nie potrafią zmienić modelu dystrybucji? A co będzie gdy wybuchnie pandemia SRAVID-21?
  Dziwne te Stany. Kupiłem w temacie SW setki książek, komiksów, gier i innych klamotów. Może z 5% w fizycznym sklepie, w większości przypadkiem, przy okazji. Resztę w Sieci. W najgorszym razie odbierając na poczcie, bo u nas są awizonosze. Finster się chwalił, że tam u nich noszą do domów.
  Może i ma rację, że przestrzelili i minimalizują straty. Mi tam rybka, ale wtykać THR w okres wielkiej smuty, to średni pomysł.

 • darth sheldon hiszpański inkwi2020-08-12 17:38:45

  Tu masz lepiej wyjaśnione o co chodzi
  https://youtu.be/i4-XQBpZ97w

 • darth sheldon hiszpański inkwi2020-08-12 17:36:11

  Yogurt elektroniczny rynek komiksów jest w tak złym stanie, że szkoda gadać, zwłaszcza w Stanach gdzie jednym głównych metod zarobków nie jest sam komiks ale warianty okładek kupowane przez kolekcjonerów, a ponieważ sklepy komiksowe były.zamknięte to i cała branża stała

 • AJ732020-08-12 16:44:08

  Niestety, złudzeń powinni pozbyć się Ci, którzy oczekują czegoś więcej niż owe książki czy komiksy ... yep, mówię tu o sobie :P. HR jest projektem stricte w formie pisanej. Filmów, a tym bardziej gier z tego nie będzie.
  Serial mógłby powstać, bo skoro całe moce przerobowe przestawione są na stream, to jak najbardziej widziałbym HR w takiej formie. Jednak Disney musiałby sięgnąć głębiej do kieszeni, i sypnąć groszem. W końcu, w HR ma być "na bogato" i z rozmachem, więc tego, paździerz, popelina und dykta to raczej nie przejdzie.
  Gra, lub gry HR, to już w ogóle między bajki możemy włożyć. Jedynym "twórcą", który mógłby zgłosić się do tej kolejki, jest EA. A ci, jak wiadomo stawiają dość mocno na "Fallen Order`y", i co najmniej jako trylogię, więc moce przerobowe też mają raczej zajęte.

  Cokolwiek miałoby powstać w innej formie niż papierowa, to będzie to odległa przyszłość. By nie powiedzieć wprost, że jest to patykiem po wodzie pisane.

 • Owen krk2020-08-12 14:36:52

  @SW-Yogurt - Odnośnie THR problemem jest powiązanie inicjatywy książkowej z komiksową. Disneya obowiązują umowy z dystrybutorami [chodzi przede wszystki o pozamykanie comic shopów], zatem jak Marvel zaprzestał wydawania komiksów w formie papierowej na kilka miesięcy i dopiero do tego wracają, to książki siłą rzeczy też musiały zostać opóźnione. Do tej pory system dystrybucji komiksów był archaiczny, ale jakoś działał, okazało się że w czasie pandemii i powszechnego lockdownu zupełnie nawalił.

 • Finster Vater2020-08-12 13:03:58

  Jeżeli już wiesz, że to co robisz będzie wielką wtopą finansową to starasz się ograniczyć straty, rozciągając w czasie az ludzie zapomną a potem anulujesz projekt.

 • SW-Yogurt2020-08-12 12:38:21

  Tak jak dwa wędrujące po Saharze koty nie potrafiły ogarnąć tej kuwety, tak ja nie ogarniam w jaki sposób wirus przeszkadza wydawać książki i komiksy. Zwłaszcza w formie elektronicznej...

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..