TWÓJ KOKPIT
0

Mroczne widmo

Dinotopia i „Mroczne widmo”: hołd, nawiązanie czy podobieństwo?

2020-12-07 18:43:53

Niedawno Jason Ward wrzucił na YouTube filmik o powiązaniach Dinotopii z „Gwiezdnymi Wojnami”.

Czym jest Dinotopia?


„Dinotopia” to seria raczej mało znana w Polsce, stworzona przez Jamesa Gurneya, pisarza i ilustratora. Pierwsza książka pojawiła się w 1992, a potem kolejne. Początkowo wszystko Gurney pisał sam, później zatrudniał kolejnych autorów, by rozwijali jego świat. A tu koncept jest prosty. Na odizolowanej wyspie Dinotppii żyją inteligentne dinozaury i ludzie. Autor wstrzelił się ze swoim dziełem w sam środek dinomanii, która ogarnęła świat po premierze „Jurassic Park” w 1993. W Polsce wydano tylko kilka książek z serii, autorem jednej z nich jest Alan Dean Foster (obecnie skonfliktowany z Disneyem).

Dziś Dinotopia to także seriale, w planach był również film pełnometrażowy. W 1994 właśnie w tym celu James Gurney spotkał się z Georgem Lucasem, którego ILM właśnie niedawno ożywiło dinozaury w filmie Stevena Spielberga na podstawie powieści Michaela Crichtona. Sposób w jaki ILM ożywił prehistoryczne gady* przeszedł do historii, nic dziwnego, że byli pierwszymi, do których się zgłoszono przy rozważanej ekranizacji Dinotopii. George Lucas obejrzał obrazy Gurneya, szkice i inne pomysły. I tu pojawia się wątpliwość na ile wpłynęły one na jego postrzeganie Naboo. Kilka podobieństw poniżej. Warto dodać, że właśnie w 1994 Lucas zabrał się za preuqele. Poniekąd jedną z przyczyn były właśnie ożywione przez ILM dinozaury, które gwarantowały mu możliwość dowolnego kształtowania świata.

Naboo to Dinotopia?


Theed w kilku miejscach przypomina obrazy z Dinotopii. Przede wszystkim miasto przy wodospadzie, ale też trochę klasyczna architektura. Dodatkowo projekt bongo także trochę przypomina łódź podwodną z „Dinotopii”.

Dinotopia
Theed, Naboo, parada

Dinotopia
Theed (Naboo) i wodospady

Dinotopia
BongoHołd, podobieństwo, czy inspiracja?


Jason Ward nie jest pierwszym, który widzi duże podobieństwo między tymi obrazkami. Niektórzy zarzucili Lucasowi nieuczciwe skopiowanie pomysłu. Sam Gurney także zauważył podobieństwo, acz jego reakcja była pozytywna.

Warto jednak dodać, że zanim nastała dinomania, której sukces jest niewątpliwe też sukcesem ILM, Lucas ze Spielbergiem (i Kathleen Kennedy) wyprodukowali jeszcze w latach 80. kreskówkę o dinozaurach – „Pradawny ląd”. Więc temat inspiracji dinozaurami był dla nich oczywisty. Z drugiej architektura Naboo poniekąd nawiązuje do czasów rzymskich, a Lucas nie raz opowiadał, że jedną z najważniejszych inspiracji w prequelach było przekształcenie się Republiki Rzymskiej w Imperium. Gurney natomiast projektując swoje miasta mocno dokształcił się w dziedzinie archeologii, zresztą wielu archeologów pomagało mu w określaniu szczegółów. Zważywszy na to, że wydał swoje pierwsze dzieło jeszcze przed premierą „Jurassic Park” może faktycznie to wszystko jest bardziej dziełem przypadku i ew. wzajemnych inspiracji, niż kopiowania.

* dziś nie do końca wiadomo, czy dinozaury na pewno były jeszcze gadami, czy stanowiły samodzielną gromadę. W kwestii systematyki naukowcy pewnie będą spierać się jeszcze latami.
TAGI: Alan Dean Foster (51) Epizod I: Mroczne widmo (630) George Lucas (1128) Industrial Light & Magic (310) inspiracje (173) Kathleen Kennedy (443) Pradawny ląd (4) Steven Spielberg (269)

KOMENTARZE (9)

 • darth sheldon hiszpański inkwi2020-12-10 21:28:23

  Pamiętam, że leciało to kiedyś na Polscacie z ,,GWIAZDA SKAZANEGO NA ŚMIERĆ W NOWEJ PRODUKCJI"

 • bartoszcze2020-12-09 11:47:19

  @Yogurt
  To jak z potężnym, martwym od lat Sithem...

 • SW-Yogurt2020-12-08 23:58:41

  No i? Cóż takiego niezwykłego w bardzo dużej martwej od milionów lat jaszczurce? Ani pogłaskać, ani zjeść.

 • bartoszcze2020-12-08 22:14:01

  @Yogurt
  Dinozaur. Takie duże zwierzę podobne do jaszczurki. Tylko bardzo dużej.

 • SW-Yogurt2020-12-08 21:32:27

  Nigdy nie rozumiałem o co chodzi z tymi dinozaurami, zatem nie dostrzegam podobieństwa. ~;)

 • KiraSolo2020-12-08 15:42:35

  Jak byłam mała, to oglądałam taki film „Dinotopia”, bardzo miło wspominam.

 • Gator2020-12-07 20:33:06

  Obrazki rzeczywiście wyglądają bardzo podobnie. Lucas na pewno się tym inspirował. Znalazłam opis pierwszej książki z tej serii i wygląda to tak, jakby jakiś naukowiec naprawdę odkrył tę krainę i dokładnie ją opisał. Może kiedyś przeczytam :)

 • JJ Abrakad Abrams2020-12-07 19:19:52

  Na jego miejscu też zareagowałbym pozytywnie. To wszystko zależy od indywidualnego podejścia.

 • disclaimer2020-12-07 19:00:29

  Mogła być inspiracją na miarę w jakiej Dark City było dla Matrixa. Czyli dosyć powierzchowną, bo pożyczył mu tylko elementy scenografii, ale jednak w ideach na etapie pre-produkcji sięgano do dużo wcześniejszych źródeł.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..