TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Oficjalny początek cyklu „The High Republic”

2021-01-05 13:29:41

Nastał w końcu dzień, w którym możemy powiedzieć, że „wszyscy jesteśmy Republiką”. Po prawie dwóch latach oczekiwań premiery mają pierwsze tytuły z serii „The High Republic”, za rogiem czają się kolejne, a w dalszej perspektywie jawi się też serial „The Acolyte”, który w pewnym stopniu służył będzie zapewne jako podsumowanie wieloletniego programu wydawniczego.Wydarzenia przedstawione w „The High Republic” rozgrywają się dwieście lat przed pojawieniem się Skywalkerów. W galaktyce panuje pokój, ale na jej obrzeżach czają się różne zagrożenia. Na szczęście dla obywateli, Rycerzy Jedi jest wielu, są wpływowi i szanowani, a w centrum ich zainteresowania pozostaje Moc i samorozwój - polityka znajduje się na dalszym planie. Ci wyidealizowani mędrcy-wojownicy są symbolem ery i głównymi bohaterami opowiadanej w ramach cyklu historii.

Pod drugiej stronie mamy za to Najeźdźców Nihil, mioty anarchistów i rabusiów, niezauważonych przez Republikę do czasu Wielkiej Katastrofy, wydarzenia, które na zawsze odmienia oblicze uniwersum. Innym zagrożeniem, z którym przyjdzie się mierzyć Jedi, są roślino-potwory zwane Drengirami. Sithowie wprowadzili je w stan hibernacji wieki temu, ale po długim oczekiwaniu powracają, stając się poważnym niebezpieczeństwem dla galaktycznego pokoju.
- Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, że możemy otworzyć dla naszych autorów tak bogatą i różnorodną erę - powiedziała prezes Lucasfilmu Kathleen Kennedy. - Będziemy mogli zobaczyć Jedi u szczytu chwały. Projekt „The High Republic” podzielony został na trzy fazy: Light of the Jedi , Quest of the Jedi i Trails of the Jedi. Pierwsza faza to wszystkie tytuły, które pojawią się do połowy przyszłego roku. Są wśród nich powieści, komiksy, opowiadania, manga i inne publikacje, z których nie wszystkie jeszcze oficjalnie zapowiedziano.

Dzisiejsze otwarcie to premiera powieści „Light of the JediCharlesa Soule'a oraz książki młodzieżowej „A Test of CourageJustiny Ireland. Dostępna jest również książeczka z naklejkami „The Great Jedi RescueCavana Scotta.

Jutro do sprzedaży trafi pierwszy zeszyt (oczywiście z wielu planowanych) serii komiksowej „The High Republic” Marvela. Scenarzysta Cavan Scott oraz rysownik Ario Anindito przedstawią w nim Jedi stacjonujących na Starlight Beacon, wielozadaniowej stacji kosmicznej, będącej znakiem nadziei po Wielkiej Katastrofie. Główną bohaterką komiksu jest Keeve Trennis, dużą rolę w nim odgrywa też jej mistrz, Sskeer, trandoshanin.
Drugiego dnia lutego czytać będzie można już zacząć za to „Into the DarkClaudii Gray, tym razem opowiadającej o padawanie Reathu Siliasie, który mimo własnej niechęci zostaje wysłany na misję wraz z grupą innych Jedi. Wielka Katastrofa zmusza ich jednak do awaryjnego lądowania w przyszłej siedzibie Snoke'a, na tajemniczej stacji wojowników Amaxine.

Seria komiksowa „The High Republic Adventures” (scenariusz: Daniel José Older; rys. Harvey Tolibao) rozpocznie się 21.02. Głównymi jej bohaterami będą padawanka Lula Talisola oraz znany i lubiany mistrz Yoda. Komiks przedstawi perspektywę Jedi, którzy pomagają ofiarom Wielkiej Katastrofy i najazdów Nihilów. Mieszkańcy Zewnętrznych Rubieży jednak do Zakonu i samej idei Mocy nastawieni są sceptycznie, zawiązują nawet grupę, by stawić się ingerencji Jedi. Jeden z jej członków ukrywa jednak pewną tajemnicę...

Innymi historiami z cyklu „The High Republic” są też opowiadania publikowane magazynie Star Wars Insider. Pierwsza część pierwszego z nich, które napisał Charles Soule, już pojawiła się w grudniowym wydaniu czasopisma. Kolejne opowiadania napiszą Cavan Scott i Justina Ireland. Pierwsza faza „The High Republic” kontynuowana będzie latem. Wczoraj zapowiedziano kilka nowych książek. Więcej o nich pisaliśmy tutaj (klik).Star Wars: Light of the Jedi - Charles Soule

Na długo przed Najwyższym Porządkiem, na długo przed Imperium, wcześniej nawet niż „Mroczne widmo”. . . Jedi byli światłem Wielkiej Republiki.

To złoty wiek. Nieustraszeni zwiadowcy badają trasy nadprzestrzenne, rozszerzając granice Republiki do najdalszych gwiazd, światy rozkwitają pod łaskawym panowaniem Senatu, trwa pokój, wspierany mądrością i siłą zakonu użytkowników Mocy zwanych Jedi. Są u szczytu swej chwały i wolni obywatele mogą być pewni, że ci ochronią ich podczas każdego sztormu. Lecz nawet najjaśniejsze światło rzuca cień, w którym skrywają się zagrożenia, czekające tylko na odpowiedni moment.

Gdy szokująca katastrofa w nadprzestrzeni rozrywa na części frachtowiec, grad szczątków wyłaniających się z tej tragedii zagraża całemu systemowi. Kiedy tylko pojawia się wezwanie o pomoc, Jedi wkraczają na scenę. Skala niebezpieczeństwa jest jednak bardzo duża i Jedi zostają wystawieni na granicę swoich możliwości. Gdy niebo zaczyna pękać, zniszczenie dotyka pokojowy sojusz, który pomagali zbudować i Jedi muszą zaufać, że Moc poprowadzi ich przez dzień, w którym każda pomyłka skutkuje śmiercią milionów.

Jedi mężnie walczą z zagrożeniem, ale w tym czasie coś jeszcze bardziej śmiercionośnego wyrasta poza granicami Republiki. Katastrofa w nadprzestrzeni okazuje się być groźniejsza, niż Jedi mogliby podejrzewać. Zagrożenie kryje się w ciemności, z dala od blasku złotej epoki; skrywana jest tajemnica, która wzbudzi strach nawet w sercach Jedi. . .Star Wars: A Test of Courage - Justina Ireland

Kiedy statek transportowy zostaje nagle wyrzucony z nadprzestrzeni, a katastrofa dotyka całą galaktykę, młoda Jedi Vernestra Rwoh, padawan, zuchwała tech-dzieciak i syn ambasadora zostają porzuceni na lesistym księżycu. Muszą współpracować, aby przetrwać zarówno kontakt z tamtejszymi niebezpieczeństwami, jak i oprzeć się zagrożeniu, które czai się w cieniu. . .Zapraszamy do dyskusji na forum i zapoznania się z naszymi wcześniejszymi artykułami dotyczącymi „The High Republic”.
TAGI: Cavan Scott (91) Charles Soule (117) Claudia Gray (68) Daniel José Older (44) Justina Ireland (35) Kathleen Kennedy (394) Wielka Republika (The High Republic/Project Luminous) (101)

KOMENTARZE (25)

 • Lord Bart2021-02-14 05:01:45

  teraz porównajmy to z Old Republic :?

 • KyloRen19872021-01-07 09:03:40

  @AJ73

  Nie wiem czy pamiętasz, ale serial Acolyte ma się dziać właśnie podczas HR.

 • bartoszcze2021-01-07 08:46:29

  @AJ
  Spokojnie, gdyby Di$ney zaczął od HR czy KOTORa, to wszystkie rzygające Mati reagowałyby dokładnie tak samo :)

  Te typy tak mają, po prostu.

 • AJ732021-01-06 22:02:41

  Niestety, efekty uboczne sikłeli a w szczególności TROSKi, rykoszetem walą w HR. Widzimy to na Bastionie, widać to po innych forach nawet nie związanych ze SW.
  Czas już najwyższy, by sikłele poszły na zasłużony odpoczynek, podobnie jak i całe OT/PT. Widać z perspektywy czasu, że powrót do przeszłości w wykonaniu Disneya był błędem.
  Na szczęście, na szczęście jednak ktoś tam w międzyczasie dał to zielone światło na HR, z czego powinniśmy się wszyscy cieszyć, bo widać, że ten projekt będzie czymś o wiele większym niż się wydawało na początku. A przez to, jesteśmy na początku naprawdę (tak wiem, zbyt hajperowo zabrzmi :P) bogato zapowiadającej się dekady w SW - o ile covid nas nie wykończy. Albo i co innego :P.

  Książki, seriale zapowiedziane i te w planach, filmy, a może i gry - z czasem. Naprawdę, nie ma najmniejszych powodów, by narzekać teraz na SW. Porównajmy sobie, jaka posucha dekadowa była po ROTS, a jak szybko ogarnięto się po wpadce z sikłelami. Różnica chyba dobitnie widoczna, isn`t ? ...

  Ja jestem bardzo na tak. Jeszcze bardziej będę, gdy przynajmniej jakąś część z tego co w bookach, przeniosą na Disney +. Bardziej, niż te obecnie zapowiadane seriale (oprócz Mando ! :D), które i tak przecież będą nawiązywały do tego, co już znamy, przywitałbym coś z tworzonego HR właśnie.
  Ale, na to jest jeszcze za wcześnie :)

 • SW-Yogurt2021-01-06 21:57:13

  Fascynujące... Tylko po co te nawiązania do paskudztw z ST?

 • Mossar2021-01-06 21:25:55

  Oks. Mam nadzieję że zadziała.

 • disclaimer2021-01-06 21:21:44

  Pan się nie obawia, istnieje lekarstwo na pana boleści.

 • Mossar2021-01-06 19:36:06

  Żałosny jesteś, serio.

 • disclaimer2021-01-06 18:38:04

  A cóż to za Katastrofa? Jakieś subtle nod do trylogii sequeli? :P

 • KyloRen19872021-01-06 16:00:25

  słucham właśnie audiobooka Light of the Jedi i jest zacnie, cała akcja pierwszej części książki dzieje się w przeciągu 3 godzin do katastrofy... jest zacnie :D

 • disclaimer2021-01-06 14:25:27

  Konkurs na najokazalszy ból dupy w komentarzach uważam za otwarty :D

 • rebelyell2021-01-06 10:21:34

  W sumie przeczytałbym. Szkoda że nie będzie po polsku.

 • bartoszcze2021-01-06 09:30:39

  @Mossar
  stosuję od tak dawna że zapomniałem o jego istnieniu, a jeżeli coś mi przypomina to wyłącznie oznaczanie go w odpowiedziach przez współdyskutantów xD

 • Mossar2021-01-06 07:10:50

  $(`a:contains("disclaimer")`).closest(".boxContent").hide()

 • Mossar2021-01-06 07:10:34

  $(`a:contains("disclaimer")`).closest(".boxContent") - polecam jak ktoś chce się pozbyć bezsensownych komentarzy

 • disclaimer2021-01-06 01:49:41

  Tak bardzo ruszyło, że za już niebawem zdecydują się skończyć (The Acolyte) :P

 • bartoszcze2021-01-05 22:10:17

  @darth sheldon
  ale o którym okresie mówimy? :)

 • AJ732021-01-05 21:50:55

  Fajnie, że to się ruszyło. Książki, seriale, brakuje jeszcze filmów (tak wiem, jest w planach :)) Można powiedzieć, że kurek obfitości odkręcono. Fajn baj mi.
  Może jeszcze będą ludzie z tych w Disneyu, może ... :P

 • darth sheldon hiszpański inkwi2021-01-05 19:36:41

  Bartoszcze, a to nie była aby jenda z głównych krytyk, że za bardzo robią rzeczy w OT, a za mało w PT i ST. Choć patrząc na planowanie trylogi Sequeli, teraz mnie nie dziwi brak rzeczy tam

 • bartoszcze2021-01-05 18:58:27

  @Peter
  Tak jak ludzie zawsze woleli OT od PT i EU :)

 • Karaś2021-01-05 17:38:16

  początek spoilera koniec spoileraasdfasdfasdfpoczątek spoilera asdf koniec spoilera

 • Peter_D2021-01-05 15:03:41

  Będą pompowali wszystkie siły w High Republic, tak samo jak w sequele, a ludzie i tak będą wybierali OT ;)

 • chris872021-01-05 14:26:30

  Audiobooki juz kupione, po pracy zaczynam sluchac! :D

 • Lord Sidious2021-01-05 13:51:38

  @Adam - nie wiem czy akurat Legacy of the Jedi (https://star-wars.pl/Tekst/370,Legacy_of_the_Jedi.html) to najlepsza lektura by odpocząć od tych nowości :)

 • Adam Skywalker2021-01-05 13:35:16

  To dokładnie pięćdziesiąty news o The High Republic i . . . nie mam siły. Muszę zrobić sobie przerwę. Idę czytać LOTJ.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..