TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Oficjalny początek cyklu „The High Republic”

2021-01-05 13:29:41

Nastał w końcu dzień, w którym możemy powiedzieć, że „wszyscy jesteśmy Republiką”. Po prawie dwóch latach oczekiwań premiery mają pierwsze tytuły z serii „The High Republic”, za rogiem czają się kolejne, a w dalszej perspektywie jawi się też serial „The Acolyte”, który w pewnym stopniu służył będzie zapewne jako podsumowanie wieloletniego programu wydawniczego.Wydarzenia przedstawione w „The High Republic” rozgrywają się dwieście lat przed pojawieniem się Skywalkerów. W galaktyce panuje pokój, ale na jej obrzeżach czają się różne zagrożenia. Na szczęście dla obywateli, Rycerzy Jedi jest wielu, są wpływowi i szanowani, a w centrum ich zainteresowania pozostaje Moc i samorozwój - polityka znajduje się na dalszym planie. Ci wyidealizowani mędrcy-wojownicy są symbolem ery i głównymi bohaterami opowiadanej w ramach cyklu historii.

Pod drugiej stronie mamy za to Najeźdźców Nihil, mioty anarchistów i rabusiów, niezauważonych przez Republikę do czasu Wielkiej Katastrofy, wydarzenia, które na zawsze odmienia oblicze uniwersum. Innym zagrożeniem, z którym przyjdzie się mierzyć Jedi, są roślino-potwory zwane Drengirami. Sithowie wprowadzili je w stan hibernacji wieki temu, ale po długim oczekiwaniu powracają, stając się poważnym niebezpieczeństwem dla galaktycznego pokoju.
- Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, że możemy otworzyć dla naszych autorów tak bogatą i różnorodną erę - powiedziała prezes Lucasfilmu Kathleen Kennedy. - Będziemy mogli zobaczyć Jedi u szczytu chwały. Projekt „The High Republic” podzielony został na trzy fazy: Light of the Jedi , Quest of the Jedi i Trails of the Jedi. Pierwsza faza to wszystkie tytuły, które pojawią się do połowy przyszłego roku. Są wśród nich powieści, komiksy, opowiadania, manga i inne publikacje, z których nie wszystkie jeszcze oficjalnie zapowiedziano.

Dzisiejsze otwarcie to premiera powieści „Light of the JediCharlesa Soule'a oraz książki młodzieżowej „A Test of CourageJustiny Ireland. Dostępna jest również książeczka z naklejkami „The Great Jedi RescueCavana Scotta.

Jutro do sprzedaży trafi pierwszy zeszyt (oczywiście z wielu planowanych) serii komiksowej „The High Republic” Marvela. Scenarzysta Cavan Scott oraz rysownik Ario Anindito przedstawią w nim Jedi stacjonujących na Starlight Beacon, wielozadaniowej stacji kosmicznej, będącej znakiem nadziei po Wielkiej Katastrofie. Główną bohaterką komiksu jest Keeve Trennis, dużą rolę w nim odgrywa też jej mistrz, Sskeer, trandoshanin.
Drugiego dnia lutego czytać będzie można już zacząć za to „Into the DarkClaudii Gray, tym razem opowiadającej o padawanie Reathu Siliasie, który mimo własnej niechęci zostaje wysłany na misję wraz z grupą innych Jedi. Wielka Katastrofa zmusza ich jednak do awaryjnego lądowania w przyszłej siedzibie Snoke'a, na tajemniczej stacji wojowników Amaxine.

Seria komiksowa „The High Republic Adventures” (scenariusz: Daniel José Older; rys. Harvey Tolibao) rozpocznie się 21.02. Głównymi jej bohaterami będą padawanka Lula Talisola oraz znany i lubiany mistrz Yoda. Komiks przedstawi perspektywę Jedi, którzy pomagają ofiarom Wielkiej Katastrofy i najazdów Nihilów. Mieszkańcy Zewnętrznych Rubieży jednak do Zakonu i samej idei Mocy nastawieni są sceptycznie, zawiązują nawet grupę, by stawić się ingerencji Jedi. Jeden z jej członków ukrywa jednak pewną tajemnicę...

Innymi historiami z cyklu „The High Republic” są też opowiadania publikowane magazynie Star Wars Insider. Pierwsza część pierwszego z nich, które napisał Charles Soule, już pojawiła się w grudniowym wydaniu czasopisma. Kolejne opowiadania napiszą Cavan Scott i Justina Ireland. Pierwsza faza „The High Republic” kontynuowana będzie latem. Wczoraj zapowiedziano kilka nowych książek. Więcej o nich pisaliśmy tutaj (klik).Star Wars: Light of the Jedi - Charles Soule

Na długo przed Najwyższym Porządkiem, na długo przed Imperium, wcześniej nawet niż „Mroczne widmo”. . . Jedi byli światłem Wielkiej Republiki.

To złoty wiek. Nieustraszeni zwiadowcy badają trasy nadprzestrzenne, rozszerzając granice Republiki do najdalszych gwiazd, światy rozkwitają pod łaskawym panowaniem Senatu, trwa pokój, wspierany mądrością i siłą zakonu użytkowników Mocy zwanych Jedi. Są u szczytu swej chwały i wolni obywatele mogą być pewni, że ci ochronią ich podczas każdego sztormu. Lecz nawet najjaśniejsze światło rzuca cień, w którym skrywają się zagrożenia, czekające tylko na odpowiedni moment.

Gdy szokująca katastrofa w nadprzestrzeni rozrywa na części frachtowiec, grad szczątków wyłaniających się z tej tragedii zagraża całemu systemowi. Kiedy tylko pojawia się wezwanie o pomoc, Jedi wkraczają na scenę. Skala niebezpieczeństwa jest jednak bardzo duża i Jedi zostają wystawieni na granicę swoich możliwości. Gdy niebo zaczyna pękać, zniszczenie dotyka pokojowy sojusz, który pomagali zbudować i Jedi muszą zaufać, że Moc poprowadzi ich przez dzień, w którym każda pomyłka skutkuje śmiercią milionów.

Jedi mężnie walczą z zagrożeniem, ale w tym czasie coś jeszcze bardziej śmiercionośnego wyrasta poza granicami Republiki. Katastrofa w nadprzestrzeni okazuje się być groźniejsza, niż Jedi mogliby podejrzewać. Zagrożenie kryje się w ciemności, z dala od blasku złotej epoki; skrywana jest tajemnica, która wzbudzi strach nawet w sercach Jedi. . .Star Wars: A Test of Courage - Justina Ireland

Kiedy statek transportowy zostaje nagle wyrzucony z nadprzestrzeni, a katastrofa dotyka całą galaktykę, młoda Jedi Vernestra Rwoh, padawan, zuchwała tech-dzieciak i syn ambasadora zostają porzuceni na lesistym księżycu. Muszą współpracować, aby przetrwać zarówno kontakt z tamtejszymi niebezpieczeństwami, jak i oprzeć się zagrożeniu, które czai się w cieniu. . .Zapraszamy do dyskusji na forum i zapoznania się z naszymi wcześniejszymi artykułami dotyczącymi „The High Republic”.
TAGI: Ario Anindito (6) Cavan Scott (105) Charles Soule (134) Claudia Gray (77) Daniel José Older (53) Harvey Tolibao (4) Justina Ireland (49) Kathleen Kennedy (428) The High Republic Adventures (IDW Publishing) (17) The High Republic Adventures: The Monster of Temple Peak (7) The High Republic: The Edge of Balance (8) Wielka Republika (2021-2022) (The High Republic - komiksy) (37) Wielka Republika (The High Republic/Project Luminous) (154)

KOMENTARZE (25)

 • Lord Bart2021-02-14 05:01:45

  teraz porównajmy to z Old Republic :?

 • KyloRen19872021-01-07 09:03:40

  @AJ73

  Nie wiem czy pamiętasz, ale serial Acolyte ma się dziać właśnie podczas HR.

 • bartoszcze2021-01-07 08:46:29

  @AJ
  Spokojnie, gdyby Di$ney zaczął od HR czy KOTORa, to wszystkie rzygające Mati reagowałyby dokładnie tak samo :)

  Te typy tak mają, po prostu.

 • AJ732021-01-06 22:02:41

  Niestety, efekty uboczne sikłeli a w szczególności TROSKi, rykoszetem walą w HR. Widzimy to na Bastionie, widać to po innych forach nawet nie związanych ze SW.
  Czas już najwyższy, by sikłele poszły na zasłużony odpoczynek, podobnie jak i całe OT/PT. Widać z perspektywy czasu, że powrót do przeszłości w wykonaniu Disneya był błędem.
  Na szczęście, na szczęście jednak ktoś tam w międzyczasie dał to zielone światło na HR, z czego powinniśmy się wszyscy cieszyć, bo widać, że ten projekt będzie czymś o wiele większym niż się wydawało na początku. A przez to, jesteśmy na początku naprawdę (tak wiem, zbyt hajperowo zabrzmi :P) bogato zapowiadającej się dekady w SW - o ile covid nas nie wykończy. Albo i co innego :P.

  Książki, seriale zapowiedziane i te w planach, filmy, a może i gry - z czasem. Naprawdę, nie ma najmniejszych powodów, by narzekać teraz na SW. Porównajmy sobie, jaka posucha dekadowa była po ROTS, a jak szybko ogarnięto się po wpadce z sikłelami. Różnica chyba dobitnie widoczna, isn`t ? ...

  Ja jestem bardzo na tak. Jeszcze bardziej będę, gdy przynajmniej jakąś część z tego co w bookach, przeniosą na Disney +. Bardziej, niż te obecnie zapowiadane seriale (oprócz Mando ! :D), które i tak przecież będą nawiązywały do tego, co już znamy, przywitałbym coś z tworzonego HR właśnie.
  Ale, na to jest jeszcze za wcześnie :)

 • SW-Yogurt2021-01-06 21:57:13

  Fascynujące... Tylko po co te nawiązania do paskudztw z ST?

 • Mossar2021-01-06 21:25:55

  Oks. Mam nadzieję że zadziała.

 • disclaimer2021-01-06 21:21:44

  Pan się nie obawia, istnieje lekarstwo na pana boleści.

 • Mossar2021-01-06 19:36:06

  Żałosny jesteś, serio.

 • disclaimer2021-01-06 18:38:04

  A cóż to za Katastrofa? Jakieś subtle nod do trylogii sequeli? :P

 • KyloRen19872021-01-06 16:00:25

  słucham właśnie audiobooka Light of the Jedi i jest zacnie, cała akcja pierwszej części książki dzieje się w przeciągu 3 godzin do katastrofy... jest zacnie :D

 • disclaimer2021-01-06 14:25:27

  Konkurs na najokazalszy ból dupy w komentarzach uważam za otwarty :D

 • rebelyell2021-01-06 10:21:34

  W sumie przeczytałbym. Szkoda że nie będzie po polsku.

 • bartoszcze2021-01-06 09:30:39

  @Mossar
  stosuję od tak dawna że zapomniałem o jego istnieniu, a jeżeli coś mi przypomina to wyłącznie oznaczanie go w odpowiedziach przez współdyskutantów xD

 • Mossar2021-01-06 07:10:50

  $(`a:contains("disclaimer")`).closest(".boxContent").hide()

 • Mossar2021-01-06 07:10:34

  $(`a:contains("disclaimer")`).closest(".boxContent") - polecam jak ktoś chce się pozbyć bezsensownych komentarzy

 • disclaimer2021-01-06 01:49:41

  Tak bardzo ruszyło, że za już niebawem zdecydują się skończyć (The Acolyte) :P

 • bartoszcze2021-01-05 22:10:17

  @darth sheldon
  ale o którym okresie mówimy? :)

 • AJ732021-01-05 21:50:55

  Fajnie, że to się ruszyło. Książki, seriale, brakuje jeszcze filmów (tak wiem, jest w planach :)) Można powiedzieć, że kurek obfitości odkręcono. Fajn baj mi.
  Może jeszcze będą ludzie z tych w Disneyu, może ... :P

 • darth sheldon hiszpański inkwi2021-01-05 19:36:41

  Bartoszcze, a to nie była aby jenda z głównych krytyk, że za bardzo robią rzeczy w OT, a za mało w PT i ST. Choć patrząc na planowanie trylogi Sequeli, teraz mnie nie dziwi brak rzeczy tam

 • bartoszcze2021-01-05 18:58:27

  @Peter
  Tak jak ludzie zawsze woleli OT od PT i EU :)

 • Karaś2021-01-05 17:38:16

  początek spoilera koniec spoileraasdfasdfasdfpoczątek spoilera asdf koniec spoilera

 • Peter_D2021-01-05 15:03:41

  Będą pompowali wszystkie siły w High Republic, tak samo jak w sequele, a ludzie i tak będą wybierali OT ;)

 • chris872021-01-05 14:26:30

  Audiobooki juz kupione, po pracy zaczynam sluchac! :D

 • Lord Sidious2021-01-05 13:51:38

  @Adam - nie wiem czy akurat Legacy of the Jedi (https://star-wars.pl/Tekst/370,Legacy_of_the_Jedi.html) to najlepsza lektura by odpocząć od tych nowości :)

 • Adam Skywalker2021-01-05 13:35:16

  To dokładnie pięćdziesiąty news o The High Republic i . . . nie mam siły. Muszę zrobić sobie przerwę. Idę czytać LOTJ.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..