TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Refleksje twórców po premierze High Republic

2021-01-18 13:13:13

Już za dwa tygodnie premiera kolejnej powieści z uniwersum „The High Republic”. Tym razem przeczytać będziemy mogli „Into the Dark” autorstwa Claudii Gray, jednej z najpopularniejszych obecnie pisarek związanych ze Star Wars.
Jutro miną też dwa tygodnie od premiery „Light of the JediCharlesa Soule'a, która otworzyła nową erę. W wywiadzie dla Star Wars Explained autor podzielił się ciekawostkami na temat rozwoju serii i swoimi własnymi refleksjami. Soule ujawnił, że świat i podstawowe założenia chronologii Wysokiej Republiki zostały stworzone wspólnie przez wszystkich autorów pracujących przy Projekcie Luminous, ale każdy twórca dostał wolną rękę przy rozwijaniu konkretnych tytułów, nad którymi pracował. Soule więc sam wymyślił fabułę i bohaterów swojej powieści, a następnie zespół Luminous i Story Group spotkali się, by przedyskutować jego pomysły i połączyć je z innymi książkami i komiksami.

Pisarz potwierdził również, że następne fazy High Republic będą przygotowywane przez tych samych twórców. Mamy zobaczyć w nich, jak Republika pod wpływem różnych wydarzeń zaczęła zatracać swoje wartości, aż w końcu zmieniła się w skorumpowany i słaby system znany z prequeli. Soule zasugerował też, że w kolejnych pozycjach z serii mogą pojawić się jacyś znani wookie, a w przyszłości może nawet Jabba the Hutt. Na razie jednak niczego nie obiecuje.

„Light of the Jedi” okazała się wydawniczym hitem i zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów „New York Times'a”, co dotychczas udało się tylko kilku tytułom z Gwiezdnych Wojen. Za to powieść dziecięco-młodzieżowa „A Test of Courage” na liście NYT jest druga, tylko że w innej kategorii (książki dla dzieci).Na zdjęciu Michael Siglain, dyrektor kreatywny Lucasfilm Publishing i główny pomysłodawca oraz koordynator inicjatywy High Republic, sprawdzający dostępność nowych powieści w księgarniach. W Barnes&Nobles w Nowym Yorku książka Soule'a zajęła honorowe miejsce, za to mniejszy nakład książki Ireland już się wyczerpał.

Sukcesy finansowe „The High Republic” odnosi również w komiksach. Dzień przed premierą złożonych było już ponad dwieście tysięcy zamówień na pierwszy zeszyt nowej serii Cavana Scotta. Dotyczy to jednak tylko zeszytów papierowych, wydanie cyfrowe nie jest wliczane. Tak czy inaczej, nakład tej publikacji również szybko się wyczerpał, dlatego wydawca już szykuje dodruki.Scott skomentował także kontrowersje związane ze specyficznym wykorzystaniem miecza świetlnego w jego komiksie. W pewnym momencie główna bohaterka, żeby nie spaść z wysokiego drzewa, wbija w nie miecz świetlny i zawiesza się na nim. Autor przyznał, że rzeczywiście kłóci się to z dotychczasowym przedstawieniem broni Jedi i gdyby miał taką możliwość, wróciłby do tej sceny i sprawił, by Kevee zamiast miecza, chwyciła się gałęzi. Co się jednak stało, to się nie odstanie i Soctt uważa, że całą sytuację można w kanonie próbować wyjaśnić wykorzystaniem Mocy. Jak zresztą zauważa, różne dziwne rzeczy z mieczami świetlnymi robiono już w EU.

Zapraszamy o dyskusji na forum:

- o inicjatywie „The High Republic
- o powieści „Light of the Jedi
- o powieści młodzieżowej „A Test of Courage
- i o serii komiksowej.
TAGI: Cavan Scott (105) Charles Soule (134) Claudia Gray (77) Justina Ireland (49) Michael Siglain (23) Wielka Republika (2021-2022) (The High Republic - komiksy) (37) Wielka Republika (The High Republic/Project Luminous) (154)

KOMENTARZE (45)

 • Lord Bart2021-02-14 05:36:45

  miecz w drzewie XD

 • Mr Sosa2021-01-20 17:39:43

  Już koniec tematu. Obaj zmarnowaliśmy kilkanaście cennych minut.

 • Kathi Langley2021-01-20 17:29:36

  Państwo napiją się meliski, bo zaraz wjedzie odkurzacz.

 • Adam Skywalker2021-01-20 16:38:51

  Story Group nie powstało po to, by wyeliminować błędy z kanonu. To drobiazg przy tym, czym się zajmują.

 • Alex Wolf2021-01-20 16:34:44

  @ Mr Sosa Napisałem konkretnie a to, że tego nie rozumiesz to już twoja sprawa. I nie parafrazuj moich słów, bo ci to nie wychodzi.

 • Mr Sosa2021-01-20 16:21:02

  "Nie grzeszysz inteligencją", "niby facet" - co prawdziwy facet taki jak Ty odpowiada w takiej sytuacji? "Spier*alaj"? Bo nie wiem.

 • Mr Sosa2021-01-20 15:49:15

  Kto tu strzela focha.

 • Alex Wolf2021-01-20 15:29:59

  Mr Sosa Nie mogą spartolić, gdyż jeżeli ktoś kto nie uczy się na błędach poprzedników robi to samo - to jest albo idiotą albo niedojdą albo ma to gdzieś. Bądź facetem i nie strzelaj fochów, tragedia co się dzieje z tymi niby facetami, o byle co już jest obraza majestatu. Co do ciebie Bartoszcze to nie używaj słowa amen, którego znaczenia nie rozumiesz, zresztą jesteś pelikanem Disneya a zwłaszcza tandetnej trylogii sequeli, więc twoje zdanie mnie zupełnie nie interesuje.

 • bartoszcze2021-01-20 07:34:37

  @Mr Sosa
  Amen.

 • Mr Sosa2021-01-20 07:08:25

  Ty nie grzeszysz kulturą. Od początku, od pierwszej odpowiedzi, atakujesz mnie "kulami w płot", "brakiem inteligencji" i "czytaniem ze zrozumieniem". Co jest trudnego w zrozumieniu, że oczekujesz od Lucasfilm Story Group stuprocentowej skutecznosci? Inaczej Twoich wypowiedzi nie można rozumieć - skoro powołano ich, płacą im za taką robotę, a Ty nie przyjmujesz do wiadomości, że mogą czasem spartaczyć tą robotę to wniosek jest taki, że Twoim zdaniem błędów nie można popełniać. To nie jest oczywiscie żadne usprawiedliwienie tego co zrobili. To Ty się z jakiegoś niezrozumiałego mi powodu oburzyłeś na komemtarz, o tym, że ludzie sa omylni.

  Ja ze swojej strony kończę ta jakże bezsensowną i nieprzyjemną "dyskusję".

 • Alex Wolf2021-01-20 01:17:58

  @ Mr Sosa Widzę, że nie grzeszysz inteligencją. Dziad swoje i ty baba swoje.

 • Mr Sosa2021-01-19 22:31:10

  Czyli jednak nie popełniasz błędów.

 • Alex Wolf2021-01-19 22:01:48

  Mro Sosa - Chłopie umiesz czytać ze zrozumieniem? Jest grupa by pilnować spójności całego nowego kanonu, to po co im płacą skoro i tak są niespójności? Tym mają się tylko zajmować, do tego zostało to wszystko stworzone by nie było właśnie błędów z Legend.

 • Wooki32021-01-19 20:13:31

  @Adam Skywalker
  "Ktoś tu na mnie od jakiegoś czasu poluje. W dodatku ktoś, komu na rękę jest obniżenie zaufania fanów do naszego serwisu i wzbudzanie niechęci do progresywnego odłamu Gwiezdnych wojen, którego częścią na pewno jest High Republic. Będę miał Cię na oku ;)"

  Niedawno mi zarzucałeś, że za mało się udzielam, a teraz jak się udzielam to też źle? Nie, nie poluję na ciebie, natomiast oceniam to co piszesz, a jest to niestety bardzo stronnicze i mocno nacechowane twoimi własnymi zapatrywaniami obyczajowo/politycznymi które usiłujesz wcisnąć innym. Jeśli zaczniesz przedstawiać albo chociaż próbować przedstawić kwestię z obu stron to nie będę miał powodów do uwag a może nawet cię pochwalę za rzetelne dziennikarstwo.

  Mnie jest na rękę obniżenie zaufania do serwisu? Szczególnie takiego którego jestem częścią od 16 lat? XD Ty tak na serio? Problem z twoimi wpisami jest taki, że próbujesz promować jak sam to nazwałeś "progresywny odłam Gwiezdnych wojen, którego częścią na pewno jest High Republic" zupełnie jakbyś pisał na zamówienie. Bastion jest serwisem autonomicznym i nie trzeba robić za PRowca Lucasfilmu i Disneya. A ty niestety niewygodne rzeczy przemilczałeś pisząc o "sukcesach" jakbyś to przepisywał z głównej na starwars.com. Gwiezdne Wojny zawsze były progresywne, byli przedstawiciele różnych ras ludzkich i obcych oraz ostre babki. Próba wciskania radykalnego "progresywizmu" szkodzi marce bo dzieli ludzi i ogranicza kreatywność bo pewne rzeczy trzeba zawrzeć a innych nie wolno.

  "Od siebie przypomnę tylko, że nigdy nie powinno czerpać się informacji i ksztaltować perspektywy na podstawie jednego źródła."

  O widzisz. To jest bardzo słuszne stwierdzenie. Jeśli je zastosujesz w swoich wpisach to będzie krok w dobrą stronę.

 • Mr Sosa2021-01-19 16:52:16

  Ależ czy ja je usprawiedliwiam? Nie zgodzisz się z tym, że ludzie popełniają błędy i w tym wypadku też popełnili? Rozumiem, że np. Ty nigdy nie popełniasz błędów? Całe Twoje życie to pasmo dobrych decyzji i samych sukcesów?

 • Alex Wolf2021-01-19 16:14:30

  @ Mr Sosa - Nie ma wolnych sądów gdyż nie przeprowadzono dekomunizacji i lustracji, więc znowu trafiłeś kulą w płot. Nie baw się w adwokata diabła bo i tak poniesiesz klęskę.Pojawiające się braki spójności w nowym kanonie nie da się niczym usprawiedliwić.

 • Mr Sosa2021-01-19 06:54:05

  Po to zostały stworzone wolne sądy, żeby było wszędzie sprawiedliwie. Czy jest?

 • Alex Wolf2021-01-19 01:31:50

  @Mr Sosa - Po to została stworzona Grupa Spójności Kanonu by nie było tzw omyłek, więc twoja odpowiedź to strzał kulą w płot.

 • Adam Skywalker2021-01-18 23:04:35

  Nie, nie, nie... Po prostu teraz tak dużo pojawia się fake newsów i emocje są tak skrajne, że trzeba je jakoś regulować. Niczego jednak nie ukrywamy, ale też nie możemy pisać o każdym niuansie, tylko dlatego, że jest spora grupa osób, która tylko szuka czegoś, by przyczepić się do Disneya, kanonu, prezes Kennedy i progresywnej narracji w popkulturze. Nawet się nie da, a też nie mam zamiaru napędxać tej gigantycznej nagonki, Od siebie przypomnę tylko, że nigdy nie powinno czerpać się informacji i ksztaltowac perspektywy na podstawie jednego źródła.

 • JJ Abrakad Abrams2021-01-18 22:59:21

  Czyli lepiej, żeby fani żyli w niewiedzy z różowymi okularami na nosie ?

 • Adam Skywalker2021-01-18 22:42:18

  Ktoś tu na mnie od jakiegoś czasu poluje. W dodatku ktoś, komu na rękę jest obniżenie zaufania fanów do naszego serwisu i wzbudzanie niechęci do progresywnego odłamu Gwiezdnych wojen, którego częścią na pewno jest High Republic. Będę miał Cię na oku ;)

 • Wooki32021-01-18 21:56:19

  New York Times na swojej liście bestsellerów umieszcza to co chcą wypromować, a nie to co faktycznie najlepiej się sprzedaje. Lista służy do zwiększenia sprzedaży, to rodzaj reklamy.

  200 tysięcy egzemplarzy to ilość jaką Lucasfilm sprzedał do sklepów, a nie ilość którą kupili czytelnicy. W dodatku oni sprzedają je do sklepów bez możliwości zwrotów. Stosują dokładnie ta samą praktykę ktora stosowana była w latach 90 i doprowadziła do zapaści na rynku komiksowym. Aby dostać dostęp do rzadszych wariantów okładek sklepikarz musi kupić odpowiednią ilość (tak, bez możliwości zwrotu). Takie praktyki to jeden z powodów dla których sklepy komiksowe zdychają.

  Z tego co widziałem w necie to te książki leżą wszędzie w wcale ludzie się na nie jakoś nie rzucają za to wszystkie sprzyjające Disneyowi portale jeszcze przed premierą biły pianę jakie to wielkie jest zapotrzebowanie na High Republic.

  Szkoda, że autor "zapomniał" wspomnieć o tych sprawach.

 • SW-Yogurt2021-01-18 20:57:08

  Podoba mi się argument "A u was biją [ustawa o czymśtam, czy jakoś tak]". ~:)

 • rebelyell2021-01-18 19:47:39

  Dziękować za info, bo ja nie śledzę za bardzo innych źródeł ;)

 • mkn2021-01-18 18:06:37

  Niestety Siglain zapytany na streamie o kolejność czytania stwierdził, że dowolna, a to g*wno prawda. Nie skończyłem jeszcze AToC, ale póki co kolejność mi wychodzi taka:
  - Opowiadanie z Insidera
  - LotJ część 1 i 2
  - AToC
  - LotJ część 3
  - komiks HR #1
  Mossar zapytał Scotta o spoilery LotJ w komiksie, a ten też przygłupa udawał, a przecież spory spoiler jest.

 • rebelyell2021-01-18 17:57:52

  Czyli zacząłem od d. strony :D Ok, dzięki wszystkim :)

 • mkn2021-01-18 17:41:52

  @rebelyell
  Pierwszy zeszyt dzieje się równolegle do samej końcówki książki. Bezpośrednią kontynuacją bym go nie nazwał, ale ciągnie dalej np. wątek Sskeer`a. Trzeba poczekać na kolejne zeszyty, żeby ocenić ile będzie nowego, a ile kontynuacji.

 • Adam Skywalker2021-01-18 17:41:41

  Komiks dzieje się w tym samym czasie, co końcówka LOTJ, ale kolejne numery będą już pokrywały się z The Rising Storm. Niektóre postacie pojawiają się we wszystkich tytułach i to jest właśnie efekt opisanych przez Soule`a konsultacji między autorami.

 • Melethron2021-01-18 17:33:24

  @rebelyell Komiks dzieje się równolegle do wydarzeń z LotJ, ale jest osobną historią. Mimo wszystko trzeba przeczytać LotJ jako pierwsze jeśli nie chce się natknąć na spojlery, które przez wspominki pewnych bohaterów pojawiają się w komiksie. Generalnie LotJ, AToC i komiks to trzy różne historie wspominające wydarzenia i bohaterów z pozostałych pozycji.

 • Mr Sosa2021-01-18 17:30:26

  Fandom Star Wars taki jest. Polski niestety też.

 • darth sheldon hiszpański inkwi2021-01-18 17:17:19

  Szkoda, że niektórzy tfurcy youtuberowi, nic nie przeczytali z tego, ale już wyrokami rzucają, choć przynajmniej jest to chyba najbardziej znana seria książek star wars od czasów Nowej Ery Jedi

 • rebelyell2021-01-18 17:16:33

  Zatem komiks dzieje się po wydarzeniach w książce i jest jej bezpośrednią kontynuacją?

 • darth sheldon hiszpański inkwi2021-01-18 17:14:55

  Można wiedzieć jakie były inne pozycje SW na szczycie? Wiem, że na pewno były to Ahsoka i trylogia Thrawna

 • mkn2021-01-18 17:04:46

  Są połączone, imho sam komiks bez znajomości LotJ wypada tak sobie. Komiks pokazuje następstwa niektórych wydarzeń z książki.

 • rebelyell2021-01-18 16:51:52

  A jak się ma komiks do książki? Historie są jakoś połączone ze sobą?

 • mkn2021-01-18 16:32:45

  Mimo tego co prorokowali bastionowi eksperci, w pełni zasłużony sukces. Początek wyśmienity. Z niecierpliwością czekam na dalsze wydarzenia, mam nadzieję, że poziom LotJ zostanie utrzymany w kolejnych głównych książkach.
  We are all the Republic.

 • Mr Sosa2021-01-18 16:17:20

  Ponieważ ludzie są omylni i popełniają błędy.

  W temacie, jestem w połowie i świetna książka. Jak skończę ją tak jak Krogulec czy Melethron to ocenię.

 • OwenKRK2021-01-18 16:15:11

  Mają prawo czuć się dumni z tego co zrobili, kawał świetnej lektury! Z niecierpliwością czekam na kolejne części - We are All the Republic :)

 • Alex Wolf2021-01-18 15:43:56

  Po to został stworzony nowy kanon by nie potarzać błędów Legend, miał być spójny i wzajemnie się uzupełniający, więc dlaczego znowu robi się burdel?

 • Melethron2021-01-18 15:31:58

  @Krogulec bo Legendy były spójne XD

 • Mr Sosa2021-01-18 15:22:31

  "Jak zresztą zauważa, różne dziwne rzeczy z mieczami świetlnymi robiono już w EU." - zaprzeczysz?

 • Krogulec2021-01-18 15:11:16

  Sprawa wbicia miecza świetlnego w drzewo najlepiej ukazuje poziom spójności w Kanonie :)

  A sukces będzie krótkotrwały, bo słabizna na razie.

 • bartoszcze2021-01-18 14:42:27

  To ile dokładnie sprzedali?

 • Mr Sosa2021-01-18 14:14:11

  Bardzo cieszę się z sukcesu Wysokiej Republiki na arenie międzynarodowej. Może dzięki temu któryś z wydawców w Polsce zdecyduje się jednak wydawać książki Star Wars w Polsce.

 • Melethron2021-01-18 13:27:28

  Niech od razu zwiększą nakład "Into the Dark", gdyż spodziewam się, że ta pozycja również zostanie szybko wykupiona!

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..