TWÓJ KOKPIT
0

Komiksy

Egmontowe wieści

2021-02-20 20:46:09 Egmont Polska

Polscy czytelnicy komiksowych historii spod znaku Star Wars mogli w zeszłym roku poczuć się nieco niedopieszczeni. Na rynku nie pojawiło się zbyt wiele nowych pozycji. W ofercie wydawnictwa Egmont, w której zabrakło albumowych opowieści, znalazły się tylko cztery numery dobrze znanego fanom periodyku Star Wars Komiks. Dodatkowo słowa we wstępniaku ostatniego zeszytu również nie napawały optymizmem pozostawiając czytelników w niepewności co do przyszłości pisma. Niepokój ten został jednak szybko rozwiany. Najpierw na fanpage'u Star Wars Komiks, a następnie podczas spotkania z Tomaszem Kołodziejczakiem w ramach zeszłorocznej Cyber Edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (14-15 listopada 2020), pojawiły się informacje na temat planowanych na ten rok tytułów, a szczegóły przedstawiane w kolejnych miesiącach przynosiły tylko lepsze wieści. Zanim jednak przyjrzymy się dokładnym zapowiedziom wcześniej kilka słów na temat wydarzeń związanych z Egmontem.

W zeszłym roku w wydawnictwie zaszły pewne zmiany, o których warto wspomnieć. Egmont zaprzestał wydawania książek w naszym kraju. Jego właściciel Egmont Publisher postanowił sprzedać działy książek w oddziałach w Polsce, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii do Harper Collins Publisher. Na początku maja sfinalizowano transakcję przejścia pionu książek oraz tytułów książkowych Egmont Polska oraz włączenia ich do wydawnictwa Harper Collins Polska. Konsekwencją tej zmiany było zmniejszenie częstotliwości ukazywania się czasopisma Star Wars Komiks oraz brak gwiezdnowojennych tytułów w komiksowym katalogu wydawnictwa. Dodatkowo spowodowało to, że pewne sprawy na linii Egmont - licencjodawca wymagały uporządkowania w wyniku czego na kolejne obrazkowe opowieści z logiem Star Wars przyjdzie nam czekać do wiosny 2021 roku. Niestety na obecną chwilę brakuje informacji co do przyszłości książkowych publikacji związanych ze światem Gwiezdnych Wojen, nie tylko tych skierowanych do najmłodszych, ale również różnego rodzaju encyklopedii, słowników czy ilustrowanych przewodników. Egmont nie będzie już ich wydawał i nie wiadomo jakie plany związane z tym tematem ma Harper Collins.

Chociaż z oferty Egmontu zniknęły książki to nadal pozostaje on wydawcą gier planszowych, pism dla dzieci i oczywiście komiksów. Co więcej jesienią zeszłego roku wydawnictwo świętowało 30 urodziny. Historia polskiego oddziału grupy medialnej Egmont rozpoczęła się w 1990 roku wydaniem komiksów opisujących zabawne perypetie kaczora Donalda. Od tego czasu gama tytułów była stale poszerzana o nowe pozycje kierowane głownie do dzieci i młodzieży, ale nie raz także do dorosłych. Wydawnictwo od wielu lat pozostaje liderem na rynku komiksowym oraz jest ważnym graczem na rynku czasopism, a do niedawna również książki dziecięcej.

Wracając jednak do teraźniejszości przyjrzyjmy się temu co nas czeka w kolejnych miesiącach. A jest czemu się przyglądać. Egmont po kilkumiesięcznej przerwie planuje powrócić do wydawania komiksów z nową energią.
Na początek, już w marcu, możemy spodziewać się kolejnego zeszytu Star Wars Komiks. Na ten rok zaplanowano łącznie trzy numery, które będą stanowiły kontynuację wątków publikowanych już wcześniej na łamach magazynu, a wydanych oryginalnie za oceanem w latach 2015 - 2019. Na nasz rynek trafią również nowe albumy, w cenie 39,99 zł i formacie znanym nam już z komiksowej kolekcji Legend. Tutaj polski wydawca postanowił sięgnąć po najnowsze serie Marvela zapoczątkowane w 2020 roku: Star Wars, Darth Vader oraz Bounty Hunters. Pierwsze tomy w kwietniu i maju, kolejne w dalszych miesiącach. Dodatkowo w tym roku powinien pojawić się kolejny Star Wars Film, który ukazał się oryginalnie nakładem IDW Publishing. Najprawdopodobniej będzie to adaptacja epizodu III, biorąc pod uwagę fakt, że adaptacja "Skywalker. Odrodzenie" nie została jeszcze wydana na zachodzie (Łotr 1 i Solo ewentualnie w dalszej kolejności).
Na tym jednak nie koniec. Latem i jesienią Egmont zamierza wprowadzić na rynek nowe tytuły. Informacje o nich, jak i daty premier zostaną jednak podane w późniejszym terminie. Oczywiście wydawnictwo przygląda się wielu komiksom. Kwestia takich serii jak The High Republic lub Doctor Aphra czy różnego rodzaju mini-serii lub krótszych, pojedynczych historii pozostaje otwarta. Na tą chwilę jednak nie ma co do nich sprecyzowanych planów. Wiadomo natomiast, że w ofercie wydawnictwa na 2021 rok zabraknie gwiezdnowojennych opowieści Dark Horse'a, cykl Legend został wstrzymany i na tą chwile nie wiadomo jaki będzie jego dalszy los. Poniżej przedstawiamy rozpiskę pozycji potwierdzonych na ten rok.

Marzec 2021
Star Wars Komiks tom #11
- Hope Dies (Star Wars #50-55)

Kwiecień 2021
Star Wars tom #1: Ścieżka przeznaczenia (Star Wars Volume #1: The Destiny Path) (152 strony)
- The Destiny Path (Star Wars #1-6)
Darth Vader tom #1: Mroczne serce Sithów (Darth Vader Volume #1: Dark Heart of the Sith) (128 stron)
- Dark Heart of the Sith (Darth Vader #1-5)

Maj 2021
Łowcy nagród tom #1 (Bounty Hunters Volume #1: Galaxy's Deadliest)
- Galaxy's Deadliest (Bounty Hunters #1-6)

Czerwiec 2021
Star Wars Komiks tom #12
- The Escape (Star Wars #56-61)

Wrzesień 2021
Star Wars Komiks tom #13
- The Scourging of Shu-Torun (Star Wars #62-67)

Nieokreślony termin 2021
Star Wars Volume #2: Operation Starlight
- The Will of Tarkin (Star Wars #7-8)
- Operation Starlight (Star Wars #9-11)
Darth Vader Volume #2: Into the Fire)
- Into the Fire (Darth Vader #6-11)
Star Wars Film
- Zemsta Sithów (The Prequel Trilogy – A Graphic Novel)

Temat na forum.
TAGI: Darth Vader (2020) (7) Egmont Polska (633) Łowcy nagród (Bounty Hunters - 2020) (8) Plan wydawniczy (86) Star Wars (2015 - 2019) (141) Star Wars (2020) (8) Star Wars Film (komiksy) (13) Star Wars Komiks (231) zapowiedzi komiksowe (88)

KOMENTARZE (24)

 • Karwan892021-02-24 22:35:47

  @Yogurt, a no tak, zapomniałem zupełnie, że ostatni znany ze Skywalkerów też z nimi miał do czynienia. Dzięki wielkie.

 • SW-Yogurt2021-02-24 20:13:40

  Wiadomix: Dziedzictwo, ale to 100 lat później. ~;)

  A czy oprócz Karmazynowego Imperium?... Raczej nie.

 • Karwan892021-02-24 14:08:35

  W sumie to mnie jeszcze tak naszło jeszcze jedno pytanie.
  Czy są jakieś jeszcze komiksy, które opowiadają o Vongach, poza Invasion i tym z Katarnem co był u nas opublikowany? (wiem, że się pojawiają w Karmazynowym Imperium bodajrze w takiej srebrno czarnej zbroi i nie jest powiedziane kim są).

 • Karwan892021-02-24 10:50:21

  @Promil & @Yogurt, dzięki za wyjasnienie :) Nad DT od DeA nie płaczę, bo mam całość od Egmontu, ale szkoda na pewno dla pozostałych fanów.
  Pozostaje czekać i liczyć na to, że kiedyś ktoś wyda brakujące tytuły...
  Chyba, że sami zorganizujemy kickstartera na jednostrzałowe wydawnictwo xD

 • SW-Yogurt2021-02-23 22:01:09

  ~:) Tak to jest, gdy się zacznie coś pisać, potem się będzie robić pięć innych rzeczy i dopiero kliknie Wyślij. ~:)

  No to jeszcze dorzucę, że w DeA brakuje dwóch ostatnich kawałków Dark Times (od 23 zeszytu), ale takie to kfiatki wychodzą z licencji. ~:/

 • SW-Yogurt2021-02-23 21:54:58

  @Karwan89 - Tak, w DeA jest cała Inwazja, bo cała składa się z trzech kawałków. I zdechła, a potem sprzedała i skasowała lub odwrotnie. ~;)
  A Katarn był w Talesach (nic z nich nie było w DeA), to nie była część Inwazji jako cyklu.

 • promil2021-02-23 21:25:11

  @ Karwan89, Dark Horse zakończył cykl Invasion po 16 zeszytach i u DeA chyba wyszła całość. Dark Times było dwa razy dłuższe, a Legacy to już ponad 50 zeszytów.
  Co do Kyle`a Katarna to może chodzi Ci o "Equals and Opposites" z Tales #21, u nas wydane jako "Podobieństwa i różnice" w SWK 4/2009, nie mam jednak pojęcia czy trafiło do kolekcji DeA.

 • Slavek_82021-02-23 11:21:46

  Biere to wszystko, może poza Zemstą Sithów.

 • Karwan892021-02-23 11:04:14

  @Yogurt całe Invasion jest w DeA? Przecież tam był raptem jakiś pierdek o początku inwazji? Jeżeli tak to jestem grubo zawiedziony tą serią, bo myślałem, że to jest przynajmniej tak długi cykl jak Dark Times, Legacy etc. Hmn, ale kojarzę coś, że w którymś SWK był jakiś komiks z tego cyklu z Kylem Katarnem, a w DeA na bank go nie było.

 • SW-Yogurt2021-02-22 22:59:50

  Invasion jest w DeA.
  Za to Egmont mógłby po prostu wydać to czego nie było w DeA. Szarpnąłbym się i skompletował. W końcu takie spóźnione dobieranie kompletu, to fajna zabawa. ~:)

  Tak, tak, kretyńskie licencje pewnie nie pozwalają wydawać wybranych rzeczy - pewnie wszystko (co nie ma wielkiego sensu), albo nic. ~:/ Zatem nie kupuję niczego.

 • Karwan892021-02-22 13:22:43

  Gdyby Hachette ruszyło ze swoją kolejcą pełnych Legend (o ile się nie mylę, tam jest absolutnie wszystko), to kupił bym i tak :) Szkoda, że pewnie do tego nie dojdzie.
  Pozostaje się łudzić, że Egmont w 2022 ruszy ponownie z Legendami i po prostu wyda to czego brakuje, chociażby zapowiadany kiedyś Invasion (zanim Disney wrzucił EU do kosza).
  Nie wiem jak Wy, ale ja zaczynałem przygodę jeszcze za czasów pierwszego komiksu SW od Egmont, czyli Gwiezdne Wojny Komiks. O ile wtedy byłem dzieciakiem i nie było by mnie stać na kupowanie wszystkiego jak leci, o tyle teraz jak w końcu mogę sobie pozwolić, to nie ma czego czytać :(
  Wiem, że można po angielsku, ale chciałbym jednak wspierać lokalny rynek, dorzucać się do PKB i mieć nadzieję, że dostaną dobrej jakości produkty po polsku.

  Super, że lecą z bieżącymi seriami i z tego co widać to chcą się na nich mocno skupić, więc może i doczekamy się Kanana, Obi-Wan&Qui-Gon. Zęby sobie najmnocniej ostrzę na Maula od DHC, który do kanonu się załapał. Jeżei ktoś to z Egmontu czyta, to tylko nieśmiało przypomnę, że mój pomysł na wydanie Marveli oryginalnych wyśmialiście na MFGiK... a potem się srogo zdziwiliście ;) Więc może tym razem warto posłuchać fanów ;)

 • Nestor2021-02-22 11:09:53

  Fantastyczne wieści, bardzo mnie cieszą!

 • SW-Yogurt2021-02-22 00:25:36

  W DeA nie było z linii głównej:

  Dawn of the Jedi 2012-2013
  The Old Republic 2010-2011
  Lost Tribe of the Sith 2012
  Knight Errant 2010-2012
  Star Wars Episode I: The Phantom Menace Adventures ~;)
  Star Wars Ongoing/początki Republic, stąd niewiele w DeA Vilmarha Grahrka. ~:(
  Starfighter
  Clone Wars ~;)
  Darth Maul: Death Sentence 2012
  Purge: The Tyrant`s Fist 2013
  Dark Times #23 i późniejsze 2013
  Darth Vader and the Ghost Prison 2012-2013
  Darth Vader and the Ninth Assassin 2012-2013
  Blood Ties: Boba Fett is Dead 2012
  Jabba the Hutt 1995-1996
  Ewoki, skoro były Droidy... ~;)
  Agent of the Empire 2011-2013
  Bounty Hunters
  Mara Jade
  Shadows of the Empire: Evolution
  Legacy Vol. 2 2012-2013 ~:(

  Sporo jednostrzałowców rozstrzelonych po całej chronologii (Talesy!!!) i takich kawałków, których nie chciało się nikomu zrecenzować. ~;) Oraz tego co przeoczyłem.

  Oczywiście, część z tych rzeczy wydał Egmont dawno temu, część uzupełniał właśnie jako Legendy. Ale i tak nie ma całości. ~:( No i wkurzające jest grzebanie i składanie z różnych zeszycików, miast wygodne czytanie w solidnej formie z twardymi ramkami. ~;)

  A ja nie mam jeszcze więcej, bo od kasacji kupiłem jedynie DeA i niektóre "The Art of", z jednym tomem świadomie odrzuconym i wypartym. No i filmy, bez tego z Palporem.

 • KyloRen19872021-02-21 22:47:34

  egmont po kolekcji mówił, że w legendy już się nie będzie pchał

 • vaderart2021-02-21 22:43:11

  Faktycznie jeszcze nie wszystkie starsze komiksy zostały u nas wydane. Super że wydają nowe, ale było by extra gdyby wydali i te wcześniej pominięte.

 • darth sheldon hiszpański inkwi2021-02-21 22:23:20

  SwYogurt, a które komiksy nie wyszły w kolekcji? Tylko brak komiksu z Banem kojarzę, i chyba jeszcze tą serię o Rakatanach

 • SW-Yogurt2021-02-21 20:52:30

  @dshi - Nie jest tak różowo. DeA wydało całkiem sporo, w dobrej jakości, z poprawionym tłumaczeniem i niewielkimi błędami. Ogólnie super, ale do kompletu Legend trochę brakuje. Niestety, spis na Bastionie ma nieaktualne oznaczenia, choć wszystkie dane są w odpowiednim wątku na Forum.
  Komplet wydało Hachette (115 tomów), ale chyba tylko po francusku.

  Zatem brak Legend od Egmontu to smuteczek.

 • Virdi2021-02-21 18:55:07

  Fajnie, że będą wydawali komiksy SW w takiej formie jak marvele, ale mogli by wydać tak WSZYSTKIE kanoniczne komiksy. Star Wars Komiks w formie tej gazetki to jakiś żart.

 • ShaakTi11382021-02-21 18:41:04

  <głęboki oddech>

  Kanan!

 • darth sheldon hiszpański inkwi2021-02-21 02:43:08

  W sumie to legendy chyba bodaj wszystkie wyszły w kolekcji od Deagonstini, więc nie ma straty

 • darth sheldon hiszpański inkwi2021-02-21 02:42:10

  Nic nie będą wydawać, bo sami nie wiedzą jak temat ugryźć, plus by nie kolidowało to z ewentualnymi serialami i filmami

 • KyloRen19872021-02-21 01:25:08

  a ja nic nie kupię z tego... no chyba, że marvel i disney zaczną w końcu wydawać coś po SW9, to dopiero wtedy... a tak nie tykam SW do tego czasu bo męczy mnie eksploatowanie okresu OT

 • Melethron2021-02-20 23:11:28

  Ambitne mają plany, aby udało im się je zrealizować.

 • vaderart2021-02-20 21:36:44

  Bardzo dobre wieści :D

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..