TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Jak czytać "Wielką Republikę"?

2021-03-13 13:39:52

Już w maju w księgarniach pojawi się „Światło Jedi”, pierwsza część nowej serii opowiadającej o Wielkiej Republice. Bazując na nieoficjalnych doniesieniach, w kolejnych miesiącach wydawnictwo Olesiejuk wyda następne książki wchodzące w skład tej serii. Również wydawnictwo Egmont wyrażało swoje zainteresowanie wydaniem komiksów z tej ery w przyszłości. Co za tym idzie, w przyszłych miesiącach polscy fani będą mieli szansę doświadczyć "Wielkiej Republiki" po polsku, a wbrew pozorom, żeby poznać ten projekt wydawniczy, nie wystarczy posłuchać któregoś z Youtuberów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czytać o Wielkiej Republice w kolejności wydawania, ale warto mieć świadomość powiązań pomiędzy wydanymi pozycjami. Nieprawidłowa kolejność czytania może spowodować, że niektóre z wydarzeń mogą zostać zdradzone czytelnikowi wcześniej niżby chciał. Z tego powodu publikujemy sugerowaną kolejność czytania, która powinna ustrzec czytającego przed poznaniem skutków wydarzeń z innych, jeszcze nieprzeczytanych, pozycji.


Sugerowana kolejność czytania:

x - pozycja nieobowiązkowa
* - pozycja o istotnym znaczeniu fabularnym
** - pozycja obowiązkowa

1. Starlight: Part One - Go Together x (Charles Soule)
Opowiadanie zadebiutowało w magazynie Insider 199. Opowiada historię małżeństwa mechaników pracujących na stacji Starlight Beacon. To krótkie i proste opowiadanie nie ma istotnego wpływu na losy ery, lecz jej bohaterowie pojawiają się w "Świetle Jedi" Charlesa Soule'a.

2. Światło Jedi ** (Charles Soule)
Powieść C. Soule'a to zdecydowanie główny punkt startowy ery Wielkiej Republiki. W tej historii doświadczamy wydarzeń, które inicjują konflikt, którego skutki, dalsze implikacje będziemy poznawać w kolejnych książkach i komiksach. Ponadto poznajemy ogromne ilości nowych postaci, miejsc, organizacji czy statków. Najistotniejsza pozycja z dotychczas wydanych.

3. Starlight: Part Two - Go Together x (Charles Soule)
Drugie opowiadanie pojawiło się w lutym w magazynie Insider 200. Powinno być czytane po "Świetle Jedi", gdyż zdradza pewne istotne szczegóły finału książki Soule'a.

4. Wielka Republika. Bez strachu #1 * (Cavan Scott)
Pierwszy numer głównego komiksu nowej ery jest w pewnym sensie odrębnym tworem. Sam autor podczas jednego z wywiadów przyznał, że przez długi czas komiks zaczynał się od zeszytu, który obecnie jest zeszytem drugim. Twórcy uznali, że przyda się dodatkowy zeszyt, który będzie jednocześnie wprowadzeniem postaci Keeve Trennis i samej Wielkiej Republiki. Stąd wziął się pomysł na fabułę pierwszego numeru. Istotne jest, by przeczytać ten zeszyt po "Świetle Jedi", gdyż wyjawia istotną informację fabularną.

5. Próba Odwagi * (Justina Ireland)
W teorii powieść J. Ireland można przeczytać w dowolnym momencie. Trzeba jednak wiedzieć, że to co się dzieje z bohaterami w finale historii, jest w niewielkim stopniu odkryte w końcówce "Światła Jedi". Nie jest to jednak tajemnica, której wyjawienie psuje odbiór całości. "Próba Odwagi" to powieść dla dzieci, jednakże jest pierwszym spotkaniem z Rycerką Jedi Vernestrą Rwoh, która pojawi się ponownie w książce "Out of the Shadows", komiksie Cavana Scotta oraz prawdopodobnie w wielu innych pozycjach.

6. W Ciemność * (Claudia Gray)
Powieść autorki "Utraconych Gwiazd" może być z powodzeniem czytana zaraz po "Świetle Jedi". Pierwsze rozdziały mają miejsce jeszcze przed wydarzeniami z początku książki Charlesa Soule'a, ale już druga połowa może zdradzać pewne fakty. Dodatkowo w tej książce wprowadzone jest nowe zagrożenie, które można obserwować w późniejszych komiksach "Wielkiej Republiki".

7. Starlight: First Duty x (Cavan Scott)
Kolejne opowiadanie debiutujące w magazynie Insider. Tym razem C. Scott opowiada historię Velko Jahen, która ma rozpocząć nową pracę w Latarnii Gwiezdny Blask.

8. Starlight: Hidden Danger x (Justina Ireland)

9. Burza Nadciąga ** (Cavan Scott)
Powieść Cavana Scotta to najistotniejsza pozycja drugiej fali pierwszej fazy. Koniecznie do przeczytania, jeśli chce się śledzić wydarzenia w erze Wielkiej Republiki.

10. Race to Crashpoint Tower x (Daniel J. Older)
Co prawda, wydarzenia z ksiązki dla młodszego czytelnika autorstwa D. J. Oldera dzieją się dokładnie w tym samym momencie co te z powieści Cavana Scotta, ale bardziej rozsądne wydaje się poznanie w pierwszej kolejności głównej historii z perspektywy Jedi obecnych w centrum wydarzeń „Republic Fair”. Natomiast „Race to Crashpoint Tower” to opowieść o młodym padawanie Ramie Jomaramie i jego wkładzie w wydarzenia na Valo.

11. The Monster of Temple Peak * (Cavan Scott)
Teoretycznie komiks Scotta i Rachael Stott mógłby być uznany za nieobowiązkowy, ale skupia się na bohaterce książki „Burza Nadciąga”, która najprawdopodobniej będzie odgrywała ważną rolę w całej historii. Opowieść rozgrywa się przed wydarzeniami z poprzednich dwóch pozycji, ale wydaje się, że więcej sensu ma przeczytanie tego komiksu po „Burza Nadciąga”.

12. Trail of Shadows * (Daniel J. Older)
Komiks Oldera jest pewnego rodzaju kontynuacją wydarzeń z „Burza Nadciąga”. Już pierwszy kadr zdradza bardzo istotny fakt z książki Scotta, więc pod żadnym pozorem nie należy czytać tego komiksu przed wspomnianą książką.

13. Starlight: Past Mistakes x (Cavan Scott)

14. Out of the Shadows * (Justina Ireland)
Książka YA od Justiny Ireland porusza pewien istotny wątek nadprzestrzenny, opowiada również o dalszych wydarzeniach niektórych bohaterów poprzednich części. Nie jest jednak tak istotna fabularnie jak „Burza Nadciąga” Scotta.

15. Tempest Runner * (Cavan Scott)
„Tempest Runner” to audiobook Cavana Scotta opowiadający m.in. o Lournie Dee. Historia ta mogłaby zostać uznana za nieobowiązkową, ale pewne wydarzenia mogą mieć istotny wpływ na to co czeka nas w przyszłym roku.

Komiksy typu ongoing:

Wielka Republika. Bez strachu od #2 * (Cavan Scott)
W drugim zeszycie rozpoczyna się główny wątek fabularny związany z Rycerką Jedi Keeve Trennis oraz Trandoshańskim Mistrzem Jedi Sskeerem. Na późniejszym etapie w komiksie pojawia się jednak wielu przedstawicieli Zakonu Jedi, a historia dzieje się na przestrzeni całej osi czasu związanej z inicjatywą „Wielka Republika”.

The High Republic Adventures* (Daniel J. Older)
Kolejność czytania komiksu Daniela Jose Oldera nie ma aż tak istotnego znaczenia jak w przypadku serii Cavana Scotta. Komiks ze stajni IDW podejmuje wątek rozpoczęty w „Świetle Jedi”, lecz w kolejnych zeszytach opowiada nieco odseparowane historie. Należy jednak ostrożnie sięgać po ten komiks, bo podobnie jak „Trail of Shadows” może wyjawić pewne fakty z innych książek.

TAGI: Cavan Scott (108) Charles Soule (139) Chronologie nowego kanonu Star Wars (1) Claudia Gray (81) Daniel José Older (53) Del Rey (510) Disney Press / Disney-Lucasfilm Press (101) IDW Publishing (49) Justina Ireland (49) Marvel Comics (392) Olesiejuk (44) The High Republic Adventures (IDW Publishing) (17) The High Republic Adventures: The Monster of Temple Peak (7) The High Republic: Trail of Shadows (4) Wielka Republika (2021-2022) (The High Republic - komiksy) (39) Wielka Republika (The High Republic/Project Luminous) (158)

KOMENTARZE (21)

 • Lord Bart2021-04-06 01:01:25

  Ciekawe czy za 20 lat znowu to skasują i będą wymyślali kolejną historię w podobnym stylu? Rebranding?

 • vaderart2021-03-17 19:57:33

  No bo już się wystraszyłem że przegapiłem :) a tu jest o nim: https://star-wars.pl/News/17462,Zapowiedz_Star_Wars_Magazyn_12.html

 • Xalkigo2021-03-17 12:05:44

  Zobaczyłem ich facebooka, rzeczywiście mieli gotowy numer 12 i pokazali jego okładkę ale widocznie nie rozwiązali problemów z licencją.

 • SW-Yogurt2021-03-16 22:09:31

  @vaderart - Faktycznie, mam 11 i notatkę, aby kupić 12. Nie kupiłem, bo widać nie wydali. ~:)

 • Karwan892021-03-16 13:02:04

  Z SW Magazyn była bardzo dziwna kwestia. Pomimo tego, że śledziłem wtedy Bastion (dzień zaczynam od prasówki i Bastion jest jednym z serwisów na mojej liście), to o samym SW Magazynie dowiedziałem się chyba przypadkiem w Empiku. Kupiłem pierwszy numer, a później już nie mogłem żadnego dostać i nawet mi z głowy to wyleciało... szkoda, że się nie utrzymali.

 • Xalkigo2021-03-16 04:01:30

  Z SW Magazyn ciekawa kwestia bo pamiętam byłem na majówce w Witaszycach w roku albo rok po przejęciu SW przez Disneya i z tego co mówił wlascieil SW Magazyn miał starć s się o licencję

 • Mossar2021-03-15 10:56:32

  Biorąc pod uwagę, że komiks THR wyjdzie pewnie najpóźniej to największego spoilera nie będzie :) A zresztą Olesiejuk chyba wydaje w miarę w zgodzie z tą listą.

 • Nestor2021-03-15 10:35:32

  Dzięki za poradnik, ale niestety będę czytał tak jak wydadzą, bo jestem głodny SW. :)

 • vaderart2021-03-14 19:00:18

  SW-Yogurt
  SW Magazyn 12 numerów wydali? A nie tylko 11 było?

 • Qel Asim2021-03-14 18:41:14

  Będę czytał jak leci. Nigdy nie przejmowałem się spoilerami.

 • mkn2021-03-14 14:44:20

  Zaimponował mi Pan redaktor tym wpisem :) Good job!

  We are all the Republic

 • darth sheldon hiszpański inkwi2021-03-14 03:12:48

  Patrzę na Wookie i wygląda na to, że Geode jest wśród popularnych stron

 • rebelyell2021-03-13 23:02:40

  A co się stało z chronologią Nowego Kanonu, że nie jest aktualizowana?

  https://star-wars.pl/Tekst/3421

  @Mossar: właśnie ja też najpierw przeczytałem THR#1, a dopiero potem "Światło Jedi" >_<

 • SW-Yogurt2021-03-13 21:17:36

  Ostatnie czasopismo, nie dla najmłodszych w 100%, utrzymało się przez 12 numerów. A chyba nie ma innej drogi do legalnego wydania opowiadań.

 • Mossar2021-03-13 19:34:38

  Całkiem interesujący pomysł. Ale pewnie prawnie niemożliwy do wykonania. Pewnie Insider ma do tego prawa.

 • Karwan892021-03-13 19:32:17

  Jeszcze jedno, myślicie, że jest szansa przy pomocy jakiejś petycji sprawić, by w którejś z książek, jako bonus pojawiło się tłumaczenie opowiadania Starlight?

 • Karwan892021-03-13 19:29:49

  Na taki artykuł czekałem :D Jeszcze jakby ktoś podpowiedział, czy warto i jeżeli tak, to na jakim etapie, oglądać te krótkie video zajawki z YT Star Warsowego?:)

 • SW-Yogurt2021-03-13 18:47:33

  Literatura z kluczem, o ja cię...

 • Mossar2021-03-13 18:43:03

  Spoko :) W sumie od biedy można czytać jak się chce, ale ze Slavkiem bodajże narzekalismy, że THR #1 zdradza trochę z finału Światła.

 • AJ732021-03-13 16:26:44

  Super rozpiska !, dzienks ! :)))

 • JJ Abrakad Abrams2021-03-13 13:48:14

  No to dobrze, że akurat Światło Jedi będzie w Polsce jako pierwsze.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..