TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Jak czytać "Wielką Republikę"?

2021-03-13 13:39:52

Już w maju w księgarniach pojawi się "Światło Jedi", pierwsza część nowej serii opowiadającej o Wielkiej Republice. Bazując na nieoficjalnych doniesieniach, w kolejnych miesiącach wydawnictwo Olesiejuk wyda następne książki wchodzące w skład tej serii. Również wydawnictwo Egmont wyrażało swoje zainteresowanie wydaniem komiksów z tej ery w przyszłości. Co za tym idzie, w przyszłych miesiącach polscy fani będą mieli szansę doświadczyć "Wielkiej Republiki" po polsku, a wbrew pozorom, żeby poznać ten projekt wydawniczy, nie wystarczy posłuchać któregoś z Youtuberów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czytać o Wielkiej Republice w kolejności wydawania, ale warto mieć świadomość powiązań pomiędzy wydanymi pozycjami. Nieprawidłowa kolejność czytania może spowodować, że niektóre z wydarzeń mogą zostać zdradzone czytelnikowi wcześniej niżby chciał. Z tego powodu publikujemy sugerowaną kolejność czytania, która powinna ustrzec czytającego przed poznaniem skutków wydarzeń z innych, jeszcze nieprzeczytanych, pozycji.


Na wstępie należy wspomnieć o tym, że niektóre elementy Wielkiej Republiki pojawiały się w kanonicznych historiach jeszcze przed oficjalnym startem pierwszej fazy serii. Nie są to pozycje obowiązkowe, lecz mogą stanowić przyjemne uzupełnienie. Poniższa lista zawiera książki i komiksy, które zawierają nawiązania do ery Wielkiej Republiki.

Dooku: Jedi Lost (Cavan Scott) - trudno jednoznacznie ocenić jak wiele nawiązań do ery Wielkiej Republiki znajduje się w audiobooku C. Scotta. Autor wspomina, że zawarł w tej pozycji kwestie, które mogą, ale niekoniecznie muszą pojawić się w erze Wielkiej Republiki. Historia ta wspomina o Jedi i Sithach z przeszłości, wielkich bitwach i wydarzeniach, które mogły mieć miejsce w Wielkiej Republice. Ponadto pojawia się nazwisko jednej z bohaterek nowej ery.
Dark Legends (George Mann) - jedno z opowiadań tego zbioru traktuje o nowym zagrożeniu, które pojawia się w książce "Into the Dark" Claudii Gray oraz w głównym komiksie "The High Republic".
The Rise of Kylo Ren (Charles Soule) - komiks twórcy "Światła Jedi" wprowadza jedną z głównych bohaterek nowej serii oraz miejsce odwiedzane przez Bella Zettifara i Lodena Greatstorma.
Star Wars: Doctor Aphra (Alyssa Wong) - w nowej serii o doktor Aphrze można znaleźć nawiązanie do pewnej kluczowej technologii wykorzystywanej przez Nihilów. Pojawiają się również statki z tego okresu.
Star Wars (Charles Soule) - flagowy komiks Charlesa Soule mający miejsce zaraz po "Imperium Kontratakuje" wielokrotnie podejmuje wątki z związane z erą Wielkiej Republiki.
Master & Apprentice (Claudia Gray) - nie ma pewności, czy książka Claudii Gray zawiera nawiązania do nowej ery, lecz parę fragmentów sugeruje powiązanie z Wielką Republiką. Jednym z głównych elementów tej książki są przepowiednie Jedi. W jednej z nich pojawia się pewne określenie, które może być kluczowe dla nowo powstałej serii.


Sugerowana kolejność czytania:

1. Starlight: Part One - Go Together (Charles Soule)
Opowiadanie zadebiutowało w magazynie Insider 199. Opowiada historię małżeństwa mechaników pracujących na stacji Starlight Beacon. To krótkie i proste opowiadanie nie ma istotnego wpływu na losy ery, lecz jej bohaterowie pojawiają się w "Świetle Jedi" Charlesa Soule'a. Pozycja nieobowiązkowa.

2. Światło Jedi (Charles Soule)
Powieść C. Soule'a to zdecydowanie główny punkt startowy ery Wielkiej Republiki. W tej historii doświadczamy wydarzeń, które inicjują konflikt, którego skutki, dalsze implikacje będziemy poznawać w kolejnych książkach i komiksach. Ponadto poznajemy ogromne ilości nowych postaci, miejsc, organizacji czy statków. Najistotniejsza pozycja z dotychczasowo wydanych.

3. Starlight: Part Two - Go Together (Charles Soule)
Drugie opowiadanie pojawiło się w lutym w magazynie Insider 200. Powinno być czytane po "Świetle Jedi", gdyż zdradza pewne istotne szczegóły finału książki Soule'a. Pozycja nieobowiązkowa.

4. The High Republic #1 (Cavan Scott)
Pierwszy numer głównego komiksu nowej ery jest w pewnym sensie odrębnym tworem. Sam autor podczas jednego z wywiadów przyznał, że przez długi czas komiks zaczynał się od zeszytu, który obecnie jest zeszytem drugim. Twórcy uznali, że przyda się dodatkowy zeszyt, który będzie jednocześnie wprowadzeniem postaci Keeve Trennis i samej Wielkiej Republiki. Stąd wziął się pomysł na fabułę pierwszego numeru. Istotne jest, by przeczytać ten zeszyt po "Świetle Jedi", gdyż wyjawia informację o śmierci jednego z bohaterów.

5. Próba Odwagi (Justina Ireland)
W teorii powieść J. Ireland można przeczytać w dowolnym momencie. Trzeba jednak wiedzieć, że to co się dzieje z bohaterami w finale historii, jest w niewielkim stopniu odkryte w końcówce "Światła Jedi". Nie jest to jednak tajemnica, której wyjawienie psuje odbiór całości. "Próba Odwagi" to powieść dla dzieci, jednakże jest pierwszym spotkaniem z Rycerz Jedi Vernestrą Rwoh, która pojawi się ponownie w książce "Out of the Shadows" oraz komiksie Cavana Scotta.

6. W Ciemność (Claudia Gray)
Powieść autorki "Utraconych Gwiazd" może być z powodzeniem czytana zaraz po "Świetle Jedi". Pierwsze rozdziały mają miejsce jeszcze przed wydarzeniami z początku książki Charlesa Soule'a, ale już druga połowa może zdradzać pewne fakty. Dodatkowo w tej książce wprowadzone jest nowe zagrożenie, które można obserwować w późniejszych komiksach "The High Republic".

7. The High Republic #2 - ? (Cavan Scott)
W drugim zeszycie rozpoczyna się główny wątek fabularny związany z Rycerz Jedi Keeve Trennis oraz Trandoshańskim Mistrzem Jedi Sskeerem. Komiks podejmuje wątek rozpoczęty w książce "W ciemność". Wymieszanie tej kolejności nie jest jednak błędem. Zarówno trzeci zeszyt komiksu, jak i książka Claudii Gray, mogą stanowić dobry punkt startowy dla wątku nowego zagrożenia.

8. The High Republic Adventures (Daniel J. Older)
Kolejność czytania pierwszych dwóch zeszytów komiksu Daniela Jose Oldera nie ma aż tak istotnego znaczenia jak w przypadku serii Cavana Scotta. Komiks ze stajni IDW podejmuje wątek rozpoczęty w "Świetle Jedi". Wstępnie wydaje się, że ma miejsce jeszcze przed finałem wspomnianej książki, ale trudno ocenić co będzie działo się w kolejnych numerach. Późniejsza lektura tego komiksu wydaje się być dobrym pomysłem, gdyż jednym z bohaterów jest młodszy o kilkaset lat Yoda, natomiast poprzednie pozycje na różne sposoby wspominają tą postać i stanowią całkiem udany wstęp do wydarzeń z tego komiksu.

W wakacje pojawią się kolejne pozycje z projektu wydawniczego "Wielka Republika". Na polskie wydania będziemy musieli chwilę poczekać, natomiast po angielsku będzie można je przeczytać już w czerwcu. "The Rising Storm" Cavana Scotta najprawdopodobniej będzie rozwijać główny wątek fabularny związany z tajemniczymi Nihilami. Młodzieżowa powieść "Out of the Shadows" Justiny Ireland (premiera miesiąc później), jeśli wierzyć opublikowanej okładce, będzie opisywać historię nowej, czarnoskórej bohaterki oraz postaci znanych z "Próby Odwagi" i "W Ciemność". Daniel Jose Older opowie historię dla młodszych czytelników w "Race to Crashpoint Tower". Najbardziej enigmatyczną z zapowiedzi jest graficzna powieść Cavana Scotta pt. "The Monster of Temple Peak". Wciąż nie wiadomo co planuje Claudia Gray.
TAGI: Cavan Scott (86) Charles Soule (109) Chronologie nowego kanonu Star Wars (1) Claudia Gray (68) Daniel José Older (39) Del Rey (494) Disney Press / Disney-Lucasfilm Press (93) IDW Publishing (47) Justina Ireland (30) Marvel Comics (378) nowości książkowe (251) Olesiejuk (8) Wielka Republika (The High Republic/Project Luminous) (84)

KOMENTARZE (21)

 • Lord Bart2021-04-06 01:01:25

  Ciekawe czy za 20 lat znowu to skasują i będą wymyślali kolejną historię w podobnym stylu? Rebranding?

 • vaderart2021-03-17 19:57:33

  No bo już się wystraszyłem że przegapiłem :) a tu jest o nim: https://star-wars.pl/News/17462,Zapowiedz_Star_Wars_Magazyn_12.html

 • Xalkigo2021-03-17 12:05:44

  Zobaczyłem ich facebooka, rzeczywiście mieli gotowy numer 12 i pokazali jego okładkę ale widocznie nie rozwiązali problemów z licencją.

 • SW-Yogurt2021-03-16 22:09:31

  @vaderart - Faktycznie, mam 11 i notatkę, aby kupić 12. Nie kupiłem, bo widać nie wydali. ~:)

 • Karwan892021-03-16 13:02:04

  Z SW Magazyn była bardzo dziwna kwestia. Pomimo tego, że śledziłem wtedy Bastion (dzień zaczynam od prasówki i Bastion jest jednym z serwisów na mojej liście), to o samym SW Magazynie dowiedziałem się chyba przypadkiem w Empiku. Kupiłem pierwszy numer, a później już nie mogłem żadnego dostać i nawet mi z głowy to wyleciało... szkoda, że się nie utrzymali.

 • Xalkigo2021-03-16 04:01:30

  Z SW Magazyn ciekawa kwestia bo pamiętam byłem na majówce w Witaszycach w roku albo rok po przejęciu SW przez Disneya i z tego co mówił wlascieil SW Magazyn miał starć s się o licencję

 • Mossar2021-03-15 10:56:32

  Biorąc pod uwagę, że komiks THR wyjdzie pewnie najpóźniej to największego spoilera nie będzie :) A zresztą Olesiejuk chyba wydaje w miarę w zgodzie z tą listą.

 • Nestor2021-03-15 10:35:32

  Dzięki za poradnik, ale niestety będę czytał tak jak wydadzą, bo jestem głodny SW. :)

 • vaderart2021-03-14 19:00:18

  SW-Yogurt
  SW Magazyn 12 numerów wydali? A nie tylko 11 było?

 • Qel Asim2021-03-14 18:41:14

  Będę czytał jak leci. Nigdy nie przejmowałem się spoilerami.

 • mkn2021-03-14 14:44:20

  Zaimponował mi Pan redaktor tym wpisem :) Good job!

  We are all the Republic

 • darth sheldon hiszpański inkwi2021-03-14 03:12:48

  Patrzę na Wookie i wygląda na to, że Geode jest wśród popularnych stron

 • rebelyell2021-03-13 23:02:40

  A co się stało z chronologią Nowego Kanonu, że nie jest aktualizowana?

  https://star-wars.pl/Tekst/3421

  @Mossar: właśnie ja też najpierw przeczytałem THR#1, a dopiero potem "Światło Jedi" >_<

 • SW-Yogurt2021-03-13 21:17:36

  Ostatnie czasopismo, nie dla najmłodszych w 100%, utrzymało się przez 12 numerów. A chyba nie ma innej drogi do legalnego wydania opowiadań.

 • Mossar2021-03-13 19:34:38

  Całkiem interesujący pomysł. Ale pewnie prawnie niemożliwy do wykonania. Pewnie Insider ma do tego prawa.

 • Karwan892021-03-13 19:32:17

  Jeszcze jedno, myślicie, że jest szansa przy pomocy jakiejś petycji sprawić, by w którejś z książek, jako bonus pojawiło się tłumaczenie opowiadania Starlight?

 • Karwan892021-03-13 19:29:49

  Na taki artykuł czekałem :D Jeszcze jakby ktoś podpowiedział, czy warto i jeżeli tak, to na jakim etapie, oglądać te krótkie video zajawki z YT Star Warsowego?:)

 • SW-Yogurt2021-03-13 18:47:33

  Literatura z kluczem, o ja cię...

 • Mossar2021-03-13 18:43:03

  Spoko :) W sumie od biedy można czytać jak się chce, ale ze Slavkiem bodajże narzekalismy, że THR #1 zdradza trochę z finału Światła.

 • AJ732021-03-13 16:26:44

  Super rozpiska !, dzienks ! :)))

 • JJ Abrakad Abrams2021-03-13 13:48:14

  No to dobrze, że akurat Światło Jedi będzie w Polsce jako pierwsze.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..