TWÓJ KOKPIT
0

Komiksy

Wszystko co musisz wiedzieć o „War of the Bounty Hunters”

2021-05-12 18:23:18


W tym miesiącu rozpoczął się jeden z największych crossoverów w historii kanonicznych komiksów Star Wars. Pierwsze informacje nie zwiastowały ogromnej inicjatywy wydawniczej, raczej ciekawy przerywnik w ramach czterech głównych serii komiksowych. Premiera „War of the Bounty Hunters Alpha”, czyli preludium owego przedsięwzięcia pokazała, że projekt jest o wiele obszerniejszy niż się mogło początkowo zdawać. Czy jest się czym fascynować? Cztery serie ongoing („Star Wars”, „Darth Vader”, „Doctor Aphra” i „Bounty Hunters”) łączące się w jedno epickie wydarzenie fabularne. Osobna mini-seria komiksowa „War of the Bounty Hunters” skupiająca się bezpośrednio na postaci Boby Fetta i Hana Solo oraz, prawdopodobnie, tytułowej wojnie pomiędzy łowcami nagród. Zeszyty specjalne dotyczące sław takich jak 4-LOM, Zuckuss, Jabba czy IG-88. W sumie, bazując na rozpisce przedstawionej poniżej, 34 zeszyty od maja do października i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec tej inicjatywy. Fanom komiksów Star Wars, a w szczególności fanom łowców nagród, szykuje się niezła zabawa przez kilka dobrych miesięcy.


Dobrze, ale co z polskimi wydaniami?


Dotychczas nie otrzymaliśmy żadnej jednoznacznej zapowiedzi, ale wszystko wskazuje na to, że, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to wydawnictwo Egmont wyda komiksy wchodzące w skład tego crossovera. W tym roku Egmont najprawdopodobniej wypuści pierwsze dwie opowieści z trzech głównych serii komiksowych (o pierwszym rzucie informowaliśmy tutaj). W przypadku serii „Doctor Aphra” nie zostało jeszcze nic zapowiedziane, ale wydawnictwo rozważa większe wydanie w mniejszym nakładzie. Kolejne zeszyty tych serii to właśnie numery wchodzące w skład „War of the Bounty Hunters”. Wniosek nasuwa się sam - jeśli Egmont będzie chciał kontynuować wydawanie tych serii, najprawdopodobniej będzie musiał zdecydować się na wydanie pozostałych komiksów z serii o wojnie wśród łowców nagród. To jednak nie powinno nastąpić wcześniej niż w 2022 roku. Ponadto, dwa tygodnie temu, Egmont ogłosił, że wydany zostanie również komiks „Target Vader”. Widać, że Egmont chce opowiedzieć większy wycinek historii, bo komiks Robbiego Thompsona traktuje o jednej z wcześniejszych historii Beilerta Valance'a, głównego bohatera serii „Łowcy Nagród”.


Preludium w „War of the Bounty Hunters Alpha”


Zeszyt Charlesa Soule'a, okraszony pięknymi ilustracjami Steve'a McNivena, to wstęp do całej serii. Wprowadza wątek, który jest kontynuowany we wcześniej wspomnianych zeszytach głównych serii. Bez zdradzania istotnych szczegółów fabularnych - historia dzieje się zaraz po zamrożeniu Hana Solo w karbonicie i przejęciu „paczki” przez słynnego łowcę nagród, Bobę Fetta. Całe przedsięwzięcie przewozu Hana na Tatooine do Hutta Jabby okazuje się nie być tak proste, jak mogłoby się wydawać po obejrzeniu filmów Oryginalnej Trylogii. Bobę spotykają pewne komplikacje, które prowadzą do komplikacji jeszcze większego kalibru. Autor, chwilę po premierze zeszytu, rzucił na swoim Twitterze interesującym komentarzem:

„To dopiero początek, obiecuję. Fabuła zmierza do miejsc, których się nie spodziewacie.”
- Charles SouleDalszy ciąg w głównych seriach


Co dalej? Komplikacje, o których mowa we wprowadzeniu, mają istotny wpływ na bohaterów czterech głównych serii komiksowych. Panteon komiksowych gwiazd za czasów panowania Imperium, czyli m.in. Darth Vader, Beilert Valance, Aphra, Leia i Lando wezmą udział w wydarzeniach związanych z „War of the Bounty Hunters”. Każdy z nich w odmienny sposób stanie się częścią historii Hana Solo i Boby Fetta. Jaka będzie ich rola? Czy pokrzyżują plany słynnemu łowcy czy raczej będą się dopatrywać w tym wszystkim własnego zysku? Czy wątek transportu Hana Solo na Tatooine będzie jedynym wątkiem tej serii? Czy w późniejszych zeszytach wątek główny przeobrazi się w coś innego, nowego? Tego dowiemy się na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy, gdyż oficjalna rozpiska inicjatywy sugeruje, że temat ten nie opuści głównych serii przynajmniej do października. Dzisiaj wydano pierwszy ze wspomnianych komiksów - „Star Wars” #13 o podtytule „War of the Bounty Hunters Prelude: The Hunt for Han Solo”. Za tydzień udostępnione zostanie „Bounty Hunters” #12, a w kolejnym tygodniu dwa komiksy - „Darth Vader” #12 i „Doctor Aphra” #10.


Wojna łowców nagród - o co chodzi?


Każdego miesiąca będziemy dostawali jeden zeszyt miniserii o nazwie takiej samej jak tytuł całej inicjatywy. Póki co nie udostępniono zajawki 5-zeszytowej miniserii, ale możemy posiłkować się krótkimi opisami, które, jak to zwykle Marvel ma w zwyczaju, nie ujawniają niczego odkrywczego. Autorem serii jest Charles Soule, a za rysunek odpowiedzialny jest Luke Ross, twórca takich perełek jak „Republic 78: Loyalties”, nowokanoniczna adaptacja „Thrawna” oraz parę zeszytów z serii „Age of...”. Premiera pierwszego zeszytu miniserii już 2 czerwca 2021 roku.

WOJNA O ZDOBYCZ WSZECHCZASÓW: HANA SOLO! POLOWANIE SIĘ ROZPOCZYNA!

- Nikt. Nie okrada. BOBY FETTA! Słynny łowca nagród nie spocznie, póki nie dostanie tego co mu się należy. Dla złodziei żaden zakątek galaktyki nie jest bezpieczny. Dobra wiadomość dla nich jest taka, że SOJUSZ REBELIANTÓW, IMPERIUM i każdy łowca nagród w galaktyce skupieni są na Bobie Fett'cie.
- Pierwszy zeszyt to dopiero początek. Po ujawnieniu na ostatniej stronie, ten komiks wielkości Gwiazdy Śmierci wjedzie na nowe tory. Największy crossover w historii Star Wars aż do października będzie wybrzmiewał na kartach miniserii inicjatywy WAR OF THE BOUNTY HUNTERS oraz powiązanych z nią komiksów STAR WARS, DOCTOR APHRA, DARTH VADER i BOUNTY HUNTERS.
- Tylko jeden łowca się ostanie, a galaktyka nigdy nie będzie taka sama!


Ostatnie miesiące pokazały, że twórcy filmów i seriali mogą bez skrupułów modyfikować wydarzenia określone wcześniej w komiksach i książkach, jednakże są też pozytywne zmiany związane z książkowo-komiksowym uniwersum Star Wars. Już od jakiegoś czasu Disney, Del Rey i Marvel stawiają na powiązane ze sobą serie. Niedawno zakończyła się trylogia „Alphabet Squadron”, w sprzedaży pojawił się drugi tom „Thrawn Ascendancy”, a od początku roku z powodzeniem rozwijana jest „Wielka Republika”. W 2020 Marvel rozpoczął cztery serie typu ongoing, które, jak widać, zmierzają ku jednej wielkiej serii „War of the Bounty Hunters”. Wygląda na to, że skończył się czas historyjek i postaci przewidzianych na jedną książkę, a zaczął okres długich serii rozpisanych na lata. Opisywana w artykule inicjatywa jest najprawdopodobniej reakcją na ciepłe przyjęcie serialu „The Mandalorian” i zbliżający się projekt „A Book of Boba Fett". Widać też, że Disney i Lucasfilm, planując nowe historie, starają się je wiązać ze sobą. Pytanie tylko, czy za parę lat ktoś nie postanowi wyprodukować filmu o synu Jango i wtedy wydarzenia z tej obszernej inicjatywy pójdą do kosza.
TAGI: Charles Soule (134) Egmont Polska (643) Marvel Comics (392)

KOMENTARZE (11)

 • SW-Yogurt2021-05-13 18:51:54

  Wciąż może być zabawniej, niż z filmem kasującym komiksy. Co będzie, jeśli Bobikowi nie uda się zawieźć Solo? ~;)

 • Mossar2021-05-13 18:06:58

  Dobra, przemyślałem to. Miniseria główna w Stanach skończy się koło listopada. Na początku 2022 Egmont wyda tom "Wojna Łowców Nagród", w którym będzie zeszyt Alpha i 5 numerów miniserii. Dopiero po tym Egmont wróci do 4 serii głównych z trzecimi tomami posiadającymi zeszyty z "WotBH", a speciali albo nie wyda albo wyda je w dodając po jednym do serii głównych. Wtedy pomiędzy 2 a 3 tomami serii będzie prawie pół roku przerwy, ale wydadzą Target Vader i w końcu HRy żeby zapełnić tą pustkę.

 • Payback2021-05-13 14:03:42

  @Mossar @OwenKRK - myślę, że najłatwiej sięgnąć po analogie w przypadku Egmontu do wydarzenia II Woja Domowa - główny event w pogrubionym wydaniu, A odpowiednie tie-iny były w numerach: Avengers t3, Deadpool t5, Ms. Marvel t6 oraz specjalne wydania Wolverine, X-men i Spider-Mana - wszystkie zatytuowane po prostu "II Wojna ODmowa".
  Wszystko zależy co jeszcze postanowią ogólnie z Aphrą, bo to moze miec wpływ na zbiorcze wydania w przypadku WotBH.

 • OwenKRK2021-05-13 13:13:31

  @Mossar Tak, dobrze rozumiesz. Dałoby się to czytać, bo zeszyty z Aphry opowiadałaby jej historię wewnątrz eventu, która niekoniecznie miałaby jakiekolwiek znaczenie dla głownych wydarzeń serii, albo dla historii w seriach Darth Vader, Star Wars i Łowcy Nagród. To są co prawda mojej przypuszczenia co do formy wydania eventu przez Egmont, ale niestety wyjścia idealnego nie ma. Nie mogą tego wydawać w zeszytach, jak oryginał, nie mogą tego wydać w dużym omnibusie w całości, także jakaś hybrydyczna forma musi wystarczyć. Jestem ciekaw na co się ostatecznie zdecydują. No ale jak napisałeś - przekonamy się o tym nie wcześniej niż w 2022 - zapewne dlatego też, że Egmont chce sobie dać czas na rozwiązanie kwestii czy, kiedy i w jakiej formule w ogóle wydać Aphrę. Oraz jak ten event się rozwinie. Osobiście uważam, że zakończy się on na tych 35 munerach, ale mogę się oczywiście mylić.

 • Mossar2021-05-13 11:37:47

  @OwenKRK czekaj, czyli jeśli dobrze rozumiem, trzeci tom Star Wars to byłyby wtedy zeszyty (powiedzmy) #13-18, analogicznie dla Łowców Nagród i Vadera? A samo War of the Bounty Hunters Alpha + miniseria + ewentualnie speciale już w osobnym tomie/tomach?

  Wydawniczo miałoby to sens. Z drugiej strony zastanawiam się czy będzie się tak dało czytać bez znajomości Alphy (która przy takim procesie wydawniczym pojawiłaby się dopiero po tie-inach.

 • OwenKRK2021-05-13 11:07:58

  @Mossar jeśli szukasz analogii jak mogliby to wydać, patrz na Marvel Classic - War of Kings. Jednotomowe wydanie zawiera całą miniserię i dodatki, ALE jest jeszcze dwutomowe wydanie Guardians of The Galaxy, które zawiera w sobie numery tej serii będące Tie-Inem do War of Kings. Zatem obstaję przy tym, że w Seriach Vadera, Star Wars i Łowców będzie po prostu tom 3 "Wojna Łowców Nagród", który będzie zbierał zeszyty każdej z tych trzech serii w jednym TBP. Do tego mogą zdecydować się wydać dwutomowe [albo nawet jednotomowe] powiększone wydanie zbierające jednocześnie WoBH Alpha, główną miniserię, oneshoty i chyba Aphrę.

  Nie będ tego wydawać wzbiorczo miesiącami, nigdy tak nie robili, nie widzę powodu, żeby teraz mieli tak zrobić :)

 • JJ Abrakad Abrams2021-05-13 09:51:30

  Deathstick ? Jak ten narkotyk ? Ale głupie...

 • Mossar2021-05-12 22:25:00

  Nie poznałem ;) Zastanawiałem się kto to.

  @darthsheldon też o tym myślałem. Wydanie tego ciągiem, np Star Wars 13-18 imo nie ma sensu. Chyba trzeba by wydawać w zestawach po jednym zeszycie Star Wars + Aphra + Vader + Lowcy + WotBH + special.

 • Slavek_82021-05-12 21:58:55

  Świetnie się zaczyna, oby tak dalej!
  BTW, poznaliście, że Valance na jednej z okładek BH naparza się z Deathstick, przywódczynią zabójców Kouhun z gry Star Wars: Uprising? :D Mega się cieszę, że ta gierka nie odeszła całkiem w zapomnienie.

 • darth sheldon hiszpański inkwi2021-05-12 20:13:58

  Mnie ciekawi jak oni to zrobią to w Polsce, czy wydadzą razem pod jednym tytułem, czy oddzielnie, w każdej serii.

 • Mossar2021-05-12 19:38:51

  Mam za sobą ten numer Alpha i Star Wars #13 i uważam, że seria zaczęła się bardzo fajnie. Alpha ma świetne rysunki i przyjemną fabułę, a Star Wars #13 podejmuje dalej ten wątek i wprowadza m.in. początek spoilera Sagwę z filmu Solo koniec spoilera.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..