TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Ciekawostki #1: „Światło Jedi”

2021-05-24 13:57:43

Powieść Charlesa Soule'a „Światło Jedi” na początku roku debiutowała w oryginalnym wydaniu, niedawno miała również swoją premierę w Polsce. Nowa era jest najbardziej oddalona czasowo wstecz względem sagi, więc i szansa na wszelkiej maści nawiązania jest pokaźna. Poniżej przedstawiamy ciekawostki z lektury, nawiązania do Starej Republiki, kultowych gier czy planet odgrywających istotną rolę w starym kanonie zwanym Legendami. UWAGA! Opracowanie nie zdradza żadnych szczegółów fabuły, ale ujawnia pomniejsze fakty dotyczące ery Wielkiej Republiki i czasów przeszłych.


Bacta to substancja lecznicza, która w czasach sagi osiągnęła apogeum swojej popularności. Była równie często wykorzystywana fabularnie, np. w książkowej serii „X-Wing” w czasach Ery Nowej Republiki. W „Świetle Jedi” jest jednak nowinką, a wszelkiego rodzaju uszkodzenia leczy się za pomocą substancji zwanej juvanem. Wygląda jednak na to, że wraz z rozwojem fabuły, powinniśmy obserwować rozwój bacty w galaktyce.Mariaż Republiki i Jedi, który znamy z czasów filmowych prequeli, nie wygląda tak samo w czasach Wielkiej Republiki. Republika nie posiada własnego wojska, ale w książce istotną rolę odgrywa Koalicja Obrony Republiki, organizacja powołana do życia ze wspólnych środków różnych światów w celu rozwiązywania konfliktów regionalnych. Jedi są w pewnym stopniu jej częścią, stojąc na straży sprawiedliwości i wykorzystując swoje zdolności do rozwiązywania problemów.W książce wspomniana jest Wielka Wojna Sithów, która niegdyś została wygrana przez Jedi. Według słów jednego z bohaterów, Jedi mieli swego czasu regularną armię. Teraz (w czasach Wielkiej Republiki) taka armia nie istnieje. Wspomniane są również czasy, kiedy Jedi zostali zredukowani do zaledwie garstki. Najprawdopodobniej jest to nawiązanie do Pierwszej Czystki Jedi znanej fanom z czasów Starej Republiki.


Łatwo przeoczyć obecność Anzellanina, przedstawiciela tej samej rasy co Babu Frik ze „Skywalker: Odrodzenie”. W jednej ze scen pojawia się jeden z przedstawicieli owej rasy, którą jedna z postaci myli z dzieckiem. „A cóż to za urocze maleństwo? - Niech Cię szlag, Peeples, to nie dziecko!" To nie jedyna z interesujących ras, o których można przeczytać w książce Soule'a. Mamy tu również Dowutina czy Koorivara albinosa, będącego głównym doradcą kanclerz Liny Soh.Jedna z Jedi wspomina o antycznej broni Sithów, która w książce zostaje nazwana świetlną włócznią Sithów (ang. lightspear). Wydaje się, że tego typu broń nie była nigdy częścią wcześniej obowiązującego kanonu Star Wars, jednakże może kojarzyć się z lancą (piką) świetlną z gry „Star Wars: The Old Republic” lub „The Force Unleashed”.W książce pojawiają się również nazwy wielu planet, które w Legendach miały bardzo istotne znaczenie fabularne. W czasach Wielkiej Republiki istotną planetą wydaje się być Dantooine, które wspominane jest dwukrotnie. Ponadto, w różnym kontekście, padają takie nazwy jak Bastion (planeta, na której ulokowały się Szczątki Imperium w czasach Nowej Ery Jedi), Byss (znane m.in. ze słynnej serii komiksowej „Mroczne Imperium”), Belsavis czy Ilezja.Na koniec Pablo Hidalgo, a właściwie Palo Hidalla, którego Charles Soule umieścił w fabule pod koniec książki. Postać ta została określona jako architekt Jedi, stojący za stworzeniem świątyni Jedi w Latarni Świetlny Blask. To nie pierwszy raz, kiedy twórcy nawiązują w swoich dziełach do członka Lucasfilm Story Group. Warto również wspomnieć, że Pablo Hidalgo pojawił się również w „Zemście Sithów” jako Janu Godalhi.


To oczywiście nie koniec ciekawostek znajdujących się w „Świetle Jedi”. W fabule znalazło się też miejsce dla lommitu, surowca wydobywanego na Eriadu, znanego między innymi z „Ucznia Ciemnej Strony” czy „Star Wars: The Old Republic”. Selkathowie z gry „Knights of the Old Republic” wciąż prowadzą lukratywny biznes, a mieszczący się na Coruscant szczyt Umate dostał dodatkowe tło fabularne. Dotychczas, każda pozycja z ery Wielkiej Republiki stara się subtelnie nawiązywać do tego co wydarzyło się wcześniej, a nawiązania te zaskakująco dobrze pasują do wydarzeń opisanych w starym kanonie. Czy to znak, że historie z kultowych gier Bioware i Obsidianu doczekają się w końcu wstąpienia w szeregi kanonicznych opowieści? Czas pokaże. Może to tylko indywidualne marzenia twórców takich jak Charles Soule czy Claudia Gray, jednakże w ostatnich miesiącach kilka różnych plotek i faktów zdaje się sugerować, że na rzeczy może być coś konkretnego związanego ze Starą Republiką.
TAGI: Charles Soule (156) Ciekawostki (4) Pablo Hidalgo (327) Wielka Republika (The High Republic/Project Luminous) (195)

KOMENTARZE (15)

 • SW-Yogurt2021-05-28 00:02:42

  Tyle ciekawostek, a w Bibliotece nie ma...

 • darth sheldon hiszpański inkwi2021-05-24 22:21:05

  Zakuul miał z jednej strony, zresztą pika i włócznia to z grubsza to samo. Różnią się chyba tylko tym, że włócznia jest zoptymalizowana do użycia jako indywidualna broń, zaś Pika do broń formacyjna oraz jest trochę dłuższa

 • AJ732021-05-24 21:11:04

  @Finster
  Tak, ale tu chodzi o samą nazwę. Rycerze Zakuul posługują się świetlną piką. Często w zestawie z tarczą. W opisach też zawsze mowa jest o light(saber)pike.
  No i taki ficzer, że te "piki" często o dwóch ostrzach świetlnych są. Z włócznią tak się nie da :P

 • bartoszcze2021-05-24 20:37:35

  @Finster
  W Civce różnica między Spearmen a Pikemen była wyraźna :)

 • Finster Vater2021-05-24 19:36:36

  Ale różnica między piką a włócznią jest niewielka, wręcz pika to rodzaj włóczni jest przecież.

 • AJ732021-05-24 18:14:54

  Dokładnie. Lightpike. Pika świetlna.
  Nie Lightspear, bo to nie to samo :D
  Co ciekawe, Senya Tirall jak każdy Zakull, wyszkolona była w posługiwaniu się piką (jak każdy standardowy Zakuul :D), a w grze miała (i używała) swój własny miecz. Ot, co.

 • darth sheldon hiszpański inkwi2021-05-24 18:06:03

  Nazywały się lightpike,
  https://static.wikia.nocookie.net/starwars/images/9/97/Knights_of_Zakuul.png/revision/latest?cb=20180113084716

 • AJ732021-05-24 17:56:58

  Ale TOR nie jest kanoniczny. Tak samo jak i TFU, o którym Mossar napisał.

 • Mossar2021-05-24 17:56:33

  @darthsheldon to musiały sie jakoś inaczej nazywać, bo na Wookiee jako lightspear ich nie ma w Legendach.

  Co do Exara, racja, ale dla mnie to taki czyściec kanonu. A to w jakimś albumie, a to poradniku RPG.. ale ostatecznie to nic nie znaczy. Choć fajnie by było jakby kiedyś tak na pełnej w jakimś serialu czy coś wyskoczyli z, nie wiem, retrospekcją z Exarem Kunem na Yavin albo walką Revana i Malaka.

 • AJ732021-05-24 17:54:16

  Kurde, będą nam tak motać i motać, aż w końcu sami się pogubią co jest kanoniczne - a co nie jest.
  No chyba, że będą tak naginać i mrugać okiem niejako do czytelnika na zasadzie - wicie, niiibyy te Exar Kuny i te Great Sith War`y kanoniczne nie som, ale fajnie się o tym czyta, c`nie ? :P

  Btw., zawsze wiedziałem, że te rybie łby z Manaan to kombinatory i sprzedawczyki jakich mało. Dlatego bez mrugnięcia okiem gumkowałem te ich szemrane rybie biznesiki :)

  Btw2., chyba można (nie)śmiało już powiedzieć, że te wszystkie nawiązania do OR, mają na celu tworzenie żyznego grunciku pod przyszłe historie. W sensie, że cofną się o te tysiące lat wstecz.

  Btw3., i pomyśleć, jaka fajna animacja/serial/filmy mogłoby powstać z tego HR ... no ale przecie lepiej znów w te historie okołoklonowe brnąć :P

 • darth sheldon hiszpański inkwi2021-05-24 17:36:05

  Włócznie świetlne używali Rycerze Zakkul
  A Exar jest w kanonie, https://starwars.fandom.com/wiki/Exar_Kun

 • Mossar2021-05-24 16:49:24

  Nie jest. Własciwie żaden z wielkich z OR nie jest, chyba, że liczyć np. to że C. Scott użył imienia Andeddu jako przekleństwa, a w opracowaniu TROS są nazwy jednostek bazujace na Revanie, itd.

 • Finster Vater2021-05-24 15:34:05

  To Exar Kun jest w dalszym ciągu kanoniczny? Bo już mi się to zajączkuje.

 • mkn2021-05-24 14:51:39

  Dobry materiał - good job!

 • Mossar2021-05-24 14:25:35

  Z tym lightspearem nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że nie było czegoś takiego w starym EU.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..