TWÓJ KOKPIT
0

Gry

Czy mamy w kanonie miejsce dla „Knights of the Old Republic”?

2021-10-03 20:05:12 Kanon/Slavek

10 września 2021 roku z zaskoczenia, podczas Playstation Showcase, została zaprezentowana krótka zajawka „Knights of the Old Republic Remake”, o czym informowaliśmy tutaj. Ta wiadomość rozgrzała serca wielu fanów i nie obyło się bez żywiołowych dyskusji na temat tego jak ta klasyczna gra z uniwersum Star Wars powinna wyglądać i jakich zmian można się spodziewać po twórcach. Jedne z najczęściej zadawanych pytań na portalu Twitter można streścić do jednego, krótkiego:

Czy „Knights of the Old Republic Remake” będzie kanoniczne?

Mimo, że niejednokrotnie w treści artykułów widnieją słowa „Legendy” czy „legendarny”, żaden z nich nie określił jednoznacznie czy remake będzie osadzony w starym Expanded Universe czy może jednak dopasowany do aktualnie obowiązującego kanonu. Na dzień dzisiejszy możemy chyba przyjąć, że nowy KOTOR pozostanie grą należącą do starego kanonu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeanalizować czy historia Revana i jego towarzyszy mogłaby bez modyfikacji przynależeć do kanonu Disneya.

Co stoi na przeszkodzie?


Marvel, Disney Press oraz Del Rey w najlepsze wydają kolejne tomy i zeszyty przynależące do inicjatywy „Wielka Republika” i to właśnie w niej fani doszukują się największych zgrzytów z historią osadzoną w Starej Republice. W rzeczywistości, twórcy tacy jak Cavan Scott czy Claudia Gray lubią subtelnie nawiązywać do Starej Republiki, a historia opisana w tej serii raczej nie stoi w sprzeczności z niczym, co zostało opowiedziane w „Knights of the Old Republic”. „Raczej” jest tutaj użyte celowo, gdyż jedyną zauważalną kością niezgody może być podejście do podróży nadprzestrzennych, szczególnie ich opis w „Out of the Shadows” Justiny Ireland. Tutaj w niewielkim stopniu moglibyśmy zdradzić zainteresowanym tło fabularne, więc dalszy ciąg zostanie ujęty w spoilerze.


W pierwszej fazie serii dowiadujemy się, że nieco przed wydarzeniami z książek miało miejsce Hyperspace Rush, czyli masowe wytyczanie nowych ścieżek nadprzestrzennych w odległych od Jądra regionach galaktyki. Nie znamy skali tego przedsięwzięcia, nie wiemy też na ile rozwinięta była wiedza na temat podróży nadprzestrzennych przed tym wydarzeniem. Wydaje się jasne, że podróże nadprzestrzenne miały miejsce już tysiące lat przed Hyperspace Rush, lecz historia „Out of the Shadows” sugeruje, że setki lat wcześniej szlaków nadprzestrzennych było po prostu mniej. Wracając jednak do gier z serii KOTOR - bohater gry podróżuje do planet takich jak Taris, Dantooine, Kashyyyk czy Manaan, część z nich należy właśnie do Zewnętrznych Rubieży.
Czy ten fakt przedstawiony w serii „Wielka Republika” w jakimś stopniu kłóci się z tym, co widzimy podczas gry? To już pytanie do każdego z osobna, ale nie wydaje się, by miało to być problemem dla twórców gry, gdyby postanowili ująć „Knights of the Old Republic Remake” w aktualnym kanonie.

Większym jednak problemem jest tzw. bleeding wprowadzony w komiksie Charlesa Soule'a o Lordzie Vaderze. Według tej zasady uczeń Ciemnej Strony nagina kryształ kyber do własnej woli, czego efektem jest zabarwienie kryształu kolorem czerwonym. Proces ten mogliśmy też zobaczyć w czwartym zeszycie „The Rise of Kylo Ren", gdzie Kylo zabarwiał kryształ właśnie w ten sposób. To podejście może stać w sprzeczności ze starym kanonem i grą „Knights of the Old Republic", gdzie czerwone kryształy można było pozyskać w normalny sposób.

Co wspiera ten pomysł?


Nawet jeśli, wraz z przejęciem marki przez firmę Disney, kanon odciął się od historii ze starego Expanded Universe, to twórcy książkowo-komiksowi uwielbiają w swoich dziełach zawierać nawiązania do historii tworzonych w czasach, gdy Finn kojarzył się tylko z Finnem Galfridianem, a dzieci Hana i Lei nazywały się Jacen, Jaina i Anakin. Już od 2015 roku elementy Starej Republiki pojawiały się w kanonie. Niezbyt przychylnie przyjęty serial „Star Wars: Resistance” pokazał nam na krótką chwilę Dantooine, a w przewodniku do filmu „Skywalker: Odrodzenie” mamy informację o Legionie Revana. Najwięcej jednak nawiązań możemy znaleźć właśnie w nowopowstałej erze Wielkiej Republiki.


To określenie, wypowiedziane na powyższym kadrze przez Sskeera, pojawia się w serii więcej niż raz i wydaje się być oczywistym nawiązaniem do Meetry Surik, bohaterki drugiej części serii gier ze Starej Republiki. Czy Cavan Scott, wymyślając to powiedzenie, wiedział coś więcej o planach Lucasfilm na Starą Republikę czy to tylko niewinne nawiązanie? Pewnie dowiemy się w przyszłych latach, póki co możemy się posiłkować jego odpowiedzią na Twitterze. Cavan wrzucił GIFa z tekstem „Maybe” na pytanie czy to określenie dotyczy Meetry Surik zwanej Wygnaną.

Poza tym w „Świetle Jedi” wspomniana jest Wielka Wojna Sithów ze Starej Republiki, a „W Ciemność” wprowadza kolto wytwarzane przez rasę Selkathów. Dodatkowo, Claudia Gray przyznała się, że uznaje wydarzenia z „Knights of the Old Republic” za kanon, o czym pisaliśmy w newsie „Czy Stara Republika jest kanoniczna?”.

Lokacja startowa, Taris, została wprowadzona do kanonu już w 2014 roku za sprawą „Tarkina” Jamesa Luceno. Później, niezbyt lubiany przez fanów autor, Chuck Wendig, w jednej z części trylogii „Koniec i Początek” opisał Taris jako zanieczyszczoną planetę pokrytą szczątkami statków i pełną zniszczonych budynków. Jest to oczywiste nawiązane do wydarzeń z gry, a Taris, zgodne z powyższym opisem, możemy zobaczyć w „The Old Republic”, grze MMORPG będącej kontynuacją obu gier z serii KOTOR. Z jakiegoś powodu, Taris zostało również ujęte w mapce zawartej w komiksie „The High Republic Adventures” od wydawcy IDW.

Czy ma to sens?


Odkładając na bok dyskusję na temat możliwości, warto sobie zadać podstawowe pytanie - czy ma to sens? Wprowadzenie historii znanej z gry w dużym stopniu narzuci pewne ograniczenia na przyszłe produkcje dziejące się przed lub po wydarzeniach z gry. Pojawienie się Revana i jego historii w kanonie może na powrót napędzić zainteresowanie marką i jej kanoniczną historią, ale może również ograniczyć swobodę twórczą twórcom takim jak np. Taika Waititi. Wydaje się też, że pozostawienie gry w realiach starego Expanded Universe może okazać się lepszym krokiem marketingowym ze względu na rzesze fanów patrzących z sentymentem na „stare dobre SW” i odgradzających się grubą krechą od współcześnie kreowanych historii w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Ostatecznie jednak na pytanie „czy ma to sens?” powinni odpowiedzieć sobie twórcy i osoby decyzyjne w firmach Disney, Lucasfilm i Aspyr.
TAGI: Cavan Scott (119) Charles Soule (149) Claudia Gray (90) Justina Ireland (62) Knights of the Old Republic (202) Knights of the Old Republic II (84) The Old Republic (528) Wielka Republika (2021-2022) (The High Republic - komiksy) (45) Wielka Republika (The High Republic/Project Luminous) (186)

KOMENTARZE (29)

 • SW-Yogurt2021-10-09 16:42:25

  Serio Fałszywy Chuck wrzucił ruiny i złomowisko po 4 tysiącach lat? U nas po kosmitach ino jakieś piramidy się ostały...

  A zastanawianie się nad możliwymi ograniczeniami dla twórców... No cóż, może są potrzebne? Pewni tfurcy ograniczeń nie mieli i wyszła im ST. ~:D

 • DarthMati2021-10-06 23:04:16

  Kanonu nie ma. Disney wszystko zniszczył.

 • disclaimer2021-10-05 12:42:28

  Kanonymous

 • bartoszcze2021-10-05 11:34:18

  @mossar
  k.none!

 • Mossar2021-10-05 10:40:26

  Ja polecam jeszcze:
  Ka None

 • mkn2021-10-05 09:56:58

  Uwzględniając trafne komentarze niżej chciałbym zgłosić jeszcze:
  Bez spiny to wszystko i tak jest fikcja kanon oraz Kanon, na który nawet Story Group ma wywalone

 • Elendil2021-10-04 22:23:06

  Byłoby to wspaniałe, gdyby oba KotOR`y, najlepiej jeszcze z komiksami o Carricku, trafiły do kanonu. A później produkcja trzeciej albo i czwartej części gry :D :D

  Książka Karpyshyna o Revanie (IMO słaba) czy TOR nie byłyby tu problemem. Ich po prostu by się do kanonu nie wciągało. Revan zasługuje na jakieś inne, lepsze zwieńczenie swojej opowieści.

 • AJ732021-10-04 19:15:42

  FB P A D Ł ! globalnie. Oby ostatecznie :D

 • Mossar2021-10-04 19:05:59

  @disclaimer popieram xD Ale póki co posty na forach czy FB pokazują, że przynależność do kanonu lub legend wciąż jest istotna dla wielu osób.

  Wiem, że sam często ten temat tu podejmuję.. ale inne bardziej konkretne działy są zajęte przez innych redaktorów ;D Mi została czarna owca High Republic i sianie zamętu.

 • disclaimer2021-10-04 18:53:16

  It’s all fake anyway so you can choose to accept whatever you want as part of the story.

  Matt Martin, członek story group Lucasfilmu :)

 • AJ732021-10-04 16:44:37

  Zbieżność z czteroliterowym wyrazem na D zupełnie przypadkowa i nie do udowodnienia, że celowa :D

 • Finster Vater2021-10-04 16:17:20

  Z Niemiec to najlepsza była Marchwia. Brandenburska. Ale już nie można dostać. Może to i lepiej.

  A jedynie słuszna nazwa to Docelowo Uniwersalny Powszechnie Aklamowany Kanon.

 • Mossar2021-10-04 16:13:26

  Z Deutschland? Ale z Niemiec zawsze ponoć wszystko najlepsze było.

 • thx11382021-10-04 15:57:55

  @mkn czyli, za przeproszeniem, Kanon z D?

 • mkn2021-10-04 15:47:58

  Oficjalnie wnioskuję żeby do listy:
  Ten Gorszy Kanon; Prawilny Kanon; Kanon Disneya; Kanon Niszczący Dzieciństwo; Nudny Kanon; Kanon LGBT; Pelikanon; Super Kanon; "Twórcy to lewaki, zobacz co oni piszą na Twitterze" Kanon; Kanon Przejściowy (przed nadejściem Final Canonu); Nie Mój Kanon
  dopisać:
  Kanon, w którym prawie nic nie ma

 • RodzyN jr.2021-10-04 15:36:49

  Mossar to jest fachura, poprosiłem o wyjaśnienie na Discordzie, dostałem cały newsy 😀👌

 • Finster Vater2021-10-04 15:14:43

  To zależy, czy to się mieści w tym wielkim i spójnym planie na rozwój marki, jaki miał Łukaszfilm po tym, jak został zakupiony przez firmę na "D" jak D

 • Mossar2021-10-04 08:15:22

  Przemówił ekspert :D

 • Krogulec2021-10-04 02:15:10

  Daję wam templatkę:

  1) Czy mamy w kanonie miejsce na [x]?
  2) Tak, bo w kanonie prawie nic nie ma.

 • Slavek_82021-10-03 23:37:17

  No i pięknie, jest git, dawać ten kotór do kanonu. :D

 • Jacek1122021-10-03 22:35:00

  Jeśli o same kryształy chodzi to nie jest to żaden problem, lorowo może być jedno, mechanicznie drugie (bo np. w takim Fallen Order też możemy sobie zmieniać kolorek, a fabularnie zdobywamy jeden kryształ). Osobiście mam nadzieję, że KOTOR będzie częścią kanonu, tego też się spodziewam bo jednak praktycznie wszystko co wychodzi jest jego częścią (Visions to wyjątek, ale to od początku było takim projektem, żeby pokazać SW trochę inaczej).

 • darth sheldon hiszpański inkwi2021-10-03 21:30:14

  Ta gra ma miejsce tyle lat przed filmami, że równie dobrze mogłaby być i umieszczona 4000 lat w przyszłości i 2000 lat w przeszłości i nic by nie zmieniło no chybam że ktoś będzie liczył pojedyncze wzmianki o Exar Kunie, i poza tym to nic.
  Stawiam, że tak, gra będzie kanonem, Lucasfilm mimo wszystko stara się umieszczać rzeczy w obrębie niego, nawet Visions czy Fremarkeowie mimo iż niekanoniczni opierają się na Nowym kanonie. Część rzeczy w niej na pewno zmienią, fabularnych, gameplayowych, jeśli ktoś liczy na takiego samego KOTORA co z 2003 roku, to niech sobie odpali oryginalną część z doładowanymi modami graficznymi, bo tak to się zawiedzie

 • AJ732021-10-03 21:27:07

  Zaorzecie ten temat jak nic :D

 • mkn2021-10-03 21:21:28

  Jeśli KOTOR nie będzie pelikanoniczny i nie będzie otwarciem nowej ery w pelikanonie, za którym pójdą kolejne pozycję z serialem D+ na czele, to stracę resztki wiary w Łukaszy.
  Podróże nadprzestrzenne czy wykrwawianie kyberów to żadna przeszkoda. Można lekko dopasować grę bez znaczących zmian z fabule, można nic nie zmieniać i przedstawić mniej lub bardziej pokrętne wytłumaczenie czemu w grze jest inaczej albo można też tę część pelikanonu zaorać jak to przecież już wcześniej robiły seriale czy filmy. A Waititi to już w ogóle nie będzie się przejmował KOTORem, HR czy innym książkami/komiksami - zrobi co chce, zaora co chce, w razie czego książki i komiksy się dopasują i zretconują co trzeba. Przecież ten jeden wspólny, spójny i "jednopoziomowy" pelikanon to ściema i mit.

 • Mossar2021-10-03 21:07:35

  @thx138 a zebyś wiedział że miałem chwilową rozkminę czy nie wrzucić tu Pelikanonu :D

 • AJ732021-10-03 21:06:33

  E x a c t l y :D

 • thx11382021-10-03 20:57:15

  A ja pytam się dlaczego autor artykułu nie używa nazwy; Ten Gorszy Kanon lub Prawilny Kanon, Kanon Disneya, Kanon Niszczący Dzieciństwo, Nudny Kanon, Kanon LGBT, Pelikanon, Super Kanon, "Twórcy to lewaki, zobacz co oni piszą na Twitterze" Kanon, Kanon Przejściowy (przed nadejściem Final Canonu), Nie Mój Kanon? Używajmy prawidłowej terminologi.

 • AJ732021-10-03 20:28:30

  Po pierwsze, Revan jest kanoniczny by LucasArts. I to mi wystarczy ;)

  Po drugie, te wszystkie nawiązania o których napisałeś nie dzieją się przypadkiem. Moim zdaniem, Disney pójdzie w stronę Starej Republiki. Z tą różnicą tylko, że powyciąga z tych historii wszystko to, co będzie można - ich zdaniem, wpasować w ten ich kanon.

  Zajrzałem też w spoiler - moim zdaniem nic się nie kłóci.
  Mogły być zwyczajnie zapomniane, biorąc pod uwagę czas w którym Carth i jego ekipa z Hawka skakała po zewnętrznych rubieżach.
  Podobnie było w serii Mass Effect. Przekaźniki istniały już dziesiątki tysięcy lat wcześniej. W fabule gry, odkryto je na nowo.

 • Mossar2021-10-03 20:23:23

  Dzięki Slavek za kanonową konsultację ;)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..